Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak současně zapojit zásuvku a vypínač na světlo ?

Zdravím. Mohl by někdo prosím poradit, ze zdi jdou tři kabely /modrý,hnědy a žlutý/ a já potřebuji správně zapojit zásuvku a vypínač na světlo. Ten vypínač na světlo a zásuvka je vedle sebe, ale nevím jaksi, jak bych měl rozvést správně přívod proudu, kam ho vést prvně a jak ho dovést správně k tomu druhému ? Děkuji předem za nápovědu.

Ano, souhlasím a rovněž doporučuji pozvat k této práci odborníka. Z formulace dotazu je patrná Vaše velmi malá základní orientace v oblasti elektrotechniky.

Možné řešení:
1) Ze zásuvkového obvodu nelze napájet pevné světelné obvody (zakazují to předpisy z velmi závažných bezpečnostních důvodů, jejichž vysvětlení přesahuje možnosti a účel tohoto portálu)
2) Z uvedeného dotazu vyplývá, že popsaný vývod je s největší pravděpodobností určen pouze pro zásuvku
3) Jedinou možností, jak v tomto případě správně zapojit osvětlení, je připojení přenosného svítidla pomocí vidlice do výše zmíněné zásuvky.

K tomu mému dotazu pokud jsem nedostatečně popsal ještě doplním. Mám tedy přívod el. proudu / 3 dráty/ a do zdi příjde vedle sebe zásuvka na zapojení el. spotřebiče a vypínač na světlo na stropě. Co nevím, zda se ten přívod proudu primárně má zapojit do zásuvky, anebo do světla, anebo to je jedno ? A dále když zapojím ty tři dráty prvně třeba k zásuvce, potom jednoduše povedu další tři dráty vedle k vypínači na to světlo ? Anebo jak je zde v příspěvku uvedeno, správně se nesmí zapojovat na jeden přívod proudu světlo i zásuvka ?

Na zásuvkový okruh může být připojen jeden světelný vývod a naopak. Ale v jaké normě to má oporu opravdu nevím, snad někdo, kdo to sleduje systematičteji by to věděl, nicméně nám to na každém školení říkají (bývá to totiž občas v testu s možnostmi přibližně a) je to nepřípustné, b) lze jedno, c) není to omezené, přičemž správně je ta prostřední možnost).
Kombinovaný okruh je něco jiného, to se snad v čechách ani nedělá (připouštělo se to pro nějaké krcálky typu garsonka s jedním světlem a dvěma zásuvkama). Setkal jsem se s tím v Itálii, že mají na celý byt jeden jistič a jeden proudový chránič (většinou zkombinované do jednoho přístroje, což opět u nás není možné), takže když vypadne, je totální tma. A že to vypadne lehce jsme se na dovolené přesvědčili, stačí pustit třeba rychlovarnou konvici při zapnutém bojleru. A to je právě důvod, proč se u nás a v celém rozumném světě okruhy oddělují, aby nevypadlo všechno.