Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak funguje řidici jednotka pohonu brany? Jak zprovoznit přes arduino?

Zdar.
Před 2 roky se nám spálila řidiči jednotka 2 křídlové brány.
Nedávno odešla stejná.
Majitel firmy usoudil, že už němá cenu opravovat a kupili se nove.
Měl jsem to odvést do sběrného dvora, takže 4 ramena jsou doma.
Napájení 12 V.

Jsem to zkusil přes arduino a proudový snímač INA219.
Fungovat to funguje. Otázka je, jak dlouho to ten motor vydrží.
Určitě podobné řešení bude při kolizí s překažkou, ale dojezdy budou asi řešené nějak časovačem, ne?

Já bych se v tom nešťoural. Nedávno proběhla zpráva, že někde (snad v Polsku) taková automatická vrata zabila dítě co tam strkalo hlavičku. Asi takové vehementy mají mít nějaké zkoušky jestli něčemu takovému zamezí.
Co se týká koncových poloh můžeš se inspirovat třeba u servomotorů pro pohon armatur. Tam je to řešeno mikrospínači při dosažení koncových poloh případně překročením krouticího momentu při těsném uzavření (a pro fajnšmekry i odporovým nebo elektronickým vysílačem polohy).

Když jsem dělal v AŽD, šli tam zkazky o pohonu brány postaveným z přestavníku spádovištní výhybky - spádovištní výhybka je extra rychlá, protože se musí stihnout přestavit mezi jednotlivýma vagonama a to dvakrát, pokud se na první pokus neuzamkne v požadované poloze, zkusí to ješte jednou. Ty vrata byli nekompromisní a i pan majitel a kutil v jedné osobě skončil na zemi s otřesem mozku.

Dojezdy se řeší mikrospínačema v tom samotnym rameni.
Kolize s překážkou má v podstatě dvě možný řesení. Buď citlivá hrana tý brány, což se často řeší "hadicí" a tlakovým čidlem, nebo měřit proud motoru a detekovat náraz nárůstem proudu. Obojí dvojí má svý pro a proti, ale určitě je potřeba něco z toho implementovat.

Co se týká světelné závory, zrovna dne mne napadlo jak jsem kdysi dělal pomocného rozhodčího tady
http://drahakolin.cz/index.php/78-novinky/318-krasa-a-vykon-kolin-2o24
kolega tam zbastlil časomíru, v cíli byly nějaké světelné závory, od startu se to pustilo a jak probíhali chrti cílem, na displejích se ukazoval čas. Jednou mu do toho něco vlezlo, požádal mne, abych za něj zaskočil.
Nějaký chovatel si přivezl dva malé chrtíky, chtěl vědět, za jak dlouho tu dráhu proběhnou, ale ta světelná závora v cíli na ně nebyla seřízena a časomíra neměřila. Ale ten chovatel chtěl vědět čas, tak jsme mu sdělili "kvalifikovaný odhad" a taky byl spokojený.
:-)

Se obávám, že spolehlivá světelná závora je skoro nerealizovaná. Buď se tam nějakej blbec postaví rozkročmo, nebo si tam lehne, ale vždy tam bude něco slepého. Maximálně jako doplněk, aby to třeba nezačalo zavírat když je tam auto, ale ne jako bezpečnostní systém.