Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bezdrátové spínání oběhového čerpadla od tepelného čidla v bojleru.

Řešíme možnost bezdrátového spínání od teploty v bojleru s ohřevem vody výměníkem, pro sepnutí oběhového čerpadla zajišťujícího cirkulaci mezi velkokapacitní nádrží vody, v níž je voda vytápěná tepelným čerpadlem. Jde o to, aby v/na bojleru byla osazeno tepelné čidlo (třeba PT100), jež by při poklesu teploty na cca 39 st.C iniciovalo vysílací impulz a pomocí nějakého vysílače a frekvence, případně signálu WiFi, by tento impulz bezdrátově inicioval v přijímači sepnutí kontaktu relé, jež by pak sepnulo oběhové čerpadlo, které by "protáčelo" vodu teplou cca 45 - 50 st.C, z této velkokapacitní nádrže vyhřívané tepelným čerpadlem, do vyhřívacího výměníku v bojleru. A při dostoupení teploty na cca 45 st.C, případně o nastavenou diferenci, opět oběhové čerpadlo bylo vypnuto. Něco jako jsou bezdrátové prostorové termostaty, spínajíci na základě prostorové teploty plynové, nebo elektrické kotle. Ovšem tyto nejdou pro tento účel použít, neboť nemají možnost napojení vnějšího tepelného čidla (je součástí vysílače termostatu) a rovněž nepracují v potřebném rozsahu teploty (od cca 5 st.C do většinou max. 30 st.C a jejich diference je poměrně malá). Neřešil jste někdo něco podobného, nebo nemáte někdo informace, co by se dalo použít a kde to sehnat? Případně zda a jak by se dal, pro tento účel, upravit nějaký prostorový bezdrátový termostat (doplnit vnější čidlo + upravit min. teplotu sepnutí na cca 39 st.C a nastavení větší diference). Díky za reakce.

Dobrý den,před dvěma lety jsem řešil dálkové sledování měření plynu,mám skříňku v plotě před domem,vzdálenost asi deset metrů.Můj nápad,laciný magnetický počítač otáček a dálkáč.Použil jsem ten z odkazu,napájeno nabíjecí baterií přes solární článek ze zahradní lampíčky.Spíná to trafíčko na počítadle impulzů doma na zdi.Místo tlačítka v ovladači to spíná magnetický spínač inicializovaný magnetem v měřidle kubíků.Takto byste mohl místo magnetického spínače spínat termostatem a na druhé straně relé sepne čerpadlo,jednoduché a funkční.Termostaty používám hodně také,ty z odkazu,nebo podobné řady,jsou spolehlivé,mnoho nastavení,prodávají na ně i krabičky za pár šupů.Řídím s nimi líhně,tam je přesnost velice důležitá,dále i jiné vychytávky okolo ohřevu vody v topení,hlídání teplot na solární elektrárně.:-)

https://pt.aliexpress.com/item/32956103016.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.23ee6f50wLtBfT&algo_pvid=2f4dbdf3-5862-46b6-9fea-098744f431c0&algo_expid=2f4dbdf3-5862-46b6-9fea-098744f431c0-17&btsid=0b0a182b16081236523888613e1764&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

https://pt.aliexpress.com/item/1005004569481986.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2c61716cswgbyL&algo_pvid=71cd211e-a3d8-490a-986b-591ac0a402de&algo_exp_id=71cd211e-a3d8-490a-986b-591ac0a402de-52&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000029660464726%22%7D&pdp_npi=2%40dis%21USD%211.69%211.35%21%21%21%21%21%400b0a187916623824012266129e4d65%2112000029660464726%21sea&curPageLogUid=BYVYnsxSErUp

Obě zařízení v odkazech rovněž používám pro různé aplikace a mám je ve svých NZ. Jenom jsem trochu přesně nepochopil jak, ve vysílači DO, místo tlačítka, to ovládáš tím magnetickým spínačem. Ten magnetický spínač, to myslíš ten kontakt ve skle, spínaný vnějším magnetem, který jsi zapojil (překlenul jím) kontakt tlačítka toho vysílače DO? Takže totéž bych já měl udělat kontaktem termostatu? Pochopil jsem to správně?
Na "Poradte.cz", kde jsem rovněž umístil tento dotaz, mi jeden rádce radil rovněž něco podobného, ale s tím, že ten signál z vysílače DO, pro přijímač, iniciuje přivedením napájecího napětí pro vysílač DO (předpokládám asi, že to tlačítko DO je aretováno stále v zapnuté poloze). To by bylo možná i výhodnější (pokud by to takto fungovalo), že bych v tom vysílači DO pouze zaaretoval to tlačítko a nemusel mít baterku a pouze externím zdrojem DC napětí 6V (u těchto DO v odkaze to je těch 6V DC- dvě baterky CR 2016 do série) bych, při sepnutí napájecího napětí toho vysílače DO, kontaktem termostatu, sepnul, po dobu napájení vysílače, výstupní relé přijímače a tím spustil to oběhové čerpadlo. Co Ty na to, myslíš že by to takto mohlo rovněž fungovat? Já se jej na to ptal, zda jsem to pochopil správně, ale zatím mi neodpověděl. Zatím dík. ;-)

Zdravím,ten dálkáč co jsem poslal odkaz má několik možností nastavení sepnutí.Zadal jsem pulzní,dokud držím tlačítko je sepnuto,pustím ,relé rozepne,tudíž magnet na měřáku plynu sepne spínač ve skle ,ten proklemuje tlačítko a cvakne relé,jedna otáčka zaznamenána.Pokud tam však přiložím magnet na stálo,je stále sepnuto,takto bych to připojil k termostatu,termostat to proklemuje,vyhodnotí požadovanou teplotu,rozpojí.Tlačítko bych nearetoval,jen klemoval termostatem,dokud bude proklemováno bude sepnutý stav,termostat přeruší klemu,relé vypne.Nemám odzkoušeno,ale domnívám se,pokud se přeruší napájení ovladače tak přestane vysílat a odpadne relé na druhé straně,takto by to mohlo fungovat asi jen na funkci,jedním tlačítkem sepnout,druhým stiskem vypnout,tolik jsem nad tím nebádal.:-)

Jasně, tak by to šlo. Ale vysílač by musel být stále pod napájecím napětím. Ale odzkoušel jsem a funguje to, že pokud mám odstraněnu baterku ve vysílači a tlačítko trvale proklemuji a pak na póly pro baterii přivedu napájecí napětí, tak je funkce stejná. Což je v mém případě asi výhodnější. A to DO mám nastaveno na funkci 1 - tlačítko, takže po celou dobu, co vysílač vysílá (tlačítko trvale propojeno a je na vysílači napájecí napětí, když termostat připojí externí zdroj 6 VDC), je v přijímači výstupní relé stále sepnuto a čerpadlo běží. Po rozepnutí kontaktu termostatu (při nárůstu teploty v bojleru o nastavenou diferenci na tom termostatu) dojde k přerušení napájení vysílače a relé v přijímači odpadne a čerpadlo vypne. To by mohlo být celkem dobré a jednoduché funkční řešení. Díky za rady, pomohly.

Tak to je paráda,že to jde s tím odpojováním napájení,já to zatím použil na to měření plynu,soused má něco podobného,kabelové a stálo to dvojku,jako ID kutil si musím hrát v laciných relacích.Koupil jsem tři,třeba je někde využiji.
Uvádíte,že máte i ty termostaty co jsem dal odkaz.Z jednoho mám chytré udělátko na teplotu topné vody v ústřeďáku.Dostal jsem nápad,jeden termistor na kabílku ven na rám sklepního okna,je připojen na druhém kontaktu co je origo termistor v termostatu,který je připevněn na teplé vodě na výstupu kotle.Ten vnější ovlivňuje vnitřní ohmicky,takže ,čím je větší zima,tím teplejší voda v okruhu a opačně.Dlouho jsem to hledal na tom tišťáku kde to ovlivnit,divím se,že to termostat přežil,připojoval jsem trimr a zkoušel až došel k závěru.Termoregulace za cenu jednoho termistoru a kousek tenké dvoulinky.Mám to tak už tři sezóny a topí to OK.Doufám,že za tento nápad nebudu zastřelen prodejci ekvitermních regulací.:-)

Co se týká toho kutilství a cen, tak jsem na tom obdobně, ale už jako SD. Ten nápad s tou "ekvitermní" regulací pomocí toho termostatu je dobrej. :)). To beru a dobrá inspirace. ;-) Já tyhle termostaty používám na mnoho různých aplikací.
Třeba ke starším lednicím, nebo mražákům, u kterých se poškodí klasické kapilárové termostaty, jako jejich daleko lepší náhrada. Pak dále třeba na automatické spuštění stropního ventilátoru na chatě, kdy sepne po zatopení v krbu ten ventilátor, aby promíchával teplý vzduch proudící ke stropu.
Dál pak i u sporáku v kuchyni, kdy čidlo je na delším kablíku a ve smršťovačce a pokud dám rozvařit vodu v hrnci (třeba pro vaření těstovin), tak vložím to čidlo do hrnce s vodou a pak mi termostat, v kombinací se zvukovým bzučákem, při rozehřátí vody na 100 st.C (nebo jinou nastavenou teplotu) signalizuje, nebo i vypne příslušný vařič. Já pak dám pouze do hrnce těstoviny a načasuji vaření na dobu cca 10 minut (buďto přes časovač, nebo kuchyňskou minutku) a po uběhnutí potřebné doby vaření mi to rovněž signalizuje, nebo i vypne. Na to vaření používám hlavně automatický tlakový hrnec (Avair Ida, s vyměněným ovládáním rovněž z Číny, aby bylo možné nastavit čas vaření libovolně, což původní neměl). A ještě jsem jej upravil tak, že jsem jej vybavil tlačítkem, kterým mohu spustit časový odečet a vypnutí, aniž je nutné jej uzavřít tlakovou poklicí, kdy je časování iniciováno dostoupením vyššího tlaku (teploty).
Dál jsem ještě ten termostat použil pro automatické otevírání a zavírání okna ve skleníku, kdy se jím spustí motorová "pohonná jednotka", snad z nějakého odšťavňovače, s motorkem na 12 V DC (elektrokontejner), kdy přes její převody se pomalu protáčí svislá šroubová tyč a ta pak maticí s podpěrou zvedá okno.
No a to DO jsem zase použil pro ovládání vlastního systému pro otevírání křídlové brány, kdy jsem koupil pouze šroubovou pohonnou jednotku pro pohyb brány, za cca 3 tisíce a celou elektroniku a ovládání jsem si udělal podle sebe sám a skoro zadara.
A pak sem jím ještě i dovybavil původní ruční ovládání domácí výtahové plošiny v RD u syna, který je na vozíku (paraplegik) a má jej na přesun z přízemí do patra. U dodaného to nebylo a může si jím plošinu přivolat a spustit, aniž musí spínat přímo tlačítka plošiny, umístěná na zdi, nebo na plošině.
Takže využití je mnoho, hlavně záleží na fantazii, nápadech a aktivitě. :-D
Ještě se vracím k tomu ovládání pro ty tlakové hrnce, rovněž koupené v Číně, za cenu cca 350 Kč. Hrnce mám koupené přes I-Bazary, za poměrně levnější ceny než nové (a které mám předělané a máme celkem 3ks, 2 na doma a 1 na chatě).
Ty hrnce jsou velmi praktické a taky úsporné. Příkon 900W a vaří velice rychle a bez nutnosti hlídání, kontroly a bez odpouštění páry. Tlak je řízen vypínáním ohřevu. Časování se spouští po natlakování (nebo bez tlaku tím doplněný tlačítkem).
To ovládání pro ty hrnce jsem rovněž využil samostatně i pro ovládání časového spínání i s možností odložení zapnutí, pro kombinovanou dvouplotýnku s el. troubou, jak pro vaření, tak i pro pečení. Manželka to sice nepoužívá (moc "složité" pro ženskou), ale já, pokud vařím, případně peču, tak je to velmi praktické. Nachystám, zapnu a jdu třeba do garáže, nebo jedu do města a přijdu až je hotovo, uvařeno, upečeno a vypnuto. Tož toliko zase pro Tvou inspiraci. ;-):puff:

Tak ještě doplňuji, pro případné zájemce, vyřešení, schéma a skutečné provedení celého systému bezdrátového DO oběhového čerpadla, umístěného u akumulační nádrže TČ, termostatem u bojleru TUV, umístěného v jiném prostoru objektu. Fotka provedení- vlevo to černé, je ten digitální elektronický termostat, který snímá teplotu na bojleru TUV, s vysílačem signálu 433MHz. Vpravo to bílé, je přijímač signálu a stejný termostat, který snímá teplotu akumulační nádrže topného systému, která je ohřívána tepelným čerpadlem, se zásuvkou pro připojení napájení oběhového čerpadla, samostaného okruhu teplé vody, mezi nádrží TČ a bojlerem TUV.

Funkce je taková, že pokud je ohřívána voda v nádrži a v bojleru je nižší teplota, běží oběhové čerpadlo a bojler je vyhříván vodou z nádrže TČ. Pokud teplota vody v bojleru dostoupí nastavené teploty na jeho termostatu, ob.čerpadlo se vypne. Po poklesu o nastavenou hysterezi na termostatu se čerpadlo opět zapne. V případě, že je v nádrži TČ voda ohřáta, na nastavenou teplotu na termostatu na nádrži, ob.čerpadlo běží. Po poklesu teploty vody v nádrži o nastavenou hysterezi se ob.čerpadlo vypne. Takže termostat u bojleru blokuje čerpadlo při dostoupení maximální teploty na bojleru a termostat u nádrže blokuje čerpadlo při minimální teplotě na nádrži. Což zajišťuje plně automatický provoz ohřevu bojleru. Pokud teploty odpovídají požadavku na ohřev, čerpadlo běží. Pokud není voda v aku. nádrži ohřáta na min. nastavenou teplotu, čerpadlo je vypnuto. A pokud teplota vody v bojleru je ohřáta na max. tepotu nastavenou , opět je čerpadlo vypnuto. :)