Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vysvětlení několika věcí o elektřině

Dobrý den,
může mi někdo polopaticky vysvětlit několik věcí? Upadl mi nulový vodič na přívodu do baráku a elektrikář mi říkal, že mám velké štěstí, že jsem nic nezapínal, jinak by mi to prý shořelo. Ptám se proč? Když na dvojlinku připojím žárovku a odpojím nulu, tak taky nezhoří, ale prostě jen zhasne.

Druhá věc. Bylo mi řečeno, že elektřina pouze protíká, tedy že do spotřebiče vteče a po nuláku zase oddteče. Prý, kdyby to tak nebylo, tak vyrazí fíčko. Tak když to po nule odtíká pryč, tak jak to, že na ní není napětí?

Díky za vysvětlení.

Předmět Autor Datum
Pokud máš třífázový přívod a upadne nulák, může se na spotřebiči místo fázového napětí (230V) objevi…
jirka44 12.05.2019 15:30
jirka44
1) - protože v domě nemáte 1fázový proud, ale 3fázový, má nulák (krom jiného) funkci, která by se la…
mirektatra 12.05.2019 15:42
mirektatra
""Tak když to po nule odtíká pryč, tak jak to, že na ní není napětí?"" V síti máme střídavý proud. O…
Zerozero 12.05.2019 23:52
Zerozero
"Nuláku" se správně říká "společný - nebo střední - vodič". V elektrárně je generátor co vyrábí stří…
Yarda 13.05.2019 08:35
Yarda
V prípade starších prípojov do chalupy by si mal disponovať PEN (zemou) v chalupe pre sieť TNC. htt…
Nuda 13.05.2019 17:46
Nuda
Kluci Ti vše vysvětli odborně a do detailu, takže pouze dodám trochu zjednodušeně. Pokud se, u jedno… poslední
George63 13.05.2019 18:15
George63

1) - protože v domě nemáte 1fázový proud, ale 3fázový, má nulák (krom jiného) funkci, která by se laicky dala popsat, jako "vyrovnávání rozdílu napětí a proudu mezi fázemi". U ideálního třífázového spotřebiče je zatížení všech fází shodné a proto nulákem neteče žádný proud = při odpojení nuláku se nic neděje. Vzniká tzv. "elektrická nula", která je přesně uprostřed mezi fázemi... Protože ale Váš dům zdaleka není ideálním třífázovým spotřebičem (protože používáte množství jednofázových předmětů) a zatížení jednotlivých fází se neustále mění, jejich rozdíl musí vyrovnat nulák. Pokud je tedy nulák odpojený a napětí mezi fázemi se nerozdělí rovnoměrně, u některých fází se napětí (částečně) sčítá, u některých zase odečítá... a elektrická nula putuje mezi fázemi v závislosti na jejich zatížení...a jakmile se vzdálí od jedné, současně se přiblíží k druhé. U jednofázových spotřebičů se pak mění napájení od přepětí do podpětí, což často vede k jejich zničení přetížením.

2) Proud v nuláku, u třífázově připojeného domu, není součtem proudů všech fází (!). Proud teče také mezi fázemi a v nuláku je pouze rozdíl, vzniklý nesouměrným zatížením.

3) Fíčko má jiný úkol - je doplňkovou ochranou před nebezpečným dotykem. Je zde nutné rozlišit NULÁK a KOSTRU! Fíčko nepozná, když uhoří nulák na přívodu, protože pouze hlídá, aby stejný proud tekl do spotřebiče i z něho po všech pracovních vodičích - tak zjišťuje, že proud neuniká, kam nemá = že je zařízení bezpečné. Součet proudů ve všech fázích a v nuláku (modrý) je roven 0 (teče do spotřebiče a zpět). PODMÍNKOU SPRÁVNÉ FUNKCE JE zelenožlutá KOSTRA, PŘIPOJENÁ MIMO CHRÁNIČ!!! Jakmile začne proud unikat z fází, nebo nuláku třeba do kostry spotřebiče (nebo do člověka, stojícího na zemi), vyhodnotí to Fíčko jako závadu a okamžitě vypne přívod.

""Tak když to po nule odtíká pryč, tak jak to, že na ní není napětí?""
V síti máme střídavý proud. Od stejnosměrného se liší jen tím, že si mezi vodiči vyměňuje polaritu v rytmu 50Hz. Pokud vezmeme v potaz jen malý časový úsek, tak je v tom případě tento proud stejný jako stejnosměrný. (to jen pro představu).
Napětí je vždy mezi rozdílnými póly. Tedy v tomto okamžiku (jako u stejnosměrného), je na kladném vodiči plus napětí proti minusovému, a naopak na minusovém vodiči je minus napětí proti kladnému.
Tedy si můžeme představit, že fáze je plus a nulák minus. Napětí je vždy mezi nimi, nikde jinde.
Ale v síti je nulák uzemněný. Proto je opět napětí mezi fází a nulákem, ale navíc mezi fází a zemí.
Proto, pokud měříme napětí proti zemi, je napětí na fázi a na nuláku ne.
Ale ve skutečnosti na nuláku napětí je. Je na něm napětí proti fázi.
Pokud bychom uzemnili místo nuláku fázi, nebylo by napětí proti zemi na fázi, ale bylo by napětí na nuláku.
Nulákem se tento pól nazývá jen proto, že je spojený se zemí a proto proti zemi má nulové napětí. Ale ve skutečnosti je to vždy jen protipól k prvnímu vodiči. Pokud bychom uzemnili fázi, stane se nulákem fáze.
Sakra, je to nějaký šroubovaný, snad srozumitelný :-)

"Nuláku" se správně říká "společný - nebo střední - vodič". V elektrárně je generátor co vyrábí střídavý proud ve třech fázích. Cívky generátoru jsou jedním koncem spojené právě do společného vodiče.
[e0806882.gif]
Doma bys měl mít v zásuvce napětí co je v elektrárně na jedné z cívek (mínus nějaké ztráty na vedení). Pokud máš střední vodič doma odpojený od toho z elektrárny, může se ti na něj dostat přes jiný spotřebič (třeba elektrický sporák, ten může být připojený třífázově) napětí z jiné fáze pak v zásuvce můžeš mít nějaké napětí co může být vyšší než těch 230V (ono je to složitější, je tam nějaká tolerance a vzhledem k tomu, že je střídavé a sinusové, okamžité napětí může být i vyšší než 250V, ale s tím si nelam hlavu) co tam má být a to se některým spotřebičům nemusí líbit.

Napětí na středním vodiči proti zemi není proto, že střední vodič je spojován se zemí (aspoň u nás, údajně v Rusku to mají jinak a proto se nedoporučuje zapojovat ruské spotřebiče do naší sítě bez nějakých kontrol a úprav), jsou na to zvláštní předpisy, kde a jak se to má zemnit.

V prípade starších prípojov do chalupy by si mal disponovať PEN (zemou) v chalupe pre sieť TNC.

http://trhamr.xf.cz/sebevrah.JPG

http://trhamr.xf.cz/sporak.png

http://www.els.webzdarma.cz/ozn.html - sieť TN-C, v ktorej funkcia neutrálneho a ochranného vodiča sú v celej sieti zlúčené do jedného vodiča (PEN)

V tomto prípade by po udpadnutí nuláku z hlavného prívodu IS nemalo hroziť poškodenie prístrojov na jednu fázu 230V/50Hz+nulák ak sú správne zapojené trojkolíkové šaltre k spotrebičom.

Po upadnutí nuláku by si problém nezistil.

Trojfázové motory v domácnosti k behu/rozbehu rotora nepotrebujú nulák.
http://siz.wz.cz/?k=ts&pk=2

Kluci Ti vše vysvětli odborně a do detailu, takže pouze dodám trochu zjednodušeně. Pokud se, u jednofázového okruhu, odpojí (v přívodu) společný pracovní a ochranný nulový vodič, okruh nefunguje a nic se neděje, spotřebiče nefungují. Pouze rovněž není funkční ochrana před nebezpečným dotykem.
Ale pokud odpojíš tento společný nulový vodič v přívodu třífázovém, který slouží mimo jako ochranný, rovněž jako pracovní a je "uzlem" všech fází, pak, v případě že nezapneš žádný spotřebič, nic neděje.
Ale (zjednodušeně) jakmile sepneš jeden spotřebič v jedné fázi a pak druhý v druhé fázi, v podstatě spojíš oba spotřebiče do serie a napájíš je napětím sdruženým, tedy napětím mezi dvěma fázemi, to je 400V. A pak záleží, jak se, v závislosti na vnitřních odporech těchto dvou spotřebičů o toto napětí "podělí" (Ohmův zákon). A tak se může stát, že lednice spojená do serie s plotýnkou vařiče, který má poměrně malý odpor, dostane místo 230V třeba 270V a problém je "na střeše". Lednice spolehlivě "odejde". Jinak se to běžně projeví, že začnou praskat žárovky. Takže odporové spotřebiče se přepálí, elektronické "odejdou" na přepětí, motorové, pokud nejsou spolehlivě proudově odjištěny (vyšší napětí "vytváří" větší proudy), shoří motory. V případě zapojení více spotřebičů, ve více fázích je to obdoba, pouze trochu kombinovanější. Na jednotlivých zapojených spotřebičích jsou různá napětí. Na některých může být nižší než (fázové) 230V, ale na jiných zase větší.
Co se týče chráničů (jak zřejmě myslíš ta fíčka), to je zase o něčem jiném. To je v souvislosti "úniku" napětí, u spotřebiče, v případě poruchy, proti zemi (alias ochranné nule), a souvisí to s ochranou proti nebezpečnému dotyku, ne s vlastní funkcí spotřebiče. V případě přímého "průrazu" napětí na kostru spotřebiče dojde ke zkratu proti ochrannému vodiči a okruh je vynut jistričem. Ale chránič funguje v případě, že se dostane napětí fázové na kostru spotřebiče v případě snížení izolačního stavu spotřebiče, kdy na to jistič nereaguje a zafunguje, v tomto případě, opět buďto proti ochrannému vodiči sítě, instalace, případně přímo proti "zemi", v případě že se tohoto spotřebiče dotkneš a proud proteče Tvým tělem a do země (která má potenciál té nuly sítě). Tato funkce je ale pouze v závislosti na poruše elektrického zařízení (nižší izolační stav), kdy se napětí dostává na vodivé části spotřebiče (které musí být spojeny s ochranným vodičem) a pak prochází poruchový proud chráničem proti "zemi" ochranným vodičem (vypne ihned), případně že není spotřebič spolehlivě spojen na ochranný vodič (vadně zapojený, případně přerušen), pak Tvým tělem při dotyku. Proto musí být chránič, z tohoto důvodu, s maximálním vybavovacím proudem 30 mA, který se bere, "teoreticky" jako "snesitelný" a neměl by způsobovat vážnější úraz el.proudem.
No vidíš a nakonec jsem se rozepsal skoro jako mí předchůdci.:-D No snad Ti to rovněž něco objasnilo.;-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru