Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pračka Whirlpool AWE 2214 - přestala prát.

Je to tahle:
pracka-whirlpool-awe-2214
a stalo se, že když jsem k ní přišel podívat se, jestli je vypráno, svítila červená kontrolka "servisní zásah" a ještě nějaké zelené (nevím, jestli měly nějaký význam, ale obvykle při praní svítí jen jedna, zapomněl jsem si poznamenat, které to byly).
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3352-pracka- jpg]
Tak jsem pračku vypnul, když se uvolnil poklop, prádlo jsem vyndal, vyzkoušel, jak se točí buben, točil se volně. Tak jsem zkusil pračku zapnout, a už se nezapnula, nesvítila ani jedna kontrolka.
Než se pustím do kuchání a pokusu o opravu, což asi skončí zakoupením nové, tak se chci zeptat, jestli projev závady není nějaký typický - předpokládal jsem, že po novém zapnutí by měla svítit ta červená kontrolka "servisní zásah" nebo nějaká jiná a ne, že pračka, když před vypnutím aspoň rozsvěcovala nějaké chybové kontrolky bude dělat mrtvého brouka.

pokud jsi nekdy videl u techto praček servisáka v akci, pochopíls by že v elektrice krome triviálnich záležitosti, obhlídky konektoru, neudeláš nic, servisák dojede, pripojí pres interface notebook, prečte chybové hlášky, ví kde hledat problém

bez vybavení servisním hardwarem a softwarem od výrobce k testováni a diagnostice pračky, jsi slepej a bezmocnej

.... :puff:

Nechci se hadat, nejsem ani naznakem kovanej v servise pracek, ale s tou svoji se uz peru nejakou dobu a zatim to jde. Donutil me k tomu kdysi svym chovanim jeden servisak, kteryho jsem (jen!) jednou pozval a co mi navykladal za blbosti to jsem jen ziral. Ze by musel vymenit obe desky, cena i s praci 6000,- pac to neni zadna sranda je na to potreba fakt turbovysoka odbornost a ze to nema cenu a at to radsi vyhodim. To bylo pred 4 roky. Selskym rozumem jsem pak odhadl, ze kdyz nefunguje programator a nesviti diody, ze asi bude spatne ta elektronika co je pod tim, v elektroluxu jsem ji koupil za 1600,- a s nulovou odbornosti jsem teda ty dva sroubky a jeden konektor zvladnul asi za 10 minut...
Rozhodne ale ani tenhle servisak zadny notebook nepripojoval.
Predne je potreba zjistit o jakou jde chybu. Na to se prijde prepnutim do servisniho modu. No a do toho se leze u kazde pracky mozna nejak jinak. chce to googlit. Uplne nejtezsi na cely veci mi prislo najit spravny "servisni manual". Zkus prohlidnou tady. Az najdes manualy, prepni to do servisniho modu a uvidis co ti to hlasi za chybu. Ta se odecita taky ruzne. My treba nemame display, ale mame 8 kontrolek. Kod je pak binarni a je to tak, ze horni 4 ledky jsou jedno cislo, dolni jsou druhy cislo. Cislo se zjisti tak, ze od zhora v kazde skupine maji ledky hodnotu 8,4,2,1, takze treba kdyz sviti prvni a ctvrta od zhora tak je to 8 + 1 = 9. Stejne se najde druhe cislo. Pak se v servisnim manualu najde co to je. Zpusob odecitani chyby by tam snad mel byt taky.
V mem pripade se pracka zastavila takhle jednou s chybou E34 , coz je chyba hladinoveho snimace, ale byla zpusobena ucpanim jedne hadicky. Oprava (kdyz jsem na to prisel) zadara. Jen na to prijit. V druhem pripade bojuju uz nejaky case s E51, coz je horsi, to je tachodynamo, uz jsem to i vymenil a porad se seka. Chyba je mozna na desce a mozna nekde v dratech, pac kdyz zacvicim s konektorem u desky, tak to pak vzdycka zse nejakou dobu jede.
Takze sance ze se ti to podari opravit neni mala a pokud ses kutil tak to urcite hned tak nevzdavej.
Jinak me fakt hodne pomohl tady mystni Ales (Al2), tak treba se ozve a pomuze ti taky.
Drzim palce
Filip

Taky mně přestala svítit, elektrika šla až k programátoru. Rozebral jsem ho a na desce bylo vidět, že jeden obvod je spálený, bohužel natolik, že nebylo vidět označení, ale díky radě výše jsem koupil LNK304PN. Vyměnil jsem, zkontroloval topné těleso, motor, ložiska (abych měl jistotu, že neodešel kvůli nějakému přetížení) a zatím pračka krásně funguje. Obvod stál 60,- Kč (šel by sehnat levněji, ale spěchal jsem). Takže to vypadá na klasické kurvítko. Tímto děkuji všem přispěvatelům do fóra, protože díky jim se nemusí hned vyhazovat jinak funkční výrobky.

moje skušenost je zcela jiná,

odešla rídicí jednotka, jednoznačne mrtvá, po prohlédnutí desky identifikované zlikvidované usmerňovací diody + součásti okolo, nemel jsem čas a chuť na "reverzní inženírství", pračka je záležitost manželky, na nejaké dlouhé bádaní není v čas, buď pračka funguje nebo bude fungovat behen 2-3 dnú nebo se proste kupuje nová,

zvednul jsem telefon, na druhý den došel servisák, navrhnul automaticky výmenu za novou, jednotku nemel u sebe, že dojde na další den, protože jsem ale mel v bedne elektronického harampádi opticky identickou, s jiným označením, pocházela z funkční pračky která byla odeslána na sberný dvúr z dúvodu koroze plášte a jiné neduhy, navrhl jsem ji jako alternativu, jednotku prohlédl, pripojil interfejsem, provedl flash firmware, založil, vše fungovalo

suma sumárum cca 1 hodina, stálo mne to 25 €, z toho 15 € za výjezd, nemám co rešit

ale tady jsme na kutilsky poradne. sem pisou lidi, co si chteji neco ukutit, ubastlit, opravit sami. asi je to bavi, nebo co ja vim, me treba jo. kdo na to nema chut, necht si pokazdy zavola servisaka a veri mu, ze nekeca. ja uz bohuzel neverim skoro zadnymu, ackoliv bych moc chtel.

napriklad od neznackovych autoservisu jsem odesel ve chvili, kdy mi vymenili hlinikovou trubku servorizeni za gumovou hadici, blbe to pridelali, ta se propalila o vyfuk a nechalo nas to s celou rodinou v noci v italii na dovce. super. ja se jich neprosil o nejaky alternativy. tak jsem sel k autorizovanymu, par let tam chodil a rikal si - nejsem automechanik, tak at se tim zabyva, kdo tomu rozumi. a platil a veril. ja debil... nas slepy vztah ochcavac-ochcavany skoncil ve chvili, kdy mi pri "chybe volnobehu" chteli hned menit krokovy moturek a skrtici klapku, pry s praci bratru za desitku. To uz mi zasmrdelo a nakonec, ja lama tupa nezkusena, autoelektrikou nedotcena, jsem to pouhym cumenim do motoru, selskym rozumem a ocumovanim typu "na co je asi tohle, a proc je tady ten husi krk kolem tech kabelu rozsypanej, a nevadi to ze lezi kabely na motoru jen tak, a proc je tady opalena izolace" vyresil za 20 minut s pomoci izolacky.

Jako fakt super, jak rad bych videl na vlastni oci alespon jednoho poctivyho opravare cehokoliv, co se ze mne nesnazi udelat debila a nedela z kazdy kraviny raketovou vedu. Kdyz ten co byl u men spustil diagnosticky rezim a ja se ho ptal co to je jak se do toho leze, tak byl najednou tajnej jak management v applu a ze to je prisne tajny knowhow a bla bla bla. Teda pardon, par jich vlastne znam, ale ti jsou uz bgohuzel v duchodu.

Netusim odkud jsi, ale tady u nas v Praglu das jen za to ze opravar prijde a milostive vejde do koupelny petikilco. Pak diagnostika, rekneme 300,- a to jsme jeste nezacali vubec pracovat. Jestlize pracka stala nejakejch 14 tisic a rozsypala se po 10 letech, tak uz ma cenu rovnou tomuhle zasahu nebo nizsi. Takze logicky chovani ja nas soucasny konzumni standard - VYHODIT. A pritom staci treba jen profouknout hadicku...

Takze, kazdej jak se mu chce. U nas je prani zalezitost manzelky, ale pracka, coby stroj, je zas moje hracka.

Jak to celé dopadlo:
Ta pračka předtím prala, ale před časem se při praní otevřel buben (možná jsem ho špatně zavřel nebo se při zavírání do dvířek bubnu nějaké prádlo přichytilo a když se nacuclo vodou a ztěžklo, tak za dvířka bubnu zatáhlo a dvířka se otevřela) a zašprajcoval se o vysypané prádlo, když dvířka byla dole. Nějak jsem to uvedl do použitelného stavu, akorát jedna mikina co byla v bubnu při tom zařvala. Od té doby pračka občas vyluzovala při praní podezřelé zvuky a manželka do mne vandrovala, že potřebujeme novou pračku. Dosud jsem odolával, ale vzhledem k tomu, že jsme zrovna měli rozeprané záclony a závěsy a potřebovali jsme rychlé řešení jsem dospěl k názoru, že čas ke koupi nové pračky nastal. Při této příležitosti manželka vyžmuntrala, že si koupíme i sušičku, čemuž jsem se až dosud úspěšně bránil (podej jim prst, vezmou celou ruku:.(

BTW: Když jsem pračku připravoval k odvozu, chtěl jsem vyčistit připojovací ventil na pračku od sajrajtu co se tam časem usadil a zjistil jsem, že je rozpadlý ten vehement co brání, aby se voda z pračky nasála do vodovodního potrubí. Tak jsem s tím vehementem zašel do qelbu co tyhle věci vede a tam mi řekli, že to se už asi deset let nedělá a dali mi obyčejný ventil co nasání vody do pračky nebrání. Konkrétně tenhle:
http://www.vodovodni-baterie-shop.cz/708-9967-roho ve-ventily-schell-comfort-prackovy-kohout-03300069 9.html?akcia=detaily&oddeleni_id=708&page=&vyraz=& vyrobce_id=&cena=&ie=

K té pračce:
Mám představu (nevím, jestli to odpovídá skutečnosti), že co se už nedělají pračky s programátorem s motorkem a vačkami se pračka řídí nějakým vestavěným počítadlem a programem a má zabudované cosi (kondenzátor?) co po omezenou dobu při výpadku napájení zachová stav co byl, když ten výpadek nastal a po obnoveném napájení pračka pokračuje tam, kde skončila. To by mohlo vysvětlovat chování pračky při poruše - program z nějakého důvodu zabloudil a když jsem pračku vypnul a znovu zapnul, pračka si pamatovala tu poruchu a nereagovala.
Druhý den jsem pračku zkusmo zapnul a pračka zase prala jako nová - patrně přes noc ten poruchový stav zapomněla a po zapnutí naskočila od začátku (píšu to až dnes, bál jsem se, kdybych to napsal hned co se pračka vzpamatovala, že bych to mohl zakřiknout:-) Tak jsem ještě asi čtyři pračky vypral a rozhodl jsem se, že pračku nenechám odvézt k recyklaci, ale schovám ji do dřevníku, kdyby náhodou ta nová pračka přestala prát v nejnevhodnější době, abychom měli rezervu.

Označuji jako vyřešené.

- patrně přes noc ten poruchový stav zapomněla a po zapnutí naskočila od začátku

co a jak si program pamatuje, promenné a stavy, netuším, no je k neuverení, i ta blbá pračka má funkci RESET, který má udelat to aby pračka zapomela vše co si pamatuje ohledem programu naposled špušteného a začala od počátku, to je to tlačidlo nad tlačítkem START/PAUSE, akorát ho je potreba stisknout a podržet chvilinku déle aby se funkce RESET aktivovala, cca 4-5 sekund, to by človek neveril jak to je vykoumáno

.... :puff: