Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna plynového kotle za elektrický

Zdravím. V dohledné době mě asi čeká výměna plynového kotle (výkon 24 kW) určeného k vytápění i ohřevu užitkové vody. Vzhledem k aktuální politické situaci a nejistotě v dodávkách plynu jsem si říkal, zda by s ohledem do budoucna nebylo "jistější" pořídit elektrický kotel. Oproti plynovému jsou výrazně levnější, koukal jsem, že se dají pořídit už za cenu kolem 20 tis. + instalace. K tomu bych se rád zeptal:

1) Stačí "jen" odpojit plynový kotel a ke stávajícímu rozvodu vody a topení připojit elektrický kotel?
2) Moje roční spotřeba plynu se pohybovala kolem 15 kWh. Lze z toho odhadnout kolik by asi tak spotřeboval elektrický kotel?

Předem děkuji.

Problematice tepelných čerpadel moc nerozumím, ale co jsem tak koukal, tak levné tepelné čerpadlo vzduch-vzduch se k ohřevu vody využít nedá a vrt dělat nechci (stačí co mě stála vrtaná studna). Takže bych stejně ještě musel řešit ohřev užitkové vody. Moje představa byla, že bych jen vyměnil kotel a vše co se rozvodů vody a topení týče by zůstalo bez úprav...

To se ale bavíme o úplně jiných cenách. Nehledě na složitost instalace. Myslím, že spotřebu plynu mám poměrně malou, takže investice by se mi jen tak nevrátila.
Takže bych pěkně prosil o odpověď na moje dvě otázky. Pokud stačí kotel jednoduše vyměnit, tak by cena za instalaci byla myslím minimální. A pakliže teď protopím cca 20 tis. Kč za rok, tak i kdyby to s elektrickým kotlem mělo být třeba 35 tis. (tj. +15 tis. ročně), pořád by se mi to vyplatilo.

Ano, stačí pouze vyměnit a napojit na stávající rozvody. Jestli se ti to vyplatí do budoucna, to nevím. Osobně si myslím, že cena plynu bude pořád nižší než vytápění elektřinou. Pokud ale budeš mít elektrokotel, můžeš požádat o jiný tarif elektřiny, kde bude menší cena za kilowatt. Nevýhoda el. kotlů je delší doba ohřevu než u plynu. Taky bude nejspíš potřeba vyměnit jistič.

Osobně si myslím, že cena plynu bude pořád nižší než vytápění elektřinou.

To je otázka. Co když Rus zavře kohouty...

Taky bude nejspíš potřeba vyměnit jistič.

Pravda, tohle asi bude problém. Aktuálně mám hlavní jistič jen 3x16A a k tomu asi dimenzované kabely.
Teď koukám, že hlavní přívodní kabel do rozvodné skříně je CYKY 4Bx10. To by mohlo stačit, ne? Maximálně bych musel nechat udělat nový přívod ke kotli.
topic,3612.0.html

Píšete ,,2) Moje roční spotřeba plynu se pohybovala kolem 15 kWh.,, což je nesmysl. Pokud máte nějakou roční spotřebu v kWh, MWh u plynu, spotřeba u elektrokotle bude cca stejná, pokud budete vytápět a ohřívat to samé jako u plynu. Pro tyhle účely si najděte cenu za kWh u sazby D45d u vašeho dodavatele (sazba stejná pro topení, tepelná čerpadla a další). V případě změny jističe musíte připočítat rozdíl stálého platu nyní a potom. Mít dva zdroje energie je vždy nevýhodné z hlediska nákladů (platíte stálé platy za plyn i elektřinu). Pokud bude vaše spotřeba z 90% elektřina na topení, je lepší už mít na elektřinu vše a plyn odhlásit, to je třeba si promyslet předem.

Nestačí jen odpojit plynový kotel. Musíš mít souhlas dodavatele el. energie jelikož budeš potřebovat tarif pro elektrokotle a zda je u vás dostatečný příkon el. energie a zda průřez přípojných vodičů bude dostačovat. Souhlas s "leem" určitě roční spotřeba nemohla být 15 kWh když kotel má 24 kWh. Není to náhodou 15MWh? Zda to bude jistější ti asi nikdo nedokáže odpovědět jelikož se v budoucnu dají očekávat i masivní výpadky el. energie. Pokud máš kotel v rodinném domě (asi ano jelikož píšeš o vrtu) tak pak uvažovat o záloze např. krbových kamen a mít někde v kůlně složeno pár kubíků suchého dřeva. Jinak bude záležet jak máš dům zateplený a jakou preferuješ bytovou teplotu.

Pokud to rozvodné závody povolí navýšení hlavního jističe, tak to musíš zaplatit. Pokud nemáš novou připojovací skříň, tak budou chtít i tu. 4x za den se topení na hodinu vypne. A cena el. energie bude určitě vyšší než cena plynu.

Přechod z plynu na elektrický přímotop je podle mne maximálně nerentabilní. Zejména vzhledem k provozním nákladům. Kotel na elektřinu je sice levnější, ale úpravy a přihlášení odběru elektřiny to zase vytáhnou opět nahoru. Co se týká provozních nákladů, dá se předpokládat minimálně zvýšení oproti plynu o 100 %. V současné vycházím z hrubého současného předpokladu cen - cena plynu cca 2000,- Kč /1 MWh, u elektřiny cca 4000,- Kč/1 MWh. Takže, při Vaší spotřebě 15 MWh/rok, by to činilo 30 000,- Kč za plyn a 60 000,- Kč za elektřinu.
V případě instalace tepelného čerpadla by sice byly provozní náklady cca shodné s plynem, ovšem pořizovací náklady na TČ vzduch/voda, by se pohybovaly (bez dotací) min. kolem 200-300 tis. A není jisté, zda by současný topný systém dostatečně vyhovoval, pro podstatně nižší teplotní spád u topení TČ a nebyly by nutné případně i úpravy topného systému (zvětšení plochy topných článků-panelů).
Pokud se jedná o rodinný domek, pak bych spíše volil kotel na pelety, ale takový, ve kterém je možné, po malé úpravě, topit i dřevem. Současná situace jak s plynem, tak i s elektřinou je nevyzpytatelná. Kotlík na pelety sice rovněž potřebuje elektřinu, ale pouze ve velmi malém množství, takže případné krátkodobější výpadky se dají zajistit i pomocí menšího nouzového zdroje. Pokud by nebyl plyn, nebo elektřina, pak se oběma uvažovanými zdroji nezatopí. Nakonec totéž platí i o tepelném čerpadle. Pelety umožňují i možnost automatického provozu, pouze se jejich cena postupně zvýší, vzhledem ke zvýšené poptávce a i zvýšeným nákladům na jejich výrobu. Ale provozní náklady by pravděpodobně nepřekročily náklady na topení plynem.
Jinak pokud bych zůstal na plynu, který bude určitě stále levnější než elektřina, tak bych uvažoval o doplnění RD krbovými kamny, nebo krbem s krbovou vložkou a pár kubíků dřeva (jak doporučují i další), čímž by bylo zajištěno případné nouzové topení dřevem, v době větší "krize".

Se vším co zde píšeš souhlasím, ale mám jednu poznámku. V dnešních novinách MF DNES se píše "Cena za MWh plynu atakuje devět tisíc korun". Jedná se o to, že velkoobchodní cena vystoupala na 345 Eur což je asi 8900,- Kč. Tak se to píše v dnešním tisku, nijak jsem to neověřoval. Pokud je to pravda tak asi bude všechno jinak.

A elektřinu si vyrábět "třením ebonitové tyče liščím ocasem". A při tom se taky ohřeješ. Případně "třením πče vlastním vo.". A taky se zahřeješ.:-D
V současnosti, co se týká topení, je tom nejlíp, kdo má někde kousek vzrostlého lesa a hlavně se nebojí práce. Zahřeje se dokonce i 2 x, jednou při zpracování a "naskladňování" dřeva a po druhé už při vytápění. :-D
Není odkázaný na Ruský plyn, z EU burzy a Německa draze nakupovanou naši elektřinu, ani na uhlí, které budou asi vozit nakonec z té Austrálie.
Osobně tuto možnost rovněž naštěstí máme. Zeťák, který kousek lesa vlastní a má i možnost vlastní dopravy, je navozí, nařeže a naštípe (tedy většinou :-/), já už pak většinou zase topím. A topení pak, pokud tedy pominu tu práci, je v podstatě "zadara" a bez problémů.
Teď nás akorát nasr.li s tou buzerací s kotly. Máme Viadrus, starý cca 20 let a jelikož je to litina, vydržel by určitě dalších 50.
Ale zhovadilost úředníků, většinou panelákových, kteří o topení nemají "ánung" a různých finančně zainteresovaných "lobistů", kteří mají všichni z výměny kotlů dobré "příjmy", prosadili jejich výměnu.
Přitom i když bude kotel jakékoliv "třídy", tak pokud v něm někdo topit neumí, nebo bude topit čímkoliv, nezajistí žádné zlepšení ekologie.
A zejména pokud se topí dřevem, tak i oproti uhlí, je to úplně o něčem jiném. Je nesmysl srovnávat, po stránce kouřivosti a emisí, topení uhlím a dřevem. Uhlím jsem topil 25 let, pak 10 let plynem a nyní už 20 let dřevem. Takže mohu srovnávat. ;-)

Ahoj, mám 3r novostavbu a přemýšlím o tom samém, vyměnit plyn kotel za el... nezajímá mě cena elektřiny a že protopím víc, zajímá mě to, že když se zavře plyn, tak potřebuju aby měla rodina teplou vodu a teplo doma....

nezajima cena myslim tak, ze me nezajima jestli budu platit 2 nebo 4 tisice, ne ze jen tak dam 400tis za cerpadlo napr. mimo to mezi tim, nez jsem se sem zase podioval, tak mi prisli zase vetsi zalohy, takze uz jsem ze 3200 (el+plyn) na 10 000,-

Plyn je i přes zdražení levnější než elektřina. Domácnostem se plyn vypne až jako posledním. Když by byl extrém, že by došel plyn (téměř nepravděpodobné pro domácnosti, tak ohřejete vodu i vařičem.). Koupil bych záložní přímotop (tam hrozí, se když dojde plyn, tak elektrická soustava tu zvýšenou zátěž stejně nezvládne, ale to se uvidí. A vyřešeno. Nebo kamna a záloha dřeva na zahradě.