Koroze karoserie
Zdravím, u staršího auta, jsem vyndal veškeré čalounění, včetně koberců. Místy je koroze. Jen narezlé plechy, ne prorezlé. Jak to řešit, aby to neprorezlo? Mám to vybrousit a pak něčím natřít? Nebo jen lehce obrousit a natřít? Jde mi o to, aby to postupem času neprorezlo uplně. Děkuji za všechny rady.
Nejlepší je Resistin Car a do skulin Resistin ML. Ten zastavuje korozi a je pružný. Pod tento nátěr není třeba brousit, nanejvýš odstranit co se odlupuje.
Nejlepší je prodat a koupit něco s pozinkovanou karoserií, protože jak už někde rez na karoserii je, tak ho nikdy nezastavíš, pouze zpomalíš. To co jeden rok opravíš, budeš příští rok opravovat dvojnásobně.
Což takhle dát mu SUŘÍK?
Kysličník olovičitý /suřík, minium/ reaguje s kysličníkem železa tak, že koroze dál nepokračuje. Stačí očistit od hrubé a odlupující se koroze a od nánosů mastnot. Suříková barva se míchala tak, že do lněné fermeže se vmíchalo takové množství suříkového prášku, aby byla dosažena žádaná hustota barvy. Barva byla ekoteroristy zakázána, protože funguje, ale pokud nehodláte auto líbat na čerstvý lak a pokud tento základní nátěr opatříte následně vrchní barvou, je bezpečný a trvanlivý.
To je nanic, ta karoserie rezne ze všech stran, nejenom z té vnější, jakmile se tam jednou dostane vlhkost a popř. posypová sůl, tak je konec, jedině mít to ošetřené už z výroby např. tím pozinkem.
Dotaz je "...jak ošetřit korozi auta...", ne jak řešit dopravu, tedy k dotazu:
Už nějakou dobu se zabývám historickými auty a většina z nich se do současnosti dochovala právě díky "vypláchnutí dutin" trafoolejem s petrolejem a později rozpuštěnými parafíny (rezistin ML) a z povětrností namáhaného vnějšku, dodatečnému ošetření právě suříkem, jehož chemickou reakci s železnou korozí lze do jisté míry přirovnat pokovení odolnějším materiálem, než je železo. Celkové pokovení zinkem je samozřejmě účinnější, ale dodatečně již neproveditelné.
P.S.: Asi před 30ti lety jsme na vodní elektrárně natírali suříkem železná česla a stavidla, která jsou střídavě namáčena a vystavována veškeré povětrnostní situaci. Dodnes suřík drží i navzdory mnoha mechanickým poškozením. Z dnes ekologického hlediska je to nemyslitelné, ale oproti mnoha moderním "ekologickým" metodám to ověřeně funguje a tedy je to úspornější a levnější.
zdravíčko, zajímal my mne postup při tom namáčení v suříku. děkuji
http://eshop.mach-chemikalie.cz/product_info.php?products_id=126
Musíš namiešať míniový prášok do nejakého pojiva, napríklad do základnej farby na kov - syntetická farba, riedidlo C6006. Ideálne tyčovým mixérom alebo si vyrob nejaký miešací xindel v tvare T na ručnú vŕtačku s plynulou reguláciou otáčok, nech sa farbou nezaserieš, ako keď sa Móricko vysral do ventilátora.
Ideálne je nastrikať hrdzu originál Odhrdzovačom T, obsahuje kys.fosforečnú a antioxidanty.
http://ix.sk/tOOZA
Hrdza sa zmení pôsobením kyseliny s prímesami na stabilizovaný metal na ktorý po 24 hodinách môžeš naniesť striekaním 2x napríklad zriedený Hammerite
https://www.hammerite.sk/product/
Ahoj, poradite mi prosim, kde můžu minium (oxid olovicity) sehnat? Nejlepší zakladovka na kov a vydrzela.
Diky
https://www.google.com/search?q=su%C5%99%C3%ADkov%C3%A1%20barva&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-m
Olověné barvy už se nevyrábí. Pokud chceš kvalitní antikorozní barvu tak "Bilak", je to barva kde je asi 30% zinku a je docela drahá, ale dobrá.
Na blatnících v zavazadlovém prostoru Favorita jsem měl pár nevelkých bouliček - prokorodovaných míst a jelikož všechno řeším epoxydem, tak jsem to zkusil i na tohle. Epoxy 1200 jsem rozmíchal s tvrdidlem a pak naředil 1 díl epoxy + 2 díly nitroředidla. Prorezlý místa jsem touto směsí natíral tak dlouho dokud se to vsakovalo. Vsakovalo se to výborně, tak by to snad mohlo dovzlínat i do míst kam se jinak nedá dostat. Nakonec jsem to ještě natřel neředěným epoxydem. Výhodou je, že epoxydová pryskyřice má výborné mechanické vlastnosti, takže až vyprchá ředidlo a ztuhne epoxyd, tak by to místo mělo nejen přestat nasakovat vodu a dál korodovat, ale zároveň by se mělo trochu zpevnit. Je to můj vynález, takže je to bez záruky :) ale zatím po roce to vypadá dobře. Musí se to dělat za tepla a rezavá místa musí být suchá.
Abych byl konkrétní, jde mi o veterána, takže názory typu prodat a koupit něco jiné jsou nesmyslné. Ten rezistin je snad dobrý nápad. Ještě se optám klempíře o kterym vím, že je dobrej. Tak uvidíme.
Já ještě doplním, že odrezovač T je v současné době tento: t-odrezovac
Pokud je to veterán, tak byc zvažoval nad tím to nechat opískovat.
Opískovat jo. Ale co když je tam, dutina, kam se pořádně nedostanu a nemůžu zkontrolovat kvalitu opískování. Není lepší tam vzduchem něco " naprat " aby koroze nepokračvala? Příklad: Nosník rámu karoserie. Prohnilej není a z venku se dá opracovat. Zevnitř jen když ho vyříznu, což nejde.
No asi bych se obrátil na nějaké veterán forum jak to řeší.
1.Ocel.kartáčom okartáčovať.
2.Dobre povysávať.
3.Do plastoveho rozprašovača (2-3€)naliať odhrdzovač T,a všetlo nastriekať.(štetec sa nedostane všade)
4.Po uschnutí nastriekať odhrdzovačom ešte raz.
5.Nastriekať po uschnutí, sprayom "Fluid Film AS R"- https://www.fluidfilm.sk/Fluid-Film-AS-R-d17.htm .Je priezračný,mierne žltkastý.
6.Po vytvrdnutí znovu ešte raz.
7.Na záver natrieť všetko "Tlumex Speciál" je strieborno žltkastej farby.Konzistencia je ako hustá farba alebo ako riedky med alebo hustý sirup.
Stačí raz ale poctivo.Po uschnutí nieje lepkavý a nesmrdí ako tie čierne "smrady".
Som presvedčený že ak ti to začne hrdzavieť ,tak len z druhej, teda z opačnej strany.
(Nemám nič proti Resistinu,ale tvrdiť že je najlepší je velmi odvážne tvrdenie.) aj keby sme anulovali ten smrad čo po ňom zostane.