Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavba výměníku

Zdravím.
Dostal jsem od známého vakuový trubicový kolektor.
Řeším co s ním.
Rad bych ho naplnil original nemrznoucí směsi do kolektoru,abych nemusel v zimě vypouštět.
Tedy potřebují udělat výměník, abych nemusel nemrznoucí směsi plnit cely topný system.
V letním obdodi odstavil topuní a vodu honíl jen přes bojler.
Mám propadlou 30 l plynovou nádrž s auta, kterou bych rad použil.
Jak s teto nádrže udělat výměník, aby byl pženos tepla co nejlepší.

V kolektoru a v nádrží, která bude umístěna nad kolektorem bude nemrznoucí směs.
Nádrž mám rozřizlou a nevím co dal.
Navinout tam měděnou 15-18 trubku (problem s navinutím).
Použit nerezové ohebné trubky http://www.regulus.cz/cz/uniwater-natahovaci-hadic e-pro-vodu
U obou nevím kolik závitu navinout aby to fungovalo.

Nebo sehnat kus 150 mm roury a udělat s ní vnitřní plášť, tak jak se dělávali bojlery kdysi.
Nejlevnějši a nejjednoduchší.

Najde se tu nějaký zkušený topenář, který poradí?

Než ztrácet čas a peníze takovým to způsobem o nevalném nebo téměř žádném výsledku své práce, bych raději pořídil deskový výměník o výkonu spočítaném na výkon kolektorů. Okruh kolektorů naplněným solarenem osadit expanzní nádobou o objemu spočítaném na rostoucí tlak při výpadku elektřiny nebo poruchy čerpedla. S rostoucí teplotou roste tlak a zároveň bod varu (vyhnete se tak vyprskání směsi pojistnou armaturou a její znovu naplnění, natlakování a odvzdušnění). Pro letní přebytky pořídit velký zásobník TUV nebo akumulační nádrž s dalším průtokovým výměníkem v nádrži pro TUV nebo dodávat přebytky energie přes bazénový výměník do bazénu. Pokud toto správnou montáží nezajistíte, nezbude než kolektory v létě zakrývat nějakýn roštem. Pokud se ale jedná o jeden kolektor asi bych se s tím vůbec nezabýval, možná tak předehřívat vodu pro TUV.

Ano.Uvažují jen pro ohřev TUV.
Tu kapalinu jen pro to abych nemusel na střechu a vypouštět.
Jelikož to jsou trubice tak dole žádny výpustný ventyl není a musí se odštoubovat a obrátit hore kokotom.
Mám ve sklepě 160 l bojler dražice a 100 l viadrus zapojeny do okruhu topení na tuha paliva.
Okruh radiatoru se da vypnout a tedy připojit ten kolektor.
Investice do dalšího bojleru, když už mám 2 s celkovou kapacitou 260 l se mi zda zbytečné ne.

Tak, to je správná cesta. Ale jste na počátku. Teď jestě čerpadlo, expanzku, pojišťák nějaký ten kuláč, pár měděných trubek a tvarovek, nějakou jednoduchou regulaci (stačí příložné cidlo na nejvyším bodu kolektoru co bude spínat čerpadlo při nahřátí nad nastavenou teplotu) a je zhruba vyhráno.
Objem obou bojlerů je tak akorát i když prěsne neznám výkon kolektoru ale jen tak od oka.
Nechci dělat reklamu ale spíše pro inspiraci tady kolega a kamarád:
tepla-voda