Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zanesená panvička

Zdravím,
máte někdo nápad, jak očistit pánvičku od opáleného jídla, co už nejde umýt? Panvička je to kameninová či co to je. Není to teflon.
Pánvička se po každém použití myje pořádně, ale stejně se časem zanese tak, že to nejde umýt jarem.

A něco podobného se žehličkou. Ta se sice nemyje, ale po čase se takto zanesla plotna.

Na obou věcech to bude asi karbon. Něco, co rozpouští karbon?

děkuji

Na žehličku se dá v drogerii (ale v drogerii, ne v těch současných kosmeteriích) koupit čistíci tyčinka na žehličku. Velká asi jako palec, napatlat na teplou žehličku, ono to odstraní ten sajrajt na ní.

Pokud jde o pánvičku - moje máti měla skleněnou zapékací mísu. Za dlouhý roky se na ní udělala hnědá patina, která nešla nijak umýt, jak to bylo připečený a vytvrzený. Až si pořídila myčku, tak po několika cyklech v myčce to šlo dolů. Tedy pokud máš možnost to vrazit do myčky, mohlo by ti to pomoct.

Takže když na tu pánvičku naliju vodu, jar a dám na plotnu a nechám mírně vařit, tak to pustí? To se mi moc nezdá. V podstatě to hnědočerné je v různé intenzitě vyškvařené jídlo. Zbyl uhlík(to černé) a nějaké ještě nevyškvařené jídlo(hnědé). Pokud by to mělo jít teplou vodou, tak by to znamenalo, že i jiné hrnce by byly zanesené. Jenže ty takové nejsou, protože je voda a jar spolehlivě umyjí.

Když jsem v hrnci připálil popkorn, na dně byly černé spáleniny. Zkoušel jsem je nechat odmočit přes noc, nepomohlo. Povařil jsem je několik hodin, nepomohlo. Tu pánev jsem sice nevařil, ale analogicky bych čekal, že taky nepůjde. Hrnec jsem nakonec oškrabal drátěnkou. Škrabat drátěnkou však speciální povlak na pánvi si moc netroufám.

Ta myčka zase tak dlouho nemyje. Možná tak 10? min.z hodinového cyklu? Nejprve to opláchne, pak opláchne s chemkou a ohřívá vodu dlouho. Pak se to nádobí oplachuje horkou vodou s chemkou a pak čistou vodou. Že ta chemka je drsná bude zřejmě nějaký fakt, bo moji rodiče myčku mají už dlouho a M měla talíře s takovými fialovými čtvercovými ornamenty na okraji. Možná si na ně ještě někdo pamatuje, za komuny je měla třetina domácností. Párkrát v myčce a ornamenty byly fuč. Přitom předtím ty talíře měly ornamenty 40let bez poškrabání. Stejně tak různé hrnky s ornamenty z 90tých. Teď se dělá nádobí, co snese myčku. Tablety co tam používá jsou tuším ARO.
A i ten povrch talířů a skleniček je takový drsný. Nádobí tak divně smrdí. V podstatě nerad jím u rodičů, bo je mi to nádobí dost nepříjemné na ohmat a čuch. Když ho umyju pod i studenou vodou ve dřezu, tak drsnost a smrad zmizí.

no, ještě jsem bydlel u nich, jak to kupovali, tak vím na 100%, že to dělá odjakživa. Drsný povrch a takový divný puch z nádobí, který nevyčpí ani po týdnu.

Samozřejmě, smrad ze samotné myčky je jiná věc. Než se naplní chvíli trvá a jídlo pak na nádobí smrdí jak bolavá noha. Průběžný oplach utrpení zmírní. Tento smrad je však jiný, než ten z chemy. Dodnes mám ten smrad v nose, jak se myčka otevřela a takový specifický smrad z ní.

Čistič do čističky a nechat jí jet na prázdno... to jsou hlody co lze zaslechnout jen na pavlači a na internetech :D Zkusím to rodičům navrhnout

v DM drogérii predávajú pod ich značkou čistiacu penu v spreji-Backofen und Grillreiniger,doporučujem vyskúšať,je šetrná aj voči takýmto riadom,je na to použitelná,aj na smaltovaný riad,nieje taká agresívna ako klasické čistokrvné čističe na grily a trúby,je určená aj na riady smaltované,varné sklo,liatinové a spol...

Pánvička je nepřilnavá keramika. Časem se zabarví bílkovinami z jídla a nemá to vliv na funkci, bylo v návodu. Mám to na mém prvním kastrůlku s keramickým povrchem v mírnější míře a myčka s tím nic neudělá. Opatrně u nádobí z litého hliníku s tou chemií, malý oťuk může být větší díra.

tak jsem se na to zeptal přímo u výrobce a ten mi sdělil, že se jedná o připálení té keramiky a na funkci to nemá vliv. Není to jídlo, ani něco takového.

Takže to asi bude takové to zbarvení, něco jako když se nerez vybarví do modra. Tak keramika se zbarví do hnědo-černa, když zapůsobí teplota nad určitou hranici.

No eště že jsem nekoupil k očištění pánvičky tu myčku :D :D