Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nafta vs. benzín

Jednoduchý dotaz, kupovali byste dnes osobní auto na naftu?

Nezáleží mi na ceně paliva či na tom, po kolika km ročně se dízlák vyplatí. Jde mi jen o to, abych časem nezjistil, že mě časem s naftovým motorem nepustí do města či vůbec na ulici. Jeden nikdy neví, co z moudré eu vyleze. Nerad bych vyvalil x set tisíc za auto, s kterým se budu moci za pár let akorát tak vyfotit.

Favorita máme 25 let. Nemíním kupovat za pár let další, to nové bude až do smrti. Najedeme ročně nižší jednotky tisíců km.
Manželka si vyhlédla řadu Volvo V40.

prevazne jazdenie v meste (praca, nakupy, navstevy) - benzin
zivot na dedine a denne jazdenie do mesta za pracou par desiatok km - diesel
diesel = lacnejsia nafta, drahsi servis
benzin - drahsie palivo, lacnejsi servis

To všechno vím a teď neřeším. Zajímá mě akorát, zda byste "se báli" nafty kvůli tomu, že by to mohl stát, eu či města nějak regulovat, zakázat. Mám dojem, že do některých německých měst už (starší) diesely nesmí - a to se klidně může lavinovitě rozšířit.

Tvůj dojem je správný, v některých německých městech vjezd dieselů zakázali, i přesto však zjistili, že emisní limity nejsou nižší, dokonce v některých místech byli vyšší. Tudíž bych předpokládal, že tento zákaz se nerozšíří, ale čert ví.

Sice leju do své Toyoty benál (což mě serží) ale žere to max 6l/100 ve městě, takže raději benzín, a to na to šlapu. To už výměna oleje a filtru je na navtě tak 2x dražší.

Jinak naftu ano, ale nejlépe předělanou na olej z kuchyně. A nebo tot muj sen palivové články, a leju jen vodu...

Benzín, pokud je to menší auto. Levnější údržba a těch 60 tisíc navíc, co stojí nafťák, tak se mi vrátí po hodně dlouhé době a vzhledem k servisu té ekobižuterie okolo naftovýho motoru se to vrátí po ještě delší době.
Do většího auta, jako je třeba Citroen C4 Spacetourer, tak už bych volil naftu, protože u těch těžších aut pak je spotřeba benzínu vcelku vysoká. Samozřejmě platí pravidlo - kdo chce kobylu, musí mít na oves. Takže kupuju jen takový auto, který uživím a to jak na palivu, tak na údržbě.

Pokud jde o ekošílenství, tak kdo ví, kam až to dojde. Napřed nafťáky, pak zakážou benzíny do měst. Pak zjistí, že centra měst jsou mrtvý a budou vymýšlet programy, jak tam lidi zase dostat. A moderní naftový auta už ani nesmrdí, narozdíl od starých vyrachtaných kraksen, co táhnou vodspoda! Na ty bych se zaměřil víc, než na paušální zákazy.

K otázce: neboj, diesel nikdo nezakáže, maximálně budou omezovat pre-Euro4 auta. Elektromobily jsou slepá větev, prokazují to už dnes zoufalci, co s tím jezdí a auta s palivovými články jsou vzdálená ještě minimálně 10 let - alespoň podle lídrů v oboru, tj. Toyota a Hyundai.

Diesel se hodí pouze tehdy, pokud jezdíš delší trasy a ideálně po dálnici, jinak diesel prokleješ a budeš řešit "égry", DPFka, vstřiky a podobné poměrně drahé patálie. Stejně tak platí, že diesel se hodí do velkých a těžkých aut. Na ježdění kolem komína (jak tě znám) bych jednoznačně volil benzinovou atmosféru.

Jedna moje zkušenost s Teslou: Jakási akce na zámku, kde jsem pracoval a mezi V.I.P. byl jeden majitel Tesly. Tak dlouho jsem okukoval, až mi nabídl svezení. Jo, super. Když to zašlápl tak jsem měl pocit jak v letadle. Tak jsem uznale pokýval hlavou (a doprovodil to duchaplnou poznámkou). Jenže pan majitel už byl vystřízlivěný z počátečního nadšení. Jeho komentář byl - tohle udělám třikrát a můžu "tankovat", budu-li mít kde... Samozřejmě nadsázka, ale asi zas ne tak velká, evidentně nadšení s nekritickými obdivovateli (kteří v ničem takovém v životě neseděli natož aby měli byť sebemenší praktickou zkušenost z provozu) nesdílel.

Volvo V40 v naftě nebrat, je v něm motor od Renaultu.....
Jediný motor co byl spolehlivý je benzínový 2.0 103 Kw...origo Volvo.
Nepíšete tady, kterou generaci Volva V40 chcete koupit, ale ta první měla mizernou antikorozní úpravu, tzn. všechny hnijou (jako jediný Volva) bohužel....

Měl jsem několik Volverinů, nejlepší jsou řady V70 2000-2005, nebo starší modely 850 a níž.Ty jezdí dodnes bez flíčku rzi.

Nafta nebo diesel......na couračky po městě benzín, diesely jsou drahé na opravy.Ale to není jen u značky Volvo.

To toho najezdíš tolik, abys to řešil? Jestli máš jen pár tisíc za rok, tak se ti to do smrti nestihne podělat. Na tvým místě bych vybíral podle komfortu, než podle motoru. Tedy jestli se ti v tom dobře sedí a nešoupeš hlavou strop, naložíš nákup do kufra a jak se ti s tím bude parkovat (asi to bude větší, než favorit).

Já se spíš bojím toho, že kdyby to prošlo, tak by se naši politici určitě velmi rychle inspirovali.
Jestli projde, neprojde - větší průser je v tom, že protěžují něco postihem druhého. Jako by v běžeckém závodě místo dopingu soupeřům nakopli kolena. No jo, prostě elektronesmysly netáhnou, přes všechny snahy zelených pomatenců, furt to má hromadu nevýhod a lidi to nechtějí.

Já myslím, že táhnou, když je Musk nestačí vyrábět.

Známý si teď Teslu koupil a je to parádní auto. Čekal v pořadníku snad půl roku. Jasně, cena je z pohledu běžného občana strašná, ale to je tak ta jediná nevýhoda - pokud tedy nejezdí dálkové jízdy a musel by se cestou zabývat dobíjením. Ale tohle snad i v ČR nebude za 10 let žádný problém.

-----
Diskutabilní je to "eko". Jak známo, elektřina se také musí někde vyrobit a tohle je problém, místo čoudícího auta v Brně tu máme čoudící komín v Počeradech.

Tesla nestíhá vyrábět a furt je v červených číslech. Pokud nenastane revoluce v bateriích, považuji to za slepou cestu. S klimou v létě a topením v zimě se můžu rozloučit, pokud chci dojet dál, než jen do práce a zpět.

Nejde jen o to tu elektřinu vyrobit (dá se využít nabíjení v noci, motivace třeba levnějším nočním proudem, hodiny zabudovaný v nabíjecí stanici), ale především distribuce k autům - jelikož není nabito za pět minut, tak je třeba mít k dispozici zásuvku a tu na sídlištích prakticky nikdo u auta nemá. Vlastně ti lidi na sídlištích nemají ani vlastní parkovací místo, stojí všude možně i nemožně. Já mám aktuálně vlastní parkovací místo, dokonce i elektřinu u něj (je tam lampa osvětlení), takže by se to za nějaký peníz dalo udělat. Ale co ti ostatní, co mají auta okolo silnice?

Mým potřebám by elektroauto téměř vyhovovalo. 90 procent denního objemu jízd je do 50km. Problém je ale těch zbylých deset procent. Nebýt schopen dojet ani z Brna do Prahy bez půlhodinového nabíjení je prostě fail.
Jinak jedna čoudící elektrárna je pořád výrazně efektivnější než deset tisíc decentralizovaných zdrojů. A s jádrem jsme úplně jinde, takže tam problém nebude.

Šel bych do benzínu, ideálně atmosférického, nebo jen málo nafouknutého turbem a čím míň eko edice, tím líp. Nějaký trochu osvědčený motor, nové řady mají občas problémy. Ten motor bude proti naftě pravděpodobně jednodušší, méně bych se bál případných nákladných servisů a řešení problémů za 15 let. Pokud nepořídíš vůz u nás neobvyklého výrobce s obtížnou dostupností náhradních dílů, měl by si s tím hravě poradit libovolný servis v okolí.

Ne že by tohle stálo při tvém nájezdu za úvahu, ale u nových dieselů pozor na ekologické vychytávky. Kolega má Peugeota 5008 s 1.6 HDi, spotřeba krásná, jenže když si spočítá, že musel měnit vak s aditivem pro DPF (3800 Kč + práce + 500 za smazání hlášky, vydrží 100k km) a každý servis doplnit nádobku AdBlue (zanedbatelná cena), už to až taková nádhera není.