Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem spojovani drevotrisky-kolickovani

ahoj, poradi mi nekdo jak co nejjednoduseji spojovat desky napr. pri stavbe policky? klasicke vruty jsou k nicemu, napadaji me kolicky z dreva. ale na trhu je spousta udelatek pro presne vrtani,ktery levnejsi system se vam osvedcil? budu delat par veci,nepotrebuju profi sadu pro stolare za 4 ciferne ceny. kazdy vyrobce se pochopitelne vychlouba, jde mi spise o osobni zkusenosti. nebo si neco ubastlit sam? diky za tipy...

Spojování lamina kolíkama je pro běžnýho nezkušenýho uživatele docela velký sousto. Musíš přesně vyvrtat díry a ve většině případů máš jen jeden pokus. Sám kolíky používám jen tehdy, pokud by spoj pomocí šroubů byl vidět, jinak se jejich použití vyhýbám.
Nejjednodušší je použít konfirmáty:
[_vyr_848ScreenHunter_2.jpg]

Na vyvrtání díry pro konfirmát můžeš použít speciální vrták na to určený:
[8801205.jpg]

Pokud se ti nechce kvůli pár konfirmátům kupovat tento vrták, tak já to dělám tak, že díru předvrtám napřed vrtákem 4 mm a díru zahloubím 7 mm vrtákem. Hloubku zahloubení si vyznačím na vrtáku třeba izolepou.

Krásnej návod a další možnosti třeba tu:
http://www.ceskykutil.cz/domacnost/nabytek/nabytko ve-spojovaci-kovani-1-dil

A pro snadnější práci a kolmé spoje doporučuju pořídit si úhlovou truhlářskou svěrku:
[to-38750.jpg]

diky za tipy. ty konfirmaty jsem videl, vrtak bych i koupil,ale jak pak diru vyvrtam rovne? je celkem hluboka. a co ty cepicky s hrotem,vypada to jednoduse a je to levne.me by se nejvic libilo neco,co mi zaroven pomuze drzet i kolmy uhel pri vrtani. nebastlil si nekdo neco?mam neco v planu,z dreva,ale pro vedeni vrtaku bych radsi nejakou vsazenou kovovou trubicku,nevim ale kde ji sehnat...

Já si právě doma nábytek bastlím, tady se podívej na polotovar, zrhuba z 80% hotovej:
832012_09_23_072.jpg
Zrovna dneska jsem přidělával ještě jednu poličku (za dvířkama, na fotce by stejně nebyla vidět) a přidával kovovej nosnej sloupek. Už tam taky mám madla na otvírání.

Vrtání se neboj, pokud nemáš ruce vyloženě olšový, tak kolmost chytneš od oka. Jen je třeba pracovat pečlivě a všechno si důkladně spočítat a ještě pečlivěji naměřit.

Ještě poznámka ke konfirmátům - dotáhneš je tak, až se konec šroubu zařízne do lamina, takže bude zároveň s povrchem. K zaříznutí můžeš šroubu pomoct tím, že téměř před finálním dotažením do šroubu klepneš kladívkem, tím se povrch prostřihne a nevmáčkne, takže to bude pěkně rovný a neudělá to dolík. Na hlavičku konfirmátu se dají koupit plastový čepičky v barvě lamina.

A finální poznámka - jelikož jsou konfirmáty dlouhý, tak doporučuji buď akušroubovák, nebo alespoň inbusouvý bit a dotahovat vrtačkou. Jen finální dotažení dělat ručně, je to přece jen citlivější.

Ano, je to lamino. Objednávám, nechávám řezat a ohranit v jedné místní firmě. Pilu s předřezem by mi do bytu asi manželka nepovolila :-) V případě nutnosti něco doříznout zajedu za otcem, i na obyčejné cirguli to jde taky poměrně pěkně ufiknout, ani se to neštěpí.

pratele,je nejaka dobra literatura,kde jsou zaklady vyrabeni nabytku svepomoci? co by se melo dodrzet, ceho se vyvarovat, spravne pozice pro kovani, spravne pouziti modernich spojovacich udelatek apod. v knihovne jsem videl jen asi 30 let starou knihu, kde pochopitelne nic z modernich trendu neni...

Literatura? No já když nevím, tak používám google. Třeba v tom odkazovaným článku na idnes jsou popsány rozměry a rozteče šroubů pro panty. Ty jsem též neznal a díky tomu jsem po smontovaní skříně nemusel panty vůbec nastavovat, dvířka seděly a fungovaly naprosto přesně hned po namontování.
Jinak spoustu věcí okolo znám od svýho otce, jakožto vyučený stolař taky dělal spoustu nábytku sám a hodně věcí jsem se od něj naučil.

no prave,chce to zkusenosti sepsane v knize. hodne veci clovek vi pouzitim z obecneho kutilstvi, ale treba ty ruzne roztece a jejich spravna poloha hodne pomuzou do zacatku. nebo technologicke postupy. zkuseny stolar dela vse automaticky, ale jak mam ja treba vedet, jakou rychlosti se vrta sukovnikem? napadla mne treba i nejaka ucebnice z ucnaku pro stolare. jinak souhlasim, na googlu se da najit dost veci. a zajdu jeste do centralni knihovny, tam snad neco bude...

Z konkrétní literatury ti neporadím, neb netuším. Asi bych prošel buď kamenný, nebo internetový knihkupectví (ale přímo v prodejně si to můžeš prolistovat a podívat se) a podíval se po takové odborné literatuře.

No když jsi nadhodil ten sukovník, tak ti rovnou odpovím - do vrtačky na max otáčky. Při nízkých otáčkách se budou vlákna dřeva trhat. Dřevo se obecně obrábí vysokorychlostně, aby se to neštěpilo. Viděl jsi někdy hoblovku, jak rychle se točí nože?

A taky se můžeš chodit ptát sem, že ano, i když je to otrava se ptát kolem dokola na každou kravinu a čekat na odpovědi.

No a když jsme u těch praktických rad, dám ti ještě jednu přímo k původnímu dotazu, tedy kolíkování. Pokud budeš lepit kolíky (což budeš, kolíky se musí lepit), tak u lepení dřeva mě otec učil, že namazat obě části a silně přitisknout k sobě. Ale hlavně - máš na to jeden pokus, protože po spojení lepidlo "zabere" a když to roztrhneš a znovu spojíš, už to nebude tak pevný. Vypadá to možná jako hovadina, ale otec má za sebou celoživotní zkušenosti, takže nemám důvod mu nevěřit a dělat to jinak.

Obecně jakékoliv dřevo resp. i nedřevěné materiály - čím měkčí matroš a menší průměr vrtáku, tím vyšší otáčky, čím tvrdší mat. a čím větší průměr vrtáku, tím nižší otáčky. A tím je myšleno rozmezí cca 200-10000. Ono to u dřeva poznáš snadno, při vysokých otáčkách se pálí, při nízkých se třepí :-). U dřevotřísky je to poměrně fuk, pokud nefrézuješ (tam jdu pak klidně i na 30tis rpm) tak 200-2000rpm a rozdíl v tom moc nebude :-).

Jinak bych řekl, že tohle se z knížky člověk nenaučí, buď to musí okoukat a nebo přes různé zmršeniny dostat do rukou :-). Hlavně je potřeba mozek, pokud tě přímo někdo nenaučí postupy... Zbytek dohledáš na netu i za pochodu, ono stejně není moc co hledat. A pokud nemáš plně vybavenou dílnu, tak to doma vždy budeš nějakým způsobem "patlat", ale když je nadšení a fortel, jde to :-)

dobrý večer pane kolego,
vrták na konfirmát, ktrý uvádíte ve svém příspěvku jsem si přes "net" včetně dopravného-poštovného zakoupil za cenu 188,- Kč . Nevím jak Vy, ale mě se na jeden říz vyvrtat otvor pro konf-šroub nepodařilo. Vrták resp. jeho šroubovice se zanáší třískama-pilinama, nemají totiž kam odcházet. Takže vyvrtání díry spočívá v tom, že vrták několikrát vytáhnete z díry a musíte vyčistit šroubovici aby šlo ve vrtání dále pokračovat.
Shrnuto : tento nástroj je absolutní hnus nehodící se snad vůbec na nic.
Nezbylo mi nic jiného, než si sestavit - vyrobit vercajk, který sice neudělá otvor pro konf-šroub na jeden říz.
Ale vyvrtám a zahloubím to v absolutní pohodě.
V dalším příspěvku dodám fotky. Hezký večír fz

Ten vrták jsem nahodil jen pro ilustraci, našel jsem ho prostě googlem. Sám nic takovýho nepoužívám, vrtám to přímo dvěma obyčejnými vrtáky. Mám dvě vrtačky, jednou udělám tenkou díru a druhou to rozřířím. Žádný dorazy nepotřebuju, tenkou díru vrtám nadoraz, mám relativně krátkej vrták a druhej vrták je omotanej izolačkou jako hloubková značka.
A že je třeba vrtákem jezdit sem a tam, aby se odváděly piliny, tak to není nic divnýho, hlavně u hlubších děr.

Já mám sadu vrtáků z Kauflandu, od jedničky po osmičku, bratru za 100Kč :-) Přesně ten případ.
Když nějakej vypoví službu, dokoupím novej. Tak často nevrtám. Jen vidiáky jsem si koupil pořádný, stropy máme železobetonový, tam žádný blato za pár korun nestačí.

Panove, tak jsem po netu nasel par tipu na ruzne vrtaci sablony. Mam ale jeden technicky problem. Chci si treba udelat neco jako na obrazku. Napada vas z ceho pouzit tu kovovou vyztuz drevene diry pro vrtak? Mel by to byt material bezne dostupny, ne prilis drahy. Nejaka kovova trubkovina o vnitrnim prumeru 4,6,8 a idealne i 7mm. Muze to byt z cehokoliv(lozisko, trubicka z neceho puvodem uplne jineho apod) Mozna se ale prodava neco primo na podobny ucel urcene, jen o tom nevim. Diky predem za vase tipy...

Kovová trubka. Prostě musíš nějakou sehnat. Vlepil bych to tam asi nějakým epoxidem, aby to chytlo dřevo i kov. Ale musíš to udělat opravdu přesně, jinak budeš mít všechny díry blbě.
A než bych se s tím začal dělat, poptal bych se v obchodech s potřebama pro truhláře, třeba něco takovýho existuje jako tovární výrobek.

jistě že se to továrně vyrábí:
[http://www.naradi-tip.cz/images/cache/landsmann711 07.jpg-344x344.jpg]
ty ceny kolem 3tis jsou vážně chuťovka :-)

jinak doporučuju spíš si to svařit z elka či jen plocháče a na to navařit trubky, s jistou dávkou šikovnosti by určitě vyhověl i jen na stojanovce hezky kvalitně a přesně navrtanej jekl, ideálně tlustostěnej, nebo plnej hranol, ale s to bych nechtěů vrtat, ani s tim pak pracovat.

Když to uděláš z plocháče, tak při vrtání to jednoduše na hranu přichytíš dvěma malýma vrutama a vrtáš, nikam se to nauhne :-)

Není pravda. Stačí si přečíst návod :) Napřed se navrtá hrana první desky, osadí kolíčky. Pak se první deska položí na druhou desku, zářez v přípravku se nasadí na kolíček v první desce a v druhé desce se vyvrtá díra. Není to sice tak rychlé a komfortní jak s kolíkovací lištou, ale na jednu skříňku za rok to stačí. Já stím dělal celou ložnicu, za chvíli si na to člověk zvykne a je to i přesné, vše mi sedělo.

Neříkám, že to nejde, ale je to prasácká práce, takhle se to prostě nedělá. Stejně dobře to jde stlouct/sestřílet hřebíkama, ale dělat to takhle? Já říkám NE. Chce to mít trochu úctu k materiálu.
Stejně tak může sešroubovat rohy vrutem u masivu, ale raději dělám cinch a ještě raději rybinovej spoj. Přeci když něco dělám pro sebe, tak to neodflákávám tak, abych to měl co nejjednodušeji a nejrychleji za sebou...

Mimochodem, když chce někdo kolíkovat, tak tam rozhodně nechce dávat turbošrouby do sádroše ;-), možná tak ještě ten konfirmát, ale ani to není úplně ono. Chce to mít pěkně a kvalitně, tak jak se má nábytek vyrábět.

Uroboros, vy jste viděl podobně sešroubováno? Zkoušel jste pevnost spojů? Ujištuji Vás, že spoje drží, šrouby nejsou vidět, páč jsou opatřeny čepičkou. Pokud přijdete ke kuchyni či skříni, NEPOZNÁTE, že je šroubováno. Ale klidně kolíčkovat, komfirmátovat, je to na každém, ale pan tazatel se ptal na nejjednodušší způsob.

(ne malý přínos je i cena, komfirmát a vrut. A že jich je na kuchyni)

Ano viděl, jak TX tak obyč vruty, vím že to drží (mimochodem i když to sestřílím hřebíkovkou, tak to drží - rychlooprava staré lamino skříně na nářadí a není to ani moc vidět :-)), i se to nechá zakrytkovat, ale není to ono, krom toho se to stejně musí předvrtátvat, jinak se materiál v místech boulí a když ne hned, tak časem, hlavně tam kde je vlhčeji.
Cena? No tu bych sem netahal, TX 0,2Kč/ks konfirmát 0,4Kč/ks, rozdíl (ano dvojnásobek...) i na smontování kompletního nábytku celého bytu je zanedbatelný...
Konfirmát jde vyšroubovat a znovu utáhnout na stejnou pevnost, u TX se to už nepovede, navíc kon. nemá závit až do konce, je tam rozšířen a má plochou hlavu. Lépe materiály stáhne. Opravdu, když šroubovat, dřevotřísku tak konfirmáty, je to mnohem luxusnější práce než s vruty. Vyzkoušejte, uvidíte sám.

Kolíkovat taky skoro nic nekolíkuju, je to nerozebiratelný spoj, což nemám rád. Navíc pracný a to na to mám nástroje :-). Ale někam se to šroubový spoj prostě nehodí. U kuchyňské linky je to buřt, tam to neni vidět, u soliterního nábytku se mi prostě nelíbí, když už z x metrů vidím zakrytované šrouby.

V porovnání pracnosti jestli TX, obyč vrut nebo konfirmát je to jedno, všechno je pracné stejně. Ale konfirmát tuhle práce provede nelépe - nejpevnější spoj, vrchní desku nedrží závitem, navíc nehrozí rozštípnutí materiálu při blbém předvrtání - nemá špičku, ani ve vlhkém prostředí se to neboulí - nepůsobí do desky tlakem jako vrut, navíc se lépe montuje (imbus).

Vždyť jo, imbus a plochá hlava se zatáhne i el. šroubovákem/vrtačkou mnohem lépe a bezpečněji pro materiál než philips/pozidriv se zápustnou hlavou. Nemáš až tak moc šanci přetáhnout, ikdyž dotahovat by se to mělo stejně růčo nebo něčím s momenťákem :-). Krom toho zapouštět hlavu každýho vrutu je opruz. Navíc když máš možnost vrtat rovnou roh (mam přípravek co udrží 50cm široký desky v 90° přesně jak je sesadíš), a vrták na konfirmáty, tak to jde neskutečně rychle :-)(nic nemusíš rozměřovat, teda jo, ale ne tak přesně, sedne to vždy, když vrtáš obojí najednou...)

Já jsem pro kolíky hlavně tam, kde by byl konfirmát vidět. Jinak použiju právě ten konfirmát. Úcta k materiálu je mi u zadku, důležitý je, aby to sloužilo a vypadalo pěkně. A konfirmát je z hlediska montáže v domácích podmínkách se základním vybavením to nejlepší, co lze použít.
A ten TX 55 je IMHO konfirmátu velmi podobný, co se týká pevnosti. Pokud to není vidět, proč se srát s kolíkama?

ten bazmek od narexu jsem mel v ruce. je jen na 8mm. chystam se ted delat policky 1,5m dlouhe a tam by byl ideal konfirmat kombinovany s kolicky. ty preci nemusim nutne lepit, jde o zabraneni prohybani delsi desky. co rikate na excentry? par jsem jich na zkousku koupil a vlastne s tim mam skoro cely kupovany nabytek. tedy jakasi kombinace kolicku,konfirmatu i excentru...

No, v domácích podmínkách vidím přípravu děr na excentry jako docela komplikovanou.
Když už dáváš kolíky, tak tam to lepidlo dej taky, to je to nejjednodušší na práci s kolíkama a hlavně to celý výrazně zpevní.