Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pripojenie vyhrievacie ho rostu

Do kúpeľne nám priviedli elektriku, teraz sme sa dostali k tomu ze sa pokračuje. Káble končia v montážnej krabičke, prívod na termostat to nieje problém, z termostatu kábel na podlahový rošt, to tiež nieje problém. Ale. Kábel z rostu ma 2 vývody, tie prídu do spinaneho vývodu termostatu, ale ten kábel ma 2 zily ktoré majú ešte spoločne medené opletenie a až následne je vonkajšia izolácia. Otázka znie, pripojit to opletenie niekam? Na pe? Alebo nezapojit? A ešte, je možné tahat od termostatu napájanie rostu a kábel čidla v jednom hushom krku?

Předmět Autor Datum
Podlahový rošt v kúpelke na 230V/50Hz? Samovražda. Tie opletenia kabeláže patria pripojiť na zem, P…
Nuda 14.05.2019 20:56
Nuda
Hele, Nuda opět perlí a chce koupelnu chránit hlavně proti přepětí a blesku :-D . A pro funkci ochra…
mirektatra 15.05.2019 01:36
mirektatra
1) Koupelna je zvláště nebezpečný prostor (mokré prostředí, mokrý člověk - stačí málo a je hotovo),…
mirektatra 15.05.2019 01:30
mirektatra
Chránič krabice, istic, káble riešil elektrikár, aj rošt schválil. Teraz sú tu murrari, nechcel som…
Truhlik 15.05.2019 07:57
Truhlik
Souhlasím s Mirkem, koupelna je poměrně nebezpečný prostor a platí na ní přísné normy a předpisy. El…
George63 15.05.2019 19:22
George63
No, to napojení "síťky", pokrývající oba přírodní vodiče --- NESTAČÍ připojit na ochranné pospojení…
mirektatra 15.05.2019 20:39
mirektatra
Mirku, pochopitelně, součástí pospojování je i spojení s ochranným vodičem PE, pokud si dobře pamatu…
George63 15.05.2019 21:04
George63
Ahoj. V tom jistě není mezi námi rozpor, ale vzhledem k dotazu "připojím, to není problém, řekněte m…
mirektatra 17.05.2019 06:23
mirektatra
Aby som nezabudol, je tam dotiahnuty aj samostatny PE z rozvodnice ....
truhlik 19.05.2019 20:59
truhlik
Tak ten rovněž připoj na to opletení topných vodičů. Ale, i přesto, propoj to opletení i s ostatními… poslední
George63 20.05.2019 08:27
George63

Hele,
Nuda opět perlí a chce koupelnu chránit hlavně proti přepětí a blesku :-D . A pro funkci ochran vidí jako stěžejní porovnávat výhody a nevýhody sítě TN-C a TN-S :-) A podlahovku na 220V vidí jako sebevražednou misi ... No opět nezklamal, pokud radí po dvacáté hodině... asi s dvojkou v žíle :-D

1) Koupelna je zvláště nebezpečný prostor (mokré prostředí, mokrý člověk - stačí málo a je hotovo), proto nechte připojení elektrické topné rohože na 220V na SKUTEČNĚ KVALIFIKOVANÉM ELEKTRIKÁŘI. Opravdu to není jednoduché a Váš popis nestačí k tomu, aby bylo možné Vám kvalifikovaně poradit. Podlahových roštů - topných kabelů - je spousta druhů, některé se do koupelny smí použít samotné, jiné se musí doplnit... při pokládce se musí dodržet některé zákonitosti o kterých tvrdíte "to není problém", aniž o nich možná víte :-/
2) Obecně platí, že VŠE V KOUPELNĚ MUSÍ BÝT PŘIPOJENO NA PROUDOVÝ CHRÁNIČ, všechno elektricky vodivé MUSÍ BÝT SPOJENO do ochranného pospojení (bez ohledu, zda je to elektrický předmět, nebo ne), protože hrozí zavlečení cizího napětí zvenčí...
3) umístění krabic, vedení vodičů, elektrických předmětů ... v koupelně je přesně určeno. Není možné umístit cokoliv kamkoliv (sprcha dostříkne daleko :-) )
4) Některé elektrické předměty nelze do koupelny umístit vůbec, některé musí mít zvláštní provedení, některé speciální napájení
5) Některé topné kabely nemají tzv. "studené konce". Ty je nutné připojovat do speciálních krabic v porcelánových svorkách... Některé termostaty pro podlahovku mají čidlo teploty, které se zabuduje pod dlažbu...

Opravdu se nestaňte nedoukem jen proto, že budujete JEDNU KOUPELNU - nechte to někomu, kdo už koupelen udělal několik a zná příslušné předpisy. Je to malá místnost - nebude to drahé.

Souhlasím s Mirkem, koupelna je poměrně nebezpečný prostor a platí na ní přísné normy a předpisy. Elektrikáře, který tomu opravdu rozumí, případně dobrého projektanta, nebo revizáka, si zavolej. A pro Tvou jistotu bych si nechal udělat i výchozí revizi.
Každopádně napájení přes chránič 30 mA a "stínění" kabelu připojit na pospojování v koupelně. Pokud je rošt kovový, rovněž jej připojit na pospojování. A hlavně pozor na dané zóny a možnost instalace té "podlahovky" vzhledem k nim.
P.S. Co se týče napojení ovládání k termostatu a napájení "podlahovky", tak doporučuji každé zvlášť.

No, to napojení "síťky", pokrývající oba přírodní vodiče --- NESTAČÍ připojit na ochranné pospojení (Uvedení na stejný potenciál), protože to je pouze ochrana ZVÝŠENÁ - je nutné to současně připojit i na PE (zelenožlutý) vodič, který zajišťuje základní stupeň ochrany!

Ochrany v koupelně laicky:
1) Základní ochrana NULOVÁNÍM je spolehlivá, závislá pouze na mechanickém provedení instalace - má na starosti základní systém ochrany elektrických předmětů - je nejdůležitější Připojení zelenožlutým vodičem k ochranné svorce v rozvaděči
2) Zvýšená ochrana POSPOJENÍM je stejně spolehlivá, ale PRIMÁRNĚ neřeší připojení k ochrannému vodiči - principem je "uvedení na stejný potenciál" - je "záchranou" , pokud základní ochrana selže (např. uhoří nulák na sloupu) a zamezí zavlečení cizího napětí z venčí (např. vodovod). Uvede vše elektricky vodivé na stejné napětí - BEZ ROZDÍLU, ZDA JSOU TO ELEKTRICKÉ PŘEDMĚTY, NEBO NE - typicky kovová vana, kovové zárubně dveří, AL okno... pracuje na principu "vlaštovka na drátě" - i ve vlaštovce je napětí, jako na drátu, kde sedí, ale nemá jak se dotknout země, nebo jiného drátu. Při uhoření nuláku zajistí, že vše má stejné napětí a tedy nemůžete být vystaveni účinkům elektřiny.
3) Doplňková ochrana PROUDOVÝM CHRÁNIČEM - doplňuje základní a zvýšenou ochranu tím, že je zpřesňuje (je citlivější)... ale je to ELEKTROMECHANICKÝ PŘÍSTROJ, který je poměrně složitý a je tedy jistá pravděpodobnost poruchy - proto nemůže být použita samostatně, jako ochrana základní.

Mirku, pochopitelně, součástí pospojování je i spojení s ochranným vodičem PE, pokud si dobře pamatuji.;-) Takže o tom jsem nepsal, neboť to považuji za samozřejmé. Citace je takle nějak:
"Doplňující ochranné pospojování musí zahrnovat všechny neživé části upevněných zařízení současně přístupné dotyku a cizí vodivé části, včetně (je-li to proveditelné) hlavních kovových armatur železobetonu. Systém ochranného pospojování musí být spojen s ochrannými vodiči všech zařízení, včetně zásuvek."
A že není chránič jako ochrana "základní", toť je rovněž samozřejmé. V tom není mezi námi rovněž žádný rozpor. Ale bylo to pouze upozornění pro případ, že by šlo případně o rekonstrukci starší stavby, případně ještě s instalací v soustavě TN-C. Zdravím a dobrou noc. :-D

Tak ten rovněž připoj na to opletení topných vodičů. Ale, i přesto, propoj to opletení i s ostatními vodivými částmi (nejen el.zařízení) v koupelně a s PE v zásuvkách. Vše toto by mělo zajistit, aby i když by došlo k přerušení, případně odpojení, toho samostatného vodiče PE z rozvaděče k těm kabelům topení, byly všechny vodivé části v koupelně na stejném potenciálu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru