Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Napäti medzi fázami je okolo 400 V a napätie medzi fázou a nulákom je okolo 240 V. To čo popisujete,by mohlo vyzerať na rozvod používaný v USA a to 110 V.U nás sa nepoužíva.
Já bych byl v tom tvrzení opatrnější, i u nás se dají nalézt různé kuriozity. Před nedávnem (bude to už několik let) jsem se dozvěděl, že zřejmě vůbec poslední místo v ČR (Praha kolem Bulovky) bylo přepojené ze 110 na 220V. Ano učili jsme se ve škole, že soustava 110V přežívá na několika místech v ČR, mj. v Praze (Troja, Bulovka), ale od té doby už uplynulo tolik času, že jsem nad tím nepřemýšlel.
Přinejmenším soustava s uzemněnou fází není u nás obvyklá, ale že se nepoužívá, za to bych ruku do ohně nedal.
V USA mají 120V sdruženého napětí, fázové potom vychází na nějakých 70V (ponechme stranou jestli 110 nebo 120, to bude stejné jako našich 220 nebo 230). Při tom mají jednu fázi uzemněnou, takže když se člověk dotkne, dostane právě jen těch 70V. Je to mnohem bezpečnější než naše soustava (je větší naděje, že člověk přežije dotyk na 65V než na 220V), ale když vezmete, jaké musejí tahat proudy, tak moc hospodárné to neni (už jen s polovičním napětím jsou dvojnásobné, navíc jejich sdružené proudy jsou tytéž jako fázové, u nás jsou odmocninu ze tří krát menší než fázové). Nehledě na to, že uzemněná fáze způsobuje nesymetrii soustavy, ale to na nn asi tak nevadí, to by vadilo na vyšších hladinách.
l3 je buď přerušený, jestli je to měřeno voltmetrem s vysokým vstupním odporem
nebo je spojený s modrým nulákem
Ale to není možné že je spojený s nulákem když je to na zasuvku 400V-čtyřkolík. Tam nulák přece není.
Také mohl někdo poplést vodiče. Když místo jené fáze zapojí nulák (správně střední vodič), tak to přesně tak vychází. Nebo je fáze přerušená a stím nulákem (ve vašem případě žlutozeleným nebo zeleným ochranným a zároveň pracovním vodičem PEN) nějak spojená (třeba přes spotřebiče na příslušné fázi (L3), nemusí jít o propojení v rozvodu).
Schválně zkuste změřit napětí proti zemi (nejtlustčí dutinka v zásuvce), pokud naměříte mezi L3-PE něco kolem nuly je to ono.
Misto voltmetru si vem obycejnou vadasku a mozna se vyjasni.
Jde o to, jestli ji má, taky jsem chtěl napsat větu o vadasce a o kontrole sledu fází. Osobně mám nejradši tu elektromagnetickou, protože za prvý je slyšet, za druhý je vidět jiskry a za třetí když se kouknu na "displej" je tam i orientačně napětí. Stačí teda dvakrát třikrát ťuknout (tedy přešně v duchu nápisu "merať max. 10 sekúnd"). Kdežto na doutnavku musím civět a u nové vadasky v červeném pouzdře je vidět opravdu mizerně, takže ji používám jenom na sled fází a dá mi práci zjistit jestli svítí nebo ne.
Je to tak typicky, když vypadne jedna fáze. Někde může být vypadlá pojistka, což je nejčastější.
V horším případě přerušené vedení jedné fáze, ale méně pravděpodobné.
Nutno zkontrolovat jištění od přívodu k domu, až k zásuvce. Pokud by bylo vše v pořádku, může být problém už na přívodu k domu. V tom případě volat dodavatele.
Žádná rozvodná soustava se v takovémto provedení nikde u nás neprovozuje. Současná naše je 3+N+PE 400/230V AC.
Je nutno jít od hlavního přívodu. Uvedená měření napovídají nejspíše tomu, že je přívod fáze L3 někde přerušena (možno i vadná pojistka jak píše Zerozero) a při měření multimetrem v daném místě se dostává N proti fázím L1 a L2 přes nějaký zapnutý spotřebič na fázi L3 (světlo, stykač a pod.).
Vypadá to na přerušenou L3,
Změř samostaně fáze proti nule nebo PEN (PE)
mělo by tam být při této závadě: L1-N 230V, L2-N 230V, L3-N nic.
změřit na jističi (přívod, odvod) procvakat jistič.
V jističi může vypadnout jedna fáze bez spadnutí páčky.
Pravdepodobne je to tak. Jeste je varianta praskly pojistky na primaru distribucniho trafa - to taky bejvaj zajimavy hodnoty napeti. V tom pripade nebude proti N cista nula, ale nejak podivne malo, treba 50V. Merak napovi.
To je sice taky možný ale to by se ozvaly dalsi odběratelé. 0
Nemožné, ak nemáš vadasku, tak meráš zrejme iba indukciu medzi káblami na výstupe.
https://image3.slideserve.com/7034697/zapojenie-do-hviezdy-n.jpg
Děkuji všem za odpovědi a ano bude to nejspíš vypadly L3