Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak uřezat větší hranol?

Zdravím
Chci se zeptat místních, zda by mi poradili, čím se řeže nějaký hranol třeba 14x14cm? Chci postavit pergolu. Příčné výztuhy mezi stojkou a vodorovným trámem jsou řezany v úhlu 45°. Ten úhel by měl být asi superpřesný. Pokosová pila je na to malá. Čím to uřezat? S tím souvisí i druhá otázka.

Viděl jsem, že se ty příčné trámy opatřují čepem a protikus jamkou(vyřeže a vydlabe se to). Je to nutné opatřít čepem a jamkou? Dalo by se to spojit šroubem s podložkami, aby to mělo stejnou pevnost? Viděl jsem, že se z boků dvou protilehlých stojek dávájí 2 desky. A pak se nedávají ty příčné, šikmé co jsou pod úhlem 45°. Je to rovnocené řešení?

Velikost pergoly je 4x 4.5m?
Chtěl bych to dělat na 4 rohové stojky(nebo raději na 6 stojek?- nechám si poradit)
Pultová střecha s mírným sklonem.

Děkuji

Proč tak složitě a špatně ?
Spoj 45 ST bude mít tendenci ujíždět a navíc zbytečná práce s řezáním.
Normálně to složit na tupo a použít tesařské kování, kterého jsou nepřeberná množství na trhu.

http://www.wintech.cz/cs/wintech-woodwork/katalog/ tesarske-kovani-pro-drevene-konstrukce-26

atd.

Pokud není praxe s takovými konstrukcemi, doporučuji si někoho přizvat.
Jeden to stejně neposkládá sám.

Hlavně to řádně ukotvit do země na půdní kotvy.

Zapustit příčnou vzpěru a stojku samozřejmě taky není od věci, zas je to o něco stabilnější. Jinak ty šikmé vzpěry mají hlavně za úkol zvýšit tuhost konstrukce proti zkřížení (smyku, jestli se to tak dá říct ?) proti síle působící vodorovně, která je u jinak nezavětrovaných konstrukcí nedostatečná, ale částečně to i roznáší váhu. Čep do oboustr. zádlabu je jednodušší na provedení a tak trochu blbovzdorný - pokud se nepovede čep přímo z konce trámu, je to horší, takhle zkazíte maximálně kousek prkna. Ten nápad od JoDiK je fakt zajímavý a prosím o vyfocení.

Tak tady jsou ty fotky. Šrouby jsem použil M12. Ta tlustá železná roura vepředu místo dřevené příčky je požadavek od otce, na mytí a prášení koberců.
Pohled na šrouby:
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3894-sl1-jpg   ]

Pohled z opačné strany, záslepky válečků:
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3895-sl2-jpg   ]

Horní záslepka nad zavrtaným šroubem s podložkou:
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3896-sl3-jpg   ]

Šikminy v zadní části, ty jsem přišroubil dlouhými šrouby se zapuštěnou hlavou.
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3897-sl5-jpg   ]

na posledním obrázku je šikmá vzpěra mezi svislým a vodorovným trámem. Ta je jak přichycena? O tyto spoje mi především šlo. Vidím pouze, že snad vruty. Odahduji, že průměr max 5mm a délka tak 100?mm. 2ks na spoj? A tam jste ty čepy + díry nedělali

děkuji

Jinač je to moc pěkná práce. Čím jste ty hrany trámů zakulatili zakulatili? Jestli se mohu zeptat.
děkuji