Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hasicí přístroj

Zdravím, chtěl bych domů pořídit hasičák a nevím jaký. Doporučíte mi nějaký prosím?

Budu ho mít v pergole, která je z jedné strany u domu. Pergola je dřevěná(3x4m). Je v ní natažena elektřina. Mám tam zapnutý NB na písničky a repráky. Občas nějaké el.zařízení, které je víceméně pod kontrolou. Stěny domu jsou zatepleny EPS.

Na zahradě mám i uzák, který teoreticky taky může blafnout. Mám malou zahradu, tak i když je uzák co nejdál, není to až tak daleko k šopě. Ta je ze dřeva a je tam převážně běžný zahradní materiál, kola, kyble aj harampádi. A taky je tam natažena elektřina.

Hasičák by určitě měl být použitelný i v domácnosti. Plno knih v knihovně, nábytek ze dřeva, všude elektřina. Něco málo hořlavin v technické místnosti. Několik PC/NB.

Nevím jak velký pořídit. Jaký druh hasící hmoty? S tlakoměrem? Jsou nějaké obecně dobré značky, nebo je to jedno a vše musí vyhovovat? Je něco, na co si dát při koupi pozor? Ještě něco, na co jsem se nezeptal?

velice děkuji

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Děkuji všem za velice cenné info. Měl jsem v plánu koupit přístroje dva. Vezmu 5kg sněhový a ještě n…
patyk 30.07.2023 18:59
patyk
Ale s hasíčákem bych měl větší klid. To sice ano, ale už bych v té udírně po hašení něčím jiným než…
Lukas1982 30.07.2023 23:29
Lukas1982
Nemusí být, někdy se do CO2 přístrojů přidává odorant (nějaký dimethylsulfid nebo co, prostě hrozný…
umfa 30.07.2023 23:48
umfa
Netuším jestli tam ještě něco přidávají, ale dimethylsulfid je hořlavý. To tam bude nejspíš něco jin… nový
Lukas1982 31.07.2023 10:01
Lukas1982
Vodní hasičák obsahuje nějakou látku aby v zimě nezamrzl. Oni dost často mění složení. Dřív se to ro… nový
nerady 31.07.2023 15:03
nerady
Do domu jednoznačně práškový - je universální můžeš s ním uhasit vše. Je pravda, že po použití na e… poslední
kpz3 02.08.2023 13:43
kpz3

Děkuji všem za velice cenné info.
Měl jsem v plánu koupit přístroje dva. Vezmu 5kg sněhový a ještě nějaký na pergolu, který mi doporučí hasiči. A klidně i třetí na uzák.

Když udím, tak si nachystám ze studny hadici(s čerpadlem ve studni). Nějaké hašení mám nachystáno. Ale s hasíčákem bych měl větší klid. Čerpadlo se může pokazit, nebo výpadek elektřiny.... Na tyto náhody věřím. Párkrát se mi už něco podobného stalo(ale ne při požáru).

Jinač u sebe vidím jako možný zdroj požáru v podstatě tyto události. Elektroinstalace. Elektrospotřebiče pod napětím. Li-on baterie ze starých NB(asi 20ks článků). Uzení. Grilovačka na zahradě. Vaření v kuchyni. Rozbrušovačka. Přibyde svařování. Mnohým se dá předcházet opatrností a poučením obsluhy. Ale třeba ledničku při odchodu ze zásuvky nevypínám. Stejně tak sporák+troubu s hodinami...

Ale s hasíčákem bych měl větší klid.

To sice ano, ale už bych v té udírně po hašení něčím jiným než vodou nebo CO2 neudil. Na druhou stranu jsem nikdy nijak zvlášť nekontroloval obsah. Předpokládám, že CO2 bude opravdu jen CO2 a vodní bude H2O+CO2. Hlavně Ti přeju, ať se do takové situace, kdy opravdu dojde k požáru nikdy nedostaneš. Být připravený je ale super, protože nikdy nevíme co se může stát.

Nemusí být, někdy se do CO2 přístrojů přidává odorant (nějaký dimethylsulfid nebo co, prostě hrozný smrad) aby prý bylo cítit, že je ve vzduchu CO2 a že je tudíž nedýchatelný. IMHO kravina, ale je potřeba se na to při koupi zeptat :-) (prodejce stejně nebude tušit).

Vodní hasičák obsahuje nějakou látku aby v zimě nezamrzl. Oni dost často mění složení. Dřív se to rozdělávalo v kbelíku, nalilo do hasičáku a přidala se tlaková patrona. Ten roztok byl schopen sežrat zinkové věci během pár minut. Nyní se tam asi dává něco jiného. Osobně bych vodní hasičák nikdy nepoužil na hašení v domácnosti. Obdobně to platí pro práškový jelikož uklidit prášek je také vopruz. Do CO 2 by se nemělo nic přidávat. Jen vím, že někde se před léty plnil přírodním CO2.

Do domu jednoznačně práškový - je universální můžeš s ním uhasit vše.

Je pravda, že po použití na elektrické spotřebiče už je asi nepoužiješ, ale vždy to uhasíš.
Hasičákem CO2 uhasíš elektrické zařízení pomalu bez poškození, ale tuhé látky sním neuhasíš.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru