Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem RD zmena vytapeni z uhli na plyn

Mame v RD vytapeni na uhli, kotel ma vykon 20 kW, je umisten ve sklepe, chtel bych to predelat na plyn.

1) Myslite, ze je to za soucasne politicke situace rozumne, v souvislosti s valkou v Ukrajine, problemum s dodavkami plynu do Evropy a tim souvisejici vyssi cenou plynu? Me se zda ale, ze elektrika i uhli zdrazili vic nez plyn.
2) Je mozne nechat zapojeny do rozvodu topeni i soucasny kotel na uhli? Kdyby byl problem s dodavkou plynu nebo elektriny, abych mohl nouzove vytopit RD uhlim. Muzou byt oba kotle napojeny na stejny komin?
3) Rozvod do radiatoru je bez cerpadla, tedy samotiz. Je lepsi dat plynovy kotel nahoru do patra na chodbu nekam vedle vyrovnavaci nadoby (nejvyssi bod okruhu), nebo dolu do sklepa vedle kotle na uhli?
4) Kolik to asitak bude stat, kdyz mi to bude delat nejaka topenarska firma? Plyn mame privedeny az tesne pred barak.

Vše je nejisté, ale jedna věc je jistá, nemůžeš napojit plynový kotel a kotel na tuhá paliva na jeden komín. Uhlí budou zdražovat a jak to bude s plynem ti závazně nikdo neřekne. V debatách je od "Yardy" dobrý odkaz a stojí za to si ho přečíst. Pokud nebudeš mít zateplený barák tak jak nyní chtějí tak to bude stejně jedno. Já má stejné dilema a jelikož na zateplení nemám, barák starý 150 let, stropy 3,55m tak čekám co se bude dít. Při nejhorším to dopadne tak jak žila moje babička v kamenném domě. Přes zimu se žilo pouze v jedné místnosti a to v kuchyni. Mám připravená kamna. která dám na chodbu a budu vytápět pouze kuchyni, chodbu a koupelnu, na noc pustím trochu tepla do ložnice. Jinak budeš muset na ten plyn mít projekt. Další věcí je, že máš samotíž a tím pádem ohříváš daleko větší objem vody. Nezmiňuješ zda máš zateplení a jaké máš radiátory. Pokud to budou řešit politici tak jak to řeší nyní tak si nevybereš.

https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/zmena-vymenime-energetickou-chudobu-za-chudobu.A230615_205714_p_ekonomika_nef

Doplním:

Cena kondenzačního kotle je cca 30-90 tisíc podle toho co od něj budeš požadovat (výkon, značka, ohřev TUV, zásobník, apod.), instalace a vyvložkování komína přijde na dalších 20-50 tisíc (podle výšky komína, náročnosti, apod.), trubky na plyn s tlakovou zkouškou apod. odhaduju tak 20-30 tisíc + cenu za projekt.
Pokud máš barák dobře izolovaný, tak kondenzák je asi to nejlevnější, co se nyní dá pořídit a i nákladově to nebude úplně masakr. Životnost kotle počítej stejnou jako u tepelného čerpadla, tj. 10 let.
Pokud máš komín s více kouřovody, tak nebude problém mít dvojí zdroj tepla (uhlí+plyn). V opačném případě lze v některých případech nechat postavit nové komínové těleso z nerezu. Co tě ale čeká určitě, je přechod ze samotíže na nucený oběh, ideálně i s redukcí objemu otopné vody (tenčí trubky a radiátory). Tady počítej cca 6000 na radiátor a trubky měď cca 130Kč za b.m.

Co se umístění kotle týká, je to skoro jedno, jediný problém umístění v místnosti je ten, že zabírá místo a je trochu slyšet, plus počítej s občasným bordelem při čištění nebo vypouštěním vody. Ke kotli rozhodně doporučuju koupit magnetický odkalovací filtr: https://www.bola.cz/odkalovac-s-filtrem-a-magnetem-caleffi-dirtmag-545376-1?gclid=CjwKCAjws7WkBhBFEiwAIi16890xhWYMfE4ZJGuo3RPXkcnUdhaLRZyI0rZ5XzF2KXeB6lAdCciQzhoCv-EQAvD_BwE

Alternativa je tepelné čerpadlo, kvalitní izolace baráku a FVE ideálně s nějakým tarifem s virtuálním bateriovým úložištěm, ale to jsme na ceně okolo milionu a ještě za podmínky, že se ti podaří FVE připojit do sítě a nežiješ v lokalitě s náročnějšími klimatickými podmínkami. Za mě je to nesmysl.

Pokud se ti podaří udržet kotel v kondenzačním režimu (teplota vody nesmí překročit 45 °C), tak se jedná o celkem úsporné řešení.

S klasickymi radiatory bude s kondenzacnim kotlem problem - teplota vody. Podobne je to i s tepelnym cerpadlem. Obe reseni jsou primarne delane na podlahove topeni.
Vymena trubek za tenci = rozkopat cely barak.

Proste to neni jednoduche. A FVE s tepelnym cerpadlem? Jedine, ze si pres leto nasporis do virtualni baterie, abys mel v zime, kdy nesviti levnejsi elektrinu. Bateriove uloziste ti pomuze s vlastni spotrebou, ale nepomuze ti s tepelnym cerpadlem.

Namísto uhelného kotle dakon jsme na stejné místo dali plynový v provedení na samotíž= má větší vstupní a výstupní příruby, i když menší než původní kotel a už 15 let to bez problémů topí.
Komín vyvložkován nererzem.
Je otázka, zdali se takové provedení ještě dělá.
Pochopitelně kondenzační kotel má vyšší účinnost, ale musíš mít možnost odvodu kondezátu.
I když i z toho nerez komína je odvod vody.

Držte se uhlí dokuď to jde (cenově vychází) . A odkládejte si na zateplení . I kdyby jste to měl obouchat fasádu střešními latěmi a dát vatu svépomocí + odvětrávanou fasádu . Prostě 10cm vaty , polyše je jak 2,5m stěna z plných cihel . Nejdražší jsou samozřejmě okna vzhledem k ploše obálky domu . Ale i kdyby jste dal obyčejná dvojskla , tak je to velký rozdíl oproti oknum před padesáti lety.
V principu bych řekl , že neumíme levně stavět (není u nás o to zájem) . Když jdu na americké diskuse (stavěl jsem dřevostavbu) , tak jsem byl překvapen jak velké a levné domy se tam staví . My máme spíše nastaveno , že nemovitost je uložení peněz a tak to zde tak vypadá a nemovitostní trh je zabetonovaný.

Tak jsi obdržel tři smysluplné rady a včil mudruj. Problémem v naší zemi je totiž "pangejtová politika". Od pangejtu k pangejtu a nikdy nevíš co bude za pár let. Asi nejlepší bude držet se toho co napsal "jenda d" a to spořit na zateplení a čekat co se vyvrbí.:-)

Mám staré radiátory se silnými ocelovými trubkami a chtěl bych je nechat, kondenzační plynový kotel asi nepříchází v úvahu, z toho prý musí být zajištěn odtok vody? Potřebuji teplotu vody kolem 75 °C podle toho, kolik mi ukazuje kotel na uhlí. U uhlí už nechci zůstávat, protože se musí příkládat, je z toho špína, jak máme teď nějaký ten o něco málo nízkoemisní kotel, tak špatně táhne komín, apod., jak člověk stárne, tak už to uhlí nezvládá, je to dřina. Budu tedy potřebovat předělat to na normální kotel na plyn a vyvložkovat kvůli tomu komín. Projekt dělají rovnou ty firmy, co se zabývají montáží plynových kotlů?

Na kondenzační kotel musíte mít samozřejmě odtok . To vám udělají a normálně to odkapá do kanalizace . Pokuď nejsou peníze problém není co řešit a dejte si třeba poptávku po internetu viz aaapoptávky a podobné . Komín samozřejmě vyvložkovat .
Asi bych pak šel cestou , jak bylo naznačeno u prvního příspěvku , kdy bych si pořídil sálavé kamna . Upravil (otevřel) dispozici , aby jste vytápěl co největší prostor . Ono stačí pár metru dřeva za sezonu . Zajistí to nezávislost a jdou na nic ohřát i pokrmy . Sálavé teplo je velice příjemné .

:-D

Tak na to zapomeň.

Pokud topíš na otopnou vodu 75 °C, máš docela velký problém s tepelnými ztrátami. Normální kotel na plyn už skoro nekoupíš (možná skladovky) a na nákladech za plyn proděláš.
Velké radiátory a trubky můžeš samozřejmě nechat, ale prodloužíš si tím reakční dobu otopného systému; nicméně pokud necháš stabilně jednu teplotu po celý den, tak to zase naopak bude velký klad.

https://www.penize.cz/spotrebitel/302135-klasicke-plynove-kotle-konci-od-zari-poridite-uz-jen-kondenzacni

Ty budeš potřebovat i projekt na plynovou přípojku. Záleží na firmě zda má také projektanta na plyn a vyběhá povolení. Hlavní problém ale je nezateplení baráku a to už tady zmínil "jenda d". Pokud na tom budou politici bazírovat a dojde i k nějakým sankcím po uplynutí 10 let, tak se bojím, že to špatně skončí. Na jednu stranu politici řvou, že jsme ve válce a na druhou stranu, kdy se markantně zvýšily ceny izolací nás nutí do zateplení. Pokud se planeta otepluje, tak když urychlíme oteplování tak nebudeme muset zateplovat. Nebo tato úvaha postrádá logiku?:-)

Oni to udělají tak, že pokud to nebudeš splňovat tak budeš mít např. dražší energie. Třeba nyní budou zvyšovat daň z nemovitostí o 100%. Uhlí se mi zdražilo také o 100% (topím briketami). Jak to dopadne s elektřinou či plynem nedokážu predikovat, jelikož zde rozhodují lidé kteří nedokážou posoudit důsledky svého rozhodnutí a nebo je dokážou, ale mají tam svoje ekonomické zájmy - slušně řečeno. Živě si pamatuji, kdy naše energetická komise připomínkovala cenu vykupované elektřiny ze solárů, která byla dvakrát větší než v Německu. Nic nebylo přijato a následně se dozvíš, že třetina poslanců v tom byla zaháknuta otevřeně, třetina skrytě a třetina netušila o čem hlasuje.:-)

Pane Fialo .
Současná vláda za svého předsednictví dotáhla program emisních povolenek (fit for 55) i na vytápění budov . Tedy nejen jak je to v současnosti u energetiky.
Jednoduchý příklad. Vyrábíme v uhelkách elektřinu cca 1kwh za 50 halířu . Ale připočtete k tomu 2kč za emisní povolenku . A ty povolenky bude evropská komise stahovat z trhu a logicky bude narustat jejich cena.
A teď si to představte u vytápění domku u uhlí či plynu . To bude tedy masakr. Je to schváleno od roku 2027 . To se ještě mnoha lidem protočí panenky až budou koukat na učty.

Jsem dnes rodicum poprve vymetal komin a zjistil jsem, ze vyvlozkovany asi je, je tam trubka vnitrni prumer 19 cm. Asi samotova? Delka kominu od kotle cca 10 m.

Druhy komin je nepouzivany, v nem je trubka ze stejneho materialu, v ni pavuciny, ale vnitrni prumer pouze 13 mm, to je asi malo pro plynovy kotel?

[IMG-20230618-141504-0.jpg]

[IMG-20230618-141758-2.jpg]

[IMG-20230618-141805-7.jpg]

[IMG-20230618-141809-5.jpg]

[IMG-20230618-141813-1.jpg]

[IMG-20230618-141816-8.jpg]

Jde o to zda máš nějaký projekt domu, z kterého může projektant plynové přípojky bez měření na místě vycházet. Pokud to bude muset zaměřovat tak to jsou další peníze. Cenu ti asi nikdo přesně neřekne. Budeš to muset mít schválené stavebním úřadem. Samozřejmostí je také mít komín dle kotle. Bez toho a následné revize tě na plyn nedostaneš plynový měřák a následně smlouvu na odběr plynu.

Zdravím,ten komín na půdě musí být omítnutý a obílený,jinak pokud to bylo zkolaudováno dříve,tak dvoje betonová dvířka a závora vyhovují.Horší bude,jestli to budete dodatečně kolaudovat,tak to budete muset předělat.Pozor i na laťování,nesmí být nic hořlavého u komína blíže pěti centimetrů.:-)

Mám to podobně jak máš v plánu. Dole ve sklepě starý Dakon Dor24 a v přízemí Baxi Duo Tec s připojeným 80l zásobníkem TUV z Dražic. Naprostá spokojenost.
Něco takového, ale není to přesně ten samý, máme starší typ, ale už 8-10 let funguje naprosto spolehlivě. https://www.baxi.cz/nova-zelena-usporam/duo-tec-compact-plus/

Stačí jednou za rok nebo dva očistit hořáky. Jinak ty kotle mají čerpadla, tuším značky Grundfos a trojcestný ventil pro přehození na ohřev TUV.
Ke druhé otázce. Myslím, že to neprojde, pokud ten komín nemá dva průduchy.

Ke třetí otázce, ten plynový kotel bude mít určitě čerpadlo. Osobně bych ho umístil dolů. Mně se líbí tento https://kotle.heureka.cz/baxi-luna-platinum-plus-1_18-7219689/#specifikace/ Dá se k němu ještě dokoupit zásobník na teplou vodu. 80 litrů trvá cca 17 minut.