Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Záložní zdroj pro napájení oběhového čerpadla plynového topení.

Máme k topení plynový kotel s oběhovým čerpadlem.
Manželka padla na tenhle článek
https://www.idnes.cz/technet/technika/powerbanka-jackery-umi-napajet-bezne-230v-spotrebice-solar-saga-ji-dobije-ze-slunicka.A190802_092313_tec_technika_nyv
a zajímalo ji, jak dlouho by plně nabitá powerbanka dokázala pohánět oběhové čerpadlo, aby plynové topení v zimě při výpadku proudu topilo.
Já jsem to zatím nepočítal ale domnívám se, že maximálně několik hodin, a to bychom vydrželi i kdyby topení po tu dobu netopilo. IMHO lepší by bylo pořídit si benzínový agregát, v případě delšího výpadku proudu by bylo možné doplňovat benzín vycucávaný z auta.

Jak jsem to převaloval v hlavě, napadlo mne (čistě teoreticky, zatím jsme nezažili tak dlouhý výpadek proudu a doufám, že ani nezažijeme tak to nebude potřeba řešit), jestli by nebylo možné pořídit si měnič 12Vss/230V,50Hz, připojit ho do auta na 12V rozvod, auto nechat brblat na volnoběh a na ten měnič připojit plynový kotel.
Jak píšu, jde o teoretickou úvahu, tak mne zajímá, zda by to mohlo fungovat, neřeším co by to znamenalo pro ekologii a jestli to není proti nějakým předpisům.

Zkoušeli jste někdo něco takového třeba jako zdroj na chatě kam nevedou dráty? U starších aut kde bylo dynamo by to asi nešlo (vybilo by to akumulátor), myslíte, že u nových aut by to při volnoběhu alternátor utáhnul?

V tom tvém odkazu jsou i praktické zkušenosti, tak že stačí znát spotřebu oběhového čerpadla a víš na čem budeš. Ohledně další úvahy používat nastartované auto na výrobu elektřiny, mám jiný názor. Ve většině automobilů jsou vodní pumpy na 12V tak co použít na nouzový oběh kapaliny nějakou vodní pumpu na 12 V. Osobně si ale myslím, že tady polemizuji o věcech, které jsou dávno vymyšlené, tak mě za mé úvahy nekamenujte, nikdy jsem se touto problematikou nezabýval jelikož mám kotel na tuhá paliva a je samotížný.

Pokud by můj nápad byl použitelný, tak bych potřeboval jedno auto (mám), jeden měnič 12/230V (tak za 1kKč) a dlouhou síťovou šňůru (tu bych si udělal nebo koupil hotovou, prodávají se k elektrickým sekačkám). O vodní pumpě na 12V bych uvažoval, kdybych potřeboval výpadek proudu řešit často, zatím se mi to ani jednou nestalo.

EDIT: Samozřejmě předpokládám, že plyn by byl dodáván normálně. Řídicí elektroniku bych nepotřeboval, přepojit zapojení kotle ze zásuvky ve zdi do zásuvky na kabelu a nastartovat auto bych zvládl osobně.

Nejak melieš a spietaš hrušky s jablkami, pravda, ak nemáš vlastný zdroj plynu, prípadne pod parcelou vlastné ložisko.

Každý plynový kotol napojený na IS sa okamžite vypne, ak jeho riadiaca jednotka zistí zníženie tlaku plynu, zníženie tlaku ohrevného média v sústave v prípade deravého potrubia v kúrení. (Aby ste sa ako potkani nepodusili).

------

Ak myslíš kotol na tuhé palivo, tzv. splynovací kotol, ktorý je naharcovaný v podávači tuhým palivom do prasknutia, pričom je napojený na nútený, cirkulačný obeh do ohrevných telies, nemaj obavy. Obehové čerpadlá s hriadeľmi uložené v keramických puzdrách žerú pár Wat a teda bežná baterka udržiavaná na hranici samovybíjania, povedzme s kapacitou 40Ah, ti vydrží hnať v nútenom obehu čerpadlo niekoľko dní, týždňov, až kotol bezpečne nevyhorí do tla.

Záložný zdroj udrží moderný, splynovací kotol s vlastnou turbínou, regulačnými klapkami, vstavaným obehovým čerpadlom detto, niekoľko dní než vyhorí palivo.

Lenže s riadiacou elektronikou to nie je jednoduché, aby sa zapol náhradný zdroj (DC/AC/sínusový menič) v prípade výpadku el. siete 230V / 50Hz.

Je nutné podľa servismanuálu zistiť, akú spotrebu má čerpadlo a kotol na tuhé palivo.

Nedělej v tom hokej.
Plynový kotel s elektrickým spouštěním je ti snad věc známá. Případně s věčným plamínkem, ale oběhovým čerpadlem.
Za těch X let, co ho máme, nebyl ani jeden problém s dodávkou plynu, zatímco elektřina vypadne několikrát do roka.

Odpíchni se od toho, co máš za oběhové čerpadlo.
Jsou modely s adaptivním příkonem, které si vezmou jen pár Wattů, jsou modely, které berou 100W, jsou modely, u nichž můžeš natvrdo nastavit průtok a opět tak ovlivnit spotřebu.
Chceš napájet jen čerpadlo nebo má kotel i řídící elektroniku, která taky potřebuje krmit, aby se čerpadlo roztočilo a kotel zapálil elektricky?

Počítej s tím, že zdroj musí být předimenzován, aby netrpěl přehříváním a hlavně aby zvládl rozběhový proud čerpadla, který může být několikanásobný oproti ustálenému, který bývá uveden na štítku.
Dále potřebuješ ideálně zdroj s průběhem čistý sinus - modifikovaná sinusovka by měla motoru stačit, ale bude při práci divně vrčet nebo pištět a celkově mu to nedělá moc dobře.

Třeba pro čerpadlo 90W bych hledal zdroj čistý sinus, 300W trvale, 600W špičkově.

A než něco koupíš, tak zvaž, když už teda do toho chceš investovat, jestli nekoupit měnič, který ti zvládne provozovat i mrazák - páč když je člověku zima, tak se může vždycky oblíct, ale co s plným mrazákem, který se po celonočním výpadku elektřiny začíná pozvolna roztékat? U mrazáku už ale stopro počítej s čistým sinem a ještě vyšším rozběhovým proudem. Mrazák si v provozu bere třeba 100W, ale leckterý měnič s 600W špičkovým výkonem ho nenastartuje - teprve 2000W (sic!) se to povedlo.

Kua to se vyjadřuju fakt tak maďarsky? Zjednoduším to:

- v zimě tě může trápit oběhové čerpadlo
- v létě tě může trápit mrazák bez elektřiny

Takže když už pořizovat záložní zdroj a měnič, tak je vhodné zvážit, jestli nepokrýt obě rizika.

Náš tři roky starý stojací mrazák Bosch (kupovaný jako nějaký A+++++++) deklaruje udržení mrazu 12 hodin.

Ptal jsem se na to i v jiné poradně, nikdo, kdo by to zkoušel se tam neozval, ti co se ozvali se domnívají, že je to spíš 3,14čovina.

Tak dotaz změním:
Je tu někdo, kdo si do auta pořídil měnič 12Vss/230V,50Hz, používá ho a je ochoten se podělit o zkušenosti?
Třeba jak to zvládá auto, zazněl i názor, že auta nejsou přizpůsobená pro dlouhodobý volnoběžný provoz.