Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavba výměníku

Zdravím.
Dostal jsem od známého vakuový trubicový kolektor.
Řeším co s ním.
Rad bych ho naplnil original nemrznoucí směsi do kolektoru,abych nemusel v zimě vypouštět.
Tedy potřebují udělat výměník, abych nemusel nemrznoucí směsi plnit cely topný system.
V letním obdodi odstavil topuní a vodu honíl jen přes bojler.
Mám propadlou 30 l plynovou nádrž s auta, kterou bych rad použil.
Jak s teto nádrže udělat výměník, aby byl pženos tepla co nejlepší.

V kolektoru a v nádrží, která bude umístěna nad kolektorem bude nemrznoucí směs.
Nádrž mám rozřizlou a nevím co dal.
Navinout tam měděnou 15-18 trubku (problem s navinutím).
Použit nerezové ohebné trubky http://www.regulus.cz/cz/uniwater-natahovaci-hadic e-pro-vodu
U obou nevím kolik závitu navinout aby to fungovalo.

Nebo sehnat kus 150 mm roury a udělat s ní vnitřní plášť, tak jak se dělávali bojlery kdysi.
Nejlevnějši a nejjednoduchší.

Najde se tu nějaký zkušený topenář, který poradí?

No, vezměte rozříznutou nádrž, dovezte jí do kovošrotu a za obdrženy obnos si kupte panáka rumu, protože to je jeden z mála způsobů jejího nynějšího využití. Druhým způsobem může být drahý pokus s nejistým výsledkem: Naplnění nádrže co největším množstvím nerezové ohebné "vrapované" trubky, protože ta má zvětšený povrch, tedy teplosměnnou plochu a bude tvořit jeden z okruhů. Bude to ale mít dost velkou hydraulickou ztrátu, tak počítejte s výkonnějším oběhovým čerpadlem. Také velký rozdíl v teplotách kolektoru v létě a v zimě je třeba vyřešit větší expanzní nádrží.
- Pro návrh výměníku je třeba znát alespoň tepelný výkon kolektoru a rychlost proudění OBOU okruhů, tedy jak směsi, tak vody. Bez toho není žádná rada ani hrubým odhadem funkčnosti zařízení.

P.S.: Co budete dělat s teplem z kolektoru, až v nejparnějším létě vypnou na 1/2 hodiny elektřinu, směs nebude cirkulovat a začne se vařit a tlakovat :?:

Dost pochybuji, že by se voda v kolektoru ohřála až k bodu varu, při vypnutí proudu. Ale kdyby přece, udělal bych primární okruh na samotíž a je vystaráno. Co se týče výměníku, udělal bych pokus, který nebude stát skoro nic.
Na autošrotišti bych sehnal dobrý chladič (asi by stačilo i topení) od auta, třeba od Š120. Ten bych uzavřel do vhodné vodotěsné nádoby tak aby plochy plechů byly svisle (proudění). Primární okruh by vedl do chladiče, sekundární okolo něj. Výkon výměníku, bude mnohonásobně převyšovat výkon kolektoru, při malých rozměrech. Chladič má oproti stočené trubce, mnohem větší plochu. V autě v režimu voda vzduch chladič přenese výkon asi 20(?) kW. V případě voda voda, to bude bohatě stačit i při menším rozdílu teplot. Chladič snese i přetlak asi(?) 1 atm. čímž by systém mohl být i trochu tlakový. Novější chladiče jsou hliníkové, není problém s korozí.
Ale je to jen nápad, nemám vyzkoušeno, přesto fungovat by to mělo.8-)

Topný výkon topení osobního auta je asi 3,5 kW - kdysi jsem to četl v servisní dokumentaci Š Favorit (a koresponduje to s výkonem benzínových topení). Voštinový výměník (autochladič) se chová v kapalině dost jinak, než v plynu - vzduchu. Voda je o dost hustější :-? a voštiny pak nepřenášejí teplo od "trubek", na které jsou nalisovány, ale pouze zvyšují odpor průtoku. Snad proto se při potřebě velkých výkonů a malých rozměrů v kapalinách používají deskové výměníky 8-)...

To máš samozřejmě pravdu, ale přenos tepla mezi voštinami a trubkami bude stejný, přenos mezi voštinami a vodou může být omezen viskozitou kapaliny. Ale vzhledem k mohutné předimenzovanosti plochy chladiče i pomalé proudění podle mne bohatě výkon kolektoru přenese. Když budu uvažovat chladič který bude mít rozměr cca 40 x 25 cm, tak přes něj přejde třeba litr za sekundu jako nic. Zkus třeba naplacato položit chladič a kýblem přes něj přelít vodu. Proteče přes něj jako přes cedník.
Tenhle můj nápad není zcela nový, před časem jsem chtěl něco podobného dělat, tak jsem několik ověřovacích pokusů udělal. Ale k pozdější realizaci už nedošlo. Jeden z pokusů byl, že jsem chladič ponořil do vody aby voštiny byly svisle pod a nad ním prostor aby voda mohla proudit. Do chladiče jsem pouštěl horkou vodu z bojleru a měřil vodu na výstupu. Byla téměř studená. Průtok byl asi tolik, co dala vodovodní baterie. Pokud by se plášť výměníku udělal tak, aby navíc byl průchod vody nucený čerpadlem, tak bych viskozitu vody už vůbec neřešil.:puff:

Nevím který je primární okruh ale výměník chci umístit nad úroveň kolektoru, aby zahřáta voda v kolektoru stoupala samotíží do výměníku.
A take malou expráčků nad úroveň výměníku a bude to s otevřeným okruhem, takže tlak v kolektorech skoro žádny.
Jen nevím jak na ten vnitřní okruh.
Co tam navinout a kolik otáček.

Zkoušel jsem tam natočit 3/4 " hadici a 5 otáček = 4 metry.
Pokud použiji nerezove-trubky.html tak 1 metr mužu mit za 150 kč.
Koupit 10 metru za 1500 kč jako pokus a natočit 10 otáček se mi zda dost drahé, když nevím zda to bude fungovat.
Rad bych první nějaký pokus jak radí Zerozero.
Nebo 2 pláště - ve venkovním by byla voda s kolektoru a ve vnitřním voda s topení.

I když zase se mnou většina souhlasit nebude, tak když to uděláš z toho chladiče, tak si myslím, že neprohloupíš. Už proto že jsem, jak jsem psal, některé věci sám ověřil. Vzhledem k tomu, že potřebuješ výměníkem přenést teplo o malém rozdílu teplot, potřebuješ velkou plochu výměníku. Pokud budeš chtít tuto plochu dosáhnout stočenou trubkou, budeš potřebovat mnoho metrů. Navíc trubka bude představovat takový dynamický odpor, že budeš rád, když to tam poteče i s čerpadlem. Proto se trubkové výměníky dělají z paralelně spojených trubek, což budeš těžko vyrábět. Chladič auta má tento průchozí odpor velmi malý. Pokud by jsi chtěl realizovat samotíž, tak by jsi s velkým odporem stočené trubky potřebného průtoku nedosáhl. Ostatní návrhy jako koupit hotový výměník, tlakovou expanzku, vyrovnávací zásobník vody atd. se mi zdá na jeden kolektor velmi nákladné.
Pokud by jsi chtěl, i přes nesouhlas ostatních, realizovat, doporučuju skříň výměníku udělat tak, aby chladič tvořil přepážku.
Jinak primární okruh je to co teče přes kolektor, sekundární to za výměníkem.
Pokud by jsi chtěl dělat samotíž, tak jak jsem byl upozorněn, nemusí to být zcela snadné. Tedy výměník nad kolektorem a dostačující výška. Také musíš pamatovat na dost silné trubky primárního okruhu, právě s ohledem na dynamický odpor, jak jsem zmínil.

Než ztrácet čas a peníze takovým to způsobem o nevalném nebo téměř žádném výsledku své práce, bych raději pořídil deskový výměník o výkonu spočítaném na výkon kolektorů. Okruh kolektorů naplněným solarenem osadit expanzní nádobou o objemu spočítaném na rostoucí tlak při výpadku elektřiny nebo poruchy čerpedla. S rostoucí teplotou roste tlak a zároveň bod varu (vyhnete se tak vyprskání směsi pojistnou armaturou a její znovu naplnění, natlakování a odvzdušnění). Pro letní přebytky pořídit velký zásobník TUV nebo akumulační nádrž s dalším průtokovým výměníkem v nádrži pro TUV nebo dodávat přebytky energie přes bazénový výměník do bazénu. Pokud toto správnou montáží nezajistíte, nezbude než kolektory v létě zakrývat nějakýn roštem. Pokud se ale jedná o jeden kolektor asi bych se s tím vůbec nezabýval, možná tak předehřívat vodu pro TUV.

Ano.Uvažují jen pro ohřev TUV.
Tu kapalinu jen pro to abych nemusel na střechu a vypouštět.
Jelikož to jsou trubice tak dole žádny výpustný ventyl není a musí se odštoubovat a obrátit hore kokotom.
Mám ve sklepě 160 l bojler dražice a 100 l viadrus zapojeny do okruhu topení na tuha paliva.
Okruh radiatoru se da vypnout a tedy připojit ten kolektor.
Investice do dalšího bojleru, když už mám 2 s celkovou kapacitou 260 l se mi zda zbytečné ne.

Tak, to je správná cesta. Ale jste na počátku. Teď jestě čerpadlo, expanzku, pojišťák nějaký ten kuláč, pár měděných trubek a tvarovek, nějakou jednoduchou regulaci (stačí příložné cidlo na nejvyším bodu kolektoru co bude spínat čerpadlo při nahřátí nad nastavenou teplotu) a je zhruba vyhráno.
Objem obou bojlerů je tak akorát i když prěsne neznám výkon kolektoru ale jen tak od oka.
Nechci dělat reklamu ale spíše pro inspiraci tady kolega a kamarád:
tepla-voda