Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Elektronika - obrácené napětí DC

Našel by se zde jednoduchý návod (schema) pro lineární obrácení velikosti napětí? Např. vstup DC 0-5V (nebo 0-10V to je jedno) na výstup 5-0V (10-0V). Tzn. Pokud bude vstup např. 5V = výstup 0V, vstup 0V = výstup 5V, Vstup 3V = výstup 2V, atd... Ideálně za použití tranzistorů nebo asi spíše operačního zesilovače.

Řešení:

Díky všem za odpovědi. Využiji téměř vše. Co kdybych dokázal složit souměrné napětí -5, 0, +5V z 78M05? Dalo by se využít třeba toho neschopného OZ s využitím druhého OZ ve stejném pouzdru, abych dosáhl krajních hodnot? Jasný, že nejde o nějakou korunu, ale, o informaci, která může pomoci v budoucnu..