Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Cim natriet terasu (konstrukciu)

Tak sa mi podarilo po 3 rokoch zohnat/dohnat niekoho na terasu na spravenie konstrukcie. Keby som mladsi a zdravsi spravim si to sam, ale uz sa na to fakt necitim, ale zohnat niekoho dnes na hocijake remeselne prace je naozaj fuska.
K veci...robil som si terasu sam https://kutilska.poradna.net/articles/2315038-staviame-terasu-svojpomocne-one-man-show.
Nicmenej hoci som pouzil odporucanu olejovu farbu, ktora mala do dreva vsiaknut a tak viac drzat farbu musim povedat, ze aj ked som dosky natieral asi 3x nech to lepsie vsiakne nestalo sa tak a dokonca aj na bude co som si staval (https://kutilska.poradna.net/articles/2331086-staviame-budu-svojpomocne-iii), kde som pouzil rovnake drevo a postup je badat po rokoch, ze farbu proste pocasie z dreva vymyva. Terasa zmenila farbu uplne a tam kde stekala voda zo strechy vymyla farbu uplne (dosky budem natierat po zakryti terasy znovu).
U budy a terasy to problem nie je, pouzil som sibirsky smrekovec, ktory ma vydrzat aj 20 rokov bez osetrenia.
Nicmenej terasu (kosntrukciu) uz idem robit z obycajneho dreva z pily (ani neviem, co mi donesu) a uz asi 2x v zivote som videl u zakaznika terasu po 20 rokoch...sprachnivene, zhnite stojky, proste stastie, ze to nepadlo na niekoho uz predtym, rad by som aby zivotnost bola aspon 20-30 rokov.
Miestni borci skoro vsade davaju Belinku, nicmenej ak existuje nieco lepsie rad si necham poradit.
Ide mi hlavne o ochranu dreva v prvom rade voci hnilobe, az v druhom rade o moznosti vyberu farebnej skaly, v tretom rade o trvacnost farby nech to nemusim kazde 2 roky pretierat.
Mam aplikovat pred samotnym naterom najprv nieco voci hnilobe, alebo existuju natery, kde je 2 v 1?

Předmět Autor Datum
Prvý náter sa dáva penetračný s hĺbkovým nasiakavým účinkom proti škodcom a hlavne proti hubám, drev… nový
Nuda 14.07.2019 14:20
Nuda
Dle rady zde na poradně jsem použil Herbol včetně toho impregnačního nátěru s ochranou proti zmodrán… nový
JoDiK 14.07.2019 14:29
JoDiK
A ten impregnacny si pouzil aky? nový
fleg 14.07.2019 19:38
fleg
Taky od Herbolu, mají tam u lazury na to odkaz... nový
JoDiK 15.07.2019 10:22
JoDiK
Já mám cca 10 let verandu , konstrukce smrk, podlaha sibiřský modřín a používám karbolineum-extra--e… nový
Otazník. 14.07.2019 18:22
Otazník.
Mrtvé dřevo do exteriéru je přeci nesmysl. Ať se podívám kamkoliv, tak všude je to k pláči. Fascinuj… nový
.. 15.07.2019 17:16
..
Kterou betonárku vlastníte ? nový
Otazník. 15.07.2019 19:47
Otazník.
Ziadnu to bude nejaky podivin...vsetko zabetonovat...to je rada jak hovadu. Btw mam terasu z dreva a… nový
fleg 15.07.2019 19:55
fleg
Ta trocha betonu se dá umíchat svépomocí. Tedy radit někomu když jste sám se dřevem v exteriéru dopa… poslední
.. 16.07.2019 16:08
..
Používám na vše dřevěné lazuru od Remmerse a mám klid.Je sice trochu dražší, než ten posra.ý Lazurol… nový
iconek 15.07.2019 21:54
iconek

Prvý náter sa dáva penetračný s hĺbkovým nasiakavým účinkom proti škodcom a hlavne proti hubám, drevomorke, plesniam apod. Ideálne je aplikovať čistý, neriedený, penatračný prípravok na drevo z oboch strán dosiek. Je to drahá sranda, ale v exteriéri nutnosť.

Povrch podľa odtieňa dreva (napríklad exotiky teakového, mahagónového, orechového, lipového, čerešňového masívu, /palisander je čierny, ako asfalt/ ) stačí použiť lacný Luxol s ochranou proti ÚV žiareniu. Luxol sa môže organickým riedidlom S6005 mierne zriediť, aby vsiakol pri prvom nátere do dreva a nevytvoril pri druhom nátere lepivý povrch.

--------------------------------------------------------
Olejový povrch je ideálne spraviť najprv čistým Terpentínom a po vsiaknutí napustiť štetcom s riedkym ľanovým olejom nahriaty na 120°C v kastróle na šporhelte. (Nie fermež ľanová, je to hustý sajrajt vhodný na steny záhradných chatiek). Takto olejom ošetrený povrch sa dá opakovane obnovovať novým ľanovým olejom.

Drevo síce časom pri oleji zošedne, vyšuntí na Slnku, ale je dokonale chránené.

Dnes sú na pochozné plochy drevených terás dostať špeciálne povrchové laky proti oderu (aj dvojzložkové, podobné na báze živíc, ako je lepidlo epoxid), ale sú sakra drahé a ich renovácia je značne prácna, musí sa povrch zbrúsiť alebo ohobľovať.

Já mám cca 10 let verandu , konstrukce smrk, podlaha sibiřský modřín a používám karbolineum-extra--extra-plus--jantar-svetle-hnedy-8-kg , mají to v několika odstínech. Přetíral jsem po dvou letech a teď po 5, podlahu jsem odšrouboval a přetřel znovu spoje, ale asi zbytečně, nikde ani náznak vymývání. Mám starý srub, kdy opravdu nevím za těch x let kdo to čím natíral a tak jsem zkusil tu karbolku i na staré dřevo, myslím, že dobrý.

Mrtvé dřevo do exteriéru je přeci nesmysl. Ať se podívám kamkoliv, tak všude je to k pláči. Fascinuje mě lidská ochota naprat dřevo vysoko do štítu rodinného domu a pak se tam nedostat po žebříku, nebo kvůli tomu shánět a stavět lešení. Pak tu jsou/byli borci, kteří tam po žebříku vylezli ale spadli.
Vždy je to jen otázkou času, než dřevo podlehne exteriérovým vlivům. Proč tu terasu nevybetonujete? Na to dát kvalitní dlažbu. Takhle si jen draze komplikujete život a připravujete si budoucí problémy. Odolnost kvalitní dlažby je mnohem větší, než odolnost prkýnek. :i:

Ta trocha betonu se dá umíchat svépomocí. Tedy radit někomu když jste sám se dřevem v exteriéru dopadl jak sedláci u Chlumce, to nebyl moc dobrý nápad. Pak nám nezapomeňte napsat, jak vám ta paní za pár let poděkovala. Ta terasa má být vybetonovaná a obložená kvalitní dlažbou. To přežije i slabší jedince. Nezapomenout na armování a vhodný typ betonu!

Používám na vše dřevěné lazuru od Remmerse a mám klid.Je sice trochu dražší, než ten posra.ý Lazurol, ale výrobce i prodejci uvádí minimální 10 letou trvanlivost.Já zatím jen pět let na podbití střechy, nevypadá to, že by nátěr blednul. A to je vystaveno větru dešti.
Odstíny mají pěkné, zrovna dostavuju pergolu a vše natírám touhle lazurou.

A je to dokonce 3v1 :-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru