Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Šunkovar - jak na výrobu domácí šunky?

Dobrý den, snažím se nastudovat problematiku výroby domácí šunky (hlavně drůběží/vepřová) svépomocí a uvést vše do praxe. Na trhu je řada šunkovarů z různých materiálů - nerez, hliník, plast (skleněný jsem nenašel). Vážně zvažuji nerez provedení, ale říkám si, že to bude "další krám do baráku". Výžně se zamýšlím v úvahách nad tím, jak všeho zdárně docílit s tím, co většina z nás doma běžně má, aniž bychom museli pořizovat další "nezbytné vybavení". Budu rád, když se můj dotaz rozvine ve věcnou diskusi hlavně po technické stránce, tedy - jak a čím nahradit průmyslově vyráběný a prodávaný šunkovar? Recepty jsou vcelku druhořadé, individuálně podle chuti každého. Neváhejte se podělit o Vaše zkušenosti a výsledky z výroby kutilské i kuchařské.

Recept na šunku:
Maso 60%, voda, trifosforečnany, bifosforečnany, polyfosforečnany, bílkovina krevní plazmy,
zahušťovadlo xantan, sojová bílkovina, barvivo košenila, glutamát sodný, šunkové aroma,
cukr, sůl, dusitan sodný.
Nazývá se to "šunka standard"
To aby Tě ty chutě zase přešly.... :-D

Po tomhle svinstvu z marketu by mně určitě chutě přešly.
Šunku dělám spoustu let nepravidelně z libového vepřového a zaječího masa /cca polovinou/, umelu to na otvorech 2 cm,/lze také nakrájet kostičky lxl cm/ nasolím /s přidáním cca 1/3 rychlosoli,ale není podmínkou/ dávkou 25 g/kg masa, přidám lžičku cukru a l dcl vody/kg masa. Po uležení na 48 hod. nacpu do mikrotenem vyložené hliníkové formy na 2 až 2,5 kg, má zavírání vikem přes pružiny.
Kdysi to bylo běžně v prodeji cca za 2 stovky.
Vaření je dost podstatný, chce to l5 min. při 90 st.C, 30 min. při 82 st. C.,45 min. při 70 st.C a 15 min.při 60 st.C. Potom silně zchladit a další den vysypat z formy.
Při prudším vaření z toho bude něco jako uvařená slepice.
Je to vykoušený i při různých žlučníkových dietách, kdy kupované šunky i dětská způsobovaly nevolnost.
Taky je potřeba spotřebovat cca za 3 dny. Chuť i konzistenci to má lepší než z marketu.