Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem měnič 12V/220V a napájení asynchronního motoru

Dobrý den kamarádi! Nemůžu to nikde najít. začalo mi do sklepa při deštích tlačit vodu. Používám čerpadlo s asynchronním motorem a zatím vše OK. Mám ale obavy z výpadku proudu. Potřebuji roztočit asynchronní motor 550W. Koupil jsem měnič s čistou sinusovkou 1000W, protože jsem si myslel, že jde lehce, že z rozběhem nebude problém a rezerva tam je. Nerozběhne se, ale čerpadlo s motorem 250W roztočí a pumpuje vodu OK. Tak jsem koupil měnič 3000W, že toto už bude stačit (je to více jak 5x štítkový výkon čerpadla). Nestačí! Naopak evidentně jde do kolen dříve než ten 1000W, ten se snaží čerpadlo roztočit asi takových 5s, než ho vypne ochrana, ten 3000W jde do kolen po sekundě. Existuje nějaké řešení, než kupovat další výkonnější měnič?
Jen tak na okraj. Zkoušel jsem ten první měnič 1000W na rozbrušovačce s komutatorovým motorem 1300W (myslel jsem, že má 600W) a on ji normálně roztočí, i když start je pomalejší, ale pak normálně můžu rozbrušovat. Takže výkon tam je. Myslím si, že potřebuji nějaký "Soft Start", nebo nějak ošalit nadproudovou ochranu při startu.

Nemáte nějaký nápad, radu, řešení?

Děkuji vám vš. em! Rekonstruuji barák, chodím do práce a ten problém je pro mně dost akutní. Proto se omlouvám, že nebudu vždy reagovat okamžitě. Prostě nestíhám, ale budu vám vděcný za rady.
Zkusím tedy odpovědět na vše najednou.
Ten Soft Strat jsem nemyslel nějaké zpoždění, spíše, něco, co by pomohlo z rozběhem, ale chápu, to je asi blbost.
Odkaz na měnič. No tomu jsem se chtěl vyhnout, protože ano, je to Čina. 1000W Aliexpress 3000kW Temu https://www.temu.com/cz/%C5%A0pi%C4%8Dkov%C3%BD-4000W-3000W-2000W-12V-M%C4%9Bni%C4%8D-S-%C4%8Cistou-Sinusovou-Vlnou-DC-12V-Na-St%C5%99%C3%ADdav%C3%BD-Proud-220V-Adapt%C3%A9r-M%C4%9Bni%C4%8De-Nap%C4%9Bt%C3%AD-Do-Auta-Auto-Home-Invertor-Power-Bank-Pro-N%C3%A1kladn%C3%AD-Auto-RV-g-601099529281951.html?top_gallery_url=https%3A%2F%2Fimg.kwcdn.com%2Fproduct%2Fopen%2F2023-10-12%2F1697097300268-a6af11667d824cd5b901c7b1f37660fa-goods.jpeg&spec_gallery_id=4046060167&refer_page_sn=10009&refer_source=0&freesia_scene=2&_oak_freesia_scene=2&_oak_rec_ext_1=MjAwNTAw&_oak_gallery_order=809723680%2C52057352%2C1613875391%2C1410524409%2C1858198553&search_key=m%C4%9Bni%C4%8D&refer_page_el_sn=200049&_x_sessn_id=7vgp9dycr1&refer_page_name=search_result&refer_page_id=10009_1708095098242_ejk5sww83c
Nevím v čem je problém, protože 250W čerpadlo roztočí i ten 1000W bez problému, 550W ani ten 3000W (ale 250W čerpadlo zase bez problému).
Zatuhlý olej v čerpadle nepřichází v uvahu. Opravdu jde lehoučko a ono ho neroztočí ani když jímku vyčerpám a jede poprázdnu. Přitom mi bez problému roztočí 1300W rozbrušovačku (samozřejmě komutatorový motor).
Já spíše myslel, jestli nejde nějak jemně ošálit tu proudovou ochranu. Já si myslím, že zasignalizuje nadproud a okamžitě shazuje.

Ještě poznatek. Je těžké měřit napětí digitálem pro tak krátkou dobu (ono to jsem přehnal s 5s, spíše to budou 2-3s kdy motor vrčí až do doby poruchy měniče), ale pokles je minimalni jak na straně 12V baterie, tak 220V z měniče. A asi tomu můžeme věřit. Protože jak mi sepne to čerpadlo, tak zároveň se mi rozjede ze stejné zásuvky i servo, které mi zavírá kanál. A to celou dobu, kdy vrčí ten motor čerpadla jede. Proto ten úbytek tam nemůže být, to by nejelo ani to servo. Servo se zastaví až po těch asi 5s, jak jde měnič do poruchy.
Já si k tomu udělal takové automatické přepínání, ale ty zkoušky jsem dělal bez toho. Jen baterie, měnič a čerpadlo se servem

Ako máš vyriešené napájanie meniča 12V? 550W motor totiž odoberá pri plnom výkone cca 60A z 12V batérie, pri rozbehu to môže stúpnuť až na cca 250 až 300A. Akú tam máš batériu? Je dostatočne dimenzovaná? Prívody? Prechodové odpory? Je veľmi pravdepodobné, že menič nedostane dostatočný výkon z batérie a preto neudrží výstupné napätie.
Pripoj jednosmerný voltmeter na vstup meniča a zmeraj pokles napätia pri rozbehu. Pripoj striedavý voltmeter na výstup meniča a zmeraj výstupné napätie pri rozbehu. Za tých 5s by sa to malo dať na dvakrát zvládnuť. Potom sem napíš, čo si zistil a radcovia ti budú môcť dať fundovanejšie rady. Ak je chyba v tomto, tak nemá žiaden význam kupovať menič s vyšším výkonom.

No vlastně jsem na to teď odpověděl výše. Poklesy na displeji minimální, během vrčení motoru servo 220V jede. Napětí 12V i 220V je i na displejích na měniče a opravdu úbytky minimální. Baterie funglovka nová trakční 74Ah přívodní kabely přímo od měniče bytelné.

Kamarádi, měním dotaz. Jak se správně nabíjí trakční baterie?
Bál jsem se posměšků, že nakupuji v Číně a nakonec asi není problém v čínskem měniči, ale v české baterii. Mám opravdu novou trakční baterii ze shopu "Baterie.cz". jak mi přišla, dal jsem ji na nabíječku, kterou nabíjim autobaterii. Nabíjela asi 6 hod. až ukazala FULL
Teď jsem udělal pokus a dal měnič na autobaterii v mém autě a nastartoval auto, protože už mám baterku slabou (11let). A světe div se, čerpadlo se točí. Sice rozběh je pomalejší, ale krásně pumpuje.
Přitom na té trakční baterii opravdu digitalním měřakem je úbytek minimalni, taktež na displeji měniče neklesne pod 12V. V čem tedy může být problém teď. Jak nabít trakční baterii, když mi ji automatická nabiječka už více nenabijí. Je to klasická baterie s tekutým dielektrikem, jako mám v autě?

děkuji

Teď jsem udělal další pokus a zapojil do svého auta i ten 1000W měnič a čerpadlo neroztočí. Takže to vysvětluje i proč ten silnější měnič šel do poruchy o hodně dříve. Nejde o asi o reakci nadproudové ochrany, ale naopak o pokles napětí baterie pod bezpečnou mez. Znova ale ubezpečuji, že digitálni měřak mi neukázal pokles pod 12V. Jelikož ten 3000W měnič baterii zatěžoval vice, dříve to napětí kleslo a tím padem dříve vypl měnič né z důvodu nadproudu, ale z důvodu poklesu napětí bateríe. Si teda myslím, co vy na to? Takže otázka zní, co s tím. Je vadná baterie, nebo je špatně nabitá, nebo ta má trakční baterie (74Ah) nedá tak velký rozběhový proud. Máte na to někdo odpověď?

děkuji

Uf, uf, uf. Toto všetko si doteraz zamlčal? A nakoniec si si to vyriešil sám.
A čo sa týka nabíjačky, zasa chýba najpostatnejšia informácia - aký typ trakčnej batérie máš. Kyslú? Alkalickú? Olovenú klasickú? Olovenú gélovú? NiCd? Li-Ion????? Nabíjačka musí byť určená pre ten-ktorý konkrétny typ, musí mať menovité napätie batérie, nabíjací prúd najlepšie desatinu kapacity (t.j. nabíjanie bude trvať cca 12 hodín - iste, môžeme hovoriť aj o rýchlonabíjaní vyšším prúdom).

Promiň, ale nic moc jsem nezamlčel. Napsal jsem vše, co jsem do té doby věděl. Baterie je s tekutým elektrolytem, to jsem psal. Zmátlo mě, že opravdu nenaměřím při zapnutí čerpadla pokles pod 12V, protože ten proces je velmi rychlý a multimetr lenivý. každopádně dole píšu, je to nejspíš baterii. Proto bych uvítal, jak nabíjet tu baterii. Já ale myslím, že nabiječku mám dobrou (lépe řečeno ucházejíci). V návodu k baterii nic o nabiječce nepsali, jen to napětí (kdy se má vypnout nabijení) a proud, který by měl být 1/10 kapacity, ale nižší jak jsem z toho pochopil nevadi, naopak je lepší pro baterii, jen to dýl trvá, což mi vůbec nevadí. Při nabíjení jsem to kontroloval a opravdu vypiná nabijení při tom doporučeném napětí. Teď jdu ze sklepa a bylo na ní 13,6V, nabíječka už nenabíjela (to pak napětí jde trošku dolu).
Ale opravdu trakční baterii mám poprvé, pokud o tom něco víš, prosim napiš. Já myslím, že 74Ah by mělo stačit pro start, kdyby to byla klasicka startovací baterie z auta. Ale co trakční. Zkusím napsat na Baterie.cz, kde jsem to koupil, jestli mi neporadi. Ale pořad budu rád i za rady tady na foru od praktiků.

Servo môže ísť aj na polovičné napätie, alebo aj nižšie. Závisí to na jeho zaťažení. To nič nedokazuje. To, že menič je čína, nemusí byť na závadu. Ale je to dôvod aby si si overil nezávislým meraním, či tie merače ukazujú naozaj (ako-tak presne) napätie, alebo sú tam len na "parádu" a ukazujú vždy keď je to zapnuté 12V, resp. 220V. Inak, rozbehovú špičku prúdu 1000W menič nemusí (ale môže) zvládať, na to by bol potrebný (s oškretými ušami) ten 3000W menič. Trakčná batéria je dobrá na trvalú niekoľkohodinovú záťaž s prestávkami, ale nemusí zvládať krátkodobé preťaženia, jej kapacitu výrobcovia udávajú najčastejšie pri desatine prúdu vzhľadom na kapacitu. V tvojom prípade by to bolo 7,4A. Teda musíš počítať s tým, že kapacita pri nominálnom výkone čerpadla poklesne na menej ako polovicu. A odoberať z nej pri rozbehu 250A - to už je katastrofa. To sa na úbytkoch musí prejaviť veľmi výrazne. Rozpisujem sa o tom takto obšírne aj preto, lebo všetky tie zariadenia sú funkčné, akurát že spolu nejdú a neviem si predstaviť žiadnu inú chybu, ktorá by to mohla spôsobiť.

Zni to logicky. Ale myslíš si, že tím padem moje baterie 74Ah těch 550W neroztočí. Jde o to, že bych koupil slabší čerpadlo, ale jak jsem poslal na fotografiich já potřebuji čerpadlo, které má motor nad hladinou, né ponorku. No a slabší jsem nikde nenašel. Ono vůbec výběr těch čerpadel je tristní a ceny šílené.

Áno, to si myslím. Ak je tá trakčná batéria olovená, tak skús k nej pripojiť paralelne štartovaciu autobatériu, tá by mohla byť nápomocná pri rozbehu. Elektrochémia v jednej aj druhej by mala byť tá istá, preto by mohli fungovať v paralelnom zapojení. Ako keď štartuješ auto štartovacími káblami. A iste, je potrebné skontrolovať tzv. vyrovnávací prúd medzi batériami. Ten by nemal byť vysoký a v krátkej dobe by sa mal ustáliť na nule - ak to tak je, tak batérie môžu zostať trvale zapojené paralelne. Tento pokus by ti mal veľa povedať k tejto problematike a okrem práce ťa nestojí nič.

Ako som už napísal. Je trakčná batéria olovená tak ako aj autobatéria? Ak áno, tak môže, ale je treba urobiť meranie, ktoré to potvrdí. Spojiť napr. záporné póly a medzi kladné póly vložiť ampérmeter. Nejaký prúd zo začiatku takmer určite potečie, ale musí sa postupne zmenšovať k nule. Ak to tak je, vtedy môžu byť batérie trvalo spojené (paralelne). A môžu sa nabíjať takto spojené pomocou jednej nabíjačky. A tiež platí, že paralelne spojené akumulátory (akékoľvek) vytvárajú isté nebezpečenstvo. V prípade skratu na článku jednej batérie potečie cez skratovanú batériu aj prúd z druhej batérie. To je spojené s vývinom tepla v dôsledku toho môže uniknúť elektrolyt. Tá dobrá sa vybije a v krátkom čase pár dní sa zničí. S týmto musíš počítať, aj keď je to málo pravdepodobné.

s těmi 5s jsem to přehnal omlouvam se, neuvědomil jsem si, že je to podstatný detail. Je to o hodně míň. u toho 3000W vlasně ani 1s u toho 1000W asi 2s. Prostě měřil jsem to ale multimetrem a ani jednou u žádného jsem nenaměřil pokles pod 12V. Ale problém se částečně vyřešil. problém je v baterii, jak píšu na konci.

Ještě jedna věc úplně mimo mísu. Já jsem tu dlouho nebyl a dlouho jsem to ani nevěděl. Vždy jsem si myslel, že ty nejnovější příspěvky jsou vždy dole, nahoru jsem už nejezdil, (proto se omlouvam, hodně lidem jsem neodpověděl). Teď už vim, že musím koukat na ikonu "nejnovější", ale co když před nim bylo dalších 10 příspěvku. To musím číst celý náš chat po každém přihlašení? nebo jak řešíte aby jste četli jen ty nepřečtené

děkuji