Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hasicí přístroj

Zdravím, chtěl bych domů pořídit hasičák a nevím jaký. Doporučíte mi nějaký prosím?

Budu ho mít v pergole, která je z jedné strany u domu. Pergola je dřevěná(3x4m). Je v ní natažena elektřina. Mám tam zapnutý NB na písničky a repráky. Občas nějaké el.zařízení, které je víceméně pod kontrolou. Stěny domu jsou zatepleny EPS.

Na zahradě mám i uzák, který teoreticky taky může blafnout. Mám malou zahradu, tak i když je uzák co nejdál, není to až tak daleko k šopě. Ta je ze dřeva a je tam převážně běžný zahradní materiál, kola, kyble aj harampádi. A taky je tam natažena elektřina.

Hasičák by určitě měl být použitelný i v domácnosti. Plno knih v knihovně, nábytek ze dřeva, všude elektřina. Něco málo hořlavin v technické místnosti. Několik PC/NB.

Nevím jak velký pořídit. Jaký druh hasící hmoty? S tlakoměrem? Jsou nějaké obecně dobré značky, nebo je to jedno a vše musí vyhovovat? Je něco, na co si dát při koupi pozor? Ještě něco, na co jsem se nezeptal?

velice děkuji

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Kup si sněhový 6 litrů obsah. Nehodí se na hašení volně ložených hořlavin (piliny, listy papíru atd)…
nerady 24.07.2023 20:11
nerady
než jde do revize tak to trvá 20 let Ono je to asi jinak, Kontroly hasicích přístrojů sestávají z…
čumil old 25.07.2023 19:48
čumil old
Samozřejmě, že kontrola hasičáků se dělá každý rok. Já bych tomu však revize neříkal. Pokud má hasič…
nerady 25.07.2023 20:32
nerady
tak ten roztok "sežral" Je to něco kyselého a jedlá soda tuším. U nás hasičáky při revizi i vážili. nový
čumil old 30.07.2023 20:55
čumil old
Pokud dělám nějakou práci, při které může vzniknou požár či zahoření, tak si podle toho připravím na… nový
nerady 30.07.2023 17:41
nerady
Děkuji všem za velice cenné info. Měl jsem v plánu koupit přístroje dva. Vezmu 5kg sněhový a ještě n… nový
patyk 30.07.2023 18:59
patyk
Ale s hasíčákem bych měl větší klid. To sice ano, ale už bych v té udírně po hašení něčím jiným než… nový
Lukas1982 30.07.2023 23:29
Lukas1982
Nemusí být, někdy se do CO2 přístrojů přidává odorant (nějaký dimethylsulfid nebo co, prostě hrozný… nový
umfa 30.07.2023 23:48
umfa
Netuším jestli tam ještě něco přidávají, ale dimethylsulfid je hořlavý. To tam bude nejspíš něco jin… nový
Lukas1982 31.07.2023 10:01
Lukas1982
Vodní hasičák obsahuje nějakou látku aby v zimě nezamrzl. Oni dost často mění složení. Dřív se to ro… nový
nerady 31.07.2023 15:03
nerady
Do domu jednoznačně práškový - je universální můžeš s ním uhasit vše. Je pravda, že po použití na e… poslední
kpz3 02.08.2023 13:43
kpz3

Kup si sněhový 6 litrů obsah. Nehodí se na hašení volně ložených hořlavin (piliny, listy papíru atd). Jinak s tím můžeš hasit elektrické věci bez toho aby došlo k poškození. Při nejhorším s ním můžeš chladit i pivo a jelikož se stejné lahve používají k plnění svářeček na CO tak v každém větším městě ti to naplní. Jedná se o tlakovou lahev a pokud si pamatuji tak než jde do revize tak to trvá 20 let. Pro osobní potřebu nepotřebuješ mít žádnou kontrolu. Všechny ostatní hasičáky ti udělají doma bordel (ve vodním je nemrznoucí směs, která vše poškodí, s práškem naděláš bordel a v podstatě s ním také nemůžeš moc hasit volně hořící materiál o pěně nemá cenu ani mluvit).

než jde do revize tak to trvá 20 let

Ono je to asi jinak,
Kontroly hasicích přístrojů sestávají z kontrol provozuschopnosti a periodických zkoušek. Kontrola provozuschopnosti se provádí minimálně jednou ročně. Periodické zkoušky spolu s tlakovými zkouškami se provádějí u vodních a pěnových HP jednou za tři roky, u ostatních typů jednou za pět let.

Ale pro soukromníka je to fuk. Ovšem firma se stovkami hasičáků ta se prohne.

Samozřejmě, že kontrola hasičáků se dělá každý rok. Já bych tomu však revize neříkal. Pokud má hasičák manometr a nepoškozenou pečeť tak nalepí kontroloři nálepku a je vše v pořádku. U sněhových se jedná o tlakovou láhev a po 20 letech i když je plný a s pečetí tak jde na tlakovou zkoušku. Ostatní hasičáky se po 20 letech bez milosti vyřadí. Jen si pamatuji, když se plnily nové vodní hasičáky tak ten roztok "sežral" zinek v pozinkovaném vědru a u statků se tradovalo, že to někdo použil v 60 letech jako nemrznoucí náplň do chladiče a chladič to "sežralo".:-)

Pokud dělám nějakou práci, při které může vzniknou požár či zahoření, tak si podle toho připravím na pracovišti kbelík s vodou a mokrý hadr. Taktéž odklidím hořlavé látky z okolí pracoviště. Jelikož jsem zatížený na železo tak moc hořlavého materiálu kolem sebe nemám. Jinak mám v dílně asi 5 hasičáků (sněhové 2, práškové dva a tetrachlorového dědečka, ale jen o dvou vím přesně kde jsou. Jinak mám na baráku hydrantový vývod a 30 metrů plátěné "Déčkové" hadice s proudnicí. Co docela dodržuji je, že nemám v dílně mnoho hořlavých látek. Svařovat a řezat flexou se snažím vždy mimo dílnu.:-)

Děkuji všem za velice cenné info.
Měl jsem v plánu koupit přístroje dva. Vezmu 5kg sněhový a ještě nějaký na pergolu, který mi doporučí hasiči. A klidně i třetí na uzák.

Když udím, tak si nachystám ze studny hadici(s čerpadlem ve studni). Nějaké hašení mám nachystáno. Ale s hasíčákem bych měl větší klid. Čerpadlo se může pokazit, nebo výpadek elektřiny.... Na tyto náhody věřím. Párkrát se mi už něco podobného stalo(ale ne při požáru).

Jinač u sebe vidím jako možný zdroj požáru v podstatě tyto události. Elektroinstalace. Elektrospotřebiče pod napětím. Li-on baterie ze starých NB(asi 20ks článků). Uzení. Grilovačka na zahradě. Vaření v kuchyni. Rozbrušovačka. Přibyde svařování. Mnohým se dá předcházet opatrností a poučením obsluhy. Ale třeba ledničku při odchodu ze zásuvky nevypínám. Stejně tak sporák+troubu s hodinami...

Ale s hasíčákem bych měl větší klid.

To sice ano, ale už bych v té udírně po hašení něčím jiným než vodou nebo CO2 neudil. Na druhou stranu jsem nikdy nijak zvlášť nekontroloval obsah. Předpokládám, že CO2 bude opravdu jen CO2 a vodní bude H2O+CO2. Hlavně Ti přeju, ať se do takové situace, kdy opravdu dojde k požáru nikdy nedostaneš. Být připravený je ale super, protože nikdy nevíme co se může stát.

Nemusí být, někdy se do CO2 přístrojů přidává odorant (nějaký dimethylsulfid nebo co, prostě hrozný smrad) aby prý bylo cítit, že je ve vzduchu CO2 a že je tudíž nedýchatelný. IMHO kravina, ale je potřeba se na to při koupi zeptat :-) (prodejce stejně nebude tušit).

Vodní hasičák obsahuje nějakou látku aby v zimě nezamrzl. Oni dost často mění složení. Dřív se to rozdělávalo v kbelíku, nalilo do hasičáku a přidala se tlaková patrona. Ten roztok byl schopen sežrat zinkové věci během pár minut. Nyní se tam asi dává něco jiného. Osobně bych vodní hasičák nikdy nepoužil na hašení v domácnosti. Obdobně to platí pro práškový jelikož uklidit prášek je také vopruz. Do CO 2 by se nemělo nic přidávat. Jen vím, že někde se před léty plnil přírodním CO2.

Do domu jednoznačně práškový - je universální můžeš s ním uhasit vše.

Je pravda, že po použití na elektrické spotřebiče už je asi nepoužiješ, ale vždy to uhasíš.
Hasičákem CO2 uhasíš elektrické zařízení pomalu bez poškození, ale tuhé látky sním neuhasíš.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru