Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Elektronika - obrácené napětí DC

Našel by se zde jednoduchý návod (schema) pro lineární obrácení velikosti napětí? Např. vstup DC 0-5V (nebo 0-10V to je jedno) na výstup 5-0V (10-0V). Tzn. Pokud bude vstup např. 5V = výstup 0V, vstup 0V = výstup 5V, Vstup 3V = výstup 2V, atd... Ideálně za použití tranzistorů nebo asi spíše operačního zesilovače.

Řešení:

Nevím, zda jsi pochopil co potřebuji. Všechny měniče (kam mě odkazuješ) mají jedno jmenovité výstupní napětí. Já potřebuji výstup podle vstupu. Čím vyšší napětí na vstupu - tím nižší napětí na výstupu (a obráceně). Lineárně. V rozsahu 0-5V, nebo 0-10V.

Proudový senzor co mám pracuje tak, že čím vyšší proud snímá, tím dává vyšší napětí (0-5V). Toto napětí potřebuji pouze obrátit. Tzn výstup 5V při nulovém proudu.

Možná se něco takového dá i koupit, nemohu to ovšem najít. Dokázal bych si to i zbastlit sám. Myslím, že s použitím OZ to nebude složité zapojení. Ale nemohu na něj přijít ani jej nikde najít. Proto byl dotaz na schéma zapojení.

Našel jsem spoustu zapojení s OZ, aby se pokaždé choval jinak (dokonce i se zesílením menším než 1). Ale nic se mi přesně nehodilo k mému účelu. S externím napajením počítám. Ale myslím, že jsem už pochopil lední Brtník, s použitím druhého izolovaného zdroje. Pokud se nepletu, tak využít rozdíl těchto dvou napětí. Pak bych mohl získat to co potřebuji. Bastlím využití přebytků ostrovní FVE k ohřevu vody, tak, aby to nežralo nic z baterek.

aha, psal jsi že vstupní napětí je 5v nebo 10v a že je to jedno. když ho potřebuješ přesně kopírovat, zjevně to tedy jedno není ...
znovu si čtu zadání a tam to na konci řádku je, tak dlouho moje pozornost nevydržela. čili výstup nemá jít do záporna, jen opačně od napájení do nuly.

jak už tu psali, invertující zapojení operáku to umí, ale má to mouchy:
- operáky s rozsahem výstupního napětí 0-napájení (full range) nejsou běžné a taky neumí větší zátěž. typické je, že maximální rozkmit napětí na výstupu je Vcc-1.5V.
kolem nuly to bude podobné, když se použije nesymetrické (jen kladné) napájení. buď půjde ta chyba zanedbat, nebo něco s lepším saturákem - možná tzv. sluchátkové zesilovače.

- proud zátěží pár desítek mA obyčejný operák spíš neudělá. respektive na něm vznikne výkonová ztráta, na kterou není dělaný. opět si projít katalogový list nějakého sluchátkového zesilovače, případně nějaký výkonový zesilovač v pozdru pentawatt.

zajimavé brouky by mohly být: lm386, tda2030
anebo přehodnotit požadavek na zátěž pár desítek mA.

- nakonec ještě nazanedbatelná věc: snímáš proud někde na čidle v obvodu. to čidlo má izolované výstupní napětí proti tomu obvodu, nebo je to něco jako bočník, ze kterého se snímá úbytek napětí?
když je to elekticky spojené s původním obvodem a vřazený snímač s měřákem na něm plave, obvykle jeho napájení nejde spojit s původní napájecí nulou.

0-5V nebo 0-10V jsem psal proto, že spousta obvodů je dělána na taková rozmezí. Z 0-5 pro mě není problém udělat 0-10. Dal jsem tím větší prostor odpovídajícím. Pokud výstup nebude přesná nula ale pár milivoltů, v případě na který to chci použít to bude mít zanedbatelný vliv. Zkoušením to stejně budu pilovat k dokonalosti. I s různými druhy OZ. Pár desítek mA je pouze předpoklad, co může "žrát" SSR. Ano, samozřejmě budu brát v potaz katalogový list každého OZ. Myslím, že v nejhorším případě by neměl být problém výstup OZ posílit tranzistorem. Senzor je hallův snímač (není přímo spojený s vodičem ze kterého snímám proud), samozřejmě s nějakou elektronikou aby byl výstup 0-5V. V tom ještě nemám úplně jasno, jak bude fungovat. Vše odhalí až zkoušení a ladění obvodu.

Pokud se do toho pustíš, nepoužívej funkci map(), která se tady nabízí. Je špatně napsaná.
Doporučuji místo toho:

náhrada za funkci map:

int Range(int _x, int x1, int x2, int y1, float y2)    // jedna promenna musi byt float kvuli float vysledku
{
  float k = (y2-y1)/(x2-x1);
  int _y = round(k*(_x-x1)+y1);
  return _y;
}

lepší výsledky bez zaokrouhlení
pro ESP8266 stačí typ proměnné int, pro 8mi bitové AVR328 musí být long

int improved_map(int value, int minIn, int maxIn, int minOut, int maxOut)
{
    const int rangeIn = maxIn - minIn;
    const int rangeOut = maxOut - minOut;
    const int deltaIn = value - minIn;
    // konstanty v pevne des.carce davaji lepsi vysledek pri deleni a zaokrouhlovani
    constexpr int fixedHalfDecimal = 1;
    constexpr int fixedDecimal = fixedHalfDecimal * 2;

    return ((deltaIn * rangeOut * fixedDecimal) / (rangeIn) + fixedHalfDecimal) / fixedDecimal + minOut;
}

Díky za radu. Všichni se mě ptají co chci "pod stromeček". Tak bych už jeden tip měl :-D. Než bude FVE vyrábět zase přebytky, je času dost. Zatím budu "studovat" ;-). Co jsem se tak díval, je nutné kupovat originál, nebo stačí nějaký klon? Je v tom nějaký důležitý rozdíl?

Např: https://www.vokolo.cz/nano-every/

Teda kromě toho, že tohle je údajně výkonnější a má to jiné USB (tomu,že je to originál moc nevěřím).

Klony bohate staci, rozdil byva ve svabu co tam dela virtualni seriak. Klony obvykle maji neco s CH340, k cemuz windows nemaji originalni driver a je nutny ho doinstalovat - to je ovsem jediny problem, jinak fungujou z 99.9% jako original.
Resit vykon pro tuhle aplikaci nedava zadny smysl a to i kdyby k tomu clovek pridal display, kroutitko, hodiny, dalsi 4 mereni a nevim co dalsiho - porad ho to bude mit nadbytek. Jasne, je spousta aplikaci kde je treba neco velmi rychle pocitat a pak se neco vykonejsiho hodi, ale tady je to jedno. A kdyz se bavime o necem vykonejsim, tak myslim spis 32 bit desky, ten narust ceny tam taky neni velkej, ale dokud ten projekt neni alepon trifazovy pure sine menic, tak je to kanon na vrabce.

Klony obvykle maji neco s CH340, k cemuz windows nemaji originalni driver a je nutny ho doinstalovat

Ve windows 10 je tomu přesně naopak, klon s CH340 byl v pohodě, aniž bych cokoliv instaloval, zatímco pro originál arduino mega jsem ho musel instalovat. Další rozdíl v desítkách bylo usb acm, které taky zvládají (komunikuje tak třeba GPS, rozchodit to ve windows vista a xp dalo docela zabrat, v linuxu a raspberry bez problémů a v desítkách také).

Situace na trhu je taková, že je člověk rád, když sežene klon za slušnou cenu, přecejenom hrajeme si na nedostatek, klony v GMe stojí, co dřív stál originál, něco se snad ještě rozumně dá koupit na aukru. Ale arduino se ještě aspoň dá sehnat, takové raspberry je nejmíň rok absolutně vyprodané.

Se mi zdá, že v Čině (např. Aliexpess) koupíš snad vše. Navíc dost věcí je s cenami v ČR nesrovnatelné. Za naprosto stejný produkt. Teda pokud to člověk nepotřebuje zrovna "zítra". Ohledně instalace snad nebude problém. S Arduinem nemám zkušenosti žádné, ale jako většina používám W10 a spousta prodejců píše, co je pro potřeba doinstalovat (i s odkazem). Šlo mi o to zda není nějaký zásadní rozdíl ve funkčnosti, či v něčem, co je na první pohled neviditelné a pak řešit problémy, které by s originálem nebyli..

Ahoj. Po krátké odmlce jsem se rozhodl k tomuto tématu připsat ještě dotaz "mimo téma". Jelikož jsem se opět dostal do situace s OZ. A to kvůli D/A převodníku. Jakýsi D/A převodník pro arduino mám již objednaný, ale jen pro zajímavost: zprvu jsem se pokoušel o jednoduchý převodník typu viz. příloha. Nejspíš by stačil. V jednoduchém simulátoru funguje jakž takž dobře. Ovšem v reálu je problém. OZ musím napájet pouze kladným napětím, (možná tam je problém), zkoušel jsem i napájet OZ vyšším napětím než 5V. Marně. Vše měřím DC voltmetrem, i když vím, že na PWM (údajně cca 500Hz) může být naměřená hodnota zkreslená. Možná je problém ve fci "map" (zkusil jsem použít), nevím jaký má nedostatek, ale i při pokusech o změnu ve vstupních parametrech MAP, musí být na výstupu PWM 0V (snad to arduino dokáže) . A možná je problém ve stařičkém OZ "LM1458" Jde o to, že výstupní napětí z OZ nikdy neklesne pod cca 2V (dokonce ani při odpojených vstupech OZ). Může nějaké zapojení druhého OZ (ve stejném pouzdru) srovnat nulu? Nebo dokázal by to vyřešit jiný OZ např. typu rail-to-rail, nebo může být problém někde jinde?

v případech napájení pouze jedné polarity je rail-to-rail správný postřeh. v takovém zapojení nemá impedanční oddělovač lm1458 co dělat.
určitě to nejde s operáky, které mají na výstupu (nebo před koncovým tranzistorem) darlington.

levné řešení: při malém zatěžovacím proudu jde dosáhnout napětí blízkého nule třeba s lm358.

Díky všem za odpovědi. Využiji téměř vše. Co kdybych dokázal složit souměrné napětí -5, 0, +5V z 78M05? Dalo by se využít třeba toho neschopného OZ s využitím druhého OZ ve stejném pouzdru, abych dosáhl krajních hodnot? Jasný, že nejde o nějakou korunu, ale, o informaci, která může pomoci v budoucnu..