Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Venkovní zásuvka ze starého vedení el.

Zdravím všechny.

Mám od hlavního jističe vedenou elektřinu k pojistkám na domě a z nich je potom rozvod po chatě. Jeden z okruhů vedl do již zbourané chatky a mě zajímá, jestli je možné jej použít na zásuvku na zahradě.
Zásuvka by měla odpovídající krytí a byla by pod střechou v altánu.
Původní vedení je hliník cca 0,8mm v průměru. (4 dráty)
Je možné to nějakou redukcí nebo nečím podobným zprovoznit?
(Případnou instalaci svěřím elektrikáři, ale zatím chci zjistit, co od toho mohu čekat.)
Díky za případné odpovědi, nejasné věci rád doplním.

Dobrý večer průměr žíly 8mm má Ayky 4 x50 to je na jištění 80A jaký máte přívod to se mi nezdá na chatku , ale na nějakou kovovýrobu a tento průřez nelze připojit přímo do zásuvky , musí se do rozvodnice a to průmyslové , domací jsou do max 5x16 . osobně si takový kabel nedovedu v pergole představit

mě to připadá děsivé - al drátek jen 0.8? to vychází průřez 0.5mm2, čili přenášený proud 1A při nepoškozeném kabelu.
zapojit tam pouze 2pólovou zásuvku jen pro plastové spotřebiče třídy 2? a kvůli mizernosti materiálu spojit dvě a dvě označené žíly dohromady - a ještě by to bylo nutné dát přes proudový chránič.

myslím, že až ty 4 drátky elektrikář uvidí, že odtamtud prchne, to nechce mít na svědomí.

Nech to na tom elektrikáři, ten to posoudí na místě což my nemůžeme.
Ale vyber si někoho komu můžeš věřit že svou profesi ovládá a ne nějakého co to dělá protože ho nevzali na AMU.
https://kutilska.poradna.net/questions/3207894-pripojeni-stropniho-svitidla-se-3-zarovkami-s-neoznacenymi-draty#r3207966

Citát z jednoho románu (mistr s učněm tahají dráty na nějakou zahradní slavnost):

..."Pane mistr, bude nám to probíjet." "Nám ne. Jim to bude probíjet."...

Citát z jedné odborné diskuse:

...A já ještě doporučuji nebrat kutilské diskuse vážně a číst je spíš pro pobavení. Z 90% se skládají jen z hospodských mýtů a nemají žádnou profesní váhu...

:beer:

Tímhle kabelem asi v pohodě, jen se tam musí nalisovat koncovky na hliníkové vodiče a kabel ukončit na obou stranách v nějaké rozvodnici. Ani to nebude proti normám, hliník 50 mm^2 se používat může a když se použije správné jištění, půjde to bez problémů. Tedy pokud platí těch 8 mm v průměru a pokud bude v pořádku izolační odpor, ale to elektrikář bude vědět, že to má změřit a jak.

Pokud jde o 4 žilový přvod a takového průřezu, bylo by vhodné, na jeho konec, v místě předpokládané zásuvky, osadit malý plastový rozvaděč, v něm osadit "redukční" svorkovnici na menší průřez, proudový chránič s vybavovacím proudem 30mA (zásuvky ve venkovním prostředí, pro venkovní užití, jím musí být chráněny proti nebezpečí úrazu el.proudem), a případně i jednofázový jistič pro zásuvku 230V. Pak z něj napojit zásuvku 3 fázovou (5-ti kolík) a zásuvku 1 fázovou. Pokud by byl rozvaděč nechráněn proti dešti a umístěn venku, je nutné, aby byl v krytí minimálně IP54 a minimálně 80 cm spodní hranou nad terénem. Doporučuji svěřit odborníkovi, ten si s tím poradí.