Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vyrobit nebo levně koupi tlakovou nádobu

Dobrý den.
Dobří lidé, prosím pomozte jakou koli radou. 14 dní vytěsňuji profukovač odpadů (který stojí za H…..) , abych měl zásobník natlakovaného vzduchu a ten si kohoutkem pomalu odpouštěl do opravovaného zařízení, jestli už těsní.
Když se mi to konečně povedlo vytěsnit, tak jsem ho chtěl nafouknout cca na 4Atmosféry, ale již při 3 At rána (že se otřásl barák) a už to nemá smysl opravovat – mám spousty jiných poviností. Na fotkách praskliny nejsou vidět a pet lahev by to asi nevydržela také – to ani nemá smysl zkoušet. Co tedy koupit nebo z čoho to vyrobit?Aby to bylo (nejlépe plastové) i třeba s malou námahou přenosné a abych si tam namontoval všechno to příslušenství (fitinky, manometr aj.) co mám zde. Na vzhledu nezáleží.
Moc a moc Vám děkuji za jakou koli radu – i ta pomůže
Děkuji - Michal

loading...

Nejlepší bude koupit nějaký levný kompresor se zásobníkem, kde je tlakoměr a můžeš si seřizovat výstupní tlak z tlakové nádoby. Také je možné použít nějaký starší hasicí přístroj, nejlépe sněhový, požadovaný tlak by však měl vydržet i práškový hasičák. Hasicí přístroje se dělají o různém objemu, tak ti určitě bude něco vyhovovat. Jde o to jaký objem vzduchu potřebuješ. Také by šla použít nějaká tlaková nádoba z domácí vodárny, možná že se dají koupit jako náhradní díl, nebo získat někde na šroťáku. Tlakové nádoby se používají též také u vzduchových brzd nákladních vozidel. Nouzově můžeš jako zásobní tlaku vzduchu použít nějakou malou pneumatiku s diskem, kde je možnost huštění do požadovaného tlaku. Můj tchán používal jako tlakové nádoby vyřazené kyvety na sifon, které byly před lety v každé fabrice. Jsou nerezové a požadovaný tlak vydrží.:-)

Asi nechápu o co tady v podstatě jde a tak se zeptám. Uvnitř tlakové nádoby jsou nějaké rozvody nebo o co se vlastně jedná? Je potřebné v té tlakové nádobě něco sestavit? Nevím pro jaký tlak je papiňák ale pokud by vyhovoval tak bych to dal do něj.:-)

Ano, je, dá se to dohledat v papírech pro certifikaci CE. Prakticky je v ní při výrobě sodovky špičkový tlak 5 barů (měřil jsem to). 15 barů (správně 1.5 MPa) je 14.8 atmosfér :-) Protože je to plast, a ten ve zvýšené míře podléhá únavě materiálu a vyžaduje tudíž větší koeficient bezpečnosti, považoval bych těch 5 barů za maximální pracovní tlak té nádoby. Pozor, za obyčejné teploty. Při rychlém plnění vzduchem už by se ta teplota mohla překročit, tak opatrně.

Tady máte poměrně jednoduše vysvětleno, co je k tomu zapotřebí:
https://www.technicka-zarizeni.cz/narizeni-vlady-o-vyhrazenych-tlakovych-zarizenich/
Pokud si chcete nechat urazit hlavu sám doma, není problém, vzhůru do experimentů se Sodastreamem a spol. Pokud to způsobíte třetí osobě, problém už bude a hodně velký.
Pokud budete chtít něco takového používat pravidelně k živnostenské činnosti, podnikání a podobně, jste s takovým řešením jednou nohou na hřbitově a druhou v kriminále. Revizní technik tlakových nádob by měl ze Sodastreamu, či samodomo montáží manometrů a pojišťovacích ventilů na nezkolaudované nádoby z předělaných hasičáků a podobně opravdu radost. Je to ošetřeno poměrně složitou legislativou, s nutností vést provozní deník nádoby, prováděním pravidelných testů manometrů a pojišťovacích ventilů a pravidelnou revizí certifikovaným revizním technikem.
Jediné bezproblémové řešení ze zde navrhovaných je ten zakoupený kompresor s nádobou (žádné samodomo). Další řešení, které mě napadá a bude legální by mohl být KEG sud na pivo, samozřejmě s nutností dodržet stanovené tlaky.

Úrazy to umí způsobit opravdu pěkné, i ta láhev od Sodastreamu vás může připravit o oko raz dva. Vězte, že vím o čem mluvím, pracuji ve firmě, kde je několik stovek stabilních a několik tisíc ostatních tlakových nádob (pivovar).

Zdravím,neberte to ve zlém,ale u každé práce je třeba přemýšlet.Jestli si myslíte,že čtyři atmosféry nic nejsou tak jste mimo mísu.Je mnoho případů,že prasklá pneumatika při foukání zmrzačila,nebo usmrtila obsluhu a to tam ani čtyři atmosféry nemusely být.
Ta tlaková nádoba na tom čističi to nestíhá,měl jste štěstí,že jste nevyřadil tu tlakovou pojistku,je to tam co to prasklo.Jinak by se roztrhla ta nádoba.Všechny tlakové systémy musejí mít jištění proti přetlaku,jinak může nastat malér.Takže vyrobit něco bez redukčního ventilu,nebo pojistky je životu nebezpečné i když to foukáte jen pumpičkou.Vlastním pumpičku,která nafouká 250 atmosfér a kompresor na 300 atmosfér.
Kdyby ste se zmínil zde co chcete vyrobit,tak někdo poradil co a jak,hlavně z důvodu bezpečnosti.:-)

Děkuji, za cenné rady. On titiž prvotní problém je v tom, že malé bombičky 12g CO2 Nemají na sobě uvedený tlak. Mám od 4 různých výrobců, ale žádný to neuvádí.
Obvolal jsem mnoho a mnoho opraven, ale nikde to nevědí. Když opravují (mění) pod nimi těsnění, tak to zkouší propíchnutím nové bombičky a když se to nepovede, tak je bombička k vyhození.
Proto jsem si vyrobil zkušební bombičku na hustilku a napřed to chci odzkoušet vzduchem (těsnění mám mraky a mraky a často se musí i experimentovat, protože je výrobce originál neprodává a když, tak za nevídané ceny - jsou všude jiné, ale bombička je vždy stejná - viz foto)

Nepochopil jsem co děláš.
Tlakovou zkoušku je lepší dělat vodou. Voda v řádu mívá 3-5atmosfér a to by ti mělo stačit.
Když to praskne jsi mokrý.
Když se ti trhne vzduch, je to o hubu. Jak jsi sám zjistil tzv empiricky.

Děkuji za cenou radu, ale vodou bych zařízení mohl poškodit.
On totiž prvotní problém je v tom, že malé bombičky 12g CO2 Nemají na sobě uvedený tlak. Mám od 4 různých výrobců, ale žádný to neuvádí.
Obvolal jsem mnoho a mnoho opraven, ale nikde to nevědí. Když opravují (mění) pod nimi těsnění, tak to zkouší propíchnutím nové bombičky a když se to nepovede, tak je bombička k vyhození.
Proto jsem si vyrobil zkušební bombičku na hustilku a napřed to chci odzkoušet vzduchem (těsnění mám mraky a mraky a často se musí i experimentovat, protože je výrobce originál neprodává a když, tak za nevídané ceny - jsou všude jiné, ale bombička je vždy stejná – viz foto)

Ty bombičky mají tlak kolem 60 barů (tlak závisí jen na teplotě, ne na množství náplně, protože CO2 je tam zkapalněný) a standardně mívají zkušební tlak 250 barů (ona je na to nějaká norma, ale nemám ji po ruce). Bombičky s ochranou proti přetlaku při přehřátí (pojistný ventil nebo průtržná membrána) mohou mít nižší zkušební tlak.

Dobrý den
Moc a moc děkuji za takovou odpověď. Něco podobného (tlak 55 barů) jsem se jednou někde dočetl.
Nejsem v tom kovaný, ale vycházím z předpokladu, že 1 bar se rovná přibližně 1 Atmosféra (na kterých jsem vyrůstal).
Co se týká Pascalů, tak tam je to jinak.
Já sice tlak 60 Barů nikdy nevytvořím (ani se o to nebudu nikdy pokoušet), Ale když už mi zařízení bude ucházet při 3 Atmosférách, tak je nějaké těsnění vadné.
Moooooooooooooc díky. Michal

Mám stále pocit, že žijete v bludu, že tři bary nejsou vysoký tlak. Jen pro představu, takový tlak je ve vodě v hloubce 30m a na jeden metr krychlový působí třemi tunami. Jak píšete 1 bar se rovná příbližně jedné atmosféře, tedy přesně je jeden bar roven 0,9869233 atm. A co se týče pascalů, jinak to není, jeden bar je přesně 100kPa. Základní jednotka tlaku v soustavě SI je právě v pascalech. Bary se používají z důvodu zjednodušení a návaznosti na starou jednotku jedna atmosféra.
To nic nemění na věci, že 3 bary jsou relativně vysoký tlak, najdete mraky lidí, které to zabilo, například zmíněné pneumatiky. Jen pro představu u slavné Pragy V3S se obvykle hustí kolem 450kPa, tedy 4,5 bar a pár lidí vystřelená pružina z pneumatiky prakticky rozpůlila. Opravdu bych si nikde pod stolem žádné samodomo zařízení takto netlakoval, v případě CO2, které snadno zamrzá a vyžaduje speciální redukční ventily už vůbec ne. Na to se mám moc rád.

Moc Vám děkuji za perfektní vysvětlení a rady. Dnes to chci zkusit bez tlakové nádoby jen na nožní pumpičku. Když se to neosvětší tak zkusí tu nádobu z PET ze sodobaru třeba jen na jeden bar. Až když to vyměněné těsnění nebude ucházet, tak teprve zkusím tam dát a propíchnout klasickou bombičku CO2. Zároveň se zkusím podívat na originál tlakové (malé) nádoby, popř. kompresůrek s tlakovou nádobou. Klasický 12V mám. Vozím ho v kufru Formana, ale ten nemá nádobu. Raděj bych na 230V. Jen nevím, jak se tyto položky správně nazývají. Každý prodejce to označuje jinak. Michal

Je to tak,psal jsem o použití postřikovače sem někdy v ranních hodinách.Včetně nesmyslnnosti s co2 bombičkou.Pak jsem to celé smazal.Jen plýtváme energii,stejně si vede svou.Naše rady jsou jak házení perel sv..ním.
Až tam dostane pořádný tlak,tak přijde dotaz, "co mám dělat,
sáknou mě odpady ve zdi" ,nebo jak přišít utržené prsty v domácích podmínkách.:))

Má tlakový čistič odpadu,je líný pumpovat originál pumpou,tak to přetlakoval a zničil pumpou externí,ještě tam chce poslat tlak z co2 bombičky.Nemá absolutně žádné technické znalosti a stále vymýšlí nesmysly.Toto není jeho první dotaz na této úrovni.Nemá cenu mu něco vysvětlovat,stejně si vede si svou.:-)

Stojí to za H..... Dělal jsem 12 let v hotelu Panorama a ta Vzduchaři měli obrovské, kovové pumpy na ucpané odpady, ale to byl jiný level. Tohle je spíš sranda. A k ničemu to není. Taktéž se tou jejih pumpičkou nedá nafoukat víc než 2 Bary. Lepší je klasický zvon. Co je ale u toho dobré je ucpávka přetečení umyvadla, ta je super, než to ucpávat něčím ji nyným

Tak poradím znovu,až tam do toho systému napustíte co2,tak se asi budete divit,pokud tam nejsou těsnění na něj určená,všechna se rozleptnou a vylítnou ven.Odnesou to i ty gumové šlahounky.Mám s tím dost zkušeností na vzduchovkách poháněných co2,nedáte těsnění z materiálu který je na co2 určený a po chvíli vše utíká.Guma totiž při styku s CO2 nabývá a měkne.Třeba se povede i naleptat těsnění ve spojích novoduru ve zdi a v sifonech,hned budete mít námět na další dotaz.:-)

Párkráte jsem se s tím setkal.použil jsem z nouze okroužek z opravné sady vodovodních kohoutků do vzduchovky na CO2,mám jich různých velikostí plnou krabici.Prostě to některá guma dělá,vím to i ze vzduchovkářských diskuzí.Párkráte jsem koupil nefunkční vzduchovky na CO2,že netěsnějí,opět problém s nesprávným těsněním zozleptané.U větrovek které pohání stlačený vzduch se toto neděje,takže třeba mazivem to není.Ono v tom něco bude,mnohokráte jsem měnil těsnění na sifonové lahvi,bylo rozplizlé,mazlavé.Na přístroji na šlehačku tento problém nikdy nebyl,jiný plyn.
Když objednávám okroužky,raději do firmy zavolám na co mají atest.Proto jsem uvedl vlastní zkušenost,nesbírám řeči jedna bába povídala.:-)

Je vzduchovka a vzduchovka poháněná CO2 v tom je rozdíl.O kroužky jsou vyráběny z pryže,jejíž základní složkou je kaučuk,který při styku s CO2 bobtná a měkne,to je prokázaná věc z laboratoří.Proto bylo zavrženo foukání pneumatik CO2,mělo by to fatální následky.Podobně se vám můžou roztrhnout ty gumové hadice.Na CO2 musí být hadice k tomu určená.Nepsal jsem o mazivech,ta jsem vyloučil praktickou zkušeností vlastní a dalších zkušeností lidí na diskuzích.Vy si stále vedete svou,těžko bude někdo v prodejně vědět který kroužek použít do vzduchovky když kupující neřekne,že se jedná o pohon CO2.
Hlavně ať vás nenapadne to pohánět z kyslíkové lahve a něco namazat olejem,nebo vazelínou.:-)

Moc děkuji. Jdu to řešit pomocí google ještě dnes, ale nevěřím, že malý kompresor s tlakovou nádobou najdu. Ikdyž by mi moje karamádka na něj půjčila!!!! Nic takového asi neexistuje. Vytáhl jsem z Formana ten svůj dohušťovací kompresor. Na štítku je, že potřebuje na 12V 14A a takový síťový adaptér neexistuje!!!!! Jsem elektronik a adaptérů tu mám hromadu a hromadu. A paní(ani mně) by se moc nelíbilo mít v kuchyni autobaterii, která to zvládne. M.

To jsme na tom stejně. Já podnikal v mládí s tlakovými nádobami různé věci (přepouštění kyslíku, předělávání lahví sněhového hasičáku na kyslíkové lahve, výroba přepouštěcího potrubí na acetylén, výroba tlakových postřikovačů atd.) ale tady také nevím. Pomáhal jsem potápěčům s předěláváním hasičáků z NDR na potápěčské lahve. Žena pracovala v mládí v plnírně sifonových bombiček a já dělal bezpečáka a měl na starosti tlakové nádoby. Nejvíc mě štvalo, když jsem jezdil s hovnocucem Praga V3S, že tem měl takovou nádrž a Ifa ne, jelikož měla nádrž na 1,9 Atm a nespadala pod revize. Pro bezpečáky vím co jsem porušoval a už se tomu více jak 20 let nevěnuji, i když tlakových lahví a sifonových bombiček na kyvetu mám po domě i s propan butanem dost.:-)

Pokusím se vysvětlit a když, tak doplním.
On titiž prvotní problém je v tom, že malé bombičky (které v zařízeních používám) 12g CO2 nemají na sobě uvedený tlak. Mám od 4 různých výrobců, ale žádný to neuvádí.
Obvolal jsem mnoho a mnoho opraven, ale nikde to nevědí. Když opravují (mění) pod bombičkami v různých zařízeních (kterých je mnoho druhů a taktéž i mnoho typů těsnění) těsnění, tak to zkoušej propíchnutím nové bombičky - ty jsou ve všech zařízeních stejné narozdíl od těsnění - a když se to nepovede, tak je bombička k vyhození.
Proto jsem si vyrobil zkušební bombičku na hustilku a napřed to chci odzkoušet vzduchem (těsnění mám mraky a mraky a často se musí i experimentovat, protože výrobce konkrétního zařízení originál vůbec neprodává a když, tak za nevídané ceny - jsou všude jiné, ale bombička je vždy stejná - viz foto)

Koukám, že to řešíš i jinde, tam ti taky radí se na to raději vykašlat:

kup si kompresor a nevymýšlej hovadiny, nebo se zabiješ. Apropó, ty máš zkoušky na výrobu tlakových nádob?
medvidek180® 25.12.23 12:52
To nemám, ale tuhle možnost zvažuji. M.
111® 25.12.23 12:54
tak to kecáš, páč na to potřebuješ živnost..a vybavení a to to co předvádíš nic solidního nevěstí..

Zdroj: https://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/63085-jak-vyrobit-nebo-levne-koupi-tlakovou-nadobu.html

14 dní vytěsňuji profukovač odpadů
Obvolal jsem mnoho a mnoho opraven

Že tě to takovou dobu baví. A nestál by nový profukovač míň než jsi provolal + ta tlaková nádoba, co plánuješ?:-)
U té šlapací pumpičky za stovku jsi taky vynaložil 500 stovek za elektrody, které stejně nešly použít.
Chápu, že tě kutění baví, ovšem musíš zvážit, zda má občas smysl něco provádět za každou cenu, zvlášť když nevíš jak.

Jen pro informaci: PETku zkoušelo více lidí, nejpečlivějc asi Bořiči mýtů (ti dělali různé nesmysly, ale šli na to celkem vědecky) a dospěli ke 3 barům jako bezpečnému tlaku. Ale to ještě byly klasické petky, dneska jsou všelijak odlehčené (v zájmu hsela "less plastic mo' live"), takže bych čekal menší odolnost.

Nevím zda jsem to tady během diskuse pochopil, ale jedná se o nějaký přístroj, který tlakem plynu čistí odpadní potrubí.
Pokud je tato úvaha správná tak by mě zajímalo jak to funguje. Nejčastější ucpání kanalizačních odpadů je v místě zápachové uzávěrky (sifonu). U umyvadel, sprch, van a dřezů je vždy sifon možný demontovat a vyčistit důkladně po jeho rozebrání. Problémem jsou sifony u WC kde nejčastěji dochází k ucpání. To se pokud to nejde pročistit ze strany mísy, řeší odmontováním celého WC (pokud není přibetonované). V dřívějších dobách byl jeden typ WC vyráběn s čistící zátkou, ale to už není více jak 25 let pravda. Závady na větších průměrech většinou vznikají v místech kde si potrubí "sedne" a začne tam docházet k usazování tuků na vrchní části potrubí. Pokud je to mimo dům tak se k tuku připojuje polystyrén a vzniká hmota, která je schopná ucpat vše a nejde jinak odstranit než hnusnou ruční prací. Mimo dům může u špatně provedených spojů potrubí nebo jeho destrukci docházet k prorůstání kořenů okolních stromů. Zatím největší problém ve svém životě jsem zažil, když firma montující sloupy elektrického vedení navrtala kanalizaci a při zabetonování sloupu do vzniklé jámy došlo k odplavení cementu a ten zapříčinil ucpání potrubí v délce asi 15 metrů. Zajímalo by mě tedy jak tedy ten přístroj funguje a kde je jeho možnost použití.

Dobrý den. Tento přístroj je tlakový čistič odpadů, koupený v lídlu. Stál ale za h..... a raděj používám klasický zvon nebo péro popř. louh. V tuto chvíli mi již praskl a roztrhl se a je vyhozený. Měl by být na fotkách. Jediné, co u něj bylo perfektní (a to jsem si schoval) je ucpávka přepadového otvoru u umyvadla. Nemusí se to (při použití zvonu) ucpávat např houbičkou. Michal