Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mým automobilkám:

Milé automobilky, chcete zastavit pokles zisků? Automobilka, která nabídne malý elektromobil do města (dojezd kolem 100km na nabití) za cenu malých benzínových aut (pod 200000,-) se okamžitě a raketově dostane ze ztrát zpět do zisku.
O vaše nová auta není zájem z jednoduchého důvodu. Nenabízí nic nového a už vůbec ne něco, co by umožnilo lidem snížit náklady.
K čemu je mi kupovat si nové auto, za které zaplatím třeba 400000,- aby mi uspořilo 1l/100km? Navíc čím modernější auto, tím kvůli složitosti menší spolehlivost, kratší životnost a dražší servis.
Já chci jednoduchý elektromobil, který bude jezdit, když šlápnu na plyn a dobíjet baterku, když budu brzdit. Rádio a klimatizace jsou jen kosmetický doplněk, který se pouze připojí na elektriku, takže nic více složitého. Tohle auto mi bude jezdit za 1/10 benzínového auta a na tom už je opravdu možné ušetřit dost peněz.

Baterie pro dojezd kolem 100km problém dnes opravdu nejsou. Rozhodně né takový, aby dělaly malé elektromobily třikrát tak drahé než jejich benzínové protějšky.

Udělal jsem si přibližný výpočet, ze kterého vyplývá, že cenový rozdíl mezi elektrickou a benzínovou verzí vozu stačí na 176000 km (přestavba jedničkové fabie, Citroen C-Zero) až 200000km (Smart ED). To znamená, že kdyby elekřina (provoz elektromobilu) byla zadarmo, tedy provozní náklady 0, musel bych tím elektromobilem odjet 200000 km, aby se mi investice začala vracet. Samozřejmě, cena elektřiny tu vzdálenost ještě zvětšuje.

Já kolo mám rád. Ale na kolo nenaložím měsíční nákup nebo neodvezu děti do školky (teda, ty jsou zatím jen v plánu). A ranní dojíždení 6km na vlak (zvlášť v zimě) taky není úplně med. A když člověk nedělá zrovna v dělnické profesi, tak mám většinou oblečení neslučitelné s kolem.

Kapotovaná kola stojí přes 100000 :-)

At tu jen nevzdychame a je to trochu o kuteni:
http://www.elkinsdiy.com/enclosed-motor-assisted-t ricycle-2/
(Paul je mimochodem muj oblibenej webovej kutil, ma i jiny hezky projekty(lodicky, stany...), celej web doporucuju projet)
Nad takovymhle vozitkem premejslim. Bude-li mit motor do 50ccm a 1kW, bude to furt pravne kolo. Pritom to ma potencial na rychlost babbety a pohodli starsiho auta. A pritom to muze jezdit za min nez 2l/100km. Na dojizdeni do prace super.
Akorat sem zabranej do jinejch svejch projektu, tak se tomu nevenuju a v blizke budoucnosti ani nebudu. Ale casem - kdo vi.

Nejde jen o to vyrobit auto. To problém není. Problém je zajistit všechno okolo....

- aby byla klima v létě a topení v zimě účinné, potřebují pořádnou porci energie. U spalováku to tak nebolí, resp. topí "zadarmo". Elektrotopení žere elektřinu neuvěřitelně.
- elektromobil musí energií šetřit všude, kde se dá - jenže třeba úsporné a ekvivalentně svítivé LED svítilny jsou taky pořádně drahé
- benzín se dá koupit všude. Kanystr elektřiny nikoliv. Co když ti podle propočtů vyjde, že je energie dostatek na cestu z práce a cestou tě přesměrují na delší objížďku kvůli havárce a tobě uprostřed objížďky dojde energie. Co pak? Jistě - řešení je spalovací minimotor, který vyrobí dostatek energie na to, aby ses v nouzovém režimu (bez topení, klimy atd.) mohl odploužit pryč. Jenže to zase stojí peníze. Ta kolona řidičů se spalováky táhnoucí se za prázdným akumulátoromobilem do kopce bude opravdu hepy a zapíšou si "kurvy šikmooké vyrábějí elektromobil, který nás akorát zdržuje, v životě si od nich nic nekoupím" - která automobilka si to lajzne?
- čím rychleji akumulátory nabíjíš, tím míň vydrží. A budeš-li používat auto denně na cesty do práce a z práce, pak za pár let bude akumulátor zralý na výměnu. Odevzdáním starého k recyklaci sice matičku přírodu ušetříme, nikoliv však peněženku.

Tvůj apel je pochopitelný a rád bych se pod něj podepsal, na druhou stranu racionálně smýšlející mé já říká, že za uvedené peníze to nepůjde. Je to jako bys chtěl platit stokorunu ročně za cloudové datové úložiště s kapacitou 1TB a garantovanou dostupností 24/7. To prostě nepůjde, ne do doby, než ještě pokročí technologie.

Ale já nechci používat elektromobil na hranici jeho možností (jezdit 70km do práce, tam odjedu vlakem). Já si chci dojet nakoupit, chci dojet na vlak (6km), maximálně s přítelkyní do práce (25km) nebo s ní za jejími rodiči (20km).

Já proste chci elektromobil používat přesně v možnostech, které už jsou dneska naprosto reálné. Ani žádné rychlonabíjení, hezky přes noc.

Ale sorry, to co je dnes nabízeno není ani v nejmenším úspora. Spíš snobská záležitost na chlubení.

nj, ale co tim vyresis? tu elektrinu na nabiti musis nejak vyrobit, nejefektivneji tak, ze zatopis pod kotlem, cim vic bude elektromobilu, tim vice bude potreba vyrabet elektrinu a tim vice emisi se vypusti do ovzdusi, muzes nabijet slunickem, jenze kdyz sviti tak jsi v praci, takze by ti kolektory na garazi byly k nicemu, nehlede na to, ze na vyrobu baterii je potreba vice energie, nez na vyrobu spalovaciho motoru a tak byjsme mohli pokracovat, dokud nebudeme mit baterie, ktere nejsou ekologickou zatezi po doslouzeni a pri vyrobe a vyrobu elektriny bez emisi, tak elektromobil bude vetsi ekologicka zatez nez spalovaci motor

Pokud vím, tak elektřiny vyrábíme tolik, že v podstatě 1,5 Temelína vyvážíme. I kdyby se tedy zvedla spotřeba, energie je ze stávajících zdrojů dost. A jak naznačuješ, elektřina nemusí být nutně vyráběna jen z uhlí/nafty/plynu, lze plynule přejít na jiné zdroje. U benzínu na jiné zdroje těžko přejdu.

Kupovat nové auto je investice nejméně na deset let, nechci kupovat něco, je nevýhodné už těď, buhví, co za několik let.

No a k bateriím, to je hrozné dilema dnešní energetiky. Na jedné straně by baterie s vysokou životností a vysokou hustotou energie (alespoň jako benzín) pomohly stabilozovat síť, eliminovaly by špičky od nestabilních zdrojů (sluneční, větrná) a mohly by nahradit například i vodní přečerpávací elektrárny. Na straně druhé ovšem stojí představa, že by lidé s dostatečnými bateriemi nebyli vůbec připojení do této energetické sítě. Vystačili by si sami.

A teď babo raď.

Na straně druhé ovšem stojí představa, že by lidé s dostatečnými bateriemi nebyli vůbec připojení do této energetické sítě. Vystačili by si sami.

Tohle nechápu. Prosím, vysvětli tak, aby to pochopil i méně bystrý jedinec.
Jinak - k hlavnímu tématu, proč myslíš, že levný elektromobil výrobci nevyrábějí? Když by, dle tebe, mohli a pak by jen hrabali prachy... Že by za tím byla nějaká ta žido-zednářsko-naftová lobby? Hm?

Jojo, konspirační teorie přinášejí docela depresi.

No jo, myslím si to. Co by se asi stalo, kdyby státy od automobilek daly ruce pryč se vzkazem, aby se snažili samy? Rvala by se do auto pořád tuna elektroniky a vyráběly se benzínové koráby, které zjevně chce kupovat čím dál míň lidí, nebo respektive alespoň méně často (výsledek stejný), nebo by začaly vyrábět jednoduché lidové auto (nejlépe elektrické), které by ušetřilo lidem opravdu vic peněz, než jaký je rozdíl ceny mezi benzínovým a elektrickým modelem.

Spalovací motor je technologie minimálně 50 let zastaralá.

K prvnímu bodu. Prostě ostrovní systémy. Dnes není problém vyrobit energii, která by dům byla schopná zásobit. střecha na jižní stranu, 8x8 metrů, 64 m2, účinnost panelů 10% (podhodnocuji), 1000W/m2 v našich končinách. 6,4kW (špičkově). 14h slunečního svitu. 90kW hodin za den. Podívej se na svůj elektroměr a pověz, kolik vytočíš denně. Většinu toho ovšem spotřebuješ jindy, než se vyrobí. No a pokud by existoval akumulátor, který by tuto energii byl schopen uskladnit, pak by někoho (i náročnějšího, nejen zaryté fanoušky alternativního života) mohlo napadnout, že ho čez štve a prostě se zařídit po svém.

na kolik vyjde 8x8m solarnich panelu + baterie, ktere pokryji odber vecer a v noci, aniz bych se omezoval? jaka je zivotnost panelu? baterii? vrati se mi ta investice driv, nez umrou baterie? na tohle jeste nebyly uvolneny technologie, takze je to prodelecne

To je právě to, ještě neumíme dostatečně rychle a hlavně levně skladovat el. energii. Pokud něco takovýho někdo vynalezne, tak budeme lapat blesky do termosky. Jedna bouřka a město má na roční noční osvětlení. No a pak budou mít větrný a sluneční elektrárny teprve ten správnej význam.

13 milionů tun? To není moc, když vezmeš, kolik by toho bylo potřeba do každýho auta při masové výrobě. A nezapomeňme na oblast elektroniky, tedy mobily, tablety, notebooky. Samozřejmě počítám s tím, že se lithium použije, když klapne ta Li-air, protože proč to nepoužít, když to bude fungovat.
A co bys jinak dával do elektromobilů za baterie, když ne lithiové? NiMh? Olovo snad ne, to by při velikosti smartu vážilo jak SUV, pokud by to mělo někam dojet.

I s pomalým nabíjením baterie stárnou. Pár let a bude po nich.
Jestli plánuješ tak malé nájezdy, tak absolutně nechápu, proč se tak upínáš na elektromobil. Za 100k kup lepší ojetinu s litrovým motorem a zbylých 100k z tvého rozpočtu ti bude do konce života stačit na benzín.

Jde o to, po cem jdes. Bud jdes po levnym dopravnim prostredku, nebo jdes po elektromobilu. Levny elektromobil je chimera - a never tomu, ze ho nekdo ma a taji ho. Nema. Posledni kdo by ho tajil jsou automobilky, pro ne by nebyl velkej problem prejit z vyroby aut se spalovacim motorem na auta s elektromotory, to je narocny asi jako prejit na novej model. A vydelali by na nem majlant. Ale neni.

Osobně si myslím, že levnej elektromobil nikdo ani nevyvíjí. Větší přidaná hodnota (a lépe se tak dá okecat výše ceny) je technologicky nabité drahé auto, než levné auto pouze se základními funkcemi.

O automobilkých si nedělám iluze. Byli jsme kdysi dávno, ještě na střední na exkurzi ve fabrice, která vyráběla písty do spalovacích motorů. Na závěrečném dotazovacím koutku bylo na přímou otázku přímo odpovězeno.

"Kolik stojí výroba pístu (tenkrát nejprodávanější fabie) a za kolik se prodává?"

"Výroba stojí (včetně energií a mzdových nákladů) 9 Marek, prodává se za 70."

Tak buďto mysleli 70 DEM jako cenu náhradního dílu (a pak mají úplně stejný přístup jako všichni výrobci, kdy ND jsou neskutečně předražený) a nebo to za 70 DEM opravdu dodávali automobilkám (a pak nechápu to tvoje "o automobilkách si nedělám iluze", protože ty za tu vysokou cenu nemůžou a musí písty nakoupit za tolik, za kolik se prodávají).

Prostě si odmítáš připustit základní problém, kterým jsou masově vyrobitelné, levné baterie s dostatečnou kapacitou, rozumnou hmotností, ekologickou šetrností a přijatelnou trvanlivostí. Nejsou. Plkům o ropné lobby, která drží pod pokličkou tyhlety vynálezy, nevěř. Pokud by takový vynález existoval, "elektrárenská lobby" by udělala všechno pro to, aby byl co nejdřív masově nasazen - to by teprve nastal "zlatý věk elektřiny".

Soběstačnost ostrovního systému je určitě možná, na druhou stranu mimo baterií potřebuješ panely/vrtuli, robustní měnič atd.
Navíc domácnosti to nevytrhnou - motorem spotřeby je průmysl. Těm se nevyplatí budovat nějaké obří elektrárny a akumulátorové farmy, budou nadále nakupovat od elektrárenské společnosti.

Ale určitě tam mírný úbytek bude, na druhou stranu bude podle mě bohatě kompenzován faktem, že energetická soustava bude mnohem snadnějši balancovatelná a ubude nutnosti udržovat všelijaké přečerpávací elektrárny a podobné berličky sloužící v podstatě jen k zabránění kolapsu energetické sítě při výkyvech...

Nejde o to, jak velký ten úbytek bude, jde o monopol. Teď v podstatě nemám na výběr, ale když mít na výběr budu, jestli budu samostatný, nebo si nechám diktovat za kolik budu kupovat elektriku, tak to bude nutit i velké společnosti prodávat elekřinu za co nejnižší cenu. Nebude stačit kartelová dohoda nebo diktát státu, prostě bude existovat ještě jiná možnost. A pokud s roztoucí kapacitou bateríí bude stoupat i účinnost panelů, tak by to mohla být alternativa k odmítnutí diktátu ceny.

Chápu, že trošku fantazíruju, ale nebavíme se o technologiích, které se objeví příští rok. V takových měřítkách je nutné uvažovat o stavu třeba za 10 let.

A o tom to presne je, neni potreba vyrabet a prodavat levne, proc ? Vzdyt je to firma jako kazda jina a podstata podnikani je vidina zisku ne ?

Pred 3 roky odcizili primo ve Skode Kvasiny Superba v jedne z nejlepsich vybav, ne Laurin & Klement to nebyl, to auto by normalne stalo cca kolem 900 000. Podnik uvedl skodu ve vysi 320 000 KC !! A to vcetne materialu a prace !!
Takze at nam vyrobci nevesej buliky na nos, jsou to normalni parchanti a my jim to zerem.

Vidina levnyho elektromobilu je zatim utopie, jim nejde o ekologii, jim nejde o spokojenost lidi a setreni nakladu, jde jim jen a pouze o zisk.
Ale na druhou stranu se divim, proc lidi, kteri chteji setrit, nekupuji uz od vyrobce predelana auta na LPG ci CNG ?? Rozdil u LPG je cca 30 000 KC, to neni tolik a setri 1/2 hned jak vyjede ? A presto je zajem lidi pramaly ??

Tak koukni na dacii, ta dela relativne levny auta se zakladnima funkcema a dari se ji. Levnejsi uz to moc bejt nemuze, protoze dnesni predpisy a regulace nic moc levnejsiho proste neumoznujou. A u elektromobilu by to nebylo jiny.
Ale kdyz se vratim ke kuteni: V kategorii vozidel AM jsou nejenom skutry-50ccm, ale i malinkaty auta s vykonem do 4kW a hmotnosti do 350kg(a eventualni baterie se nepipocitavaji). Delaji se maly diesly, ale tohle si v elektrice dovedu predstavit, nejakejch 10kWh v baterkach, ten dojezd by byl, akorat ta rychlost. Prestavba by v domacich podminkach mohla bejt zmaknutelna.

No a o co jde??
Mám možnost používat C Zero. Jeden nejmenovaný a.s.,:-) pořizovací cena toho C Zero je srovnatelná s fabií - co vím tak s množstevní slevou kolem 350k. Dojezd cca 100 km, bez topení!! Teď v zimě kolem 50 km na plné nabití. V městě perfektní. Náklady kolem 0,5Kč na kilometr. Ale problém nastane za asi 5 let, kdy baterie ztratí kapacitu. A koupit je musím, nebo prodat auto za symbolickou cenu - cca 50000 Kč.
Tak budem počítat.
Pokud s tím najedu 30 km denně po dobu 5 let, tak platí 365*5*30=54750km.
Samotné náklady se pohybují kolem 27 000 Kč.
Nákupní cena 350000 Kč - ztráta buď 250000 Kč, nebo koupit nové baterky za 250000,-
Počítáme a ujetých 54750 km máme náklady cca 280000 Kč (nepočítám ostatní - pojistka, havárie atd.)
280000/54750 = 5,11 Kč na km. Kurva a to se vyplatí.
Mohu doporučit kup si JEEP grad cherokke 5,2 do roku 1996 se pohybují do 50 000 Kč, amortizace žádná, za pět let to prodám za stejnou sumu, olej a benzin stojí asi přibližně stejně a za několik tisícovek ročně rozdílu s tím mohu jezdit i v zimě (topí), v létě (klimoška), představ si I NA SNĚHU a v případě střetu z C ZERO se budu dívat na mrtvoly, bohužel. Dlouhodě se mi náklady pohybují kolem 6 Kč na km.

Před několika lety se cena pohybovala někde v 7mi místných číslech. A když v dnešníí době jsou schopní dát množstevní slevu ( polovinu) na šest aut, tak cena za dva až tři roky bude úplně někde jinde. Já jen chtěl ukázat, že s touto cenovou politikou a finálními náklady na km to pořád není pro normální lidi a finančně únosnější si koupit starší auto se spotřebou 15 na sto. Na druhou stranu, pokud si dám odpisy do daní, koupím to bez DPH a mohu použít auto jako reklamu - viz pražský distributor elektřiny, tak už to možná smysl má.

Tie elektromobily su IMHO take drahe aj preto, lebo sa nevyrabaju serviovo (resp. vo velkych seriach) a nevyrabaju sa preto, lebo po nich nie je taky dopyt.

Ja osobne by som si auto s dojazdom 100km nekupil, lebo aj ked je pravda, ze 90% mojich jazd je pod 100km, tak co s tym zbytkom? Mal by som si kupit este jedno auto na benzin?

Okrem toho je to problem v noci nabijat - ano niekto ma dom na dedine, niekto garaz, ale pre ludi, co parkuju pred bytovkou, je to nepouzitelne.

To tě nenapadlo? Garáž má k dispozici jen nízké procento populace.
Výhody/nevýhody elektromobilů jsme tu už taky někdy probírali a právě to nabíjení jsem tam tuším taky zmiňoval. Nejen, že lidi nemají kde dobíjet, ale pokud by měli, představ si tu obrovskou zátěž rozvodné sítě. Odpoledne přijedou všichni domů, dají nabíjet auta, večer zapnou TV, počítače a začnou vařit na elektrických sporácích a cvak, máme blackout!

To je podle mně nejdůležitější poznatek. Taky jsem pokukoval po elektroenduru, ale malý počet nabíjecích cyklů (teď už nevím kolik) a vysoká pořizovací cena mě nadobro odradily. Prostě si cca 500-1000x zajezdíte a pak musíte koupit novou baterku, jejíž cena je někdy i víc jak polovina pořizovací ceny.

Viděl jsem nějaký dokument, který se tím zabýval a odborníci tam přišli na jediné řešení - prodávat jen elektromobily za srovnatelnou (či ještě lépe nižší) cenu jak benzínová auta a baterky řešit jako benzín - pronajímat si je výměnným způsobem - prostě přijedete na "elektro pumpu", najedete nad montážní jámu, ze které vyjede manipulátor, vyjme vaši vybitou baterku, nasadí novou, zaplatíte "přijatelný" poplatek a jedete dál. Dodavatel bateriií bude řešit likvidaci opotřebovaných baterií.

Dokud ovšem někdo nepostaví dostatečně hustou síť takovýchto výměnných elektropump, nepůjde to. Takže je to o odvaze automobilek, aby investovali do jednotného systému bateriií a postavili ty elektropumpy.

Tohle by byl fajn nápad. Ale také by to mohla být záminka k "narovnání" ceny "paliva". Místo 1/10 ceny oproti benzínu (elektrina vs benzin) by to byla treba 1/2. A zisk jak svin. Domáci dobíječi by na tom byli lépe, baterku by vyměnili jen když by jeli delší cestu nebo třeba povinně dvakrát do roka. Každopádně by ti, kteří nemohou dobít při odstavení vozidla byli v silné nevýhodě. Pokud by ovšem někdo nezakázal/neznemožnil domácí dobíjení. Jenže to je jedna z výhod elektromobilu.