
Průřez N vodiče
Dobrý den,
potřeboval jsem do kuchyně dovést tři zásuvkové obvody. Od rozvaděče je to 30 metrů káblu. Švagr teda natáhnul 5 žilový kabel - cyky 5j x 2,5 do krabice v kuchyni, odkud to rozfázoval.
Není to blbost natáhnout někam tři fáze a pak se to má vše vracet zpět jen jedním N vodičem? Nerozteče se mi to ve zdi?
Díky za rady...
Tak pánové děkuji, problém neproblém tedy vyřešen
Pozor, má to jednu záludnost.
Při tomto zapojení pokud se někde před jednofázovou zásuvkou uvolní
spoj na nuláku budou spotřebiče mezi sebou řazeny sériově.
To znamená, že pokud bude v jedné zásuvce 2000W v druhé 20W bude na
jednom 396V na druhém 4V.
Tak jedno zariadenie sa pokazi a druhe fungoavt nebude. Garantovane si toho vsimne :)
Nechápu, nad čím se tu spekuluje...
Tohle je podle mě zcela jasný popis.
Člověk nemusí znát normy, stačí si uvědomit, že ani v té nejvíc odrbané novostavbě (a že dnes to frčí!) si nenažraný developer nedovolí projektanta uplatit tak, aby navrhl tři zásuvkové obvody tahat jedním směrem 3 fáze a druhým směrem 1 PE a 1 N vodič stejného průřezu jako ty tři fáze.
Nebudu opakovat to, co napsal mirektatra - vždy se musí uvažovat ta nejnepříznivější varianta! To je mantra všech elektrikářů a také norem, co jejich práci upravují. Normy jsem párkrát jen četl (a zdaleka ne všechny), neznám je zpaměti a nemohu se tedy jimi ohánět, ale v podstatě jsou postaveny tak, že pokud si člověk promyslí všechny možné scénáře a vybere ten nejblbější z nich, pak norma počítá právě s tímto scénářem.
Jinak čistě teoreticky - pokud by se současné řešení dotáhlo do konce (3x 2,5mm2 L, 1x 2,5mm2 PE a 1x 2,5mm2 N) - a nebo nějaký jiný průřez, to je vcelku jedno, tak ani při nejhorší možné situaci se N vodič nerozteče. Bude hřát, bude pálit, osmrdí třeba izolace, ale vydrží... vycházím z premisy, že bylo použito jištění 16A na fázi na 2,5mm2 průřez.
"" jedním směrem 3 fáze a druhým směrem 1 PE a 1 N vodič stejného průřezu jako ty tři fáze.""
""Jinak čistě teoreticky - pokud by se současné řešení dotáhlo do konce (3x 2,5mm2 L, 1x 2,5mm2 PE a 1x 2,5mm2 N) - a nebo nějaký jiný průřez, to je vcelku jedno, tak ani při nejhorší možné situaci se N vodič nerozteče. Bude hřát, bude pálit, osmrdí třeba izolace, ale vydrží... vycházím z premisy, že bylo použito jištění 16A na fázi na 2,5mm2 průřez.""
Moas:
Četl jsi to po sobě?? Je to nějaký zmatený 
Zjednoduším to: Táhnout tři fáze a jeden N vodič o stejném průřezu je špatně, nicméně fungovat to bude a nic se nerozteče, maximálně to bude topit. To nic nemění na tom, že ten, co se aspoň amatérsky v tom vyzná, by to tak v životě neudělal.
Jsem včera trochu popil myslivce, no...
Chlapci, stále dokola řešíte pouze (dovolené) OTEPLENÍ vodiče. Stranou Vaší úvahy zcela zůstává, že s rostoucí teplotou se zvyšuje odpor vodiče, který snižuje proud potřebný k vybavení jističe a především tím roste "dotykové napětí", které je v místě poruchy limitováno jak časově, tak velikostí (viz ČSN-EN) a tvoří podstatnější část nebezpečí.
. Ale dokážete to spolehlivě vyloučit?! I proto trvám na (zdánlivě nepotřebném) nulování svítidel...
- Jinak: Přestavme si, že drát je ve zdi (ve svorce, v rozvaděči...) ohřátý na maximum a izolace se pomalu roztéká, kvalita spoje je na hranici přenosu mizerných 10A a právě došlo ke zkratu. Odpor takového vodiče je dost velký a právě vzniklý zkratový proud (několik kiloAmpér) má v určitém čase vybavit jistič. Vlivem zvýšeného odporu vedení (který není pouze "Ohmický", ale při průchodu AC proudu i kapacitní a indukční, což v případě zkratových proudů mnoha set ampér je dost podstatné) je doba, než v obvodu nastane vybavovací proud jističe tak dlouhá, že mezitím dojde ke zvýšení dotykového napětí v místě poruchy třeba na 100V. A tam je právě zapnutá mikrovlnka, o kterou se opírá současně se sporákem Vaše tchýně. Babičkou prochází proud třeba 0,5A, ta během 0,1sec umírá na zástavu srdce a proud v obvodu dále stoupá, až dosáhne vybavovacího proudu jističe X kA a jistič konečně vypne. Pro ochranu před požárem ještě včas, pro tchýni už nikoliv.
- Závěr: Normy fakt postihujou i ty nejbizardnější možné případy, třeba noční stěhování při povodni, kdy se brodíce obývákem náhodně dotknete nenulovaného lustru, který probíjí
To se mi zas tak nezda(nerikam ze je to zcela nemozny, ale chtel bych videt vypocet.). 30m neni zas tak dlouhej kabel, bezpochyby nekolik okruhu mam delsich, dva dokonce podstatne delsi.
A mimochodem 100V dotykovy-poruchovy by bylo jeste dovoleny v normalnim prostredi, babickou by rozhodne neteklo 0.5A(spis 5mA)a umrela by maximalne na infarkt z leknuti, urcite ne na nasledky poskozeni tela elektrickym proudem. Navic ta 0.1s - ty prechodovy jevy, narusty proudu atd. - to se odehraje v ramci jedny periody.
"" že ten, co se aspoň amatérsky v tom vyzná, by to tak v životě neudělal.""
Amatér možná ne, ale ty potvory profesionálský to dělaj furt! Vypadá tak každej třífázovej kabel, dokonce i hlavní přívod do domu se tak dělá.
A už to potvory přeháněj! Dokonce u kabelů nad 35mm2 norma umožňuje, aby byl PEN slabší, než fázový vodiče!
Teda, to už by se s tím mělo něco dělat néé?
Když ona ta představa, že to teče
je taková lákavá...Edison by s tím jistě i souhlasil.
Edison by s použitím střídavého proudu nesouhlasil a u jeho SS by tohle nešlo
, ba dokonce neměl ani tu fázi
. Za dnešní způsob elektrifikace jsme vděčni Teslovi.
No, já jsem to myslel tak, že právě proto by Edison souhlasil s tím, že se ty proudy v nuláku sčítají.
Ale já přece nepopírám, jak vypadá třífázový kabel.
Pořád se pohybuju v intencích původního problému - tři separátní zásuvkové obvody, z nichž na každém může být jiná zátěž.
Jistěže, ovšem ty proudy nulákem se nesčítají!
Zapátral jsem v historii a udělal objev. Velký myslitel Jára Cimrman se dimenzováním nulového vodiče samozřejmě také zabýval.

V Cimrmanově dnes již téměř zapomenuté "třífázové stejnosměrné soustavě" se fázové proudy procházející nulovým vodičem
samozřejmě sčítají.
Z toho vychází dnes již nepoužívaný "Cimrmanův proudový zákon", který zní: "Součet stejnosměrných fázových proudů tekoucích do
nulového vodiče, se rovná velikosti proudu nulovým vodičem odtékajícího"
Ty proudy se samozrejme scitaji! Jenomze ne jako skalary, ale jako fazory. Zjednodusovani ma svy meze.
Ano, vyjádřil jsem se nepřesně - proudy nelze sčítat kupeckými počty, anóbrž vektorově.
Takže pro upřesnění:
zatížena jedna fáze 6A, nulákem teče 6A
zatíženy dvě fáze, každá 6A, nulákem teče 6A
zatíženy tři fáze, každá 6A, nulákem neteče nic
při nejnevhodnějším myslitelném rozložení zátěží teče nulákem 1.7 násobek proudu fáze.
howg