Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna plynového kotle za elektrický

Zdravím. V dohledné době mě asi čeká výměna plynového kotle (výkon 24 kW) určeného k vytápění i ohřevu užitkové vody. Vzhledem k aktuální politické situaci a nejistotě v dodávkách plynu jsem si říkal, zda by s ohledem do budoucna nebylo "jistější" pořídit elektrický kotel. Oproti plynovému jsou výrazně levnější, koukal jsem, že se dají pořídit už za cenu kolem 20 tis. + instalace. K tomu bych se rád zeptal:

1) Stačí "jen" odpojit plynový kotel a ke stávajícímu rozvodu vody a topení připojit elektrický kotel?
2) Moje roční spotřeba plynu se pohybovala kolem 15 kWh. Lze z toho odhadnout kolik by asi tak spotřeboval elektrický kotel?

Předem děkuji.

Ahoj, mám 3r novostavbu a přemýšlím o tom samém, vyměnit plyn kotel za el... nezajímá mě cena elektřiny a že protopím víc, zajímá mě to, že když se zavře plyn, tak potřebuju aby měla rodina teplou vodu a teplo doma....

nezajima cena myslim tak, ze me nezajima jestli budu platit 2 nebo 4 tisice, ne ze jen tak dam 400tis za cerpadlo napr. mimo to mezi tim, nez jsem se sem zase podioval, tak mi prisli zase vetsi zalohy, takze uz jsem ze 3200 (el+plyn) na 10 000,-

Plyn je i přes zdražení levnější než elektřina. Domácnostem se plyn vypne až jako posledním. Když by byl extrém, že by došel plyn (téměř nepravděpodobné pro domácnosti, tak ohřejete vodu i vařičem.). Koupil bych záložní přímotop (tam hrozí, se když dojde plyn, tak elektrická soustava tu zvýšenou zátěž stejně nezvládne, ale to se uvidí. A vyřešeno. Nebo kamna a záloha dřeva na zahradě.