Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pracka Electrolux EWT 1050 chyba

Zdravím Vás,
mám následující problém. Pračka Electrolux EWT 1050 (štítek vyfocen v příloze) se teď občas při praní zastaví. Už to udělala několikrát. Manželka jí vždycky pustila znovu, někdy dvakrát a pračka nakonec doprala. Poprosil jsem jí (manželku), aby mi jí (pračku) jednou nechala ve stavu zastavení, abych třeba viděl nějakou chybu, ale podle toho co signalizuje nejsem schopen najít v normálním návodu na používání co to je. Servisní manuál zas nejsem schopen nikde najít ač googlím až se mi od klávesnice práší.
Stav kontrolek při zastavení je v příloze.
Zkontroloval jsem tedy alespoň přívod a odtok vody (u přívodu jen hadici tedy) a připadá mi to ok. Spustil jsem diagnostický mód (to bylo tedy hledání, než jsem našel, jak se to dělá, nechápu proč je to tak tajný) a výsledek je zde ZNy7bF-sZEA (snad je to přístupný, kdyžtak napište a dám to nějam jinam. První tři polohy spouštějí napouštění - zvuk je pokaždé jiný, no asi to teče jinudy, každopádně to něco dělá. "Na 6 hodině", to jen tak hučí, nevím jestli to správně nebo špatně ani netuším, co se tím kontroluje. Pak je asi odstřeďování, pak vypouštění, to jde a na "9 hodině" to nedělá nic (alespoň v tom časovém úseku co jsem to zkoušel). Pak je zámek, ten je ok.

Můžete mě někdo prosím naměrovat co s tím může být, na co se podívat? Případně kdy bych mohl sehnat serčvisní manuál? Nebo alespoň co dělají jednotlivé polohy servisního módu a co na nich pozorovat?
Díky
Filip

Ha, tak se mi podařilo sehnat servisní manuál a měla by to být snad chyba E34 -

E34 Incongruence between pressure sensor and antiboil level 2
Fault has to be for a time longer than 60 sec.

Doporučení:
Replace pressure sensor
Replace cable
Replace air trap

Pak jsem našel ještě jeden (když jsem hledal "antiboil") a tady je dokonce i postup opravy http://www.manualslib.com/manual/738779/Electrolux -Washing-Machine.html

Tak to večer zkusím a dám vědět. Za jakékoliv tipy nebo zkušenosti samozřejmě i tak budu vděčný, nikdy jsem to nedělal.

Mějte se

Filip

No, tak pokračuju v tomhle bohužel zatím one-man vlákně. Zde tedy postup a co jsem našel, na závěr dotaz

1) pračku jsem otevřel, nalezl jsem tlakový hladinový spínač i analogový hladinový spínač , od obou jsem sundal hadičku, profouknul a jevili se mi jako průchozí.
2) podle návodu jsem měl měřit na základní desce mezi W2 - J2-6 a W2 J2-5. Nějak jsem to špatně pochopil a myslel jsem, že mám změřit tu desku samotnou, takže jsem ji vyndal (teprve později mi došlo, že jsem asi měl sundat konektory a měřit v konektorech tam, kde se pak nasadí na tyhle pozice. Nicméně po vymontování desky jsem zjistil, že je lehce ohořelá, žačernalá, opálená, nevím jaký srávný termín použít. Nafotil jsem to zde 1zYPSZT

Co tedy teď vím je, že "něco" je asi s deskou a že spínače jsem zatím správně neměřil.

A teď dotaz na někoho zkušenějšího z oboru elektrotechniky (omlouvám se, že to je možná hloupý dotaz, ale elektronika není můj obor) - je nějaká možnost, že by na té desce bylo špatně něco, co se dá snadno zjistit a vyměnit - teď plácnu, ale třeba nějaký spálený odpor, nebo tak něco ? Nevím, co se musí stát, aby deska vypadala tak jak vypadá. Má smysl se tím ještě zabývat u 13 let staré pračky a nebo už jedině vyhodit? Jinak ale fungovala v pohodě...
Novou desku neřeším, zaprvé už se nedá sehnat a za druhé, i kdyby dala, tak je za dva litry. A má ještě smysl v téhle situaci měřit ty snímače?
Klidně koupím novou pračku, není to problém peněz, ale spíš přístupu. Nechce se mi vyhazovat něco, co se dá třeba ještě opravit. Ale nechce se mi zas riskovat nějaké vytopení sousedů, nebo ještě hůř třeba požár.
Co byste radili v této situaci?

Filip

Ahoj,

one-man-show je napytel indeed ;-), zkusím poradit, byť tu pračku neznám. Ale ten wiring diagram 11.1 je docela dobrej v tom service manualu.
Tak to zkusme.

Ten youtube je nedostupnej, máš to uloženo jako soukromé video, ale asi to ani nebude potřeba, pokud ručíš za E34 chybu ;-)

Z těch fotek mi to přijde, že se statickou elektřinou nachytal na součástky v napájecí části prach a teplem se zapekl do jejich povrchu. Mohou být v pořádku. Zkus to opatrně umejt isopropyl alkoholem (je nevodivej, rychle se odpařuje; obyč líh ne, ten má moc malé molekuly, zalézá do polovodičových součástek a tropí tam neplechu), třeba to půjde dolů. Na té D3 diodě to tak vyloženě vypadá. Časem by to mohlo udělat zkrat (pokud to již nenastalo). V tuto chvíli bych se ale soustředil najít chybu někde jinde a pokud se to podaří nalézt a opravit, tak pak až mejt desku. Jinak nejčastěji odcházejí kondenzátory (na desce označeny jako C něco), na každém kondíku najdeš jeho původní nominální hodnoty kapacity a maximální povolené napětí a dá se to proměřit, pokud máš toho schopný měřák (před měřením kondíků je musíš VŽDY vybít a záleží vždy na konkrétním zapojení, zda musíš před měřením kondenzátoru vypájet alespon jednu nožičku z desky, pokud nemáš měřák ESR od pana Zajíce, který to umí i bez vypájení). Pokud nemáš ten isopropyl alkohol a nemůžeš to zkusit umejt hned, na desku bych se zatím vykašlal, dokud nezjistíme, zda problém není někde jinde.

Pozn.: vybíjení kondíků můžeš udělat voltmetrem přepnutým na co nejvyšší DC rozsah a přiložit na nožičky kondenzátoru a čekat, dokud napětí neklesne na nulu. Může to trvat hodně hodně dlouho. Lze si pomoci odporem cca 1-2 kOhm namotaným mezi měřicí sondy voltmetru a přiložením sond na nožky kondenzátoru - pak je vybití velmi rychlé do pár sekund. Při měření kapacity nevybitého kondenzátoru můžeš odpálit měřák, bacha na to, nejdříve vybít.

Pozn.: odpor měřákem neměř nikdy pod napětím, vždy při vypnuté pračce, jinak riskuješ odchod měřáku do věčných lovišť

Zpět k věci - dej zpátky desku, připoj ji na všechny kabliky tak, jak byla původně. Při následujících měřeních vždy odpoj jen dané konektory potřebné pro dané měření, měř v konektorech (ne na desce) a vrať je po měření v daném kroku zase zpět do kontaktů na desce:

1) vyčerpej z pračky všechnu vodu vypouštěním třebas v tom servisním módu, pak ji vytáhni ze zásuvky
2) změř odpor mezi J2-1 a W2 - mělo by být nekonečno (rozpojeno/open circuit) - ?
3) změř odpor mezi W2 a J2-5, nula ?
4) dtto mezi W2 a J2-6, nekonecno ?
5) dtto J2-6 a J2-1, nekonečno ?
6) dtto J4-1 a J4-2, kolik to hlásí ?

7) Ted zapni pračku zpátky do zásuvky, napusť vodu na úroveň danou normální úroveň pro praní (třebas v servisním módu pomocí kroků 1 a 2 na otočném knoflíku myčky, jak jsi již zkoušel a fungovalo), případně i je jich opakovaným přepínám knoflíkem mezi 1,2,1,2 pokud by pračka nestíhala 60s limit, jak píšou u diagnostiky chyby E34 v tom tvém service manuálu ... tak, aby voda dosáhla na spodní hranu dvířek ... měl bys postupně slyšet dvě cvaknutí spínačů hladin vody. Cvakalo ?

8) Pračku vytáhni ze zásuvky a nech ji tak i pro následující kroky:

9) Teď viz obr 25/26 service manuálu:
Je střední vývoj topného tělesa připojen na kostru pračky ? Měl by být.
Změř odpor topného tělesa mezi středním kontaktem a kostrou - nula ?
Odpoj z topného tělesa všechny kablíky. Změř odpor topného tělesa mezi jeho krajními napájecími kontakty (viz pic 25/26 service manuálu) - kolik ?
Změř odpor topného tělesa mezi středním kontaktem a krajními kontakty - dává to v obou případech nekonečno ?

10) změř odpor mezi J2-1 a W2 - kolik ?
11) změř odpor mezi W2 a J2-5, nekonecno ?
12 dtto mezi W2 a J2-6, kolik ?
13) dtto J2-6 a J2-1, nula?
14) dtto J4-1 a J4-2, kolik to hlásí ?

15) pračku připoj zpět do elektriky a vyčerpej vodu, ať tam zatím nehnije :-)

Dej ke každému kroku vědět, co jsi zjistil. Pokud bude vše v pořádku (spínače a topné těleso budou uzavírat okruh pro motor), viděl bych to na motor nebo tu desku (v krocích 6 a 7 servisního módu se Ti netočil motor, jen to hučelo). Ten se Ti ale předpokládám nechce vydávat, zkusíme nejdříve to výše ...

Zatím hoj, Al2 ...

Ahoj,
moc děkuju za rady. Něco jsem už zkusil, něco ještě ne (protože jsem nevěděl, žes napsal) - dělal jsem to podle servisního manuálu a zde jsou kroky a výsledek:

1) pomocí druhého kroku v diagnostice jsem to napustil až se to zastavilo (myslím, že to cvaklo, ale 100% jistý si nejsem)
2) Pračku jsem vypnul
3) Podíval jsem se dovnitř a voda byla opravdu po dvířka bubnu
4) z desky jsem vytáhnul konektory W a J2 a měřil mezi W2-J2/5 a W2-J26
výsledek: W2-J2/5 spojený
W2-J2/6 rozpojený
5) šel jsem na další krok a měřil na mechanickém spínači - výsledek:
21-22 spojený
21-24 rozpojený
6) čili asi špatný mechanický spínač (dle návodu)
7) vypustil jsem vodu a měřil ještě J2/5 a W2 a je to spojený - takže to bych měl podle návodu vyměnit i analogový spínač.

Mi Přijde divný, že by odešly oba. Je to možný? Ale ona ta pračka pere, jen občas se zasekne, dá se vypnout zapnout a dopere. Zatím.

Ahoj

ad Tvá měření:

4 a 5) špatný - spínač se nepřepnul tak, jak by měl - při napuštění do plna by měl být 21-24 spojen, 21-22 rozpojen, po vypuštění naopak.
7) to je OK, tak by to mělo být, bohužel jen do okamžiku napuštění vodou

Jj, vypadá to, že ten spínač je zaseknutý stále ve stavu 21-22 spojeno, 21-24 rozpojeno. Asi vadný nebo se na něj nedostane tlak vody díky nějakému přicpání v hadičkách apod - zkus vyčistit, co se dá. Následně pak přes W2 na J2-1 se nesepne motor, proto při krocích 6 a 7 to jen hučí a buben se nehne ...

ALE nerozumím tomu, co chceš říct tím " - takže to bych měl podle návodu vyměnit i analogový spínač. Mi Přijde divný, že by odešly oba. Je to možný?"
Který OBA máš na mysli ? Než půjdeme dál, prosím vysvětli ...

no, jestli tomu dobře rozumím, tak jsou tam dva spínače ne? jeden mechanický nalevo a jeden analogový napravo. podle návodu v příloze jsem prošl krok 1, čímž jsem si myslel, že se zjistí, že problém je v mechanickém snímači (v tom nalevo). A podle měření to tak asi je (bod 2). Čili bych měl jít na bod 3 a vyměnit ho (nějakých 750 Kč )
Jen tak pro jistotu jsem šel ale i na krok 4, vypustil pračku a měřil a podle toho co se tam píše bych měl vyněnit i ten analogový, čili ten napravo ne? tzn dalších 980 Kč.
Nebo tomu špatně rozumím?
Přidal jsem fotky obou snímačů na http://1drv.ms/1zYPSZT, jak já tomu rozumím, tak bílý je mechanický a černý analogový, nebo...?

jo, ty hadičky k oběma jsem profukoval (shora od senzorů) a zdály se mi průchozí. a když jsem lece fouknul do toho hladiňáku (toho bílýho) tak to v něm dvakrát cvaklo. když jsem dal tlamu pryč tak to zas cvaklo, takže asi reaguje. Možná bych mohl zkusit do něj foukat a měřit ty piny, jestli to funguje. a jestli jo, tak to musí bejt někde v přívodní hadičce. Ono se tam blbě leze, nevím jak se k tomu mám dole dostat, je to tak blbě zastrčený pod bubnem...

Aha, už chápu ... pravděpodobnost, že by odešly oba, je skoro nulová. Už proto, že visí na uplně jiných okruzích.
Ten černý analogový bych nechal být, když ten mechanický se chová divně. Jak jsi našel, chyba E34 říká, že na sebe nesouhlasí tlak z analogu versus hláška o napuštění vodou z mechanického.

Zkus měřit odpor na tom bílém mechanickém spínači mezi 21-24. Pokud se při foukání do hadičky ufoukáš a stejně se 21-24 nikdy nesepnou (nebo se sepnou jen pod nepřiměřeně vysokým tlakem), je to on darebák na výměnu (či rozebrání a poladění).

Dobrá, zkusím večer pohleda v tomhle. Kdybych dokázal přijít na to jak se dostat k tý hadičce, ale ona je děsně schovaná, namotaná přes buben. Není na to nějakej trik? ;-) Asi ne co...

Ten hladiňák se dá rozebrat? Mě to přišlo takový slepený, sem myslel, že to je aby tam někde "nesáknul" vzduch. to se asi musí trochu silou co? A pak asi zalepit ne?

Dám vědět kam jsem se doprozkoumal

Zatím fakt moc díky, z původně neřešitelnýho problému mi začíná (doufám) krystalizovat zrníčko naděje ;-)

Oki ;-)

BTW Na krok vymeny toho černého by ses nemel v tom E3 diagramu dostat. Ten krok PRED "drain the water and measure between J2-5 and W2 do you find the circuit close" and YES vedoucim na vymenu cerneho analogu neni splnen, jak jsi sam ověřil ;-)

promer taky jeste ty vsechny kroky predtim, jak jsem psal v prvnim prispevku. Kvuli topnymu telesu a moznymu poskozeni jeho izolacniho odporu, ktery by mohl byt pricinou toho zapekani a posleze vyhozeni proudovyho chranice/ficka na baraku (to jeste nenastalo). Zajima nas taky v teto souvislosti,, jestli mas ten stredni vodic na topnem telese ukostreny. Unikovy proudy by tam mohly byt jeste nizky na to, aby ficko vyletelo, ale mohly by uz zapekat ten prach na vykonovy casti te ridici desky ...

mechanicky Ti neporadím, nikdy jsem to fyzicky nevidel, nevim, co je vpravo ci vlevo ;-) ... tady musis bojovat sam, sorry :-)

Zatim čau ...

mimochodem pracka stara 13 let je poklad, prostá vsech modernich kurvitek, drz se ji, seč to půjde :-)

jo, už je to video dostupný. Díkes ...

V tom mým prvním příspěvku po kroku 9 před krokem 10 opět ty kabliky na topném tělese vrať na původní místo.
Nefoukej přímo do spínače, ale do komplet soustavy = hadičky přímo od bubnu/jímky či co to tam je ... pokud by byla netěsnost mezi spínačem a hadičkou, nepřišel bys na to ...

Tož dej vědět ...

Tak příteli,
velikeré díky za pomoc a hlavně žes mě přesvědčil, že ta deska může být v pohodě a nasměroval mě na ten hladiňák. CHYBA NALEZENA A ODSTRANĚNA, JUPIJOUUU !!!!

Včera večer jsem tedy udělal následující:
1) odmontoval hladiňák, foukal do něj a slyšel že cvaká.
2) Pak jsem při tom foukání měřil, jestli spíná a spínal.
3) Dal jsem ho zpátky, napojil na hadičku a foukal dole - cvakal
4) ačkoliv jsem v tom průhledným bazmeku co jsou na něj napojený ty hadičky nic neviděl, radši jsem odmontoval celej ten kus s hadicí co vede od bubnu k filtru, vypláchnul, vyčistil a pak jsem si všim, že v jedný tý trubiččce možná něco je - špejlí jsem tam šťouchnul a vida, taková tenká membránka (asi chlupy a prací prášek, kdo ví) se na tom udělala a zalepila to. Takže jsem jí odlepil a vypláchnutím poslal do hamburku
5) nasazeno, spuštěno, vypráno, paráda

Chyba byla, že jsem předtím do hadiček foukal zhora, což průchozí bylo, ta "mikroklapka" se odlepila. Směrem na druhou stranu to ale zase ucpala. Fungovalo to jak zpětná klapka, ale obráceně. Zpátky to šlo, ale dopředu ne. Taže taková spíš "dopředná klapka" ;-)

pro případné další, kterým by se tohle přihodilo, fotky toho dílu jsem dal do alba (viz výše) a nebo jeden kde jsou vidět ty vývody je tady zfe2so . Demontáž i montáž je triviální a dobře přístupná.

Celou noc se tetelím radostí, vždyť těsně před tím než ses poprvé ozval jsem už měl vybranou novou pračku a jen jsem váhal se s tisknutím tlačítka "Odeslat". Tak snad tahle ještě dlouho vydrží.

Ještě jednou moc díky a ať žije kutilská poradna a hlavně lidi co nelitují času poradit druhým!!!!

Dobrý den.
Řeším podobnou závadu pračky, kteru jste zde řešili. Pračka stará 13 let, při praní se občas zastaví (na displeji žádná chyba - pouze čas do konce). Jedná se o jiný typ - Electrolux EWT 1215, tak zatím marně hledám nějaký servisní manual. Nenarazil jste náhodou na něj při svém pátrání? Manual který je na EWT 1050 je bohužel nepoužitelný, je tam použita jiná jednotka. Pokud jej neseženu pokusím se alespoň zkontrolovat co bude v mých omezených možnostech.
Děkuji

zdravím,

zkuste sem dát fotku čelního panelu pračky, ze které by bylo vidět uspořádání ovládacích prvků. Ideálně při tom zastavení, aby byly vidět i svítící kontrolky apod.
Je možno popsat blíže, co pračka kdy dělá ? A la při jakém kroku se zastavuje ? Co zrovna běží za fázi pracího cyklu ?