Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nepřilnavé pánve - Teflon nebo keramika?

Zdravím

Asi 1,5 roku používám pánve od teskomy, ale i přes používání dřevěných míchadel se povrch porušuje. Tak bych rád koupil nějakou 32cm pánev, ale potřeboval bych poradit, jaký povrch je skutečně kvalitní a jaké jsou výhody i nevýhody teflonu a keramiky. Pokud má někdo tip na nějakou osvědčenou pánev, tak budu za každý návrh rád.

No tak já mám Ballarini doma ještě z dob, kdy ten patlal míchal akorát vosk na běžky a musím říct, že nádobí je to trvanlivé a odolné. Tefalku mám taky, ale už je nafouknutá - ten hliník se prostě používáním zkroutil a celej slavnej "Thermo spot" čumí usprostřed pávne vzhůru. Bezva, Ballarini prostě drží - není to žádnej obyč plech, jako ta Tefalka, na druhou stranu byla taky za "trochu" jiný peníze, takže kvalita odpovídá ceně.
O nějaké další pánvi uvažuju, zřejmě tentokrát zkusím zase jiný povrch - teflon už nechci, litinu mám, na měď nemám finančně, čili asi zkusím nějaký zázrak od Ilagu.

Také ji nedávám rovnou na plyn, ale na plotýnku. Já se spíše jen sám pro sebe pokládám otázku, zda zrovna "Prohazovač" je nejlepší reklamou...
Beru to tak, že takový výrobek je vystaven extrémním podmínkám a neočekávám extrémní životnost...

Tak v restauraci by je rádi používali, ale když je pánev na plotýnce od nevidím do nevidím a stejně tak je to i s mícháním, a pak se umyje na 90-ku v průmyslové myčce... To vydrží jen nerez. Doma takové extrémy nikdy nepodstoupí. Navíc v restauraci se olejem nešetří - je to nosič chuti, a taky se líp smaží, takže nepřilnavé povrchy nejsou tak nutné. Hodně smažených jídel se frituje. Kdybych doma vařil tak, jak se vaří v běžné restauraci, jsem dneska jako prase.

Mam keramickej wok(opravdu wok, kulatej, ne plochy dno). Koupil jsem ho v OBI, v zahradni sekci, stal neco pod litr. A JE TO NAPROSTA BOMBA! Mam ho skoro dva roky a je uplne jak novej, pritom je to jeden z nejpouzivanejsi kousku nadobi. Naberacku pouzivam kovovou, zadny velky ohledy, povrch je naprosto netknutej a i takovy notoricky pripalovacky, jako pravy risotto, se vubec nemaj sanci prichytit. Kam se hrabou teflonky vod tescomy.

Já mám leccos titanového a nedám na to dopustit, titanovej wok (taky kulatej), má tu výhodu, že je relativně těžkej a když se rozehřeje, tak v něm "asijský minutky" doděláš, ikdyž vypneš hořák, pravdou je, že si to chce pořádně rozmyslet, ten na nějaký rychlý regulování fakt neni. Nikdy se mi na to nic nepřichytilo, ikdyž sem to třeba zapomněl v troubě (hrnec) a takzvaně to shořelo. Ovšem cena byla taky trochu někde jinde, ne jako ty rádoby "titanové" serepetičky za tisícovku, ty mají v sobě materiálu tak třetinu až čtvrtinu, podle váhy. A tak dobře už nefungujou... A ještě dodám, že skleněný nástavce, ač jsem si původně myslel, že jsou blbost, tak fakt šetří čas i energii, využíváme je velice často. Pánví mám několik a každá je dobrá na něco jinýho, chtít udělat třeba palačinky či omeletu na titanovce je holej nesmysl, naopak smažit něco (typu topinka, bramborák, řízek) na tenkej lehkej teflonce či mědi je obdobná kravina...

Tak vona ta moje panev je taky peknej kus zeleza, navic do mycky se nevejde, coz je asi jediny minus. Taky pod tim umim poradne zatopit, ten 3.5kW horak, co sem v nem vymenil PB trysku za zemeplynovou dava pekne.
Navic jedu bezlepkovou dietu, a protoze odmitam kupovat pekelne drahy nahrazky mouky, nedejboze varit v rodine vic jidel, je asijska kuchyne u nas pomerne oblibena. Treba thịt rang cháy cạnh je naprosto dokonaly, byt ma draha ponekud protestuje vuci kaloricky hodnote.
Ale to je uz trochu OT. Zadavatel chtel tip na panev, myslim ze ji tam furt maji, tak sem poskyt tip. Za litr rozhodne stoji.

Díky za odkaz. Já mám vietnamská jídla a jejich přípravu spojenou s dětstvím, kdy jsme s našima navštěvovali vietnamský pár, žijící tady v ČR a jako děti jsme měli možnost jejich jídla nejen ochutnat, ale i pomáhat při vaření. Od té doby mám ta jídla rád, jen mi moc nechutnají v restauraci, protože si na ně nemůžu "sáhnout" a na jejich přípravu si příliš netroufám - zajedno nemám ty správné suroviny a zadruhé znalosti (recepty ani postupy jsem si v těch cca 8 letech opravdu nezapisoval).
Ad bůček (a je to dost mimo téma): není problém v "kalorické hodnotě" té suroviny, daleko více zatěžují metabolismus ty knedlíky, co si k bůčku našinec nahází. Čili bůček v této úpravě je rozhodně přijatelnější, než KZV z plece. :-)

Tak je to tu všechno zajímavý počtení. Je vidět, že asi žádný "pánevní" materiál nemá jednoznačně navrch, ale zatím tu nevidím žádný tip na nějakou 32cm pánev. Asi by měla mít silnější dno a nebýt moc nízká. Bude převážně na steaky, krkovici, čínu. Nejsem v tomhle příliš znalec, tak uvítám každý nápad.

Na steaky máme pánev od Zeptru. Kupovali jsme ji už před mnoha lety, přesnou cenu si fakt nepamatuju. Ale vím, že byla přímo nekřesťansky drahá :x:
Na její obhajobu ale musím uvést, že je dodnes jako nová, i když je využívána opravdu maximálně. Jídlo se nepřipaluje, a maso se na ní dá dělat prakticky bez tuku.

My jsme doma na drahý pánvičky rezignovali. Jednou za dva roky koupíme tři teflonový pávničky i Ikey za 30Kč/ks a až se poškrábou, jdou do kontyšu. Za tu cenu vydrží opravdu dost. A smaží se na nich výborně.
Nevýhoda je, že tam mají jen ty menší, kam se vlezou sotva dva krajíce chleba vedle sebe, takže k tomu máme ještě jednu velkou pánev, ta je teda od Tescomy, ale žádná sláva to není, tochu se zkroutila, takže dno už není plochý a navíc je nějak nevyvážená - držátko je trochu těžký, takže prázdná se lehce naklání a olej steče na jednu stranu.

Tescoma je značka nalapená na něco, co jsme sehnali v global marketu. Máti se oloupala dost drahá velmi rychle a při hledání na internetu jsem zjistil, že nebyla sama a že Tescoma odmítla sdělit, jaký nepřilnavý povrch používá. Takže Teflon od DuPontů to asi nebyl. Tefal máti honí na plynu i bez litinového kolečka a drží dobře - Tefal má několik řad, podle tloušťky a určení na příslušný druh sporáku.
A v Ikea se dá koupit nerez s Teflonem i na indukci za velice slušnou cenu, na tu velkou 28cm sedí puklice od zlořečené Tescomy. Dno je silné, ale i tak máte v návodu napsáno, že prudké ochlazení může vést k deformaci. A je vlastností Teflonu, že při brutálním přehřátí ztrácí nepřilnavost, to se na indukci roztržitému může státi velmi rychle, ještě že tu pánev měli v akci za 100,- a jako starý hamoun jsem vzal dvě (ostatní to brali po třech).
Myčka je pro tohle nádobí nevhodná.

A ke keramice, nezabíjí papoušky.