Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem studna a kvalita vody

Dobrý den,

nastehovali jsme se do domku, kde není obecní voda, ale jen voda ze studny. Ovšem s vodou je malý problém - i po převaření nás "prožene". Když dám vodu psovi nepřevařenou, tak z nej místo bobku jde prakticky jen voda :-(
Dívala jsem se na cenu testů a dost hruza. Navíc me vodu jen otestují a co z toho? Že je špatná, vím i sama bez testů. Jde mi spíš o to, zda s tím jde něco dělat?
Nyní vodu používame jen na koupání, praní a záchod.... na pití kupujeme.
Kamaradka me radila nalít do studny tak 10litru sava.... pomuže to?
Pul dědiny vodu ze studny pije a nemají problém, tak nevím, kde je problém u nás. Ale přímo sousedi, kteří bydlí vedle nás, mají vodu obecní a ze studny používají jen jako my ted.

Jestli netěsní,tak ano,může to tam téct rovnou.Alespoň víte,co přesně pijete.:-)
Ale jak už psal kolega,problém bude v tom bahně na dně,tlející listí,utopené myši atd.
Musí se to vyčerpat a vyčistit.Zkuste si půjčit silnější ponorné čerpadlo,jestli to stačí odčerpat.Záleží na síle přítoku.Jestli ne,musíte sehnat buď silnější čerpadlo-zeptejte se u dobrovolných hasičů,státní vám tam nepojedou.Nebo hovnocuk na vyvážení septiků,to mají buď v ČOV nebo nějací družstevníci.Takže vyčerpat,vybrat bahno,vyčistit dno a stěny nejlépe wapkou,ovšem bez vody to asi bude problém.Pak nějakou desinfekci.Zkuste přemluvit ty hasiče,můžou vám to vysát i vystříkat a znovu odčerpat.Takže flašku něčeho lepšího do ruky,hluboký výstřih,úsměv a vyražte do místní hospody lovit hasiče.:-)

výstrih, usmev ac flaska není problém, horší je to, že je tady díra jak prase a není tu ani hospoda natož dobrovolní hasiči. nejblíže jsou jen státní. Ale zkusím sehnat to čerpadlo a wapku a zkusíme to takhle, septik má přepad do kanalizace, obšem nikdo neví, jak na tom je septik a ani trubka. Jen vím, že se septik nemusí díky tomu vyvážet.
ale moc díky za rady

Na dobrovolné hasiče bych nespoléhal. Že mají v názvu "dobrovolní" ještě neznamená, že vám studnu vyčistí zadarmo. Proto bych se raději rovnou obrátil na firmu která se specializuje na čištění studny. Málo jich není. Možná to vyjde dráž, ale máte záruku že studna bude v cajku. Rozbor vody po vyčištění vás ve vlastním zájmu stejně nemine, jinak jste sebevrazi. Aplikací Sava či jiného prostředku už teď rozhodně nic nepokazíte. Pokud si to budete chtít vyčistit sami, budiž. U toho septiku bych se zajímal o to, jestli je opravdu napojený do kanaldy, nebo jen do vsaku na pozemku. Je v obci kanalizace a čistička když je to taková díra? Pokud ano, měl být odpad dááávno napojený do kanalizace napřímo a septik měl být mimo provoz. Takže asi není. A rozhodně bych důrazně zatlačil na majitele kvůli financování.

No mám obavy, že septik 2 metry od studny je víc než průser. Neznám konstrukci toho septiku, ale tipuji to n beton. A ještě jsem neviděl betonový septik, který by neprosakoval. Většinou zcela úmyslně. A ten septik má přepad kudy a kam? Nebude ona to spíš úplně obyčejná žumpa?

Na takové rady už se necítím, ale vyhláška mezi možné zdroje znečištění počítá i kanalizační potrubí. Navíc je možné, že to takto funguje už hodně dlouhé roky a za ty roky může být zemina odpadními vodami dost prosáklá. Aje jak říkám, odborník nejsem a tady bez rady odborníka jde doslova o život. Bez nadsázky.

stočné je tady 92,- to platíme.... jinak nic... obec nasi vodu neřeší, takže jsem ted vlastne v haji co delat.... jako po 5 ti letech se budeme bavit s majitelem, jestli barak koupime.... ale to neni jiste, zda to proda.... takže sam rikal, at toho moc do domu neinvestujeme, ze když by se rozhodl to neprodat, tak nic nám platit nebude....

Tuhle situaci vám opravdu nezávidím. Pět let prakticky bez vody, protože používat vodu z takové stoky bych se štítil i na mytí nohou, to opravdu nebude jednoduché. A to celých pět let nebudete tušit jak to dopadne. Pokud dotáhnout vodovod je nereálné musíte i zvážit jestli bude reálné vrtat novou studnu, protože i v tom nejlepším případě bude studna muset být nejméně 12m od kanalizace. Budete mít kde tu studnu vrtat? Ale to nechci strašit - opakuji, že nejsem odborník a navíc ani nevidím do místních podmínek. Tohle opravdu chce odborníka. A naprosto bez jakéhokoli odkladu, nejlépe hned v pondělí. Myslete i na to mrně co máte doma!

Jestli je to z toho septiku,který prosakuje,tak to bude opravdu prosáklé všude okolo a bude to studnu kontaminovat řadu let.Pokud tam budete bydlet nejméně těch 5 let,asi by bylo nejlepší a nejlevnější investovat těch cca 30 tisíc do přívodu pitné vody,vychází to pak na 500 Kč měsíčně a to není tolik.Nutno tedy pak připočítat i vodné,ale pořád levnější než kupovaná balená voda.Když se kvalita ve studni zlepší,můžete ji pak na něco i používat.Vrtat novou studnu těch 30 metrů daleko není reálné(jestli vůbec je to váš pozemek) a taky nové čerpadlo,potrubí včetně práce bagru,vodárna,vyřizování povolení,to by bylo drahé.
Nebo druhá možnost-domluvit se se sousedy,koupit sami silnější čerpadlo,které utáhne 2 domácnosti a připojit se s nimi.Ušetříte za přívod přes řeku a silnici.
Ten septik raději zatím neřešte,jestli není podle norem,musí se přestavět a to jsou zase desetitisíce navíc.

I septik se musí čerpat.
Jinak tam naroste taková vrstva "deky", že se z toho čerpač osype. Pak se do toho musí hnát voda, kterou nemáš, aby se to tuhé rozmělnilo a hovnocuc to nasál.
Jsou jakési nátěry na beton které ho utěsní, ale to značí vyčerpat, omýt natřít a kdo jednou byl v septiku rád se tomu vyhne.
Hrozí přiotrávení kanálními výpary a tahat bezvládného čističe ven...
Nezávidím.

Taky jsme řešili problém s vodou.Máme 12 metrů vrt, vody dosti.Máme novostavbu a jedním z požadavků SÚ ke kolaudaci byl rozbor vody ze studny.
Zaplatili jsme 1650 korun poctivě vydělaných za rozbor v laborce.Vody obsahovala bakterie (ne E coli) a spousty dusičnanů.
Zakoupili jsme proto reverzní osmózu s UV zářivkou a změkčovač vody, aby vápenec nezanesl skleněnou baňku s UV zářivkou, přes kterou vody protéká.
Zaslali jsme znova vodu na rozbor a hurá, voda naprosto perfektní.
Jasný, jednou za rok se musí obnovit filtry a zářivka, ale těch 1900 korun na údržbu reverzní osmózy je pořád lepší, než platit chlorovanou vodu, která je snad ještě horší, než ze studny.Jo, zapoměl jsem na sůl do změkčovače, 190 kč za tři měsíce za pytel soli.
Pořád je to voda zadarmo, nemusím řešit její zdražení.

S tým netesným septikom sa dá dočasne spraviť náprava.

1./Kup si dva balíky sušených baktérií určených do žumpy, nasyp obsah do dresu spláchni studenou vodou (50l) alebo nasyp ich priamo septika ak máš dekel.

2./Kup si dva balíky baktérií určených do kanalizačného potrubia, nasyp do sifónov večer, nesplachuj, až ráno, ale studenou vodou !!!

Cena tak 600.-Kč.

Baktérie sa vospolok v septiku a odpadoch namnožia pričom rozložia veškerý biologický odpad s močovinou a bielkovinami, dokonca aj v okolí septika, teda to, čo vsiaklo do pôdy. Tieto baktérie majú neskutočnú silu a výkon pri požieraní výkalov ak sa fest namnožia. (Neznesú teplo nad 30°C).

Na jar musíš vykopať bagrom jamu, vybetónovať dno a osadiť ju plastovou nádržou s prevzdušňovacím mechanizmom na 230V/50hz. Takýto xindel napojený na odpady prípadne na dažďovú vodu s odkvapov a strechy ti úplne stačí.

http://www.aquaflot.sk/?portfolio=male-domove-cist iarne-odpadovych-vod

Prepad z čističky je možné odviesť do izolovaného jazierka kde sa baktériami rozloží zostatkový bordel na čistú vodu a biologický kal. Vrchná voda sa vsakuje do pôdy, kal klesne na dno fólie jazierka.

Mám obdobné riešenie na chalupe, tiež mám kopanú studňu - voda zo studne je ako minerálka podľa rozboru.

Nějak jsem to nepochopil. Pokud platíte stočné 92,-Kč za krychlový metr, tak by jste měla být napojena jak na vodovod tak na kanalizaci. Pokud je studna obecní (pije z ní vodu půlka dědiny) tak má problém řešit obec a vy tam nemůžete nalít savo! Vaše informace se tedy rozcházejí. Pokud to ostatní občany "neprohání" tak mají upravenou střevní mikroflóru. Pokud to vydržíte tak za pár týdnů budete na jejich úrovni.

Jakože by se měřil odběr vody ze studny? To snad ne. To by mi museli na chalupě počítat kbelíky - vodárnu nemám. Pokud je v domě vlastní zdroj vody vypočítává se stočné podle počtu osob, které používají kanalizaci a platí se paušál. Na to jsou tabulky zohledňují se různé koeficienty, např. u rekreačních objektů počet dnů v roce kdy jsou využívány, ale to už je něco jiného.

odběr vody ze studny?

Nee. Jen co Ti jde do baráku "místo pitné". Byla by kravina počítat zalévání zahrady.
Soused si před hodně lety pořídil svou studnu a napojil jí na wc a bojler.
Pak opatrně sondoval co by obnášela legalizace stočného.
Podle tehdejších předpisů by ho ta úspora vyšla skoro dráž než původní stav.
Mimo "protokol" se dozvěděl, že pokud odebere x kubíků z řádu, nebude se nikdo o nic zajímat.
Takže si to ohlídal a je klid.

No já jsem nic opatrně nezjišťoval. Prostě když jsem pořídil přípojku kanalizace u Veolie po mě chtěli kolik lidí a kolik dnů v roce chalupu obývá. Z toho vypočítali nějaký paušál, který platím. Nikde mi nic do domu nepřitéká, studnu mám, nikde se nic neměří - není co. Ty kbelíky nebyly myšleny k zalévání zahrady, ale WC a na mytí, nemám vodárnu. Prostě pokud máš přípojku kanalizace pak za ni platíš i když ti není jak měřit přítok vody do domu.

Hned v prvním dotazu ke konci píše tazatelka, že vodu pije půlka dědiny. Pokud platí 92,-Kč za metr krychlový stočného tak je to blbost. Cena vodného a stočného za metr krychlový se v ČR pohybuje v rozmezí cca 60,- až 100,-Kč. Dále jak může mít změřeno stočné, když nemá vodoměr. Celý dotaz je zmatečný a plný rozporů.