Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak připojit elektrický sporák k elektrické síti?

Úplně nový sporák má svorkovnici a plánek (viz obr.). Přívodní kabel je L1, L2, L3 + zem. Z plánku jsem vybral připojení třetí možnost (230 V 3-) s tím, že na svorky 1+2 (propojené přemostěním) připojím L1, na svorky 3+4 (propojené přemostěním) připojím L2, na svorku 5 připojím L3 a na svorku 6 připojím zem.
Je takové připojení sporáku správně?

Zaráží mě, že v plánku (třetí možnost 230 V 3-) mezi svorkami 1+2 a svorkami 3+4 je uvedeno 230 V. Podobně mezi svorkou 5 a svorkami 1+2, nebo svorkou 5 a svorkami 3+4 je rovněž 230 V.

Otázkou je, zda mají všechny plotny při všech zapojeních plný výkon. Asi ne, ale to by mělo být v popisu. Proč nezvolíš 3 fázové zapojení 400 V 3N? V tomto zapojení budou mít všechny plotny nejvyšší výkon.
Je to klasická nebo indukční deska?
Je tam zjevná chyba, mezi fázemi bude vždy 400 V.

Co vás vede k volbě zapojení třetí možnosti ? Pokud nebydlíte v americe tak jinde nevím o sdruženém napětí 230V a fázovém 120V . Pokud tedy jste v čechách tak je pouze možnost jednofázově na fázové 230V , nebo vzhledem k tomu že píšete o třech fázích tak na sdružené napětí 400V a to pouze pětižilovým kabelem.
Jiná možnost není !! S ohledem na vaší špatnou volbu doporučuji svěřit připojení oprávněné osobě !! kterou zaručeně nejste . jde o nebezpečné zařízení kde se chyby neodpouští , pracujete holýma rukama na kovovém zařízení kde se přímo dotýkáte. nutno opravdu proměřit ochraný vodič a spolehlivost jeho připojení !

Třetí možnost jsem volil právě proto, že přívod je čtyř žilovým kabelem. Chtěl jsem se vyhnout instalaci nového pěti žilového kabelu dlouhého asi 10 metrů a přes mnoho místností.
Jiná možnost opravdu není? Jak připojují stejný sporák například v paneláku, kde mají pouze 230V a ne 3 fáze?

Hned ta první možnost pokud to vydrží pojistka nebo jistič na té fázi.
Koukám na tu třetí možnost, vidím, že na odporových spirálách bude sdružené napětí 400V, u ostatních možností jen fázové 230V.
Takže předpokládám, že ty spirály budou víc topit a možná to nevydrží. Už ta první odpověď na to poukazuje.
Možná se pletu, už se mi klíží oči a jdu spát.

Bud sa pripoji na jednu fazu, co moze byt nasledne pricinou obmedzeneho vykonu (bud idu vsetky 4 platne na nizsi vykon, alebo jedna na plno, ostatne znizene, a ine moznosti - zalezi od vyrobcu), ak su k dispozicii 3 fazy, taha sa 5zilovy, kde standardne sa pouzivaju 2 fazy na sporak a tretia na vstavanu ruru. Kedze mas natiahnuty 4zilovy, pochybujem zeby to bol v zlozeni L+L+N+PE, skorej by som to tipoval na L+L+L+PEN
A aky mas v byte rozvod? Dvojzilovy alebo 3 zilovy?
Ono to nieje sranda, ak sa to blbo zapoji, moze odist elektronika . . .

Otazka je ci aj provod je L1L2L3PEN, nielen privod ku sporaku . . . ale ak tam bol elektrikar, tak asi vie co robi, aj ked, videl som vselijakych. Pretoze rozbocit v nejakej wago pred sporakom jeden privod na tri, neda L1 L2 L3 :-) To mna nenapadlo, to som zazil :-).

Zem (žltozelený) pripojíš na zemniacu svorku. Jeden z fázových vodičov (napr. L3) preznačíš na oboch koncoch (aj pri sporáku a aj v rozvádzači) modrou páskou alebo modrou bužírkou na N a pripojíš na preklemované svorky 4 a 5. Samozrejme v rozvádzači tento preznačený vodič pripojíš na N. Keby si tam nechal fázu, tak sporák by ti vyhorel. L1 pripojíš na svorku 1 a L2 na preklemované svorky 2 a 3. Teda stručnejšie, urobíš to podľa poslednej (štvrtej) schémy na svorkovnici s tým, že jeden z fázových vodičov na kábli preznačíš a použiješ ako nulák.

Tak jsem objednal elektrikáře. Po prohlídce rozhodl, že od sporákové kombinace ke spotřebiči vymění čtyř žilový kabel za pěti žilový. Ve sporákové kombinaci pak propojí modrý drát s ochranným. (Doufám, že odpojí příchozí fázi.) Nemluvil o tom, že něco takového udělá v rozvodné skříni.
S takovým řešením byste souhlasili?

Ano, přesně tak. Jen jsem měl obavu, že nestačí vyměnit kabel pouze do úrovně vypínače, ale že musí být vyměněn až do rozvaděče.

Mimochodem - Ve schématu (čtvrtá možnost) je zřejmě další chyba. A to, že mezi 1 a (2+3) (mezi L1 a L2) je uvedeno 230 V.

Stačí, rozdělení PEN na PE a N lze provést v zásadě kdekoliv v úrovni rozvodu (používá se např. i při dodatečném vložení proudového chrániče pro venkovní zásuvky), a navíc kvůli výměně sporáku těžko bude někdo dělat rekonstrukci celé elektriky když všechny ostatni rozvody má čtyřvodič/dvouvodič. V těch schématech žádné chyby nejsou, ani jak někdo psal výše, stačí si uvědomit, že ze sítě vždy přivádíte fázové napětí 230V proti uzlu zroje (N) a spotřebič je rovněž takto zapojen. 400V by tam bylo pouze, když by nebyl přiveden N ani ze sítě, ani ho neměl vyveden sporák. Pak by musel být ale sporák vnitřně zapojen jinak.