Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak uřezat větší hranol?

Zdravím
Chci se zeptat místních, zda by mi poradili, čím se řeže nějaký hranol třeba 14x14cm? Chci postavit pergolu. Příčné výztuhy mezi stojkou a vodorovným trámem jsou řezany v úhlu 45°. Ten úhel by měl být asi superpřesný. Pokosová pila je na to malá. Čím to uřezat? S tím souvisí i druhá otázka.

Viděl jsem, že se ty příčné trámy opatřují čepem a protikus jamkou(vyřeže a vydlabe se to). Je to nutné opatřít čepem a jamkou? Dalo by se to spojit šroubem s podložkami, aby to mělo stejnou pevnost? Viděl jsem, že se z boků dvou protilehlých stojek dávájí 2 desky. A pak se nedávají ty příčné, šikmé co jsou pod úhlem 45°. Je to rovnocené řešení?

Velikost pergoly je 4x 4.5m?
Chtěl bych to dělat na 4 rohové stojky(nebo raději na 6 stojek?- nechám si poradit)
Pultová střecha s mírným sklonem.

Děkuji

Řeže se motorovou pilou, pár kusú klidně i ruční obloukovou. Čepování patří mezi nejlepší a nejpevnější spoj. Vše jiné je jen z lenosti a ušetření času na úkor pevnosti a stability hlavně co se z dlouhodobého hlediska týče.

jestli tomu dobře rozumím, tak ten úhel 45° nehraje až takovou roli(nemusí být superpřesný), jako ten čep samotný v oné jamce? Čili ono to může být říznuté mot.pilou proto, že je to vcelku jedno(mám za to, že mot.pilou člověk není schopen od ruky uřezat hranol 1.kolmo k zemi a 2.kolmo vůči sobě), jestli to bude 45°, nebo 42 či 47°?

A co to řešení s těmi 2mi deskami z boků dvou protilehlých sloupků? (viz.odkaz a obrázek tam http://www.ceskykutil.cz/zahrada/pergoly-a-chatky/ stavba-pergoly-1-dil
Podobně jsem to viděl udělané i tady ve vesnici na jedné zahradě(objekt je na prodej, takže se asi nikoho nezaptám).
Dá se to takto při těch rozměrech posezení udělat? Zdá se mi to mnohem jednoduší. S těmi čepy musí být drbačka jak hrom. Předpokládám, že čep v jamce musí být na co nejtěsnějí(do stran).

děkuji

V čem je lepší břichatka oproti rámové pile 1m? Břichatky se používají spíše na velké stromy,ne? Ale záleží, jaká je mezera mezi plátkem a rámem... , to je jasné.

A to dláto :) Ta cena je šílená. Zřejmě nějaký trvanlivý kousek pro ty, co s tím dělají denně.

Každopádně díky za inspirace. Po přečtení rad v této diskuzi začínám mít menší ostych z pergoly

Proč tak složitě a špatně ?
Spoj 45 ST bude mít tendenci ujíždět a navíc zbytečná práce s řezáním.
Normálně to složit na tupo a použít tesařské kování, kterého jsou nepřeberná množství na trhu.

http://www.wintech.cz/cs/wintech-woodwork/katalog/ tesarske-kovani-pro-drevene-konstrukce-26

atd.

Pokud není praxe s takovými konstrukcemi, doporučuji si někoho přizvat.
Jeden to stejně neposkládá sám.

Hlavně to řádně ukotvit do země na půdní kotvy.

To je přesně ve stylu hobbymarket chatička, ošidit pořádnou práci kopicí šroubů a železa (ono to taky nějak fungovat bude). Jak už psal robisek, čepovaný spoj je z hlediska funkce a trvanlivosti nejlepší viz krovy, které se dělají už nekolik století. Asi je na to lepší si přizvat tesaře, ale při velké trpělivosti a přesnosti si to člověk udělá i sám. Jsou na to i strojky (dlabačka atd.) nebo se dělá falešný čep do oboustranného zadlabání.

Nejsem tesař, takže když jsem stavěl pergolu, poradil mi otec soustružník "nábytkový" spoj (jako na obrázku).
[http://www.nabytekstransky.cz/products/w500jpg/P14    74_1.jpg]
Tak jsem ho patřičně zvětšený, vyrobený z nerezových kulatin a šroubů použil na všechny hlavní spoje - trámy jsou natupo, jen jsem je proti čelu asi 2cm zařezal a zadlabal. Drží to jak helvétská víra, navíc po čase, když dřevo ještě sedne, tak se to dá dotáhnout... Díry pro válečky jsou zavrtané jen z jedné strany a zadeklované vysoustruženým dřevěným víčkem a jediné, co je ze železa vidět, je hlavička nerezového šroubu.
Mimochodem trámy jsem řezal pilou ocaskou...
Asi takovouhle:
[http://www.naradi-trepera.cz/fotky13183/fotos/_vyr  n_26328380.jpg]

Tak tohle je nápad na Nobelovku. Škoda, že jsi to sem nedal dřív, než jsem postavil pergolu. Jen ten šroub by (na velkou pergolu) by měl být tak M8 a raději šestihran s pořádnou podložkou, aby se nezamačkával do dřeva. A pro jistotu ještě dva týble (nábytkářské kolíky), aby ty dřeva po sobě "nejezdily". Ale jak říkám, špicovej nápad!

No, já tam dal stojné trámy 12x12 a ty vodorovné nosné 16x12, takže M8 by asi nestačilo.
Válečky jestli se nepletu průměr 40mm a šrouby M12 nebo dokonce M16 (teď si nevzpomenu) samozřejmě s nerezovými podložkami cca 50mm. Válečky jsou plné a z boku mají drážku, aby po zasunutí šly natočit závitovou dírou proti díře ve spoji.
Docela fuška byla při vrtání trefit se do té díry na takovou délku, ale kromě jedné díry, co mi o pár mm ujela, se to vše podařilo.
Dřeva po sobě nejezdí, protože jsou 2cm zadlabaný. Jestli nezapomenu foťák, tak to o víkendu na chalupě zdokumentuju.

děkuji za dobrý tip.
Jsem si právě říkal, jak se vám podařilo se trefit jednou dírou do druhé :) Mám možnost stojanku na vrtačku. S tím by to snad šlo dobře se trefit.

Když máte ty dřeva do sebe zadlabané 2cm, tak nestačilo by to pak stáhnout pouze vruty? Třeba 2ks do každého spoje příčné vzpěry. Takový průměr 12mm.... čili 2x 12mm na každou stranu příčné vzpěry...

děkuji

děkuji za nápad s oboustraným zadlabáním. Tak nějak si na toto troufám více, než na čep oddlabaný přímo z příčné vzpěry. Je pro to nějaké specifikum na co si dát pozor?

A co to řešení zapustit příčnou vzpěru do stojky(třeba 2cm) a vodorovného trámu(proti posouvání se po sobě) a stáhnout to vruty(průměru 12mm) s podložkami?

Nevím co je na tesařském kování špatného, když se to všude používá.

http://www.mta.cz/produkty/spojovaci-materialy/sim pson-strong/tramove-botky-ewp-pouziti-pro-nosniky- steico-joist/trmeny-ewp-pro-naklonena-nebo-sikma-p ripojeni/

http://www.haspl.cz/index.php/cs/tesarske-kovani/t ramove-spojky-skryte-typ-2.html

A dá se to i zapustit do dřeva. Jen je třeba vybrat tu správnou spojku.

Kdo má čas na vyřezávání průniků ať se s tím klidně pohraje.
Já nemám a proto jsem na chatě použil spojky a ani jedna nikde není vidět.
Je to lepší než nejistý cink, který se při prvním silném větru může otočit kolem osy...

Zapustit příčnou vzpěru a stojku samozřejmě taky není od věci, zas je to o něco stabilnější. Jinak ty šikmé vzpěry mají hlavně za úkol zvýšit tuhost konstrukce proti zkřížení (smyku, jestli se to tak dá říct ?) proti síle působící vodorovně, která je u jinak nezavětrovaných konstrukcí nedostatečná, ale částečně to i roznáší váhu. Čep do oboustr. zádlabu je jednodušší na provedení a tak trochu blbovzdorný - pokud se nepovede čep přímo z konce trámu, je to horší, takhle zkazíte maximálně kousek prkna. Ten nápad od JoDiK je fakt zajímavý a prosím o vyfocení.

Tak tady jsou ty fotky. Šrouby jsem použil M12. Ta tlustá železná roura vepředu místo dřevené příčky je požadavek od otce, na mytí a prášení koberců.
Pohled na šrouby:
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3894-sl1-jpg   ]

Pohled z opačné strany, záslepky válečků:
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3895-sl2-jpg   ]

Horní záslepka nad zavrtaným šroubem s podložkou:
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3896-sl3-jpg   ]

Šikminy v zadní části, ty jsem přišroubil dlouhými šrouby se zapuštěnou hlavou.
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3897-sl5-jpg   ]

na posledním obrázku je šikmá vzpěra mezi svislým a vodorovným trámem. Ta je jak přichycena? O tyto spoje mi především šlo. Vidím pouze, že snad vruty. Odahduji, že průměr max 5mm a délka tak 100?mm. 2ks na spoj? A tam jste ty čepy + díry nedělali

děkuji

Jinač je to moc pěkná práce. Čím jste ty hrany trámů zakulatili zakulatili? Jestli se mohu zeptat.
děkuji