Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem měnič 12V/220V a napájení asynchronního motoru

Dobrý den kamarádi! Nemůžu to nikde najít. začalo mi do sklepa při deštích tlačit vodu. Používám čerpadlo s asynchronním motorem a zatím vše OK. Mám ale obavy z výpadku proudu. Potřebuji roztočit asynchronní motor 550W. Koupil jsem měnič s čistou sinusovkou 1000W, protože jsem si myslel, že jde lehce, že z rozběhem nebude problém a rezerva tam je. Nerozběhne se, ale čerpadlo s motorem 250W roztočí a pumpuje vodu OK. Tak jsem koupil měnič 3000W, že toto už bude stačit (je to více jak 5x štítkový výkon čerpadla). Nestačí! Naopak evidentně jde do kolen dříve než ten 1000W, ten se snaží čerpadlo roztočit asi takových 5s, než ho vypne ochrana, ten 3000W jde do kolen po sekundě. Existuje nějaké řešení, než kupovat další výkonnější měnič?
Jen tak na okraj. Zkoušel jsem ten první měnič 1000W na rozbrušovačce s komutatorovým motorem 1300W (myslel jsem, že má 600W) a on ji normálně roztočí, i když start je pomalejší, ale pak normálně můžu rozbrušovat. Takže výkon tam je. Myslím si, že potřebuji nějaký "Soft Start", nebo nějak ošalit nadproudovou ochranu při startu.

Nemáte nějaký nápad, radu, řešení?

Ako máš vyriešené napájanie meniča 12V? 550W motor totiž odoberá pri plnom výkone cca 60A z 12V batérie, pri rozbehu to môže stúpnuť až na cca 250 až 300A. Akú tam máš batériu? Je dostatočne dimenzovaná? Prívody? Prechodové odpory? Je veľmi pravdepodobné, že menič nedostane dostatočný výkon z batérie a preto neudrží výstupné napätie.
Pripoj jednosmerný voltmeter na vstup meniča a zmeraj pokles napätia pri rozbehu. Pripoj striedavý voltmeter na výstup meniča a zmeraj výstupné napätie pri rozbehu. Za tých 5s by sa to malo dať na dvakrát zvládnuť. Potom sem napíš, čo si zistil a radcovia ti budú môcť dať fundovanejšie rady. Ak je chyba v tomto, tak nemá žiaden význam kupovať menič s vyšším výkonom.

s těmi 5s jsem to přehnal omlouvam se, neuvědomil jsem si, že je to podstatný detail. Je to o hodně míň. u toho 3000W vlasně ani 1s u toho 1000W asi 2s. Prostě měřil jsem to ale multimetrem a ani jednou u žádného jsem nenaměřil pokles pod 12V. Ale problém se částečně vyřešil. problém je v baterii, jak píšu na konci.

Ještě jedna věc úplně mimo mísu. Já jsem tu dlouho nebyl a dlouho jsem to ani nevěděl. Vždy jsem si myslel, že ty nejnovější příspěvky jsou vždy dole, nahoru jsem už nejezdil, (proto se omlouvam, hodně lidem jsem neodpověděl). Teď už vim, že musím koukat na ikonu "nejnovější", ale co když před nim bylo dalších 10 příspěvku. To musím číst celý náš chat po každém přihlašení? nebo jak řešíte aby jste četli jen ty nepřečtené

děkuji