Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Šunkovar - jak na výrobu domácí šunky?

Dobrý den, snažím se nastudovat problematiku výroby domácí šunky (hlavně drůběží/vepřová) svépomocí a uvést vše do praxe. Na trhu je řada šunkovarů z různých materiálů - nerez, hliník, plast (skleněný jsem nenašel). Vážně zvažuji nerez provedení, ale říkám si, že to bude "další krám do baráku". Výžně se zamýšlím v úvahách nad tím, jak všeho zdárně docílit s tím, co většina z nás doma běžně má, aniž bychom museli pořizovat další "nezbytné vybavení". Budu rád, když se můj dotaz rozvine ve věcnou diskusi hlavně po technické stránce, tedy - jak a čím nahradit průmyslově vyráběný a prodávaný šunkovar? Recepty jsou vcelku druhořadé, individuálně podle chuti každého. Neváhejte se podělit o Vaše zkušenosti a výsledky z výroby kutilské i kuchařské.

co se pamatuju na své zabijačkové dětství, tak v podstatě ti stačí jakákoli nádoba, která ti umožní maso uvnitř řádně stlačit do "šunkového" tvaru a zároveň uvařit. Takže např. menší hrnec s ještě menší pokličkou, kterou zatížíš něčím těžkým a celé to ponoříš do velkého hrnce s vodou (tak aby se voda nedostala k masu) a uvaříš.

edit: Jinak samozřejmě klasický šunkovar je ideální

Ano, právě v tom stlačení je "nutné umění". Subjektivně mi přijde, že v průmyslově vyráběných šunkovarech nižších cenových kategorií je jedna velmi slabá pružina. Logicky, u levného výrobku není možné dostatečně materiálově nadimenzovat pevnostní vlastnosti pro silnou pružinu a málokdo je kulturista, aby s tím doma holýma rukama zápasil. Soudržnost šunky tkví právě ve spojce (když pominu průmyslovou chemii, kterou nechci přidávat), kterou je maso spojeno a tvoří kompaktní finální podobu šunky. Přesto je nutné masu velmi silně slisovat. V těch větších a mohutnějších téměř polo/profi formách je právě proto více pružin. Také to bývá nahrazeno takovými postranními aretačními západkami, které drží zatlačené víko dovnitř nádoby. Napadlo mě dělat šunku ve sklenicích, protože mám samo-domo vyrobený svařený "lisovací stojan" na sklenice rýhovky s gumičkou (aby dobře guma chytla). Stojan funguje na principu, že po zavaření se ještě sklenice dají do stojanu dojít a přes dřevěné podložky se na víčka přitlačí zašroubováním šroubu, který drží v matici navařené v horním rámu. U sklenic je však problém v tom, že jsou v horní části k hrdlu zůžené a šunku z nich nelze vyklepnout. Prošel jsem zásoby, a všechny sklenice mám se zůženým hrdlem.

Krygl tuplák, mikroten, minitalířek, zavařovačka naplněná šroubky jako zátěž. To celé vařeno (no vařeno - vařit se to nesmí) v pětilitrovém hrnci. Šunka krásně držela pohromadě a chutnala božsky.
Neřikám, že se šunkovarem to nemůže být ještě lepší. Pro občasné štrejchnutí mi to nicméně takto stačí bohatě.

Vyrobit šunkovar, jak už zde bylo řečeno lze z mnoha různých věcí. V podstatě se jedná o formu na šunku.
Co jsem viděl tak víko přitlačované pružinou nemusí a ani nemá zcela těsnit. Netěsností unikne případný
vzduch a přebytečná voda. Ale pružina nesmí být příliš silná. Pokud by byla moc silná, tak vytlačí moc
vody a šunka bude suchá.
Ale píšu jen o tom, co jsem viděl různě u známých, sám jsem to nedělal.

Recept na šunku:
Maso 60%, voda, trifosforečnany, bifosforečnany, polyfosforečnany, bílkovina krevní plazmy,
zahušťovadlo xantan, sojová bílkovina, barvivo košenila, glutamát sodný, šunkové aroma,
cukr, sůl, dusitan sodný.
Nazývá se to "šunka standard"
To aby Tě ty chutě zase přešly.... :-D

Po tomhle svinstvu z marketu by mně určitě chutě přešly.
Šunku dělám spoustu let nepravidelně z libového vepřového a zaječího masa /cca polovinou/, umelu to na otvorech 2 cm,/lze také nakrájet kostičky lxl cm/ nasolím /s přidáním cca 1/3 rychlosoli,ale není podmínkou/ dávkou 25 g/kg masa, přidám lžičku cukru a l dcl vody/kg masa. Po uležení na 48 hod. nacpu do mikrotenem vyložené hliníkové formy na 2 až 2,5 kg, má zavírání vikem přes pružiny.
Kdysi to bylo běžně v prodeji cca za 2 stovky.
Vaření je dost podstatný, chce to l5 min. při 90 st.C, 30 min. při 82 st. C.,45 min. při 70 st.C a 15 min.při 60 st.C. Potom silně zchladit a další den vysypat z formy.
Při prudším vaření z toho bude něco jako uvařená slepice.
Je to vykoušený i při různých žlučníkových dietách, kdy kupované šunky i dětská způsobovaly nevolnost.
Taky je potřeba spotřebovat cca za 3 dny. Chuť i konzistenci to má lepší než z marketu.