Osobně si myslím, že motorek z mikrovlnky bude na zahradní gril opravdu slabý.
Je fakt, že ho za hřídelku rukou zastavit nejde, ale síly na rožni budou jiné.
Když už gril jednou bude, jistě se časem najde příležitost ugrilovat třeba celé sele.
I když je snaha při napíchování to udělat vyváženě, tak se to při grilování většinou pohne a rozváží. (znám to, gril mám na zahradě a už několik selat, udělal).
Pokud má být gril napájen ze sítě, je asynchronní motor výhodný, protože drží otáčky a při nevyváženosti je otáčení konstantní. Při použití stejnosměrného komutátorového motorku, pokud není napájení elektronické se zpětnou vazbou a stabilizací otáček, tak vlivem nevyváženosti se rožeň otáčí půl otáčky rychleji a půl pomaleji. Má to účinek, že maso je z půlky opečené více.
Já mám u rožně asyn. motorek 30W, ze serva ventilu z teplárny. Má převodovku takovou, že otáčky byly na gril akorát. Zapojení vývodů, má stejné, jak jsem výše popisoval. Tedy takové zapojení má většina takových motorků, takže motorek z pekárny nemusí být nevhodný. Jen vyzkoušet, jestli při trvalém chodu moc nehřeje. Oteplení na asi 90stupňů je přípustné. Nesmí na něj sálat oheň grilu. Ten můj také dost hřeje, na druhý konec motorku jsem přidělal vrtulku na chlazení.
Pokud se zvolí převod tak akorát, je regulace otáček zcela zbytečná. Ale je vhodné zapojit vypínač s reverzací směru otáčení. To proto, že při upevňování prasete si pomáháme drátem. Změna směru je výhodná.
Kondenzátor 400 mikro z pekárny asi nebyl na motorek, je to moc velká kapacita (nebo byla hodnota špatně přečtená - nebylo to 4 mikro?
Zkus motorek vyzkoušet podle mého popisu. Pokud se bude točit a seženeš vhodný převod, tak
to bude OK.
Tip. Pokud je rožeň napájen ze sítě, vyplatí se mít autobaterii a měnič. To proto, že proud nevypadne půl roku a vypadne, pokud je sele na grilu. Vlastní zkušenost.