Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Elektronika - obrácené napětí DC

Našel by se zde jednoduchý návod (schema) pro lineární obrácení velikosti napětí? Např. vstup DC 0-5V (nebo 0-10V to je jedno) na výstup 5-0V (10-0V). Tzn. Pokud bude vstup např. 5V = výstup 0V, vstup 0V = výstup 5V, Vstup 3V = výstup 2V, atd... Ideálně za použití tranzistorů nebo asi spíše operačního zesilovače.

Řešení:

Ahoj. Po krátké odmlce jsem se rozhodl k tomuto tématu připsat ještě dotaz "mimo téma". Jelikož jsem se opět dostal do situace s OZ. A to kvůli D/A převodníku. Jakýsi D/A převodník pro arduino mám již objednaný, ale jen pro zajímavost: zprvu jsem se pokoušel o jednoduchý převodník typu viz. příloha. Nejspíš by stačil. V jednoduchém simulátoru funguje jakž takž dobře. Ovšem v reálu je problém. OZ musím napájet pouze kladným napětím, (možná tam je problém), zkoušel jsem i napájet OZ vyšším napětím než 5V. Marně. Vše měřím DC voltmetrem, i když vím, že na PWM (údajně cca 500Hz) může být naměřená hodnota zkreslená. Možná je problém ve fci "map" (zkusil jsem použít), nevím jaký má nedostatek, ale i při pokusech o změnu ve vstupních parametrech MAP, musí být na výstupu PWM 0V (snad to arduino dokáže) . A možná je problém ve stařičkém OZ "LM1458" Jde o to, že výstupní napětí z OZ nikdy neklesne pod cca 2V (dokonce ani při odpojených vstupech OZ). Může nějaké zapojení druhého OZ (ve stejném pouzdru) srovnat nulu? Nebo dokázal by to vyřešit jiný OZ např. typu rail-to-rail, nebo může být problém někde jinde?

v případech napájení pouze jedné polarity je rail-to-rail správný postřeh. v takovém zapojení nemá impedanční oddělovač lm1458 co dělat.
určitě to nejde s operáky, které mají na výstupu (nebo před koncovým tranzistorem) darlington.

levné řešení: při malém zatěžovacím proudu jde dosáhnout napětí blízkého nule třeba s lm358.

Díky všem za odpovědi. Využiji téměř vše. Co kdybych dokázal složit souměrné napětí -5, 0, +5V z 78M05? Dalo by se využít třeba toho neschopného OZ s využitím druhého OZ ve stejném pouzdru, abych dosáhl krajních hodnot? Jasný, že nejde o nějakou korunu, ale, o informaci, která může pomoci v budoucnu..