zodpovědnost za zranění řemeslníka
Dobrý den!
Nevíte, jak je to se zodpovědností za úraz, nebo poškození zdraví, když si najmu řemeslníka (třeba na nátěr střechy) a on se mi zraní (třeba spadne z té střechy). Nesu za to nějakou zodpovědnost, nebo ten řemeslík si musí být vědom rizika. Lépe řečeno, by mě zajímaly 3 případy. Jak je to, když si pozvu:
1. Nějakou firmu - tady bych snad myslel, že za pracovníky bere zodpovědnost firma a platí za ně pojistné
2. Ten řemeslník - prostě našel jsem na inzerát pár nabídek na nátěr, nakonec jsem si to natřel sám, právě z výše zmíněného důvodu. Cenovou nabídku jsem vždy od řemeslníku dostal o dost nižší, ale měl jsem obavu, co by se stalo v případě jeho úrazu, když neplatím žádné pojištění (myslím jako zodpovědnosti za škodu atd.)
3. Co se stane, když se mi při práci na mém majetku zraní kamarád, který mi pomáhá bezúplatně, nebo za protislužbu a nemám tedy s ním žáden obchodní vztah.
Píšu hlavně proto, že asi před 6 léty u mně zastavilo auto, protože viděli rezavé okapy, jestli nechci vyměnit. Nabídka byla lákavá, žádna platba předem, cena velice příjemná (kterou pak nakonec natáhli, ale pořad výborná a teoreticky jsem ji ani nemusel akceptovat, protože domluva byla úplně jiná). Pak, když jsem je viděl dělat, tak to byla estráda, co ti chlapi dokázali. Žádné lešení, žádne jištění, vše ze žebříku. Trnul jsem strachy, aby někdo nespadl (je to výška 8m). Hotoví byli asi za 5 hodin k mé plné spokojenosti. Kdybych to ale byl býval věděl, jak porušují bezpečnostní předpisy, že jsem nakonec nedostal, žádnou faktůru, asi bych do toho nešel. Myslíte, že bych nesel nějakou zodpovědnost za jejich případné zranění? Nebo měl jsem mít pro případné vyvinění se ze zodpovědnosti sepsanou nějakou smlouvu o dílo předem?
děkuji za odpovědi
Nejsem v těchto věcech odborník, ale myslím si, že.
Pokud u tebe pracuje firma, ručí za své zaměstnance sama. Pokud pracuje řemeslník - živnostník, tak odpovídá sám za sebe.
Pokud by se u tebe zranil například kamarád, i ten převážně zodpovídá za sebe. Jen v případě, že by se prokázalo, že jeho úraz si způsobil nějakým způsobem ty, byl by si brán k zodpovědnosti. Například že by na místě bylo něco zřejmě nebezpečného, třeba špatně uložený předmět ve výšce, který by na něj spadl, nebo tebou postavené nezajištěné lešení, tvé vadné el. nářadí a podobně. V tom případě, pokud by se jednalo o vážný úraz, asi by tvoji zodpovědnost řešilo nějaké vyšetřování, případně soud.
V případě práce firmy, nebo živnostníka, by jsi mohl být brán k spoluúčasti možná i v těchto případech nebezpečných věcí, ale to by se muselo nějak prokázat. Firma si musí sama pracoviště zajistit z důvodu bezpečnosti. Snad jen v případě nějakého skrytého nebezpečí, o kterým jsi věděl a neupozornil na to.
K tomu jak pracovali ti co dělali okapy. No myslím, že to jak pracovali pouze ze žebříku a podobně, nemusí znamenat porušování bezp. předpisů.
Práce na žebříku je běžná činnost, k tomu ostatně žebříky slouží. Podobně jako například stromolezci pracují s motorovou pilou zavěšeni na stromě na laně, což není zrovna běžná pracovní poloha, přesto je to běžné a předpisy to nezakazují.
V případě že si nedostal žádnou fakturu, znamená to ale, že se pravděpodobně jednalo o tzv. meloucháře, tedy že činnost asi prováděli bez živn. oprávnění. V tom případě, nebudu li hodnotit to, že pracovali bez živn.orávění, nebo nepřiznali výdělek k daním a to že jsi jim to umožnil, tak z hlediska možného úrazu by to bylo asi stejné, jako v případě kamaráda.
Celkově bych tedy usuzoval, že jako zákazník nějaké služby máš jen celkem malou zodpovědnost za případné zranění pracovníka.
Ale beru to jen pro případy pro práci v domácnosti, rodinném domě a podobně. V případě práce ve firmě jsi povinen cizí pracovníky seznámit s místními bezpečnostními předpisy, pokud to práce vyžaduje.
Ale můj názor brát s rezervou, je to jen můj pohled na věc.
Děkuji za reakci, zní to logicky a taky bych to tak viděl, ale potřeboval bych spíše opravdu fundovanou odpověď od odborníka, abych věděl, jak do budoucna, ale díky i za to. Předevčírem jsem se dotrápil s tím nátěrem střechy a už mi je jasné, že v mém věku už na to nemám. Co jsem teď dělal 3 dny, to jsem měl kdysi za 1 den a určitě jsem to nedělal teď poctivěji, ale to tělo už se hůř ovládá a už jsem tam nahoře opravdu často pociťoval strach. Takže raději zaplatím a mám klid. Ale pak mám právě obavu z toho, že když se něco stane, tak pak vám řeknou, že neznalost zákona neomlouvá a k výčitkám svědomí, které bych měl v každém případě by přibyly i nějaké právní nepřijemnosti.
K té práci melouchářů na žebříku (škoda, že jsem je nenatočil). Bezpečné to opravdu nebylo. Dám příklad: Opřeli si žebřík asi 0,5m pod okap, přesmykli vždy jednu nohu přes předposlední příčku žebříku, nahnuli se dozadu, aby se dostali přes přesah střechy a drželi se vlastně jen tou nohou a měli celý prostor vlevo, vpravo a nad sebou volný, volné obě ruce aniž by se připoutali nějakým zádržným systémem třeba o komín a použili nějaký zachycovač pádu (postroje pro výškové práce). Až trošku legračně vypadaly jejich bezpečnostní přilby, protože ty opravdu měli, ale nevím čemu by ta mohla při pádu zabránit. Bohužel, zastavit jsem to nemohl, protože jsem si jel vybrat peníze a než jsem přijel domů, už jsem byl bez starých okapů a sledoval ten hrůzunahanějící cvrkot. S tím, ostatním s váma souhlasím. To že to byli melouchaři jsem ale zjistil až po zaplacení, že s nějakou reklamací počítat nemůžu a to tak, že já jsem od nich dostal něco jako faktůru i s tel. číslem, ale když jsem na to číslo volal z důvodu, že kolega by je taky chtěl, tak číslo neexistovalo, což mi na klidu moc nepřidalo, ale byl jsem hlavně rád, že to přežili a já že mám okapy. Je to už ale přece jen pár let a zatím bych neměl co reklamovat. Myslím si že práci odvedli dobře a že s tím měli hodně zkušenosti, protože opravdu po těch žebřících běhali jako veverky, až jsem si myslel, že nějak zrušili pod sebou gravitaci.
Ale jak bylo vidět, ač asi meloucháři, svoji práci asi měli zmáknutou, pracovali rychle a kvalitně. To se mnohdy o profesionálech říci nedá.
Asi už vědí, co si můžou dovolit. Já také, protože se mi klepou nohy až na desáté příčce žebříku, když vidím třeba ty zmíněné stromolezce, nebo třeba ty horolezce co lezou bez jištění, tak to často nechápu. Občas někde vidím pokrývače, jak běhají po šikmé střeše na několika poschoďovém domě a také bez jištění většinou. Asi si člověk zvykne
Ty jsi zákazník, nikoliv jejich zaměstnavatel, takže za ně nezodpovídáš. Firma/živnostník by měli být pojištěni pro tyto případy, pokud ne, je to jejich problém. Ty nemůžeš znát všechny bezpečnostní předpisy od každýho řemesla a tím pádem ani nemůžeš vyžadovat, aby je dodržovali. Nemusíš mít přece zkoušky z vyhlášky 50, aby sis domů mohl pozvat elektrikáře, to on musí být proškolen, aby svou prací neohrozil ani sebe, ani tebe.
S tím kamarádem - kamarád bere riziko na sebe, není s tebou v pracovněprávním vztahu (což by ani nesměl, pokud na to nemá živnost) a tudíž je jedno, jestli si provrtá koleno svou, nebo tvou vrtačkou.
Problém bys měl, pokud bys mu půjčil nějakou samodomo upravený zařízení, který neprošlo homologací (upravená vrtačka, podomácku udělaná míchačka) a to zařízení by mu svou nebezpečností způsobilo úraz (zamotá se do nezakrytýho řetězovýho převodu). Tam už bys mohl mít problémy, zvláště pokud by mu to způsobilo vážný úraz, či dokonce invaliditu.
Já si myslím, že by mohl vzniknout problém, že se případná zdravotní újma odehrála na Vašem pozemku či majetku. Vemte si, když uklouznete v zimě na chodníku, nebo si urvete kolo na silnici. V těchto případech odpovídá za určitých situací vlastník a vy se můžete domáhat škody. Vždy je lepší si sepsat smlouvu a pak ji třeba roztrhat.
Je však rozdíl, jestli za to může špatný stav majetku/pozemku/nářadí, nebo neschopnost zraněné osoby. Takže nejde o to kde se to stalo, ale proč se to stalo.
Re: Prasak:
Špatný stav majetku podle vás chápu tak, že mám rezavou střechu a potřebuji ji renovovat - s tím tedy nic nenadělám a podle vás bych už byl v průseru. Nářadí to je přece věc řemeslníka, firmy, kamaráda. Šroubovák klidně půjčím, ale lano určitě né (co když nemá certifikaci a protrhne se), no a ta neschopnost osoby, jako to poznám?
Jak jsem psal výše ta má náhodná firma na okapy, to snad byly "Homoveverky", ale nevím, nevím, jak by se mi tam někdo zranil, jestli bych neměl problém, třeba, že jsem neměl něco sepsané. A o to mi vlastně jde nejvíc!
Jsem rád za zájem vás všech, ale pořád mě zajímá nějaký právní názor!!!
Ale klidně se bavme dál o všem tom okolo
děkuji moc za serioznost
Pokud se jedná o tzv. melouch, tak právní systém to bere jako nezákonnou činnost (šedá ekonomika). Takže se může stát, že ten řemeslník se může chtít v případě úrazu zahojit na majiteli. Pak se bude posuzovat míra zavinění majitele.
re - Přezdivka:
Přesně tak, vy "jste udeřil hřebíček na hlavičku". Opravdu taková opičárna, jde chodník kolem mé zahrady, v noci nasněží, já ráno nevstanu ve 4 hod. abych ho odklidil od sněhu, někdo půjde v 5 hod. na směnu, zlomí si nohu a mám průser. O tom vlastně relace v TV už byly, proto by mně o to víc zajímalo, jak je to s tou zodpovědností za práci a zdraví na mém majetku. Tady teoreticky mám čas zajistit pracoviště, ale jak? Střecha má pořád stejný sklon, komín je pořád uprostřed. Já jsem byl dosud samostatný a snad žádné řemeslníky jsem nepotřeboval a vše si uměl opravit sám. Teď to co je na zemi snad pořád zvládnu, ale výšky (střecha) a hloubky (studna) už asi né. Jsem hrozně rád za vaše názory, ale opravdu bych potřeboval nějakou "mantru", abych věděl do budoucnosti, jak si pozvu řemeslníka, jaké mám povinnosti vůči zajištění jeho bezpečnosti a zdraví. Zatím jsem si vše na baráku dělal sám!
Chodník okolo Vaší zahrady, který není Vaším majetkem už nemusíte několik let uklízet. Zákon byl před pár lety změněn a za chodník zodpovídá vlastník. Obce to řeší zvýšením odpovědnosti za škodu.
Děkuji za upřesnění, ale vidíte, jednou dají takový idiotský zákon, pak ho zruší a člověk se o tom dozví, až jak je nějaký karambol.
Ten idiotský zákon o uklízení obecních chodníků majiteli přilehlých nemovitostí převzala naše republika už z Rakousko-Uherska pokud se nemýlím.
Mám dojem, že jsem nedávno o tom něco četl, snad se to jmenuje "Dohoda o provedení práce" - možná tam bylo, že ten co tu práci dělá to provádí na vlastní nebezpečí. Ale netvrdím, že jsem si to s něčím nespletl.
Děkuji, to už vypadá nadějně, ale musím to sjednat předem, nebo až po provedení práce a pak taky to, když mi pomáhá kamarád, je to nutné? Uvedu příklad. Při minulém nátěru střechy před 5 léty mi tu střechu pomáhal natírat synovec (amaterský horolezec). Byla to paráda, já natřel 1metr čtvereční, on 4 metry čtvereční. Byla to taková další veverka, ale byl skvěle jištěný (alespoň podle mne). Letos na mně čas neměl a já bych ho ani nepřemlouval, protože podle mne je to práce nebezpečná i pro horolezce a zapříčinit ztrátu života, nebo vážné zranění v rodině, to už je to poslední.
Proto já jsem zjistil, že sám už na to nemám, tak napříště si někoho zaplatím a jelikož v tom vidím veliké bezpečnostní riziko, chtěl bych vědět, za co odpovídám já a za co ten, kdo to pro mně dělá. Jen připomenu 1.Firma, 2. Řemeslník, 3. Kamarád
Ještě napíšu asi toto. Jsem elektrikář, mám paragraf 7, můžu tedy dělat elektroinstalace. Někdo si mně pozve, abych mu něco zapojil, já něco "zprasím" a elektrika mě zabije, jakou on by měl mít zodpovědnost za můj život, když o elektrice nic neví (možná ani to, když se dotkne fáze, že ho to "kopne", nebo zabije). Proto děkuji vám všem za vaše názory, většinou jdou směrem, jak bych to čekal i já, ale spíše bych potřeboval přímo radu právnika, nebo odkaz na nějaký právní řád.
Pokud je potřeba právní názor, tak na právní poradnu.
Ještě se k tomu vrátím. Jsem sám živnostník, pracující jak v soukromém, tak firemním prostoru. Tak nějaký, i když snad neúplný přehled mám.
V podstatě jsem to už napsal, ale ještě něco doplním, něco upřesnil už Prasak. Například to, že zákazník nemusí a ani nemůže znát bezp. předpisy pro danou činnost, tedy za cizího pracovníka nemůže mít odpovědnost. Tento pracovník musí být sám proškolen, sám si musí zajistit pracoviště.
Úrazy vznikají ze dvou důvodů. Vlastní neopatrností a nedodržením předpisů. Obojí je věcí pracovníka. Nešťastná náhoda se uznává jen velmi vyjímečně. Například. Já, jako elektrikář pracuji u zákazníka. Svojí neopatrností se dotknu vodiče a utrpím úraz. Je to moje vina, jsem odborník, mám příslušná školení. Naopak já nechám nezajištěný, otevřený rozvaděč pod napětím a odejdu pro nářadí. Někdo se dotkne vodiče uvnitř. Plně nesu odpovědnost za jeho úraz, neboť jsem porušil předpisy a pracoviště nezajistil proti vstupu osob nebo neučinil taková opatření aby k tomu nemohlo dojít.
Přesto může nastat situace, kdy zákazník může odpovídat za můj úraz. Například: Pracuji na elektrickém zařízení. Zajistím pracoviště, pro práci si zařízení vypnu, třeba jističem v rozvaděči. Podle předpisů jistič označím tabulkou "nezapínat, na zařízení se pracuje", třeba ještě pro zvýšení bezpečnosti přelepím zapínací páčku lepicí páskou. Zákazník zjistí, že mu něco nefunguje a i přes bezpečnostní opatření jistič zapne. V tom případě odpovídá on za případný úraz.
Při práci ve firmě zákazníka zodpovídám za svůj úraz sám, pokud vznikne mojí činností. Ale pokud ve firmě existují specifické předpisy ohledně bezpečnosti, měl bych s nimi být seznámen zákazníkem. Pokud bych seznámen nebyl, úraz způsobený nedodržením těchto předpisů by byl přisouzen firmě, protože jsem nebyl seznámen. Pokud bych byl, odpovídám sám. Například před zahájením práce v dolech, jsem dostal složku předpisů, musel prostudovat a seznámení podepsat. Zákazník by mohl odpovídat i za jiný úraz, který jsem si nezpůsobil sám. Například, na pochůzné cestě došlo k rozlití oleje vinou jejich pracovníka. Místo do doby úklidu nebude nijak zajištěno a označeno. Já uklouznu a zranim se. Odpovídá firma.
Ale to jsou věci, kdy zákazníkem je firma. Mnohé věci ale analogicky platí i když je zákazníkem fyzická osoba a práce je v domácnosti, nebo na obytném domě. Ale s určitým omezením. Například zákazník nepředkládá specifické předpisy a podobně. Takže pracovník, kterému vznikne pracovní úraz ve vztahu k jeho činnosti, například pokrývač spadne ze střechy, plně odpovídá za svůj úraz. On je ten kdo má znát předpisy vztahující se k jeho činnosti. Ani například havarijní stav střechy není důvodem k zodpovědnosti zákazníka. Ostatně stav střechy je například předmětem zakázky. Pracovník si sám musí pracoviště zajistit, on je ten, kdo má znát jak to zajistit. Například: Já jako elektrikář jsem zavolán k opravě venkovního vedení kdy je spadlý drát stále ještě pod napětím. Já drát uchopím rukou... Moje vina, nikoliv zákazníka. Já jsem měl nejdříve vedení vypnout, nebo použít příslušné prostředky, já mám příslušné znalosti.
Přesto ale může vzniknout úraz například při práci na rodinném domě, za který by odpovídal zákazník. Úraz by nevzniknul zaviněním a nedodržením předpisů pracovníkem. Například vymyslím si: Pracovník musí k objektu přejít zahradu a tam je vykopaná díra v zemi, překrytá jen nedostačně pevnou deskou a navíc na podzim zapadaná listím. Pracovník o tom neví a propadne se. Zákazník i na svém pozemku měl místo zajistit, nebo alespoň pracovníka seznámit. Nebo již zmíněné, zákazník zapne zajištěný vypnutý jistič. Zjednodušeně řečeno, úraz způsobený jiným způsobem, na který může mít vliv zákazník a nevznikl v přímé souvislosti s objednanou prací a činností pracovníka. Ještě například, na pracovníka pohybujícího se u domu spadne z horního okna květináč a podobně.
Jinak úraz způsobený v souvislosti s prací na zakázce a činnosti zhotovitele spadá k jeho odpovědnosti. Takže v případě například objednávky nátěru střechy a pádu natěrače, zákazník neodpovídá. Například, objednávka demolice komínu a na pracovníka spadne jeho část. Zákazník neodpovídá. Objednávka výměny okapů a jeden z "veverkolidí" spadne, jeho problém. Ale-- pracovník pracuje ze žebříku a zákazník okolo projíždí autem a neopatrně dělníkovi žebřík podtrhne. V tom případě má problém zákazník.
Ještě: Zakázku lze sjednat i ústně, bez písemné smlouvy o dílo, takže výše uvedené platí i v tomto případě.
Platí to do jisté míry i v případě práce meloucháře, ale tam se jedná spíše o porušení jiných předpisů, např. živn. zákona.
V případě práce kamaráda, příbuzného, nebo blízkého souseda, se jedná o tzv. sousedskou výpomoc, zpravidla bezúplatně, nebo za protislužbu.
V tom případě by měl odpovídat každý sám za sebe a součinností zajistit maximální bezpečnost v rámci možností a znalostí. Myslím že takový úraz při takové práci, by měl charakter stejný, jako například zlomení nohy při fotbalu na zahradě při návštěvě kamaráda, pádu ze stromu při trhání jablek a podobně. To proto, že taková práce nemá charakter pracovněprávního vztahu, nejedná se o zakázku jako takovou.
Jen v případě, že by se zraněný kamarád chtěl na zůčastněném tzv. hojit, mohlo by dojít i k řešení pomocí odborníků, případně soudu, o míře zavinění úrazu. -- Opatrnosti není nikdy dost.
Znovu připomínám, můj názor pramení jen z všeobecného přehledu, opravdový a zákonný pohled může sdělit jen znalec těchto věcí.
Částečně můj názor pramení i z toho, že jsem před lety byl ve firmě členem komise řešící pracovní úrazy a míru odškodnění.
Za ty roky se mohlo leccos změnit, takže brát bez záruky.