Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak současně zapojit zásuvku a vypínač na světlo ?

Zdravím. Mohl by někdo prosím poradit, ze zdi jdou tři kabely /modrý,hnědy a žlutý/ a já potřebuji správně zapojit zásuvku a vypínač na světlo. Ten vypínač na světlo a zásuvka je vedle sebe, ale nevím jaksi, jak bych měl rozvést správně přívod proudu, kam ho vést prvně a jak ho dovést správně k tomu druhému ? Děkuji předem za nápovědu.

Ano, souhlasím a rovněž doporučuji pozvat k této práci odborníka. Z formulace dotazu je patrná Vaše velmi malá základní orientace v oblasti elektrotechniky.

Možné řešení:
1) Ze zásuvkového obvodu nelze napájet pevné světelné obvody (zakazují to předpisy z velmi závažných bezpečnostních důvodů, jejichž vysvětlení přesahuje možnosti a účel tohoto portálu)
2) Z uvedeného dotazu vyplývá, že popsaný vývod je s největší pravděpodobností určen pouze pro zásuvku
3) Jedinou možností, jak v tomto případě správně zapojit osvětlení, je připojení přenosného svítidla pomocí vidlice do výše zmíněné zásuvky.

K tomu mému dotazu pokud jsem nedostatečně popsal ještě doplním. Mám tedy přívod el. proudu / 3 dráty/ a do zdi příjde vedle sebe zásuvka na zapojení el. spotřebiče a vypínač na světlo na stropě. Co nevím, zda se ten přívod proudu primárně má zapojit do zásuvky, anebo do světla, anebo to je jedno ? A dále když zapojím ty tři dráty prvně třeba k zásuvce, potom jednoduše povedu další tři dráty vedle k vypínači na to světlo ? Anebo jak je zde v příspěvku uvedeno, správně se nesmí zapojovat na jeden přívod proudu světlo i zásuvka ?

Nemělo by to být :-) Zákon který tohle zakazuje sice není ale každý elektrikář by řekl že je lepší mít samostatný jistič na světla a samostatný na zásuvky. Jen tak pro nic za nic není jeden jistič na zásuvky na světla na sporák atd.
Vy snad máte 1 jistič pro celý barák nebo máte jeden hlavní a potom třeba 4 (nebo víc) který jsou pro jednotliví spotřebiče díky :-)

Znáš to o kovářově kobyle? Tak se mě raději na el. doma neptej :-D... Ale faktem je, že doma normy +- dodržuju, ale vše mám zapojené trochu jinak, než se běžně dělá, ale vždy s rozumem, tak aby to vyhovovalo mne a nikoho to nemohlo zranit, kdo třeba má 3f v obýváku (asi jedinej bahno pochopí, proč to tak mam :-D).
Ale jinak, pokud jde jen o koupelnu, to fakt jako problém nevidím (hlavně pokud by to obnášelo sekání zdi), jedno fíčko, jeden jistič a jedu zásuvky i světlo. Na chodbě, schodech atd bych to fakt nedoporučil, ale v koupelně je to fuk. Dveře od koupelny snad najdeš i v naprostý tmě. Zkus vyvolávat filmy, to je větší prča a jde to taky... A hlavně jak často vyrazíš jistič, natož v koupelně? Mně se to za nějakých 6let co bydlím zde, ještě nepodařilo. To jsem tam častěji po tmě, neb odejde světelný zdroj. A ve starém bytě nám za posledních 20let v koupelně taky nevylít ani jednou.

na dva dráty od PANTÁTY ZATLUČ MALÝ hřebíček.Pak se v klidu můžeš dívat na ten velký ohníček.Mne se podobným způsobem podařil odpojit celý panelák.Jsem se snažila opravit stojací lampičku.Omluvou mi snad je,že to bylo v době základní školy.Od té doby se s elektřinou nekamarádím a nevěřím ani drátům spadlým na zem.Co kdyby se v nich trochu té elektriky ještě uchovalo.Zdravím všechny kutily a s elektrickým proudem-žádná hra.Lenka

Vy mi !" A nevím čím to je" silně připomínáte" mého VŠEUMĚLA.OPRAVUJE NEJRADĚJI VŠE POD NAPĚTÍM.Když to brní tak je tam proud.Fakt je ten,že opraví cokoliv,ale nesmím se nacházet v dohledu.Jinak bychom spolu asi nekomunikovali celý dlouhý život.Takže ať žijí elektrikáři a ostatní dobří kutilové.Lenka:-)

Bahno v práci:
co mu to tady vykládáš za nesmysly? světlo na zásuvce???? lze, ale mimo normu. Zásuvka na světle? lze i se dvěma drátama, ale opět mimo normu a bude bez kvalitního zemění a bez ochrany. To už může po celým baráku natáhnout jeden drát a napojit jak zásuvky tak světla a vyjde ho to nastejno. A když už bude v tom, tak by mohl mít žárovky naletovaný přímo na drátech a do zásuvek používat sirky, aby ušetřil za zástrčky.

Ctěná právě přítomná vědecko-elektrotechnická společnosti, domnívám se, že Vaše teoretické vývody, co se týká připojení pevného spotřebiče do zásuvkového okruhu, jsou chybné:!:. Normotvůrce měl zcela jistě na mysli připojení typu ventilátor s vestavěným vypínačem, nebo automaticky ovládaný reflektor, obé z výroby homologováno na proud jištění zásuvkových obvodů a přísně splňující předpoklad jednoho uceleného spotřebiče, nikoliv jeden odbočený světelný obvod, který může být dosti rozsáhlý, nepřehledný a kde na jednom místě je spotřebič a na jiném vypínač ... Takto jistě znělo i vysvětlení školitele s §9 při školení §6 viz výše.
Nedosahuji sic Vašeho akademického vzdělání, avšak snažím se najít logiku v technických normách, která je, pravda, občas skrytá dosti hluboko. :-(

Řešení konkrétního případu formou chrániče 10/0,03A beru rovněž jako nouzové, omezující, mimo normu, ale relativně bezpečné a použitelné zcela výjímečně (jako revizák bych se sebou vyrazil dveře). V rámci rekonstrukce bych zcela jistě hledal řešení dle norem a zvyklostí, protože to má být řešení dlouhodobé.

Použití chrániče (30mA) v koupelně je plně dle normy a dokonce to tak být musí, jištění 10A pro zásuvkový i světelný obvod v koupelně je plně dostačující, připojení světelného okruhu (zde navíc jen jednoho svítidla, které se týká jen koupelny, přes vypínač aspoň 230V/10A) k zásuvkovému žádnou normu neporušuje (jen je to nepraktické). Pokud bude vše provedené správně, tak revizák nemůže říct ani píp. A i ta zvyklost říká, že je to řešení relativně standardní, ačkoli zastaralá. Dnes se tahá co nejvíce okruhů, aby se spotřebovalo co nejvíce materiálu a bylo i dost práce.

Oporu v normě vyvedení světelného rozvodu ze zásuvkového okruhu rozhodně nemá:!:. Je zde umožněno zapojit SPOTŘEBIČ odpovídajících hodnot, nikoliv OBVOD čítající několik prvků sloužících k napájení a ovládání spotřebiče(ů). A zastaralé toto řešení není relativně, ale prehistoricky, protože se dělalo dle normy ESČ standardně před více než 50ti lety, v době barev šedá/černá s hadrovými a gumovými izolacemi v krepovaných plášťových, nebo papírových asfaltovaných trubkách (zelená přišla později s PVC izolacemi a fázemi černá/červená/modrá a to už bylo povinností světelný obvod oddělit).
Více okruhů v instalaci je motivováno především vyšší bezpečností (impedance), komfortem obsluhy a spolehlivosti nerušeného provozování zařízení. Kdo by v minulosti tahal na kuchyňskou linku 3-4 zásuvkové okruhy a proč? Pohodlně stačila výjimka pro odbočení jednoho zás.vývodu ze sporákové kombinace, na kterou hospodyňka napojila maximálně mixér ETA. Dnes je to, se vzrůstající elektrifikací i vzhledem k perspektivě, nutnost (mikrovlnka, konvice, friťák, dolů myčka, a to všechno o vánocích, spolu se sporákem, naplno a v souběhu...).

PS: Fakt jsem v žádné normě nenašel formulaci o možnosti odbočení světelného okruhu, jako součásti okruhu zásuvkového, ale pokud máte někdo možnost normu, včetně článku, citovat, rád se přiučím...

To bylo ve staré normě (někde to psal bahno). Schválně jsem si knihu s normami vytáhl a je jasně dáno čsn 332130 ed.2:2009, že na zásuvkové obvody lze podle potřeby pevně připojit jednoúčelové spotřebiče do celkového příkonu 2000VA. Což jakékoli svítidlo splňuje! Opravdu to NIC nezakazuje takto instalaci provést. Stejně tak tam může být třeba infra zářič, svítidlo má jen trochu posunutou vlnovou délku a infra zářič, by ti tam asi nevadil, podle toho co píšeš. Fakt nevím, co se ti nezdá. Když to není zakázáno, tak je to co? Ano, nepraktická blbost, ale furt lepší, než to sekat, když to tak být může.

Na zásuvkový okruh může být připojen jeden světelný vývod a naopak. Ale v jaké normě to má oporu opravdu nevím, snad někdo, kdo to sleduje systematičteji by to věděl, nicméně nám to na každém školení říkají (bývá to totiž občas v testu s možnostmi přibližně a) je to nepřípustné, b) lze jedno, c) není to omezené, přičemž správně je ta prostřední možnost).
Kombinovaný okruh je něco jiného, to se snad v čechách ani nedělá (připouštělo se to pro nějaké krcálky typu garsonka s jedním světlem a dvěma zásuvkama). Setkal jsem se s tím v Itálii, že mají na celý byt jeden jistič a jeden proudový chránič (většinou zkombinované do jednoho přístroje, což opět u nás není možné), takže když vypadne, je totální tma. A že to vypadne lehce jsme se na dovolené přesvědčili, stačí pustit třeba rychlovarnou konvici při zapnutém bojleru. A to je právě důvod, proč se u nás a v celém rozumném světě okruhy oddělují, aby nevypadlo všechno.