Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Průřez N vodiče

Dobrý den,
potřeboval jsem do kuchyně dovést tři zásuvkové obvody. Od rozvaděče je to 30 metrů káblu. Švagr teda natáhnul 5 žilový kabel - cyky 5j x 2,5 do krabice v kuchyni, odkud to rozfázoval.
Není to blbost natáhnout někam tři fáze a pak se to má vše vracet zpět jen jedním N vodičem? Nerozteče se mi to ve zdi?
Díky za rady...

Nechápu, nad čím se tu spekuluje...

tři zásuvkové obvody

Tohle je podle mě zcela jasný popis.
Člověk nemusí znát normy, stačí si uvědomit, že ani v té nejvíc odrbané novostavbě (a že dnes to frčí!) si nenažraný developer nedovolí projektanta uplatit tak, aby navrhl tři zásuvkové obvody tahat jedním směrem 3 fáze a druhým směrem 1 PE a 1 N vodič stejného průřezu jako ty tři fáze.
Nebudu opakovat to, co napsal mirektatra - vždy se musí uvažovat ta nejnepříznivější varianta! To je mantra všech elektrikářů a také norem, co jejich práci upravují. Normy jsem párkrát jen četl (a zdaleka ne všechny), neznám je zpaměti a nemohu se tedy jimi ohánět, ale v podstatě jsou postaveny tak, že pokud si člověk promyslí všechny možné scénáře a vybere ten nejblbější z nich, pak norma počítá právě s tímto scénářem.
Jinak čistě teoreticky - pokud by se současné řešení dotáhlo do konce (3x 2,5mm2 L, 1x 2,5mm2 PE a 1x 2,5mm2 N) - a nebo nějaký jiný průřez, to je vcelku jedno, tak ani při nejhorší možné situaci se N vodič nerozteče. Bude hřát, bude pálit, osmrdí třeba izolace, ale vydrží... vycházím z premisy, že bylo použito jištění 16A na fázi na 2,5mm2 průřez.

"" jedním směrem 3 fáze a druhým směrem 1 PE a 1 N vodič stejného průřezu jako ty tři fáze.""
""Jinak čistě teoreticky - pokud by se současné řešení dotáhlo do konce (3x 2,5mm2 L, 1x 2,5mm2 PE a 1x 2,5mm2 N) - a nebo nějaký jiný průřez, to je vcelku jedno, tak ani při nejhorší možné situaci se N vodič nerozteče. Bude hřát, bude pálit, osmrdí třeba izolace, ale vydrží... vycházím z premisy, že bylo použito jištění 16A na fázi na 2,5mm2 průřez.""

Moas: ::) Četl jsi to po sobě?? Je to nějaký zmatený :-)

Zjednoduším to: Táhnout tři fáze a jeden N vodič o stejném průřezu je špatně, nicméně fungovat to bude a nic se nerozteče, maximálně to bude topit. To nic nemění na tom, že ten, co se aspoň amatérsky v tom vyzná, by to tak v životě neudělal.

Jsem včera trochu popil myslivce, no...:-)

"" že ten, co se aspoň amatérsky v tom vyzná, by to tak v životě neudělal.""

Amatér možná ne, ale ty potvory profesionálský to dělaj furt! Vypadá tak každej třífázovej kabel, dokonce i hlavní přívod do domu se tak dělá.
A už to potvory přeháněj! Dokonce u kabelů nad 35mm2 norma umožňuje, aby byl PEN slabší, než fázový vodiče!
Teda, to už by se s tím mělo něco dělat néé? :-D

Zapátral jsem v historii a udělal objev. Velký myslitel Jára Cimrman se dimenzováním nulového vodiče samozřejmě také zabýval.
V Cimrmanově dnes již téměř zapomenuté "třífázové stejnosměrné soustavě" se fázové proudy procházející nulovým vodičem
samozřejmě sčítají.
Z toho vychází dnes již nepoužívaný "Cimrmanův proudový zákon", který zní: "Součet stejnosměrných fázových proudů tekoucích do
nulového vodiče, se rovná velikosti proudu nulovým vodičem odtékajícího" :puff::-D

Ano, vyjádřil jsem se nepřesně - proudy nelze sčítat kupeckými počty, anóbrž vektorově.
Takže pro upřesnění:
zatížena jedna fáze 6A, nulákem teče 6A
zatíženy dvě fáze, každá 6A, nulákem teče 6A
zatíženy tři fáze, každá 6A, nulákem neteče nic
při nejnevhodnějším myslitelném rozložení zátěží teče nulákem 1.7 násobek proudu fáze.
howg