Právo uzavřít veřejný prostor
Dobrý den, měla bych takový dotaz. Kamarád dělá starostu v jedné obci (20 tis obyvatel) a pořádají pouťové oslavy. Program dělají na náměstí, kde budou vybírat vstupné, jelikož program stojí statisíce. Jeden občan ho chce žalovat, že mu omezí vstup na veřejné prostranství. Na čí straně je pravda? Má starosta právo uzavřít vřejné prostranství za účelem vybírání na kulturní akci nebo porušuje zákon? Ještě doplním, že ten občan - žalovatel nemá v uzavřeném prostoru ani trvalé ani přechodné bydliště. Díky
Určitě to veřejné prostranství patří obci, když to obec nahlásí všude kde má a zajísti co má tak jim může stěžovatel maximálně políbit prdel.
Jistě že může starosta uzavřít veřejný prostor, dokonce lze zakázat i přístup do takového místa. Domnívám se, že pan starosta toto ví, jen to nevíte vy.
Klidně můžu i já požádat (nebo různé organizace) o uzavření tohoto prostoru...
Jen přidám poznámku, že ovšem musí zajistit bezplatný přístup uživatelům/majitelům nemovitostí v uzavřeném prostoru.
zaistiť prístup k ich nehnutelnosti,ovšem už nie bezplatný prístup na podujatie,ktoré sa koná v uzavretom priestore.....uzavrieť dočasne,trvalo môže starosta a členovia miestnej samosprávy po vzájomnej dohode,či už vo verejnom alebo inom záujme,to je plne v kompetencii starostu a miestnej samosprávy povolovať,vyhradzovať a určovať miesto konania nejakého podujatia a zabezpečiť uzavretie priestoru konania podujatia ak si to okolnosti vyžadujú,aj to je jeden z dôvodov,prečo organizátori konania podujatia musia zažiadať dopredu o povolenie na konanie podujatia.......dotyčný sťažovatel síce nejaký podnet a námietky podať môže,v tom mu ťažko niekto zabráni,ale nedosiahne tým nič,úspešný by mohol byť jedine v prípade,že podujatie by nejakým vážnym spôsobom narušilo obvyklý nočný klud,alebo by v súvislosti s konaním podujatia utrpel nejakú inú újmu majetkovú,zdravotnú..inak sa môže chodiť sťažovať kolko chce,kam chce,keď si nevie odbúrať energiu iným spôsobom,je to jeho problém....
On si ale nechce stěžovat. On chce podat žalobu. Žalobou se většinou jen vysoudí nějaká ta náhrada škody.
Žalovat může, ale nic nevysoudí. To bys mohl klidně žalovat různé koncerty apod., které taky zabírají veřejné prostranství.
edit:
Dotyčného "žalobce" bych se optal, co mu konkrétně vadí a zkusil mu vyjít vstříc, byla-li by jeho potřeba/problém racionální. Pokud ne, doporučil bych mu, aby podal žalobu, ale upozornil jej, že poplatky za podání žaloby se v poslední době zvýšily a že město bude k jeho tíži potřebovat zaplatit právníka, což mu jako straně poražené bude dělat trochu finanční problémy
jenže na náměstí můžeš předpokládat, že budou domy, ve kterých bydlí lidi. Opravdu myslíš, že u vchodu do domu bude odchozím lidem někdo nutit vstupenky, aby mohli opustit dům, nebo obráceně, člověku vracejícímu se z cest nutit vstupné, aby mohl jít do svého bydliště?
Tohle musí každé město nevyhnutelně prohrát, chtělo-li by takto vybírat "vstupné" od rezidentů. Ale výše uvedené samozřejmě neplatí pro ostatní, tedy nerezidenty z uzavřeného prostoru.
Uzávírka by byla na jeden den, neni to pouť, ale oslavy obce, takže je to hlavně pro rodiče s dětmi, pohádky apod. Ten člověk tam nebydlí, ale prostě nechce platit vstupné, chce tam jít zadarmo a argumentuje tím, že si chce jít koupit rohlík do jeho oblíbeného krámku, který je zrovna v placené zoně. Ano, nestěžuje si, chce podat trestní oznámení na pořadatele akce, čímž je obec.
Tak jednou píšeš, že chce podat žalobu, podruhé zase píšeš, že chce podat trestní oznámení, jednou píšeš, že je to pouť, podruhé zas, že je to oslava, ujasni si to už konečně, o co tam vlasně jde. Nakonec se dozvíme, že je to technopárty ne?
Trestní oznámení si může podávat jak chce, jestli to je trestné nebo ne, kvalifikují policisté a ne oznamovatel.
Nepíše nic o pouti, ale o pouťových oslavách a to je trochu něco jiného. Zkus si trochu za Googlovat.
Kvůli kolotočářům nemusím fakt googlovat.
Pouťové oslavy nemají nic společného kolotočáři!
Jestli jsou tam nějaké krámky, tak ti by mohli žalovat a zcela určitě by vyhráli, když jím uzavření přístupu ubere zákazníky. Otázkou je, jestli naopak davy lidí jim nebudou spíše vyhovovat.
A já bych vůbec tyhle kolotočářské zábavy zakázal, stejně jsou to všechno polocigoši a akorát se při tom zvýší kriminalita.
rasisto a xenofobe!
Kočku na tebe!
Pokud neznáme obsah a formulaci žaloby, pak je zbytečné vést o tomto problému debatu.
Stěžovatel nebo potencionální žalobce se ptá, podle jakého zákona má obec právo uzavřít veřejný prostor a vybírat tam vstupné.
To je velice, ale opravdu velice špatná otázka. Žalobce se má ptát, jestli to obci nějaký zákon zakazuje. Co není dle zákona zakázáno, je dovoleno.
Veřejný prostor není typ vlastnictví nýbrž prostor přístupný všem s povolením vlastníka a v České republice vše někomu patří. Městu, obci, soukromníkovi. Může li tedy obec někomu prodat, nebo pronajmout pozemek má nabyvatel vlastnická práva a z veřejného prostoru se stává soukromý. Pokud by obec stěžovateli pronajala domek, tedy zabraný veřejný prostor, jistě by nedovolil, aby si někdo krátil cestu přes jeho obývák, nebo šel k sousedovi na návštěvu přes jeho ložnici. Pronajme li si tazatel místo na postavení stánku s občerstvením, nebude pochybovat o tom, že se po dobu pronájmu k pronajatému majetku bude chovat jako k vlastnímu a nedovolí nikomu do jím pronajatých prostor vstupovat. Pokud si pronajmu prostor na skákací hrad, nedovolím mu bez zaplacení do něj vstoupit a hopsat tam i kdyby se zbláznil a šel podat nevím kolik trestních oznámení.No a tak bychom mohli pokračovat až k pronájmu celého prostranství.
Ono to není na právní rozbor, spíše na diagnózu.
K dotazu - obec je vlastník , takže z titulu vlastníka a je zastupovaná volenými zastupitely, kteří o pronájmu rozhodli.
technická: zastupiteli (stroji)
I jsem přepsal, neboť mi stále vyskakovala červeně chyba a chtěl jsem zkusit, co to udělá. Teď už to vím. Je tu jeden, který umí česky a nestydí se za to.
Technická: zastupiteli (muži), ale jinak je to jedno.
To trochu blbost a dost si to protiřečí, z veřejného prostoru se nestane soukromý jenom proto, že ho někdo někomu prodá. Pojmy "veřejný prostor" a "soukromý prostor" nejsou ve vzájemném protikladu, to že je nějaký prostor soukromý, neznamená, že nemůže být zároveň veřejným, spousta veřejného prostoru má svého soukromého vlastníka. Neveřejným se stává ten prostor až v tom případě, když si ho majitel ohradí nebo si tam udělá plot nebo jinou překážku a zakáže tam přístup veřejnosti a tak ho přímo znepřístupní pro veřejnost. Což ale zase může udělat pouze v určitých případech, vlastnické právo nesmí být zneužíváno k újmě práv druhých nebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Takže znepřístupnit někomu volný pohyb po náměstí jenom kvůli nějaké kolotočářské zábavě není zrovna košer. Otázka je, co by ten dotyčný vysoudil, když si chtěl na náměstí jen koupit rohlík. Patrně by vysoudil cestovní náklady na dopravu do jiného obchodu a náhradu ztraceného času, pokud by ji uměl soudu vyčíslit a zdůvodnit.
čl. 11 odst. 3 věta druhá Listiny základních práv a sbobod
Vlastnictví nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy.
Obec se rozhodla prostřednictvím svých zástupců o formě oslav. Občané obce chtějí kolotoče, tak je mají mít. Kdyby si objednali herce, aby jim zahráli Havlovo Odcházení, bylo by to stejně legitimní. Jako dobří hospodáři chtějí, aby obecní peníze, které byly vynaloženy na uspokojení potřeb občanů byly navráceny do obecní pokladny formou vstupného. A kdyby chtěli místo kolotočářské zábavy třeba striptýz, tak je to jenom jejich věc a nevěřím, že se najde soud, který by dal za pravdu nějakému vyžírkovi.Navíc by musel prokázat, že požadoval rohlík, že mu jej pořadatel odmítl dodat, případně mu poskytnout doprovod či mu zprostředkovat náhradní plnění, že nechtěl poškodit obec tím, že na jejich náklady si chtěl bez úhrady rozšířit své duševní obzory.
Kdyby se nejednalo o dovolenkové plácání, uvedl bych velmi dlouhou řadu příkladů záboru obecního pozemku k akcím, na kterých se vybíralo vstupné, ale to jistě víte.
Jj. Za Komančů by si to nikdo nedovolil. Teď je furt někde uprostřed obce ňáký cnadrbál. Jedu automobilem a půl města je zavřenej kvůli nějakým pitomým kolotočům nebo historickejm mejdánům či jarmarkům, stejně tam mají rozbalené stánky akorát tlupy rákosníků se značkovýma džínama nebo kvalitní elektronikou. Pak řidiči objíždějí nějakými ouzkými uličkami a můžou tak akorát nadávat a mít radost, že to nemusí vzít 50 kilometrů daleko a narazit na další zavřené centrum.
Jenom pro úplnost, neni to žádná pouť ve smyslu kolotočů. Ty tam vůbec nebudou! ALe ten název se traduje z historie (poutní místa, procesí apod). Program je zaměřen na rodiny, pohádky, řemeslné trhy, interaktivní hry pro děti, ukázky práce sokolníků, výcviku psů apod . Obec dává peníze na program, tak logicky chce, aby se alespoň část nákladů vrátila formou vstupného. Bývá tam cca 5 tisíc veskrze spokojených lidí a jeden tento kretén. Díky všem za názory.
To je hrozní že to už nikdo nezná, hold měšťáci.
Hovno měšťáci, to jsou tzv. vysírkové. Prostě musí prudit za každou cenu.
Vše řeší zákon o obcích. Bylo by třeba probrat fakta s právníkem. Pokud bylo vše dopředu oznámeno přes vyhlášku, obec udělala všechno pro to co ji zákon ukládá, tak je obec z obliga a pán se může klouzat. Docela se divím, že se našel jen jeden stěžovatel (pokud to byl zábor nějaké "významné" oblasti).
Asi to je malá obec.