Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kávovary na sypanou kávu, či kapsle?

Dobrý den,

Chtěla bych si pořídit nějaký kávovar domů kolem 3 tisíc, ale nemůžu se rozhodnout zda kapslový (např. Nespresso) nebo na sypanou kávu (např. tento DeLonghi delonghi-eco-311-b), či snad úplně jiný? U kapslového mi vyhovuje ten komfort, vložím kapsli, udělám si kafe, vyhodím do koše. U pákového se musí ta páka vždy umývat. Přesto nechci kvůli své lenosti přijít o dobrou chuť kávy. Ještě se mi líbí třeba tento přístroj, na kterém si mohu udělat i něco více než klasické espresso: saeco-hd8423-19-poemia

Pokud má někdo zkušenosti a znalosti, prosím poraďte.

Děkuji, Anna

Kávovary a další kuchyňské spotřebiče od českých ověřených obchodů (inzerce) (reklama)

Miesas dost odlisnych veci dokopy. Klasicke espresso je nieco ine jak "normalna kava" jak ju ludia poznaju u nas, pouziva sa na to ina hrubka mletia, a ma to potom aj uplne inu chut aj silu (a je toho typicky len 50ml, t.j. poldeci :)

Existuju aj pads, klasicke od philips (senseo) to je pre beznu "kavu"(ne espresso) a lacne, ale v SR som to vobec nevidel (v D su toho plne obchody). A existuju aj ESE pady rozsirene v taliansku, ktore su na espresso, ne na normalnu kavu (ked si z toho urobis 2dl a ne len 50ml espresso) z toho ti asi nebude chutit ptz potom sa uz extrahuju horke chute. Na beznu kavu asi staci aj philips senseo, ak zozenies pady.
Ja osobne mam pakovy (nieco podobne jak ten delonghi ale lacnejsi model) kvoli tomu ze si to CHCEM kazdy den po pouziti umyt a nechat vyschnut, aby to neplesnivelo jak v drahych full-automatoch, kde to tam pekne hnije a hnije a ludia to potom piju :) Ale s pakovym je viac roboty. Momentalne v nom pouzivam ESE pady, to je pohodlne (ale je to drahsie a blbo sa to zhana, ja si to objednavam cez net v nemecku)
Ked ta netrapi nejake hnitie tak si kup full automat ktory to aj pomele apod, je to potom omnoho pohodlnejsie. Ale kvalitnu chut kavy nejakym full-automatom nikdy nedosiahnes, to skor pakovy ale u pakoveho zavisi aj od sikovnosti "baristu" ze co z toho vyleze (chut dost zavisi na typu kavy, na hrubke mletia, na tom jak to tam barista (=ty :) spravne natlaci (mal by si k tomu mat tamper (mackatko) a zmacknut do sitka silou 15kg, a potom extrahovat 20s, a malo by vyliezt chutne espresso ;)

Ale vseobecne netreba z toho robit az taku vedu, ak si kupis akykolvek pakovy a das tam normalnu pomletu kavu (ne espresso), a urobis si toho normalne mnozstvo 1,5 - 2dl, tak z toho vyleze normalna kava. Nemusis sa bat :) Pressovat pulver tamperom do sitka je dobre, alebo aspon zatlacit lyzickou poriadne. Ja mam delonghi a zda sa mi celkom ok, neni to ale ziadne hifi :) Pokukujem teraz po gaggia classic (kvoli profi sitku a stainless steel boileru), ale ten design sa mi zda uplne hnusny :)

P.S: kapslove vobec nepoznam, mne osobne by tam vadil asi ten hlinik na veku toho kapslu, ale moze to byt aj dobre, netusim, nemam.

Tak zavisi ze jak definujes to slovo smrad :) Je to dost rozne zavisi od kavy a aj od stroja, momentalne pouzivam pady "espresso lungo" (predlzene espresso) a robim toho asi 1,5dl, ale mam aj pady na normalne podlecove espressa, klasicku kavu som skusal menuly rok drbol som tam nejaku dalmayr prodomo pustil cez to asi 1,5dl vody a bolo z toho nieco ako "normalna" kava (chute a vone vnima kazdy inac takze sa to tazko posudzuje ci to je smrad alebo vona :)
P.S. teraz to uz neoverim lebo vsetky kavy co mam su espresso sorty. Ked to budem zas testovat tak si kupim asi toto http://www.dallmayr.de/kaffee/sortiment-nach-zuber eitung/fuer-padmaschinen/prodomo/ to je ale pre senseo system takze je mozne ze to je mlete pre tlakove pristroje a neni to uplne normalna kava. Ale neni to ani espresso sorta (pustim cez to 1,5dl vody apod)

Tak som skusil tie "normalna kava" pady co som daval link v predch.prispevku a to je fakt hnus to sa neda pit :-)
S tym clovek musi experimentovat ze jaky druh kavy a jaka hrubka mletia mu vyhovuje, vseobecne by to asi vzdy mala byt espresso kava a na espresso (30ml) velmi jemne mleta a na vacsiu kavu (1,5deci apod) bud hrubsie mletu a dlhsie extrahovat ("lungo"), alebo americky sposob ze horuca voda poldeci a do toho espresso poldeci apod. Mozno niekto najde aj nejaku "normalnu" kavu co z toho chuti, netusim :)

.. teraz som skusil ten "normalna kava" pad roztrhnut a vyspsat prasok do sitka a poriadne to napechovat a bola z toho celkom dobra "normalna" kava (ca 150ml). Takze je mozne s tym urobit aj normalnu kavu.
BTW. u tlakovanych sitiek (napr. ten saeco poemia z dotazu) neni nutne pechovat, tam sa o to stara ten tlakovy ventil pod sitkom. (ja mam normalne sitko ptz tlakove sa neda umyvat :D resp. len dost blbo)

Inac este si mozno pozeraj aj to ze jaky to ma typ ohrevu (ci ma boiler, alebo prietokovy (termoblock), prietokovy je rychlo pripraveny, ale moze potom klesat teplota pocas extrakcie a to je zle aj pre chut apod.). Boiler je myslim lepsi, tam sa zohreje 2dl vody naraz, trva to ale 1-2min. A ja osobne som aj pozeral na to aby boiler bol z nerezu (ne hlinik), sice ti bude kazdy tvrdit ze to nevadi, ale podla mna hej. Na webe philips si pozri ten saeco ze jaky ma boiler.
A este pripomienka - tieto co si uviedla maju tusim vsetky tzv. crema-sitko, to je ojeb sitko ze ma dvojite dno, spodne dno ma len jednu dierku, a tym padom z toho strieka kava silno, a vytvara penu. A bvyrobca to vola crema, je to ale ojeb (mne osobne to vobec nechuti takto spenene, krema ma byt ozajstna z eterickych olejov, a ne takyto ojeb). Klasicke profi sitko (s jednym dnom a ne crema-ojeby) ma z lacnejsich asi len gaggia classic. Alebo potom profi veci od 400e vyssie. (alebo potom este existuju take lacnejsie, ale je to na tebe, ono ta fake crema vacsinou ludom aj chuti, takze to je asi jedno. Ale blbo sa to umyva (dvojite dno neoddelitelne))

.. tuto je trochu vysvetlene to crema sitko, http://www.cafepoint.sk/sitko-crema-perfetto-gaggi a ono to je pravda ze to vlastne aj vytvara spravny tlak na kavove zrnka, ptz v tom je asi aj nejaky ventil, ale podla mna tym ze je ta dierka tak prtava a strieka to z toho, tak tam vznika aj navyse este umelo vytvorena pena, co je mne osobne trochu divne, ale neni to az tak zle, nech to nevyznie ze by to bolo uplne spatne. Dnes to maju z tych lacnejsich uz asi uplne vsetky pakove. (da sa dokupit potom aj klasicke sitko k niektorym modelom)

Prosím případného znalce o vysvětlení, tohle mi vrtá hlavou delší dobu, kdykoli jdu k někomu na návštěvu a s tématem to souvisí. Ty kapslové zázraky, co umí všechno, na mě působí dojmem ekvivalentu instantní polévky, prostě něco, na co by se trochu zkušenější člověk ani nepodíval. Náročnost přípravy asi tak stejná, jen místo pytlíku s práškem se člověk krmí nádobkou s koncentrátem. Vlastně je to jen hezčí rychlovarná konvice a jestli to správně chápu, kdybych si tu kapsli vylil do hrníčku a zalil stejným množstvím vody, jako stroj, dosáhnu naprosto identického výsledku.
Z toho mi vychází, že sypaná je pro ty, co chtějí opravdu něco lepšího a kapsle jsou pro pozéry a lenochy. Mám pravdu, nebo jsem úplně mimo?

O kávě se říká, že platí pravidlo 15-15-15 - připravit ji do patnácti měsíců od sklizně, do patnácti dnů od upražení a do patnácti minut od umletí. To se asi s kapslemi nepodaří. Taky se u kapslí asi nedostanete ke kávám z malých soukromých plantáží, jaké nabízí např. Doubleshot.
Podle mě je nejdůležitější doba od upražení a umletí - je opravdu obrovský rozdíl v přípravě kávy pražené před třemi dny a před třemi měsíci a u kávy umleté hned a před třemi dny.
Osobně se domnívám, že je nejlepší kupovat zrnkovou kávu z menších pražíren a doma si ji umlet a připravit ať už jako espresso, nebo metodou drip, vacuum pot, frenchpress a podobně.
"Kávu" z kapslových automatů taky považuju za instantní polívku z pytlíku a čerstvě umleté kávě se to nevyrovná. Ale proti gustu... někdo zkrátka považuje kávu za životabudič a jde mu o obsah kofejnu a má rád českého turka a někdo si chce na kávě pochutnat.

Tak k tomu přidám trochu OT perličku: měli jsme na stáži ve firmě Brazilce jehož rodina vlastnila nějakou (zřejmě malou, rodinnou) kávovou plantáž. Samozřejmě to dopadlo jak dopadnout muselo - dovezl z domu kávu, zařídili jsme "stáž" v pražírně kde kávu sám upražil. Potom pro nás udělal po kafi. Celou firmu málem vezli na kardiologii a on si v klidu takových kafí pil denně pět i více. Nikdo už si potom netroufl kávu od něj vypít, to bylo skutečně o život. :-D:-D Ale byla výtečná, takovou jsem nikdy před tím ani potom nepil.

Ta káva v kapslích je spíš lepší kvality než běžně prodávané značky a zase může být horší než výběrové druhy z pražíren. testováno rozebráním kapsle a přesunem do páky - ta dávka kávy se nevešla do double sítka. Rozpustný prášek je jen několika druzích, většinou je tam zrnková káva, která se rychle extrahuje pod tlakem 15 bar. Měl jsem postupně 2 pákové a to preso není jako z profimašiny. Naopak kapsle, pokud se dodrží množství vody, se koupené lahůdce podobají dost. A to i v Poděbradech, kde voda teče plná kamene.
Je to dost nevýhoda, že se tu nechytl americký systém k-cups, protože tam jsou k dostání refil kapsle.

Ta přirovnávka k instantní polívce fakt sedí !:-)Ano,jak jsem již psal,buď chceš být tím,co si s tím pohraje-tedy práce s pákou bajonetem,etc,-nebo plně automat,lze vybírat typ kávy-,nebo rychle připravím něco,aby to mělo chuť kávy. :-) Je velký !! rozdíl káva zalitá rychlovarkou ,tedy český turek a espresso ! Podstatný rozdíl je ten,že například v běžných domácích automatech se espresso tlačí tlakem cca 8bar a teplotou pod bod varu 20-30sekund ,tedy vylouhuju jen to co chci ! Mnozí ti,co jim dělala špatně klasická turkovka zírají ,jak jim espresso vůbec nevadí ! A pro zajímavost je velký rozdíl si v páce-je v nich taky velký rozdíl- udělat čerstvě praženou a dobře pomletou a to tak že ihned. Mějte se jdu si ji dát :-)

TO:Kejki-Abgesehen von diesen beiden Extremfällen ist der optimale Brühdruck eine Philophie für sich und auch von der jeweiligen Espressomischung abhängig. Gastro-Espressomaschinen sind eher auf einen Brühdruck von 8 bis 9 bar eingestellt, während Espressomaschinen für den Haushaltsbereich eher auf einen Brühdruck von 9,5 bis 11 bar eingestellt sind. ECM Espressomaschinen sind daher größtenteils mit einer von außen zugänglichen Brühdruckregulierung ausgestattet, sodass Sie den perfekten Espresso durch die passende Einstellung noch weiter verfeinern können. Espresso-Sorte in 25 - 30 Sekunden ca. 25 -30 ml Espresso in die Tasse gelaufen sind. Die Wassertemperatur für die Extraktion sollte dabei 88 - 94 °C betragen. Tady máš odpověď a nenech se ukecat tím,že.... náš výrobek má 16 bar,zatímco konkurence jen 15 ! Ano to slýchám v ODBORNÝCH PRODEJNÁCH v Česku.

Nejen slyšet, je to i v materiálech výrobců. Otázka je, jestli to je tlak pracovní, nebo maximálka čerpadla. Pracovní u páky závisí na upěchvání, množství a mletí kávy, u kapslového je to obdobné, ale díky hromadné výrobě bude tlak při extrakci stejný.
Já nehodnotím bary, ale kávu. Frenchpres se zalévá 80° a taky může být výborná.

Mne kolega tiez tvrdil ze v tych kapsliach je normalna mleta kava, ne polivka :) Ja som kapsle este nerozoberal tak neviem co presne v nich je. T.j. mohlo by z toho byt tiez normalne espresso. V nemecku bolo davnejsie len kvoli kapsliam halo ze je z toho vela zbytocneho odpadu (plast a hlinik), a druhe halo ze je tam hlinik a rozpusta sa do toho, vyrobca potom tvrdil ze na tom hliniku je este vrzstva ochranneho plastu, ale ci to je teda o moc lepsie no neviem :-)
Na tie pakove ak sa clovek nechce srat s mletou kavou tak existuju ESE pady ako som uz pisal, len sa to blbo zhana a v SR som to videl len hodne drahe. Tie kapsle budu asi tiez dost drahe, oproti normalnej mletej alebo zrnkovej kave

este pripomienka - v tych lacnych pakovych zvycajne ostava v tom sitku kava hodne vlhka, takze sa to neda vyklepnut jak s profi strojom (tusim ze preto ze nemaju magneticky ventil a aj to crema sitko robi svoje, alebo nieco robim blbo :), a je s tym robota to vlhke vyhodit do smeti (nutne lyzickou sa s tym srat) a oplachovat, a aj na vrchnom sitku co je napevno v zariadeni ostava trochu kavove zrnka to treba tiez furt utret, t.j. je s tym fakt viac roboty, moze to liezt na nervy. Aj preto mam radsej tie pady aj ked to neni cerstvo mlete ale nemusim sa s tym srat strcim pad a pustim si kavu a potom zoberem pad a hodim do kosa :-)

To bude myslím hodně záviset na konkrétním typu kávovaru a na tom jak je káva umletá. Sám vlastním levný Zelmer Maestro a zbytek kávy bez problému vyklepnu jako poměrně tuhý "koláč". Ovšem ne vždy, s některou kávou to jde, s některou se zbytek nevyklepne najednou a někdy se i stane, že v sítku zůstane stát voda. Ale to vždy závisí na tom jakou kávu použiju.

Jakmile se to trochu používá, tak už netěsní. Ze začátku stačilo vypít kafe a teplo vyrobilo ten pevný váleček, časem bylo lepší to vyndat hned, jinak tam byla i trocha vody. Měl jsem DeLonghi, který ještě teď dělají pro Lidl a ještě před ním jinou značku. Krups se chlubil, že nekape.
Když vezmu, kolik káv jsem udělal s tím pákovým, než to začalo zlobit, tak ty kapsle vyjdou na stejné peníze, když se ta mašinka koupí v akci za 1200,-
Automaty už obsahují změkčovače vody a strojní pěchovátko, to je jiná píseň.

Manželka si koupila nespresso - je to rychlé, není s tím práce a prý je to pitelné (já kafe nepiju vůbec). Principiálně to ale není o zalití vodou, ale protlačením párou pod určitým tlakem.

Proto je taky rozdíl mezi kafem z překapávače a kafem z perkolátoru.

Jinak samozřejmě platí, že čím čerstvější namletá káva (popř. další ingredience) a vyšší tlak, tím obecně může být výsledek lepší (proto jsou na vrcholu ty baristické samohyby)

Já si koupil espreso od De Lohghi, dávno jsem zanevřel nad levnými pákovými espresy.Dříve jsme měli jedno za cca 3,5 tisíce a těsně po záruce odešel tlakový kotlík.Druhé stálo něco přes 4 a následoval ho podobný osud.
Koupil jsem espreso za 12 tisíc, máme ho pátým rokem, samo to umele, samo to stlačí kávu, samo to vyklepne použitou kávu.Samo se to vyčistí, moje jediná starost je, aby měl kafe a vodu.Bere to i mletou, jen mu to musím navolit, že nemá mlít, ale že má v bočním zásobníku porci mleté kávy.
Kapsle moc nemusím, je to drahé a musím se spokojit s tím, že to někdo namíchal a musí mi to chutnat.

pokud to nebude stroj kolem alespoň 6tisíc+3t mlýnek nebo automat kolem 10 tak je lepší si espreso dělat jinou metodou a to např. french press, moka konvička a pokud vám chutná český turek, tak si radši pořidte překapávač. stále jsem nepřesvědřil několik starších lidí nechlastat lžíci ,,kávy, zalitou horkou vodou, protože prej espreso je na ně moc málo vody a není to silné...
asi je důležité než koupíte stroj si říct zda jste jen uživatel kofeinu nebo i člověk co ho baví příprava(domácí barista).)

Ty na kapsle dělají dobrou kávu, ale víš jak se to prodraží? Podívej se kolik ty kapsle stojí. Spíš bych vybral kvalitní pákový, měl by mít tlakoměr. Já jsem s pákovým spokojený, to umývání nádobky zas není tak pracné.