Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou autonabíječka - inteligentní, funkční

Zdravím,

sháním nějakou inteligentní nabíječku, jak je dneska módní, protože mě nebaví hlídat trafo. Protože je jich nepřeberné množství a všelijaké čínské bazmeky se honosí na první pohled přesvědčivými údaji, že zrovna ta konkrétní je nejlepší ze všech, tak se ptám zde, protože fakt nevím.

Mám šidítko Black&Decker BDV090, ale v životě to nezabije úplně. Poznám to hned, jak rychle točí startér...

Nejezdím furt, nepotřebuji nabíjet furt, ale takhle v zimě sem tam.

Nemáte někdo osobní zkušenost s nějakým kouskem za rozumnou pořizovací cenu (tu vidím tak okolo 1000 korunek, jestli to stačí)?

Mám nabíječku z Lidlu. Nevím, jak je dobrá, ale nabíjí spolehlivě a má tam i polohu pro nabíjení navíc do mrazu.
https://www.lidl.cz/p/ultimate-speed-nabijecka-autobaterii-ulgd-5-0-a1/p100315312 tu teď nemají, mám starší typ bez displeje
ale mají https://www.lidl.cz/p/ultimate-speed-nabijecka-autobaterii-uldg-10-a1/p100356349 za 999 Kč, tak se do limitu vejdeš. Ale kdyžtak vzít něco levného k tomu, nad 1000 Kč je doprava zdarma.

Dobrá už je v košíku, jenom jsem vzal tu MXS 5, aby to nabilo kdyžtak i 65 Ah v esůvéčku ;-)
Má hodně kladné recenze, tak uvidíme.

Ještě jedna věc, protože jsem paranoid a Vždycky jsem nabíjel tak, že jsem otevřel špuntíky, vyndal z auta a samozřejmě tím i odpojil z auta.
U těhle s geniální inteligencí ale tuhle proceduru právě asi nemusím dělat, co?

Black&Decker zůstane na mašinu :puff:

Co já vím. Říkám, že jsem to dělal po staru, takže odšpuntovat a vyndat z auta. To už asi dneska není trendy. Elektrika jde mimo můj obor. Vždycky jsem myslel, že jak stoupne napětí a proud, tak se pak může něco usmažit.

No ta MXS 5 mě z protekce vyšla asi jen o 150 Kč víc, než 3.8, tak jsem jí vzal.

Jojo, Japonci to tak většinou mají, co jsem stačil napozorovat, ale třeba u VW je zásuvka pod proudem furt, tak je to docela dobrá frajeřina. Zapojoval bych to v kufru, takže by ani nepřekážel kábl. Ale spíš budu přemýšlet, kam vyvést tu zásuvečku, co se našroubuje

Proč šmejd? Co konkrétně je na té z lidlu špatně?
A otevírat špunty na baterce? Co je to za blbost? Dneska 99% baterié špunty na dolívání nemá - jsou bezúdržbové. A špunty se otevíraly dříve při nabíjení klasickou trafo nabíječkou. Od toho je tohle inteligentní nabíječka, která baterii nepřebíjí a tudíž není potřeba otevírat špunty :-p

Měřil, měřil, ale při jednodušším způsobu měření se taky "prdlajs akorát"! nic moc nenaměří. Musí se sofistikovaně měřit. Nabiječka totiž průběžně "testuje" nabíjení a to způsobuje problémy při laickém měření. "Vadí" jí totiž, je li něco dalšího připojeno v, nebo k nabíjecímu obvodu. Podle Vás neumý, podle mne umí nabít naplno. Podle mne ale neumí, po Vašem neumý akumulátor přebít /provařit, vyvařit/ To nedokáže ! :-)

Zdravím,také máme tu z Lidlu,možná už deset let.Je výkonově stejná,jako ta 5 Ampérová za předraženou cenu.Čas od času je potřeba,koupil jsem ji přítelkyni.Minulý měsíc ji opět musela použít,nechala svítit v pátek světla na Picassu,je tam i pískátko na upozornění zapnutí světel ,není blondýna a stejně se to povedlo ,je tam 82 A baterie.Picasso má jednu výhodu i nevýhodu,jak klesne napětí pod 12 V,tak se vše automaticky odpojí,takže nedojde k úplnému vybití baterie.
Dala to nabít,ví kam kabely,žádné sundavání víček,baterka je pod přední sedačkou.Za odpoledne baterie opět OK a to je již pětiletá.Ta nabíječka je chytrá,nevaří baterii,dobře nabíjí.Není to nabíječka na nabíjení velkých totálně vybitých baterií,tam by nabíjení trvalo dlouho.Má ji leta i pár známých a nestěžují si.:-)

Zkoušel jste nabít totálně prázdnou,myslím nízké napětí a neznámé kvality baterii?Ten pán na videu je pokustón,dělám podobné věci,jen však né tak za draho.Ty kondenzátory nenabíjí,jen je použil jako zdroj k ošálení nabíječky ohledně načtení voltáže pro sepnutí.Vlastním povícero chytrých nabíječek a také nechtějí nabíjet při hodně nízkém napětí.Není třeba předražené superkondenzátory,ale zařadím paralelně další nabitou baterii na pár minut,stačí malá kapacita,tu pak odpojím.Mám to odzkoušeno hlavně u li-ionek.
Když pokus s funkčností nabíječky,tak s baterií kterou po nabití změřím a ukáži výsledek,nabíjet se dá každá mrtvá baterie pokud není ve zkratu.Jako solárník mám několik odstavených baterií,mají skoro třináct voltů i po roce,ale nemají kapacitu.
A ten podvod s desulfátorem je něco,také ho vlastním,desulfatace je dlouhodobý proces na několik dní,nikoli lživě na nabití jedním cyklem za pár hodin.Je to jen komerční tah pro hloupé lidi,výsledek nula.:-)

Tak pánové už se mě dvakrát stalo, že mě aku kleslo i na 11.75V to když jsem nechal svítit světla, a co si myslíte co na to Ctek? Nabil to jak nic, a aku je jak nová, po dvou dnech měřím napětí 13V na aku v autě. Dobrá ne..... Tak a to by mě zajímalo co dokáže ten Lidl krám. Jo jinak mám i Ctek mxs 10. A ten opravdu není stejný.

A pokud se zeptáte proč, mám v autě někde zkrat a nefugují zadní světla a pípák rozsvícených světel.

Pozrel som sa, a vala som sa od smiechu nad panom testovacom. Len jeho "ked sa pozriete na hrubku kablov od cinskej nabijacky a od tej z lidlu, " . . . srandista, co porovnava prierez kablov vratane izolacie :-) (Bavime sa o vykone, nie o nejakej bezpecnosti)

Já tam vidím tohle! To opisuješ EXIDE Premium 12V 47Ah 450A EA472 ano ta nemá špunty.

Autobaterie Baterie Čepek Endurance 56Ah 540A

Typ: bezúdržbová baterie
Nabitý na 100%: ANO, okamžitě použitelný
Otevírací: Ano (Návod)
Záruka: 36 měsíců

Napětí: 12V
Kapacita: 56 Ah
Startovací proud: 540 A
Polarita: PLUS vpravo

Délka: 207 mm
Šířka: 175 mm
Výška: 190 mm
Spodní uchycení: B13

https://www.youtube.com/watch?v=gqWBED90940&t=11s

Já bych předně zjišťoval, proč ta baterka potřebuje dobíjet. A hledal bych problém spíš v autě. Nebo že akumulátor už má své za sebou a potřebuje vyměnit.
Letos to bude šestnáct let co jsem si koupil tehdy nové auto, jednou mi akumulátor odešel (rok předtím mi v servisu říkali, že už přesluhuje), koupil jsem nový a jinak ani nevím, že ho mám. Pravda, auto mám v garáži. S autem moc nejezdím, hlavně do hyperqelbu po městě.
U auta co jsem měl předtím, když dosluhoval akumulátor stačilo, když jsem přes noc připojil dobíječku ubastlenou z trafa T6 a jedné diody, akumulátor se oživil, že byl schopný studený motor nastartovat a akumulátor se dobil při jízdě.
https://www.elektro-svestka.cz/detail/9942/trafo-t6-220--12v-2va-tr2
:beer:

Ono ta nabíječka Lidl versus další je tak nějak dle obliby a hlavně ceny.Mám ji také.Ale zjistil jsem že když na displeji už ukazuje plné nabití tak po následné kontrole pod zatížením vykazuje stupeň nabití cca 85 procent .skutečné napětí po zatížení je cca 12,52 V.Což je podle mě docela málo.Tak jsem porovnával s nabíječkou CCR a té nabíjení trvalo o dost delší dobu a po kontrole pod zatížením vykazovala napětí 12,8 V což je podle mého soudu optimální.Když vezmu v potaz že ve vozidle dochází k poměrně rychlému vybíjení tak zhruba za 10 dní pokud člověk najede málo jako já tak musím zase nabíjet.Ale stále nejpřesnější kontrola stavu baterie je měření hustoty elektrolytu.Bohu dík jsou už dnešní aku téměř všechny otevíratelné.

Kvalita nabíjecího napětí a proudu je velmi důležitá. Vysoké zvlnění proudu způsobuje zahřívání akumulátoru
a urychluje stárnutí kladných elektrod. Velké zvlnění napětí může také rušit jiná zařízení připojená k
akumulátoru. Nabíječky CTEK dodávají napětí a proud vysoké kvality, s nízkým činitelem zvlnění.

Se píše v návodě k použití.

Se zájmem pročítám, příspěvky k tématu a chci se jen zeptat, je vlastně třeba řešit věc tak podrobně?
Jak často vlastně baterií dobíjíte? Já u svých dvou dieselů , u toho ,které jezdí pravidelně a i větší vzdálenosti nedobíjím nikdy, dobíjí se jízdou a u druhého auta, které jezdí na příležitostné cukačky, víceméně na pár km tak ji dobíjím tak 2x za rok a to spíše pro můj pocit, že pro auto něco dělám.
V obou autech baterie cca 6let a nepozoruji u nich žádný problém.
Dobíječku z lidlu tedy používám na motobaterii do své kývačky, která najede cca 200km za rok. Aby byla baterie aspoň nějak aktivní. Tam je obyčejná baterie 5 let stará a také stále plně funkční.

Tématu jsem se nezúčastnil, nicméně mám tři nabíječky (Lidl, Bosch a AEG).Autobaterie 12V, které ovšem nemám v autech dobíjím Boschkou a nabíječkou AEG která dobíjí i 24V dobíjím čtyřkolové elektrické vozítko pro seniory. Lidláckou nabíječkou jsem dobíjel moto baterie u čtyřkolového motorového vozítka, které se využívalo stejně jako seniorské jen v sezóně. Akumulátor z auta dobíjím většinou jen sousedovi u kabrioletu (veterána), který je také využíván jen v letní sezóně.

Tak jsem to tu prošel, slušně se to rozjelo. Zachytil jsem jeden příspěvek, že bych měl především zjistit závadu v autě, proč se baterka vybila. Tak jen opakuji, že závada byla prosím ve mně, protože jsem nechal pěkně topit vyhřívací potah. Ten žere docela dost bych řekl, takže těch 56 Ah hezky vylámal tak, že neukazovaly ani hodiny.

Jinak k nabíječkám. Nejsem z vás moudrý. Rád bych věřil tomu Lidlu, protože nenabíjím denně, ale zase vím, jak umí urychlit smrt aku blbá nabíječka. Nic jsem neměřil, nemám čím a nerozumím tomuto oboru, ale zkrátka tady jsem chtěl mít trochu jistotu, páč tu věc asi budu mít chvíli doma a vzal jsem ten silnější Ctek. Po nabití to točí startérem jako po másle, což po nabití Black a Deckerem nedělalo, takže asi ok.

Jenom tedy nikde není výslovně uvedeno, že můžu nabíjet aku připojenou na auto. Je to bezpečné, když jsou tam ty výkyvy proudu a napětí?

Bezpečné by to mělo být, tento problém /nabíjení v autě zapojené baterie/ se zde , nebo jinde již dříve řešil.
Z vlastní zkušenosti ale vím, že ta "lídlácká" nabíječka "nechce" nabíjet, je-li v nabíjecím okruhu zapojen běžný ampérmetr. Dále v případě, že je k nabíjené baterii připojen nějaký spotřebič, t.j. je-li baterie zapojena v novějším autě, nabíječka přepne dříve na "udržovací" nabíjení. Baterii pak nabíjí podstatně nižším proudem a plného nabití se dosáhne až po delší době. Nabíjí-li se "odpojená" baterie, přechod na udržovací nabíjení se uskuteční při vyšším napětí baterie, podle grafu v manuálu. To znamená, že je-li "něco" zapojeno v nabíjecím okruhu, nebo "něco" připojeno k baterii, nabíječka změní režim nabíjení.

" Ten žere docela dost bych řekl, takže těch 56 Ah hezky vylámal tak, že neukazovaly ani hodiny" - V tomhle případě pozor na lidlovskou nabíječku - neumí nabít totálně vybitou baterii, protože nerozpozná jestli se jedná o 6V nebo 12V baterii a neumí začít nabíjet..To dělám tak, že baterii napíchnu na 10 min. na starou trafo nabíječku a potom dám na lidlovskou.
Jak jsou na tom s nabíjením úplně vybité baterie ty jiné inteligentní nabíječky to nevím, ale ta lidl to neumí

Gak jsem lopata a zase jsem tam nechal to topení zpropadené. Baterka mrtvá pod hranici vybitého stavu. Krásně zase dobitá, takže si ten Ctek nechám, protože se zatím osvědčuje a zjevně ho budu potřebovat často :-D

Nabíjel jsem to připojené na autě (byť se mi všechno vyresetovalo) a všechno přežilo, takže se to asi snese nabíjet připojené v autě, přestože v návodu o tom nic není. Jenom, že v případě možnosti režimu obnovy akumulátoru se doporučuje odpojit, vyjmout a otevřít kvůli plynu.