studna a kvalita vody
Dobrý den,
nastehovali jsme se do domku, kde není obecní voda, ale jen voda ze studny. Ovšem s vodou je malý problém - i po převaření nás "prožene". Když dám vodu psovi nepřevařenou, tak z nej místo bobku jde prakticky jen voda
Dívala jsem se na cenu testů a dost hruza. Navíc me vodu jen otestují a co z toho? Že je špatná, vím i sama bez testů. Jde mi spíš o to, zda s tím jde něco dělat?
Nyní vodu používame jen na koupání, praní a záchod.... na pití kupujeme.
Kamaradka me radila nalít do studny tak 10litru sava.... pomuže to?
Pul dědiny vodu ze studny pije a nemají problém, tak nevím, kde je problém u nás. Ale přímo sousedi, kteří bydlí vedle nás, mají vodu obecní a ze studny používají jen jako my ted.
Ty testy budete potřebovat stejně,abyste věděli,co je ve vodě závadného.Až podle toho se dá zjistit,jestli jsou na to nějaké filtry na úpravu vody a jestli se to vůbec vyplatí pořizovat.To Savo můžete zkusit,ale pak se musí studna několikrát vyčerpat,abyste to nepili.Možná je lepší Sagen,to je na bázi stříbra,které sterilizuje celý spodek studny.Ovšem je to krátkodobé řešení a jestli vám tam teče už infikovaná voda s nějakými bakteriemi,tak to bude za pár dnů stejně závadné.
A než kupovat vodu,nejde se taky napojit na obecní vodovod,když jde až k sousedům?
to bohužel nejde, jelikož před domem je silnice a vedle ni řeka a hlavní přívod je až za tou řekou a musí se platit čerpadlo, aby to tu vodu k nám dohnalo. Každý má prý svoje. A cena připojení cca 30tis. Jelikož jsme v podnájmu, tak se mi do toho investovast nechce
Nevím odkud by infikovaná tekla, hřbitov je od nás dost daleko - prakticky na konci dediny. Jinak nevím, kde by se infikovala, nebo jak to jinak jde aby se infikovala
Odkud teče ta infekce nezjistíte,pramen může být hluboko a teče to kdoví odkud,někde z pole s močůvkou pár kilometrů od vás.Nebo může prosakovat i z té řeky,ale to by tak škodlivá asi nebyla.Ten hřbitov za to asi nemůže,z toho žádné výluhy neproudí.Jak máte tu studnu hlubokou?Neteče tam do ní někde povrchová voda?
Osobně bych se ale bál to používat i na to koupání a praní,zvláště jestli máte děti.
Norma pro koliformní bakterie ve vodě je 0,000% !
http://www.goldmanwater.cz/poradna/koliformni-bakt erie-ve-vode
Možná by pomohla ta jejich UV lampa,ale zkušenost s tím nemám.Tedy mám,ale jen na filtraci u zahradního jezírka na ničení řas a to funguje.
Oni by ale tu vodu asi prověřili sami a pak doporučili řešení.Odkaz je jen inspirace,možná je někde lepší a levnější firma,to jsem nehledal.
Sousedi jsou jak daleko a je s nimi domluva?Jestli jsou vedle,třeba by se dalo připojit na ně,s tím,že nebudete odebírat moc,abyste jim nesnížili tlak a dáte si svůj vodoměr kvůli účtování.
Jinak to nevyřešíte,ty filtrační jednotky stojí desítky tisíc a vrtat novou studnu je investice taky 20-30 tisíc nehledě na to,že tam pak voda může být stejně vadná.
ano, máme dceru 4roky... ale na nikom z nás zatím žádné problémy nesleduji....
sousedy vlastne ani porádne neznáme, takže ani nevím.
studna je hluboká asi 5metru, vody tam je tak 2metry... dole je docela bahnité dno.
hlavní je, že cca 2 roky se studna nepoužívala, jelikož tu nikdo nebyl, tak třeba jestli není problém i v tom.... my jsme tu od listopadu
moc jste me nepotešil
Pokud studna nebyla dlouho používaná pak se není co divit. Jelikož nebyl odběr nebyl ani přítok čerstvé vody. Ve studni je spousta organického materiálu, který tam dlohou dobu hnije. Navíc jestli studna nebyla dostatečně zakrytá mohli do ní spadnout i nějací ti živočichové a to vše se na nekvalitě vody samozřejmě muselo podepsat. Sudna rozhodně bude potřebovat vyčerpání, vyčištění a dezinfekci. Jistotu, že se stav spraví to sice nepřinese, ale bez toho se dál nepohnete v žádném případě. Rada by se možná dala hledat na hygienické stanici.
Rozbor vody je dosť drahá sranda, skus sa dohodnúť nejako s obcou, či by ste nešli "napůl" s nákladmi. Cca 3.500.-Kč s úradným flajstrom z labáku. Alebo skus doniesť v litrovej sklenej flaši vodu nejak do labáku, pod rukou, plať keš, rozbor sa dozvieš bez úradného dokladu. Potom zvoľ postup dezinfekcie.
Totižto v studni môžu byť nejaké koliformné baktérie spôsobené rozkladom myši, krtka, žaby alebo nejakého zdochnutého hlodavca v studni rozkladného aj na dne alebo vedľa scíplá sviňa, kôň, slon, žirafa zakopaná kdesi v pôde v okolí.
Takúto studňu stačí mechanicky veľkou ponorkou čerpadlom na 3x400V odčerpať, dno mechanicky do kýbľov vyhrabať a chlórom /Savo original 27% alebo chlórové vápno, chloramin/, fest vydezinfikovať. Na množstve nešetri, podľa financií nacpi do popuku.
Nemaj obavy, ak do studni naleješ aj dva kartóny Savo originál (20 litrov) bez voňavých prímesí, tak v priebehu týždňa z vody chlór vyprchá, a nielen to, spodná voda v studni je v neustálom pohybe, preteká do strán. Teda sa vydezinfikuje aj celé široké podložie spodnej vody.
Týždeň bez vody vydržíš. Koncentrácia v takomto pomere Sava môže spôsobiť uvoľnenie horčíka a železa zo sedimentu pôdy, preto bude voda podfarbená do okrova. Biele prádlo neper skôr, než vnútorný obsah studne neodčerpáš. Po odčerpaní obsahu smelo vodu pite, pravda, ak neobsahuje ťažké kovy a fenoly či dusičnany z hnojív z okolitých polí alebo z močovky kravína družstva.
ted me tak doslo - není pruser v tom, že cca 2 metry od studny je septik????
Jestli netěsní,tak ano,může to tam téct rovnou.Alespoň víte,co přesně pijete.
Ale jak už psal kolega,problém bude v tom bahně na dně,tlející listí,utopené myši atd.
Musí se to vyčerpat a vyčistit.Zkuste si půjčit silnější ponorné čerpadlo,jestli to stačí odčerpat.Záleží na síle přítoku.Jestli ne,musíte sehnat buď silnější čerpadlo-zeptejte se u dobrovolných hasičů,státní vám tam nepojedou.Nebo hovnocuk na vyvážení septiků,to mají buď v ČOV nebo nějací družstevníci.Takže vyčerpat,vybrat bahno,vyčistit dno a stěny nejlépe wapkou,ovšem bez vody to asi bude problém.Pak nějakou desinfekci.Zkuste přemluvit ty hasiče,můžou vám to vysát i vystříkat a znovu odčerpat.Takže flašku něčeho lepšího do ruky,hluboký výstřih,úsměv a vyražte do místní hospody lovit hasiče.
výstrih, usmev ac flaska není problém, horší je to, že je tady díra jak prase a není tu ani hospoda natož dobrovolní hasiči. nejblíže jsou jen státní. Ale zkusím sehnat to čerpadlo a wapku a zkusíme to takhle, septik má přepad do kanalizace, obšem nikdo neví, jak na tom je septik a ani trubka. Jen vím, že se septik nemusí díky tomu vyvážet.
ale moc díky za rady
Na dobrovolné hasiče bych nespoléhal. Že mají v názvu "dobrovolní" ještě neznamená, že vám studnu vyčistí zadarmo. Proto bych se raději rovnou obrátil na firmu která se specializuje na čištění studny. Málo jich není. Možná to vyjde dráž, ale máte záruku že studna bude v cajku. Rozbor vody po vyčištění vás ve vlastním zájmu stejně nemine, jinak jste sebevrazi. Aplikací Sava či jiného prostředku už teď rozhodně nic nepokazíte. Pokud si to budete chtít vyčistit sami, budiž. U toho septiku bych se zajímal o to, jestli je opravdu napojený do kanaldy, nebo jen do vsaku na pozemku. Je v obci kanalizace a čistička když je to taková díra? Pokud ano, měl být odpad dááávno napojený do kanalizace napřímo a septik měl být mimo provoz. Takže asi není. A rozhodně bych důrazně zatlačil na majitele kvůli financování.
No mám obavy, že septik 2 metry od studny je víc než průser. Neznám konstrukci toho septiku, ale tipuji to n beton. A ještě jsem neviděl betonový septik, který by neprosakoval. Většinou zcela úmyslně. A ten septik má přepad kudy a kam? Nebude ona to spíš úplně obyčejná žumpa?
Jinak Vyhláška č. 501/2006 Sb. stanoví minimální vzdálenost studny a možných zdrojů znečištění je v málo prostupných zeminách (jíly, jílovce...) 12m, u prostupných zemin 30m!!!
tak to je dobrý vedet .-( nestavela jsem to já, uz to tady tak bylo... septik neotviram, takže ani nevím, z čeho je nebo není... přepad má být do kanalizace, kanál máme na dvorku taky, ten je cca 3 metry od studny
No mám obavy, že vidět to někdo z hygieny tak je to poslední co viděl. Ta voda ze studny není ani na mytí podlahy.
takže jako jedinou šanci vidím v tom napojit odpad na kanalizaci, vyčerpat septik a zasypat, ne?
Na takové rady už se necítím, ale vyhláška mezi možné zdroje znečištění počítá i kanalizační potrubí. Navíc je možné, že to takto funguje už hodně dlouhé roky a za ty roky může být zemina odpadními vodami dost prosáklá. Aje jak říkám, odborník nejsem a tady bez rady odborníka jde doslova o život. Bez nadsázky.
Jste v podnájmu, tohle taky bude o penězích, protože i bez vodoměru budete platit stočné podle vyhlášky.
A pokud je přepad do dešťové, tak je načerno.
stočné je tady 92,- to platíme.... jinak nic... obec nasi vodu neřeší, takže jsem ted vlastne v haji co delat.... jako po 5 ti letech se budeme bavit s majitelem, jestli barak koupime.... ale to neni jiste, zda to proda.... takže sam rikal, at toho moc do domu neinvestujeme, ze když by se rozhodl to neprodat, tak nic nám platit nebude....
Tuhle situaci vám opravdu nezávidím. Pět let prakticky bez vody, protože používat vodu z takové stoky bych se štítil i na mytí nohou, to opravdu nebude jednoduché. A to celých pět let nebudete tušit jak to dopadne. Pokud dotáhnout vodovod je nereálné musíte i zvážit jestli bude reálné vrtat novou studnu, protože i v tom nejlepším případě bude studna muset být nejméně 12m od kanalizace. Budete mít kde tu studnu vrtat? Ale to nechci strašit - opakuji, že nejsem odborník a navíc ani nevidím do místních podmínek. Tohle opravdu chce odborníka. A naprosto bez jakéhokoli odkladu, nejlépe hned v pondělí. Myslete i na to mrně co máte doma!
Jestli je to z toho septiku,který prosakuje,tak to bude opravdu prosáklé všude okolo a bude to studnu kontaminovat řadu let.Pokud tam budete bydlet nejméně těch 5 let,asi by bylo nejlepší a nejlevnější investovat těch cca 30 tisíc do přívodu pitné vody,vychází to pak na 500 Kč měsíčně a to není tolik.Nutno tedy pak připočítat i vodné,ale pořád levnější než kupovaná balená voda.Když se kvalita ve studni zlepší,můžete ji pak na něco i používat.Vrtat novou studnu těch 30 metrů daleko není reálné(jestli vůbec je to váš pozemek) a taky nové čerpadlo,potrubí včetně práce bagru,vodárna,vyřizování povolení,to by bylo drahé.
Nebo druhá možnost-domluvit se se sousedy,koupit sami silnější čerpadlo,které utáhne 2 domácnosti a připojit se s nimi.Ušetříte za přívod přes řeku a silnici.
Ten septik raději zatím neřešte,jestli není podle norem,musí se přestavět a to jsou zase desetitisíce navíc.
I septik se musí čerpat.
Jinak tam naroste taková vrstva "deky", že se z toho čerpač osype. Pak se do toho musí hnát voda, kterou nemáš, aby se to tuhé rozmělnilo a hovnocuc to nasál.
Jsou jakési nátěry na beton které ho utěsní, ale to značí vyčerpat, omýt natřít a kdo jednou byl v septiku rád se tomu vyhne.
Hrozí přiotrávení kanálními výpary a tahat bezvládného čističe ven...
Nezávidím.
Taky jsme řešili problém s vodou.Máme 12 metrů vrt, vody dosti.Máme novostavbu a jedním z požadavků SÚ ke kolaudaci byl rozbor vody ze studny.
Zaplatili jsme 1650 korun poctivě vydělaných za rozbor v laborce.Vody obsahovala bakterie (ne E coli) a spousty dusičnanů.
Zakoupili jsme proto reverzní osmózu s UV zářivkou a změkčovač vody, aby vápenec nezanesl skleněnou baňku s UV zářivkou, přes kterou vody protéká.
Zaslali jsme znova vodu na rozbor a hurá, voda naprosto perfektní.
Jasný, jednou za rok se musí obnovit filtry a zářivka, ale těch 1900 korun na údržbu reverzní osmózy je pořád lepší, než platit chlorovanou vodu, která je snad ještě horší, než ze studny.Jo, zapoměl jsem na sůl do změkčovače, 190 kč za tři měsíce za pytel soli.
Pořád je to voda zadarmo, nemusím řešit její zdražení.
To ovšem zcela jistě nemáte 2m od studny septik a 3m jeho přepad do kanalizace. To by asi těžko někdo zkolaudoval.
chlorovaná voda možná smrdí, ale není zdravotně závadná. Fascinuje mě ta bohorovnost (zejména ve směru Danevy). V dnešní době pít povrchovou vodu bez úpravy, to je o zdraví.
S tým netesným septikom sa dá dočasne spraviť náprava.
1./Kup si dva balíky sušených baktérií určených do žumpy, nasyp obsah do dresu spláchni studenou vodou (50l) alebo nasyp ich priamo septika ak máš dekel.
2./Kup si dva balíky baktérií určených do kanalizačného potrubia, nasyp do sifónov večer, nesplachuj, až ráno, ale studenou vodou !!!
Cena tak 600.-Kč.
Baktérie sa vospolok v septiku a odpadoch namnožia pričom rozložia veškerý biologický odpad s močovinou a bielkovinami, dokonca aj v okolí septika, teda to, čo vsiaklo do pôdy. Tieto baktérie majú neskutočnú silu a výkon pri požieraní výkalov ak sa fest namnožia. (Neznesú teplo nad 30°C).
Na jar musíš vykopať bagrom jamu, vybetónovať dno a osadiť ju plastovou nádržou s prevzdušňovacím mechanizmom na 230V/50hz. Takýto xindel napojený na odpady prípadne na dažďovú vodu s odkvapov a strechy ti úplne stačí.
http://www.aquaflot.sk/?portfolio=male-domove-cist iarne-odpadovych-vod
Prepad z čističky je možné odviesť do izolovaného jazierka kde sa baktériami rozloží zostatkový bordel na čistú vodu a biologický kal. Vrchná voda sa vsakuje do pôdy, kal klesne na dno fólie jazierka.
Mám obdobné riešenie na chalupe, tiež mám kopanú studňu - voda zo studne je ako minerálka podľa rozboru.
https://www.youtube.com/watch?v=3moFoze4Dq0&featur e=related
watch
-cR_v8fBCSE
Jo, to jim se studnou určitě pomůže
Nějak jsem to nepochopil. Pokud platíte stočné 92,-Kč za krychlový metr, tak by jste měla být napojena jak na vodovod tak na kanalizaci. Pokud je studna obecní (pije z ní vodu půlka dědiny) tak má problém řešit obec a vy tam nemůžete nalít savo! Vaše informace se tedy rozcházejí. Pokud to ostatní občany "neprohání" tak mají upravenou střevní mikroflóru. Pokud to vydržíte tak za pár týdnů budete na jejich úrovni.
Stočné je od stoky. Tedy za odvod do kanalizace. Za vodu je vodné. To neplatí.
Přečti si to pořádně.Studnu mají vlastní u baráku a půl obce z ní tedy nepije.Takže Savo si tam nalít může.A vodné a stočné je rozdíl,i když 92 Kč jen stočné se mi zdá hodně.
Naopak to může být měsíční paušál za stočné, pak je to málo.
No, kdyby to mělo být pinktlich, tak by musel být vodoměr na vstupu vody do baráku a stočné podle toho.
Jakože by se měřil odběr vody ze studny? To snad ne. To by mi museli na chalupě počítat kbelíky - vodárnu nemám. Pokud je v domě vlastní zdroj vody vypočítává se stočné podle počtu osob, které používají kanalizaci a platí se paušál. Na to jsou tabulky zohledňují se různé koeficienty, např. u rekreačních objektů počet dnů v roce kdy jsou využívány, ale to už je něco jiného.
Nee. Jen co Ti jde do baráku "místo pitné". Byla by kravina počítat zalévání zahrady.
Soused si před hodně lety pořídil svou studnu a napojil jí na wc a bojler.
Pak opatrně sondoval co by obnášela legalizace stočného.
Podle tehdejších předpisů by ho ta úspora vyšla skoro dráž než původní stav.
Mimo "protokol" se dozvěděl, že pokud odebere x kubíků z řádu, nebude se nikdo o nic zajímat.
Takže si to ohlídal a je klid.
No já jsem nic opatrně nezjišťoval. Prostě když jsem pořídil přípojku kanalizace u Veolie po mě chtěli kolik lidí a kolik dnů v roce chalupu obývá. Z toho vypočítali nějaký paušál, který platím. Nikde mi nic do domu nepřitéká, studnu mám, nikde se nic neměří - není co. Ty kbelíky nebyly myšleny k zalévání zahrady, ale WC a na mytí, nemám vodárnu. Prostě pokud máš přípojku kanalizace pak za ni platíš i když ti není jak měřit přítok vody do domu.
Hned v prvním dotazu ke konci píše tazatelka, že vodu pije půlka dědiny. Pokud platí 92,-Kč za metr krychlový stočného tak je to blbost. Cena vodného a stočného za metr krychlový se v ČR pohybuje v rozmezí cca 60,- až 100,-Kč. Dále jak může mít změřeno stočné, když nemá vodoměr. Celý dotaz je zmatečný a plný rozporů.
Já to chápu tak, že polovina dědiny má svoje studny, ale to neznamená, že mají jeden pramen - občas je v dotazech třeba číst "mezi řádky" .