Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vytápět chalupu

Zdar,
abych nastinil situaci, klasicka chalupa, jezdi se tam na par dni, o vikendech, v zime jen obcas, sem tam i mimo vikend. Topi se v klasickych kamnech Petrach uhlim, vytapi se v podstate jen jeden pokoj cca. 25m2. Druhej pokoj je loznice, kam se pusti teplej vzduch, kdyz se jde spat a jinak neni treba vytapet.
S vytapenim uhlim nejsem uplne spokojenej a premyslim o nejakym palivovym drivi nebo drevenych briketach. Porad je to nejlevnejsi, jak se da topit takhle obcasne.
Druhej problem je, ze tenhle zpusob vytapeni ma nevyhodu, ze clovek prijede na chalupu, je tam strasna zima a nez se to ohreje tak to trva. Kdyz pak cloveku kamna vyhasnou a neni behem dne doma, tak se to dalsi vecer v podstate opakuje.

Jelikoz jsem zjistoval, ze resit topeni elektrikou a uplne se klasiky zbavit je problem, vyslo by to draho, problem se ziskanim nizkyho a vysokyho tarifu, nutnost resit elektroinstalaci, ...

Takze jsem skoncil u toho, ze teda hlavni topeni dal ty kamna a drevo, dreveny brikety. K tomu koupit nejakej ??? (olejovej radiator, primotop, ....) a zasuvku na rizeni pres GSM a vzdycky si dalkove den pred odjezdem na chalupu tohle elektricky topeni pustit a prijet do nejakeho rozumneho stavu teploty. Nemusi byt vytopeno zrovna na 24 stupnu, ale treba 18 stupnu a pak uz se to vytopi rychle klasicky. To elektricky vytapeni by se pak nechalo pusteny celej vikend, takze by na nem mel byt termostat, ktery by ho v noci - spis k ranu a pres den sepnul, kdyz by teplota klesla pod nastavenou.

Co za elektricky topeni byste poradili?

Ja bych to videl asi na olejovy radiator. Dokazal by mi nekdo primo poradit nejvhodnejsi typ na to co chci? Na kolik by mel bejt dimenzovanej?

Jistice na elektriku jsou na chalupe 16A a vic uz by byl problem, musela by se predelavat elektrika.

Já bych doporučil klimatizaci .
http://aukro.cz/sritr-tepelne-cerpadlo-klimatizace -rxb25c-vyrplzen-i6318427827.html
Ta vám z jedné kilowaty vyrobí pruměrně tři.
Jako kamna na dřevo klasická severská kamna . http://www.kovodruzstvo-plzen.cz/produkt/kamna-na- drevo-kd-110/ Jsou to licencované jotuly f 606 a nemají žádný rošt , šamot , ani sklo .Vcelku čistě hoří - mají primár a sekundár společně ovládaný otočným kolem a hodí slušné teplo .

Ne, ani tepelne cerpadlo ani klimatizaci nechci.

Klimatizace se vyplati pouze tam, kde je pouzivana celorocne, ani ne treba porad, ale mam tim na mysli v lete se potrebujete chladit a v zime vytapet. Ja potrebuju neco jen vylozene na vytapeni mezi cca. listopadem a dubnem.

A topíte v těch petrách odhoříváním shora? Protože tímto způsobem kamna tak hned nevychladnou. Pokud výkonově nedostačují doporučuji pořídit Kerpen 2u4p (větší než starší typy) anebo 7kw Marburg naložíte více uhlí, případně Kamino 8 nostalgia (sklo), klasik apod.
Kamna naplníte hn. uhlím ořech 1 a oheň rozděláte nahoře roztopíte seřídíte na požadovaný výkon a můžete jít klidně spát. První den lze smíchat hnědé s černým ráno už budete vstávat do tepla. Kamna se plní hranatým násypným uhlákem (omezíte značně prašnost)

P.S.
Kerpen 2u4p hn. uhlí ořech 1 odhořívání shora, nastaveno na vysoký výkon cca 9 hodin samostatné výhřevnosti, na střední cca 10-12, na min. až 15 hodin
Kamino 8 (klasik, nostalgia-sklo) hn. uhlí ořech 1 jsou-li plná udělají i 20 hodin samostatné výhřevnosti navíc mají daleko vyšší účinnost, a lze topit i klasicky dřevem...
Viz.
watch

Viz. zkušenosti uživatele s kamny kamino 8 taktéž na you tube cituji:

Excelentní návod.
Dal jsem na rady místních borců, namísto kamen Club z roku 1964 zakoupil Komino 8 se sklem (chtěl sem se kochat plameny) a zkusil tenhle způsob.
Zatopil sem ve 12 hodin k obědu na velikonoční pondělí a druhej den ráno v 9 přiložil do žhavejch, hořících kamen polínko.
watch

Čili nevím jaký máte celkový objem ale sám vytápím stylem odhořívání hn. uhlí o1 shora, a obsluha je každý den 1x denně a je to úplně bez problému, nemusí se řešit žádné přikládání žádné vychládání. Ráno se kamna zbaví popele naplní zapálí nahoře rozhoří seřídí nechají všude otevřené dveře, prakticky není co řešit. Ano, když přijedete bude chvíli trvat než kamna vytopí ale tímto stylem u nich nemusíte do rána sedět a přikládat a ráno řešit vstávání do zimy....

Asi jsem to nenapsal uplne nejlepe, jednoduse nechci topit uhlim, tam nemam co resit, proste ho nahradim drevenyma briketama. Treba prijdu na to, ze to take neni ono a budu neco vymyslet dal nebo se k uhli vratim, nevim ale
dotaz je na doplnkove vytapeni elektrikou pred prijezdem a v dobe kdy v chalupe nejsme.

Vzhledem k využití objektu a nákladům, bych volil krbové kamna kompenzované na výhřev požadované plochy chaty / chalupy a topil dřevem. Když jsou větší mrazy v zimě, tak přímotopy i s ventilátory jsou k ničemu, protože celkem dlouho trvá, než vytopí promrzlou místnost i o pár stupňů a mají drahý provoz. Ty jsou lepší spíše na temperování v noci, kdy je navíc doba nočního tarifu.
Ta gsm zásuvka od Flajzara je dosti předražená na to, jak málo toho umožňuje. Nechápu, že tohle lidi za ty prachy kupují. Používám mimo jiné moduly i tento GSM modul http://www.selax.cz/selax/eshop/2-1-GSM-komunikato ry/0/5/88-Akcni-cena-GSM-komunikator-SE2212X-nasta veni-i-pres-Internet//description#anch1 s velkým množstvím nastavení, čili supluje mimo jiné i plnohodnotný termostat. Mimo jiné umožňuje připojit i dvě teplotní čidla s monitorováním a spínat samostatně dva okruhy i na pouhé prozvonění čili zcela zdarma, nebo také prostřednictvím SMS. Hlavně umožňuje připojit i externí anténu, což je mnohdy u chat / chalup celkem klíčová vlastnost, když je signál operátora celkem slabej nebo kolísá, takže se může snadno stát, že zařízení bude nedostupné.
Pokud chceš čistě GSM zásuvku (dokonce 3 zásuvka, kdy se může i každá ovládant samostatně) a hlavně za dost dobrej peníz a se slušnou citlivostí a možností připojení externí antény, tak jednoznačně tato http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0& LH_BIN=1&_nkw=3+Sockets+Remote+Control+Wireless+Mo bile+Phone+GSM+SIM+Smart+Socket+Switch+SC&_sop=15
Pozor, tu jednozásuvku ale nebrat, je to totální shit s mizernou citlivostí a nepomůže ani dobastlení externí antény). Pokud máš ale signál full a nekolísá, tak poslouží i ona.
Kvalitní externí anténa se slušným ziskem: http://www.ebay.com/itm/GSM-5DBI-Small-Suction-Cup -Antenna-900-1800MHZ-Antenna-2G-3G-best-new-/23189 7017969?hash=item35fe23ae71:g:ivUAAOSwkNZUj-3C

Diky, ony kamna nejsou problem, vidim to tak, ze necham ty co tam jsou, treba casem to budu resit dal.
V tuhle chvili asi zustava na stole moznost pritopeni elektrikou a to bud olejovy radiator s tim, ze by se dalkove zapnul nejakou dobu pred prijezdem, aby to tam trochu ohral a nejelo se do uplne zimy, vyhodou bude asi vetsi sance na ohrev mistnosti a nevyhodou jeho setrvacnost po prijezdu, kdy uz by se zacalo topit v kamnech a pomaly nabeh v usecich, kdy uz kamna netopi, plynule vytapeni v kamnech nejsem schopen zajistit.

Druha varianta je rychlovzdusny ventilator, kde je nabeh i ukonceni provozu rychle, ale zbyva otazka, zda bude co jsem koukal vykon cca. 2000W to tak ma nejvic u prodavanych rychlovzdusnych ventialtoru dostatecny k tomu, aby vzduch zahral do nejake aspon zakladni pohody?

Jsem v praci, tak se tomu nemohu venovat, az zitra odpoledne driv ne, ale koukal jsem v rychlosti na ten gsm komunikator a zatimco funkce te gsm zasuvky flajzar (zapnuti a vypnuti spinace zasuvky na pokyn mobilem) je mi jasna, tady to nechapu, jak to funguje.

Sálavé elektrické topidlo je v promrzlém objektu dosti neekonomický počin. Pokud už někdo nemá jinou možnost, tak vždy v kombinaci s ventilátorem. Spočítej si hlavně kolik zaplatíš za elektřinu, ať tě pak z vyúčtování netrefí šlak :-) Jenom pro lepší představu se 1kWh na VT pohybuje kolem 6kč a na NT kolem 2,20kč, samozřejmě v závislosti od dodavatele elektřiny. Koukni se proto na štítek toho olejáku jaký má odběr, ať jsi v obraze.
Petry jsou ok, ale zase neekonomické na palivo, ale zase nepotřebují mít delší komín, jako krbová kamna, kde je tohle důležitá podmínka a taky už musí být komín v dosti dobrém stavu, protože je zvýšené riziko požáru a také riziko otravy CO2, proto celkem nechápu lidi, kteří je provozují bez hlásiče CO2, což je dneska pakatel, viz. třeba http://www.ebay.com/itm/CO-Carbon-Monoxide-Poisoni ng-Gas-Sensor-Warning-Alarm-Detector-Tester-LCD-NE W-FO-/111897437640?hash=item1a0d9b65c8:g:A38AAOSwX ~dWnujG

Je pravda, že ta GSM zásuvka od Flajzara je prakticky hotová a jenom ji dáš do zásuvky a tomu zřejmě odpovídá i ta cena. Nicméně pokud jsi v životě zapojil úspěšně aspoň žárovku s vypínačem na baterii, tak ten GSM modul zvládneš zapojit taky. Stačí k němu pouze dokoupit a připojit napájecí adaptér optimálně 12V/DC, 2ks 12V DC relé a jeden nebo 2ks čidla a máš luxusní GSM ovládání s možností konfigurace přes počítač pomocí USB a nebo také pomocí GPRS (SIM karta v modulu musí mít aktivní tarif pro internet). Pokud to nezvládneš, nebo si na to netroufáš, budeš si muset připlatit a koupit tu hotovou zásuvku od Flajzara, pokud chceš mít integrovanou i funkci termostatu s upozorněním o teplotě.
Jenom pro lepší představu o cenách příslušenství:
1ks nebo 2ks relé 12V DC/16A s paticí (Hadex, GME, GEM a jiné prodejny)
Napájecí adaptér EU 12V DC/1A: http://www.ebay.com/itm/221391448373?_trksid=p2060 353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
čidlo: http://www.ebay.com/itm/191699605486?_trksid=p2060 353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Nebo si můžeš v kombinaci s tou obyčejnou troj GSM zásuvkou připojit i samostatný termostat modul a na něj pak připojit ten spotřebič, který chceš teplotně ovládat: http://www.ebay.com/itm/W1209-Digital-thermostat-T emperature-Control-Switch-DC-12V-Sensor-Module-OT8 G-/221880043481?hash=item33a914c7d9:g:92IAAOSwud1W ~yLY

Co jsem dal nahoře odkaz na teplovzdušné topidlo , tak to už mělo v sobě zabudovaný termostat a to i proti zámrzu. Takže pokud pán chce na zkoušku letos vyzkoušet co mu to žere a zda mu stačí 2kw , tak ten ventilátor by stačil . Ono pokud je to chalupa s 60 cm zdmi z plných cihel , tak bych se nebál pustit ho klidně 15 až 20 hodin dříve , protože ty zdi mají obrovskou akumulaci.

Z vlastních zkušeností mohu říci, že je poněkud naivní si myslet, že v mrazech zvládne to cca. 2kW topidlo s venťákem vytopit celé promrzlé stavení za nějaký krátký čas, max. tak jednu místnost a částečně druhou nad tou, kde je topidlo, pokud je ve stropě průduch na teplo. Rychlost ohřevu pak záleží na startovní teplotě v objektu, požadované koncové teplotě, izolaci stěn, velikosti místností a době chodu topidla. Mnohem efektivnější jsou plynové PB topidla, která se používají třeba na stavbách, ale zase se nedají ovládat dálkově a je u nich větší riziko požáru, pokud se nedodrží bezpečná vzdálenost od topidla. Nejvíce efektivní a ekonomicky nejschůdnější je mít pořádné kamna a po příchodu tam pořádně zatopit, ale i tak to trvá několik hodin, třeba i celý den, než se stavení prohřeje, pak už stačí pouze temperovat, pokud stěny mají aspoň nějakou izolaci.

Zdravím rád bych reagoval na dvě věci a to:

1.plynule vytapeni v kamnech nejsem schopen zajistit

2.Petry jsou ok, ale zase neekonomické na palivo....

Dovolím si upřesnit z vlastní praxe:

1.Plynulé vytápění v kamnech se dá velmi dobře zajistit, jak jsem již psal,a to stylem odhořívání shora, petry se sekundárním vzduchem (horní část komory) dostatečnou dimenzí násypky minimálně 14 ale ideálně 17 dm3 jsou schopny na jedno naložení uhlím a zapálení shora pokrýt samostatnou výhřevností od 10-12 hodin při vysokém výkonu a 20-24 hodin při minimálním výkonu (17 dm3 šachta)
-bez nutnosti dodatečné obsluhy
-bez kouře a smradu z komína
Po příjezdu stačí naložit nebo mít předchystané a tedy pouze zapálit rozhořet seřídit a ráno vstáváte do tepla můžete vstávat klidně v deset hodin, protože po jednom cyklu se již zdi nabijí teplem při druhém naložení stačí nastavit jen minimální výkon čili další obsluha bude zase až další den, čili obsluha 1x denně teplo stále, neřešíte žádné přikládání ani skákání kolem kamen, pokud užijete násypný uhlák který se do kamen zanoří vyklepnete a počkáte pak to máte naprosto bez prašné jelikož "mikroprach" při vsypu odsaje komín...pochopitelně ale zavřete při plnění spodní dvířka

2.Petry jsou neekonomické na palivo ale pouze v případě že topíte pouze dřevem, jsou to totiž kamna konstruovaná na stáložárná paliva.
Po zapálení kamen shora uhlí odhořívá v závislosti na nastaveném výkonu cca za 3-4 hodiny prohoří shora k roštu a zbytek tvoří tzv. "stáložárná fáze" kdy můžete přívod vzduchu stáhnout na minimum (vzduchovou růžicí) čímž získáte v podstatě radiátor který opět v závislosti na nastaveném výkonu hřeje velmi úsporně dalších 9-16 hodin neustále "dokrmuje zdi" prakticky není možné aby pokud máte dobré petry a dobře v nich topíte "trpět zimou" ba naopak. Doporučuji také nechat trvale otevřené dveře do všech místností petry vytopí více jak dvě místnosti (v závislosti na objemu)topí i "za roh", nejhorší je nechat dveře zavřené a "teplo pustit" do druhé místnosti jen na večer= tepelný diskomfort
3. Co se týká bezpečnosti odhořívání shora je jedním z nejbezpečnějších způsobů topení SYPAT UHLÍ SHORA NA ŽHAVÉ JE ÚPLNĚ ŠPATNĚ! TAKTO SE topí pouze koksem ale na ten jsou výhodnější vyšší kamna než petry. Pochopitelně nejsem proti hlásiči CO pro klid si ho klidně pořiďte.

NEZLOBTE SE NA MNĚ ŽE SE OPAKUJI ale dobré petry (s dostatečně velkou šachtou a sekundárním vzduchem dnes už některé i se sklem)jsou zárukou kvalitního topení s minimem obsluhy vysokou a dlouhodobou výhřevností a téměř nulovou kouřivostí (pouze chvilka ze začátku ale i tak v tomto směru směle konkuruji plynu)
Pokud budete mít dobré petry (staré bývají "malinké" což není dobré)NEBUDETE MUSET VŮBEC NIC ŘEŠIT. VŮBEC NIC.

Určitě máte větší "topičské zkušenosti", ale pokud píši za sebe u Peter se mi nikdy nepodařilo dosáhnout dlouhodobějších topných výsledků při jakémkoliv palivu (uhlí/dřevo), ale pravda nejsem tak ostřílený topič :-) a navíc to byly hodně staré kousky, které nakonec skončili ve sběrně. Místo nich jsem nakonec pořídil něco jako Petry, konkrétně kamna Thorma Bozen a maximální spokojenost, viz. http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-bozen-cerna- bezova/specifikace/#section

craft
Zřejmě jste topil stylem přikládání což není "špatně" ale je to pouze na "krátkodobé přitopení" u uhlí je pak nevýhoda ta, že je to prašné (dáváte lopatkou)nehospodárné protože ruka byť i zkušeného topiče nepřikládá nikdy v odpovídajících intervalech a množství,pak je to "otrocké" jednou máte 30 stupňů a ráno "zima" že, neefektivní musí být dost zkušeností a kamna se sekundárním vzduchem aby jste dobře nastavil spalování a i tak to s uhlím bude pokuřovat..., vyjímkou jsou uhelné brikety tam je to daleko snadnější ty jsou vhodné k přímému přikládání tak nekouří a po stažení kamen ve stáložárné fázi taktéž dlouho sálají sama a druhé den opět roztopíte...
NEJHORŠÍ ZPŮSOB JE prohořívání uhlí ze spod
-kouřivost
-špatná regulovatelnost
-zanášení komína kouřovodu časté čištění
Tento způsob zůstal jako "reminiscence" na topení koksem ten ano, s tím problémy nejsou ale zase to chce "řádnou šachtu" jinak u peter by jste dosypával i dost často třebas 3-4x denně což už ztrácí "výhody koksu"
Odhořívání shora je výborný způsob byť je třeba kamna vždy znovu podpálit nelze přikládat vzhledem k délce výhřevnosti je ale přikládání zbytečné

Staré petrušky mívají 2 nevýhody jsou "malinké" a většinou nemají sekundární vzduch, výhodou je že materiálově se nešidilo jako dnes.
Kamna Bozen jsou praktická neboť pochází od Kerpen 2u4p ideální na hn. uhelné brikety na druhém místě dřevo nebo v kombinaci, uhlí ne, jelikož šachta je nízká tzn. sotva roztopíte už "budou kamna končit". Já mám na uhlí jak Kerpeny, tak od Wamsleru Calor A větší petry se sklem a tam se vleze cca 1,5 uhláku cca necelých 15 kg uhlí a když to zapálím shora tak je to "bezva" na min. výkon (vyšší je zbytečný) mi drží teplo i 24 hodin a vychladají mi po 26 hodinách, nevýhodou je že výrobce neudělal vnější roštové táhlo je to taková "libůstka" tohoto výrobce že jinak velmi dobrá kamna "petry" takto "zprzní" :-) Obdobné výhřevnosti dosáhnete na jedno naložení i s kamny Kamino 8 nostalgia (sklo) nebo klasik (bez skla) opět ale bez roštového táhla

Podle vašeho popisu to byly ty staré Petry a skončili ve šrotu. V těch nových kamnech topím ale pouze dřevem, protože je to pro mě vhodnější palivo, protože je s ním čistější práce a taky u něj není ten černý uhelný prach a při hoření navíc příjemně praská. Nevýhodou je, že se musí dřevo nařezat nebo naštípat, čili připravit, aby se do kamen vešlo. Dřevěné brikety jsou pravda pohodlnější, ale z tvrdšího dřeva jsou mnohem lepší, ale zase dražší. Jinak na výhřevnost kamen vs. dřevo si nestěžuji :-)

Craft

Co se týká toho uhlí tak tam se kamna zásadně plní ideálně hranatým násypným uhlákem a při zavřených spodních dvířkách včetně vzduchové růžice nebo růžic (je-li přívodů vzduchu více)a máte-li klapku v kouřovodu pak nechat otevřenou. Ten princip bezprašnosti (aby jste neměl doma ten jemný černý prach) zpočívá v tom že ten uhlák naplníte mimo obytné prostory než ho dáte do "čistého" interiéru doporučuji otřít jeho povrch hadrou. Při vsypu zasunete uhlák co nejhlouběji do kamen a "tankujete" pak vyklepnete a necháte chvíli zastrčený v otvoru, to proto že komínový tah celkem dokonale "odsaje" veškerý mikroprach který by vám pak doma dělal neplechu. Na nasypané uhlí pak vyskládáte dřevo, noviny lepší je ale tuhý podpalovač zase dřevo zapálíte dvířka hned zavřete spodní růžici na max. kamínka se rozběhnou po deseti patnácti minutách nastavíte výkon chcete-li velký pak poměr vzduchů spodek vrch je cca 1:2 nebo cca 1:3 ve prospěch primáru (spodní vzduch) chcete-li nízký delší pak naopak + je tam ještě spousta "mezinastavení" dle konkrétních potřeb a tahu komína čili to na vysvětlenou k těm petruším :-) Je-li horní vzduch přednastaven regulujete jen spodním přívodem vzduchu na principu "relativity" čili měníte poměr mezi vzduchy jen úpravou jednoho z nich většinou primáru.....-------------------------------------- -------------------------------------------------- ------------------------------------------------Ka mna Bozen ano, proč ne,klidně topte i dřevem není žádný problém, ovšem místo dřevěných briket mohu doporučit hnědouhelné. Koupit si pár metráků nebo máte-li to na chatu "balíčků" po 10 kg byť je to dražší ale spotřeba nižší. Proč radím uhelné brikety a ne dřevěné?
1.Cena/výhřevnost je oproti dřevěným optimálnější byť jsou také dražším palivem za tu cenu dají více než většina těch dřevěných
2. Jsou vhodné i k přímému přikládání na rozdíl od uhlí takto nekouří, pochopitelně napřed klasicky dobře roztopíte
3.Mají velmi dlouhou stáložárnou fázi, tzn. přiložíte třeba ze pět necháte rozhořet a po odhoření na žhavé (už bez plamene) zavřete všechny vzduchy na kamnech a spodní růžici necháte na milililiškvírku a můžete jít spát nebo místnost opustit =radiátor který bude mnoho hodin hřát
4. Druhý den stačí do popele hodit ze čtyři nové brikety krátce proroštovat (aby jste nevyroštoval všechno žhavé do popelníku) a na chvíli otevřít spodní dvířka kamna se cca do 5 minut sama vznítí a pak již pokračujete přikládáním čím libo-dřevo, brikety apod.
5. S briketami se rovněž nemusíte bát prachu dáte si balíček do bezpečné vzdálenosti od kamen lepší ale plechový větší kýbl od barvy a jednu rukavici, briketu zvednete mírně jí zatřepete drobný prach spadne do kyblíku a pak ji přiložíte, topil jsem tak řadu let žádný problém...
6. V menším objemu paliva máte více energie oproti např. dřevu..
Ale jinak můžete i dřevěné co chcete :-)

P.S.
U těch hnědouhelných máte také zaručenou relativně "konstantní kvalitu" u dřevěných to je třeba trochu sledovat ne všechny jsou "stejné" záleží také hodně na původu, co kdo tam "namele", jinak je hanět nechci ovšem předražené jsou to je bez diskuze prodávají je na roveň kvalitního černého uhlí aniž by dosáhly takovou výhřevnost. Je to stejné jakoby jste za stejnou cenu koupil celý bochník chleba a druhý za stejnou cenu o třetinu méně nebo polovic, čili dělají s prominutím z lidí "blbce" to samé platí i o briketách rašelinových říkají že mají vyšší výhřevnost než hnědé uhlí tudíž že je mohou prodávat za dráž že ušetříte,protože je jich prý třeba méně, dle mých zjištění to není pravda a reálně to také tak nebude vždyť rašelina je prvním stupněm vzniku hnědého uhlí....Ale dostanete-li se někde k takovému palivu levněji nebo je to jen pár balíčků na chajdu tak proč ne, topení je alchymie ale krásná každé palivo je jiné......:-)

Zkuste uvidíte, s každým palivem se člověk musí napřed trochu naučit ale je to hezká alchymie, já tím prošel také dřevo, brikety,dřevěné, uhelné, rašelinové, hnědé černé uhlí, koks,ještě mi chybí antracit a snad to bude vše :-)

Já to nechápu, asi jsem mimo....
Ale snad devadesát procent všech příspěvků v této diskusi je o tom, jaká použít kamna, jak správně v kamnech topit, jaké v kamnech použít palivo a zase kamna.
Ale na to se snad ani tazatel neptal.
Psal o tom, že by jako HLAVNÍ topení nechal kamna, a dál o tom, že by chtěl nějaké elektrické topení na PŘEDTOPENÍ před příjezdem, aby nepřijel do totálně vymrzlé chalupy. Něco, co se dá (asi) jednoduše zkonstruovat, dálkově zapnout a co alespoň předehřeje vzduch v místnosti, aby když přijede, třeba si udělá kafe, aby u něj nemusel sedět v hubertusu a čekat až se rozhoří kamna.
A to podle mě opravdu vyřeší GSM zásuvka a teplovzdušný ventilátor.
Přijede, zapojí spínanou zásuvku, topení a je hotovo.
Taktéž tedy se mi úvahy o montáži tepelného čerpadla za cca 50000,- pro občasné víkendové pobyty na chalupě zdají trochu mimo.
Ale možná jsem mimo já a blbě jsem to pochopil. :-)8-):beer:

Já bych ještě pouvažoval o bezpečnosti topidla co se bude zapínat dálkově v době, když v chalupě ještě nikdo nebude. V tom případě bych volil něco s minimem komponent co by se mohly porouchat. Tak mi vychází nějaký co nejjednodušší elektrický radiátor (ventilátor se může zadřít).

Zdravím
V nepřítomnosti by byla "nejbezpečnější"zmiňovaná elektrika ALE vytopit nebo i jen ovlažit přímotopem neizolovaný dům o větších tloušťkách zdí je při krátkodobém provozu a navíc při promrznutí celkem nereálné, vím to ze zkušenosti, i intenzivní zdroj tepla má problémy s vytopením, přímotop by musel běžet dlouho aby i jen "ovlažil"......

A co se týká kamen snad se na to tazatel přímo neptal ale vše souvisí se vším navíc pokud má problém vytopit petrami dva pokoje a vytopí jen jeden navíc zřejmě na nevysokou teplotu je něco zásadně špatně musel jsem reagovat, první den (několik hodin) možná, ale druhý by tam měla být minimálně "trenýrková teplota". Vzhledem k ceně jiných možností vytápění před příjezdem jsou KAMNA na TP zcela zásadní faktor pro urychlení a udržení pohodové teploty....

Zerozero ma pravdu, debata nebyla o vytapeni, ale o predtopeni a v tomto se tedy priklanim k te GSM zasuvce a horkovzdusnemu ventilatoru nebo jeste prostuduju, jestli zvladnu sam slozit to co popisoval Craft.

Za prispevky ohledne topeni ti ale urcite dekuji, vubec jsem nebyl v obraze a budu tomu muset venovat nejake dalsi studium. Kamna Petry jsou uz starsiho data vyroby (byly tam uz za komancu jeste kdyz chalupa byla strejdy, predtim si pamatuju z detstvi, ze tam mel pilinaky, ve kterych topil).
My jsme pak topili v tech Petrach drevem klasicky prikladanim, ale drevo doslo, kupovat palivove drivi je docela drahe, takze se preslo na uhli, ale neznaje se dal topi prikladanim a me to nedela dobre prave kvuli prachu atd. Uz dalsi zimu s uhlim nezvladnu a tak jsem si rekl, ze budu topit drevenyma briketama, co v mistnich uhelnych skladech prodavaji a nejsou nijak drahe, uz jsem tim zkousel topit a OK.

Nicmene teda v podstate na spravne topeni uhlim, tak jak ho popisujes, ty Petry vhodne nejsou, protoze jsou to mala kamna.
Takze asi letos opravdu poresim jen to predtopeni, jak jsem psal a budu muset nejak vymyslet co dal s topenim celkove a zda poridit nejaka lepsi kamna.

Dekuji za prispevky i vsem ostatnim.

Zkoukni si nejdříve manuál http://www.selax.cz/fotky35489/fotov/_ps_88Manual- GSM-komunikatoru-SE2212XGPRS.pdf
a teprve pak se rozhodni, aby ti to zbytečně nezůstalo doma ležet v šuplíku, protože netuším, jak jsi v tomto zdatný, ale nedělalo to problém si doma zapojit i mému kamarádovi, který není žádný nadšený elektronik :-)
Pokud se pro to rozhodneš a budeš si to zapojovat, tady je i pro méně znalé přehlednější zapojení toho GSM modulu.