Jak zapojit elektromotor 230VAC 50 Hz 100w se třemi vodiči
Dobrý den, chtěl jsem Vás požádat o radu, jak zapojit elektromotor s označením na štítku 230VAC 50 Hz 100W se třemi vodiči (černý, červený, bílý) a zda-čím lze u tohoto elektromotoru řídit jeho otáčky. Elektromotor pochází z domácí pekárny a chtěl bych ho použít na gril. Předem děkuji za pomoc a odpovědi.
pochází z pekárny ...a tam zapojen byl jak?
Byl zapojen přes složitější plošný spoj na kterém vyhořely nějaké součástky. Zůstal mi tenhle motorek a pár drobností, tak jsem si myslel, že by šel motorek použít na gril. Vím, že pekárna uměla točit s motorkem na obě strany, ale nejsem si jistý, zda se měnily i otáčky. Děkuji za odpověď.
já se domnívám, že otáčky budou konstantní, a ostatní je otázka měření, z toho co píšeš to vypadá že jeden vodič bude společný a osatatní dva budou pro změnu směru otáčení
příklad: bílý je společný, červený jeden směr otáčení a černý druhý směr. ale je třeba proměřit ohmetrem...prooba směry by měl být stejný odpor vinutí---
Zkusím přeměřit. Pořád ale nevím o jaký elektromotor se jedná, zda synchronní, asynchronní, jednofázový, třífázový, atd. Poblíž motoru byl v pekárně na stejný plošný spoj připojený také kondenzátor mám zato, že 400 mikro, tak jestli nesloužil k rozběhu motoru. Díky za odpověď.
co na tom není jasný? máš tam napsáno 230V takže jednofázový, kondík 400mikro je moc velký na rozběh a musel by být alespoň na 450V, a jestli asyn. nebo synchr. to nevím..rozběhák bybyl tak do 8mikro
Takže tento motor můžu zapojit přímo do sítě bez kondenzátoru? Příklad bílý vodič, když bude společný, tak ho připojím na uzemění a černý nebo červený zapojím na fázi. Díky se naotravuju.
jeden vodič na pravou dutinku a druhý vodič na levou dutinku zásuvky, zem by přišla na kov motoru, nebo jeden vodič na modou, druhý na černou nebo hnědou, nevím jaká bude šňůrra, a zelenožlutý na kostru motoru
Díky, není to se mnou lehký. Vše přeměřím a vyzkouším, pak dám vědět. Poslední dotaz, lze u tohoto motoru měnit otáčky například nějakým regulátorem a jakým. díky.
no až to bude odzkoušeno tak se dá pořídit tyrystorový rekulátor, ale podle pastorku to spíš vidím na nějaké převody..jinak to bude na gril moc rychlé...předpokládám že to bude točit tak 1450ot/min.
Podle né moc kvalitních fotek usuzuji, že se jedná o jednofázový asynchronní motorek, tj. na rozběh potřebuje buď elektroniku nebo kondenzátor - motor má dvě vinutí - hlavní a pomocné a právě na pomocné se připojuje kondenzátor nebo elektronika.
Díky za radu a jak poznám hlavní a pomocné vinuti nemohl by jsi mi to podrobně popsat nebo nějaký nakres jak to zapojit.půjdou u tohoto motorku měnit otáčky a cim.díky za pomoc.
Ještě jaký kondenzátor by měl být na rozběh motorku.jak jsem psal byl v té pekárně nějaký asi 400 mikro,ale nemám ho u sebe abych se na něj podíval a zjistil parametry.zatím díky moc.
Otáčky u asynchroňáku jdou měnit změnou frekvence - tedy frekvenčním měničem. Je to pro zahradní gril docela drahý (protože chytrý) elektronický zařízení.
Váš motorek lze provozovat s kondenzátorem, ale laicky a na dálku bude těžké zjistit zapojení i velikost kondíku (spousta porovnávání naměřených hodnot a "pokusy" s odporem vinutí, proudem a různými kondenzátory). Doporučuji navštívit opravdu zkušeného elektroúdržbáře z nějaké fabriky, nebo dojít tam, kde převíjejí motory.
Děkuji za info,zkusím někam zajít,aby mi to zmerili.Otáčky vyresim prevodem.Ještě jednou všem děkuji za informace,jsem zase o něco chytřejší.
Tyhle malé motorky bývají zapojené tak, že si lze představit jako - začátek, odbočka, konec.
Tedy multimetrem zjistíme dva vývody, mezi kterými naměříme největší odpor.
Označíme si je třeba Z - K. Potom uděláme kontrolu, že od každého konce (Z-K), naměříme ke zbývajícímu vývodu přibližně stejný odpor. Pokud tomu tak je, označíme si ho třeba S.
Potom připojíme na Z fázi, na S nulák. Kondenzátor připojíme mezi Z a K.
Pokud chceme změnit směr otáčení, zapojíme fázi na K, nulák na S a kondenzátor mezi
K a Z.
Kondenzátor by asi bylo nejlepší zjistit jaký byl v původním použití. Jinak bych pokusně připojil kondenzátor asi 6 mikrofaradů, na vyzkoušení. Potom lze laborovat s velikostí kondíku tak, aby měl motorek sílu, ale příliš nevrčel a nehřál.
Kondenzátor musí být na 400V a ne běžný elektrolyt. Musí to být svitek, krabicák, nebo nějaké MP provedení. Případně elektrolyt na to určený, označený AC střídavý proud.
Jde ale také o to, jestli motorek snese trvalý provoz (gril). Některé motorky určené do jistého zařízení, jsou konstruovány pro omezenou dobu provozu, která se v zařízení předpokládá. Při trvalém zatížení se potom přehřívají. Ale to lze pokusně zjistit.
Otáčky lze měnit jak už psal Mirek jen frekvenčním měničem, což je pro gril moc drahé. Měnit otáčky třeba tyristorovým regulátorem je nanic, zvýšením skluzu motorek ztratí výkon a bude hřát. Na gril je samozřejmě nutné použít převodovku.
(bez záruky, nemusí to tak být, zapojení motorku může být i jinak )
Díky za stručné info. Tak jsem si myslel, že mám alespoň motorek, který by jsem mohl využít na gril, protože je svou velikostí a myslím i sílou ideální, ale jak tak postupně zjišťuji od Vás a z netu, tak mám tu asi nejhorší variantu motoru. No zkusím vše proměřit, zapojit, nechám ho běžet se bez zátěže a se zátěží a uvidím jestli vydrží. Je fakt, že v té domácí pekárně běžel jen po určitou dobu cca max 20 min. Jak jsem výše psal poblíž tohoto motorku byl krabicový kondenzátor asi 400 mikro, který byl zapojen do plošného spoje a dle spojů na plošňáku byl asi na rozběh tohoto motorku. Motorek a kondenzátor mám na zahradě, tak teď nevím, jaký měl kondenzátor parametry. Jinak tedy jestli jsem pochopil levně například tyristorovým nebo triakovým regulátorem lze dobře měnit otáčky u synchronních motorů, takže pokud by selhal můj motorek, tak někde sehnat synchronní. Díky za informace.
nikoli. To platí pro seriové komutátorové stroje. U synchronního, jak už sám název napovídá, jsou otáčky dané kmitočtem sítě a konstrukcí (počtem pólpárů).
Dobrý den,tazateli,sežeňte ve sběrném dvoře,nebo kovošrotě vyhozenou mikrovlnnou troubu.Na otáčení talíře je přesně to co potřebujete,motorek na 230V s převodovkou dopomala a dostatečnou silou.
pro grilování půlky kuřete. Na prasátko už to stačit asi nebude...
Díky, taky jsem se o tuto možnost zajímal, ale jak uvádí Jirka44 myslím si, že to bude mít malou sílu jen na to jedno kuře. Chtěl jsem to na zahradní gril, počítal jsem tak na nějakou max kýtu do 15 Kg, to nevím jestli by motorek s mikrovlnky utáhl.
A v tom je celý problém zdejších tazatelů,několik dnů zde řeší všichni pohon grilu a nakonec tazatel napíše,že je třeba gril na patnáctikilovou kýtu.
Nejdříve se rozhodněte co chcete a pak výstižně podejte dotaz,jinak je zde vše mlácení hluché slámy.Jinak nic ve zlém.
Jojo máš pravdu mohl jsem začít jinak, ale pořád to nemění nic na tom, že původní dotaz je na radu jak tento motorek zprovoznit, na co se pak využije byla věc druhá. Bylo mi ho líto jen tak vyhodit, když se stále prodává okolo 1000,- Kč. Jinak díky.
Sám bych se toho mikrovlnkového převodu nebál,nedalo mě to a šel jsem jeden do dílny zapojit,hřídelku rukou nezastavím a to mám páru v rukou dost velkou.Je z nějaké mikrovlnky,neznám model,vybírám z nich střeva pravidelně,větráčky dávám do trafosvářeček,převodovky na otáčení vajíček v líhních,otáčení antén,automatické zavírání slepic a podobné blbinky potřebné na českém venkově.
Grilů jsem také pár postavil,nebo navrhnul,ale automatiku sám nemám.
Jinak jsem vybaven soustruhem i frézkou,ale vždy se snažím jít cestou nejmenšího odporu.
Navrhul jsem řešení,které je zdarma,jen někam dojet a sehnat motorek včerně převodovky.
A na grilovačky větších kusů chodím a také u toho asistuji a vím jedno,že již při napichování se vše dělá tak,aby grilovaný kus byl na vidlích vyvážený,takže na pohon minimální nápor.
Píši jen vlastní zkušenosti postřehnuté po praktické stránce.
Díky za info, myslel jsem si, že ten motůrek z mikrovlnky je fakt slabý, ale jestli máš odzkoušeno, tak se asi vydám tímto směrem, protože to bude nejsnadnější. Doma mám starou již asi 16 let mikrovlnku, je funkční. Vykuchám jí a snad to vše bude dobře chodit. Zatím díky.
A ještě dodatek,vydrží běhat měsíce bez přestávky,mám je v líhních,které zapnu v únoru a vypnu v červnu.Motory posouvají nonstop rošty na kterých se pozvolna po celých 24 hodin,překulují vajíčka.Takto fungují již několik let.
Za tu dobu by se nagrilovala celá drůbežárna.
Tak jestli to funguje jak říkáš, není co řešit a jdu kuchat mikrovlnku. Ještě jednou díky moc za všechny informace.
Osobně si myslím, že motorek z mikrovlnky bude na zahradní gril opravdu slabý.
Je fakt, že ho za hřídelku rukou zastavit nejde, ale síly na rožni budou jiné.
Když už gril jednou bude, jistě se časem najde příležitost ugrilovat třeba celé sele.
I když je snaha při napíchování to udělat vyváženě, tak se to při grilování většinou pohne a rozváží. (znám to, gril mám na zahradě a už několik selat, udělal).
Pokud má být gril napájen ze sítě, je asynchronní motor výhodný, protože drží otáčky a při nevyváženosti je otáčení konstantní. Při použití stejnosměrného komutátorového motorku, pokud není napájení elektronické se zpětnou vazbou a stabilizací otáček, tak vlivem nevyváženosti se rožeň otáčí půl otáčky rychleji a půl pomaleji. Má to účinek, že maso je z půlky opečené více.
Já mám u rožně asyn. motorek 30W, ze serva ventilu z teplárny. Má převodovku takovou, že otáčky byly na gril akorát. Zapojení vývodů, má stejné, jak jsem výše popisoval. Tedy takové zapojení má většina takových motorků, takže motorek z pekárny nemusí být nevhodný. Jen vyzkoušet, jestli při trvalém chodu moc nehřeje. Oteplení na asi 90stupňů je přípustné. Nesmí na něj sálat oheň grilu. Ten můj také dost hřeje, na druhý konec motorku jsem přidělal vrtulku na chlazení.
Pokud se zvolí převod tak akorát, je regulace otáček zcela zbytečná. Ale je vhodné zapojit vypínač s reverzací směru otáčení. To proto, že při upevňování prasete si pomáháme drátem. Změna směru je výhodná.
Kondenzátor 400 mikro z pekárny asi nebyl na motorek, je to moc velká kapacita (nebo byla hodnota špatně přečtená - nebylo to 4 mikro?
Zkus motorek vyzkoušet podle mého popisu. Pokud se bude točit a seženeš vhodný převod, tak
to bude OK.
Tip. Pokud je rožeň napájen ze sítě, vyplatí se mít autobaterii a měnič. To proto, že proud nevypadne půl roku a vypadne, pokud je sele na grilu. Vlastní zkušenost.
Díky za zkušenosti.Vyzkouším obě varianty,když už mám oba motorky a pak se rozhodnu pro to co bude šlapat nejlépe.
Dobrý den,ten motorek co máte z pekárny bude nutné případně doupravit,jak vidím,je na něm náboj na ozubený řemen,kde máte další kolo,řemínek,nebo převodovku,kterou to pohánělo,řešil bych to mechanicky dopomala.Snažil bych se využít celého systému z té pekárny,nač vymýšlet již hotovou věc.
Nevyvracím vám toto řešení,ale bez dílenského vybavení a zkušeností s tím budete mít problém.
Dobrý den, převody v pekárně byly provedeny tak, že umělohmotná řemenice byla přes ozubený řemen spojena s umělohmotnou řemenicí cca průměru 8cm přes kterou byl dalším řemenem spojeny hnětací metly. Převod v pekárně je je jednak udělán umělohmotnými převody, což na gril jsem vyloučil vzhledem k teplotám a dále byl tento převod dost rychlý. Výsledné otáčky obou metel byly asi 60/minutu, což je na gril opravdu hodně. Chci dosáhnou maximálních otáček tak 2-3/minutu. Ten motorek z pekárny bych musel řešit nějakými železnými ozubenými koly a řetězem, například z kola/motorky, či jiné. Jinak ta umělohmotná řemenice na motorku jde snadno sundat, je tam tzv. segrovka. Závěr tedy, že převod z pekárny nelze na gril použít. Nechal jsem si nějaké díly, ale spíše na jiné využití.Jinak díky za info.