Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna plynového kotle za elektrický

Zdravím. V dohledné době mě asi čeká výměna plynového kotle (výkon 24 kW) určeného k vytápění i ohřevu užitkové vody. Vzhledem k aktuální politické situaci a nejistotě v dodávkách plynu jsem si říkal, zda by s ohledem do budoucna nebylo "jistější" pořídit elektrický kotel. Oproti plynovému jsou výrazně levnější, koukal jsem, že se dají pořídit už za cenu kolem 20 tis. + instalace. K tomu bych se rád zeptal:

1) Stačí "jen" odpojit plynový kotel a ke stávajícímu rozvodu vody a topení připojit elektrický kotel?
2) Moje roční spotřeba plynu se pohybovala kolem 15 kWh. Lze z toho odhadnout kolik by asi tak spotřeboval elektrický kotel?

Předem děkuji.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Přechod z plynu na elektrický přímotop je podle mne maximálně nerentabilní. Zejména vzhledem k provo…
George63 07.03.2022 21:30
George63
Se vším co zde píšeš souhlasím, ale mám jednu poznámku. V dnešních novinách MF DNES se píše "Cena za…
nerady 08.03.2022 09:29
nerady
Pokud by to byla pravda (což se mi ale nějak neztdá) tak by ale pochopitelně i elektřina, při přecho…
George63 08.03.2022 18:39
George63
Nejlevnější teplo bude asi to vyvinuté třením. Nezbyde nám nic jiného než se navzájem třít a tím se… nový
nerady 08.03.2022 19:00
nerady
A elektřinu si vyrábět "třením ebonitové tyče liščím ocasem". A při tom se taky ohřeješ. Případně "t… nový
George63 08.03.2022 20:54
George63
Cena za MWh plynu atakuje devět tisíc korun". Jedná se o to, že velkoobchodní cena vystoupala na 345… nový
Jan Fiala 08.03.2022 21:09
Jan Fiala
Ahoj, mám 3r novostavbu a přemýšlím o tom samém, vyměnit plyn kotel za el... nezajímá mě cena elektř… nový
Kadry 08.07.2022 14:38
Kadry
ak ta nezaujmaju ceny,tak ostrovny system fotovolt,+tep. čerpadlo. nový
jim bim 09.07.2022 16:32
jim bim
A v zime budeš behat kolem domu, aby ses zahral. nový
Jan Fiala 09.07.2022 21:48
Jan Fiala
nezajima cena myslim tak, ze me nezajima jestli budu platit 2 nebo 4 tisice, ne ze jen tak dam 400ti… nový
Kadry 28.07.2022 08:10
Kadry
Tak nakup přímotopy, nemusíš hned měnit kotel. nový
Prasak 09.07.2022 21:48
Prasak
ale přímotopy přece neohřejí vodu.. co to je za nesmysl... nový
Kadry 28.07.2022 08:09
Kadry
Plyn je i přes zdražení levnější než elektřina. Domácnostem se plyn vypne až jako posledním. Když by… nový
Gazda1 28.07.2022 09:12
Gazda1
Nebo odjet na zimu do teplých krajin, možná by to po kalkulaci vyšlo levněji než se snažit zaplatit… poslední
Jan Fiala 28.07.2022 13:10
Jan Fiala

Přechod z plynu na elektrický přímotop je podle mne maximálně nerentabilní. Zejména vzhledem k provozním nákladům. Kotel na elektřinu je sice levnější, ale úpravy a přihlášení odběru elektřiny to zase vytáhnou opět nahoru. Co se týká provozních nákladů, dá se předpokládat minimálně zvýšení oproti plynu o 100 %. V současné vycházím z hrubého současného předpokladu cen - cena plynu cca 2000,- Kč /1 MWh, u elektřiny cca 4000,- Kč/1 MWh. Takže, při Vaší spotřebě 15 MWh/rok, by to činilo 30 000,- Kč za plyn a 60 000,- Kč za elektřinu.
V případě instalace tepelného čerpadla by sice byly provozní náklady cca shodné s plynem, ovšem pořizovací náklady na TČ vzduch/voda, by se pohybovaly (bez dotací) min. kolem 200-300 tis. A není jisté, zda by současný topný systém dostatečně vyhovoval, pro podstatně nižší teplotní spád u topení TČ a nebyly by nutné případně i úpravy topného systému (zvětšení plochy topných článků-panelů).
Pokud se jedná o rodinný domek, pak bych spíše volil kotel na pelety, ale takový, ve kterém je možné, po malé úpravě, topit i dřevem. Současná situace jak s plynem, tak i s elektřinou je nevyzpytatelná. Kotlík na pelety sice rovněž potřebuje elektřinu, ale pouze ve velmi malém množství, takže případné krátkodobější výpadky se dají zajistit i pomocí menšího nouzového zdroje. Pokud by nebyl plyn, nebo elektřina, pak se oběma uvažovanými zdroji nezatopí. Nakonec totéž platí i o tepelném čerpadle. Pelety umožňují i možnost automatického provozu, pouze se jejich cena postupně zvýší, vzhledem ke zvýšené poptávce a i zvýšeným nákladům na jejich výrobu. Ale provozní náklady by pravděpodobně nepřekročily náklady na topení plynem.
Jinak pokud bych zůstal na plynu, který bude určitě stále levnější než elektřina, tak bych uvažoval o doplnění RD krbovými kamny, nebo krbem s krbovou vložkou a pár kubíků dřeva (jak doporučují i další), čímž by bylo zajištěno případné nouzové topení dřevem, v době větší "krize".

Se vším co zde píšeš souhlasím, ale mám jednu poznámku. V dnešních novinách MF DNES se píše "Cena za MWh plynu atakuje devět tisíc korun". Jedná se o to, že velkoobchodní cena vystoupala na 345 Eur což je asi 8900,- Kč. Tak se to píše v dnešním tisku, nijak jsem to neověřoval. Pokud je to pravda tak asi bude všechno jinak.

A elektřinu si vyrábět "třením ebonitové tyče liščím ocasem". A při tom se taky ohřeješ. Případně "třením πče vlastním vo.". A taky se zahřeješ.:-D
V současnosti, co se týká topení, je tom nejlíp, kdo má někde kousek vzrostlého lesa a hlavně se nebojí práce. Zahřeje se dokonce i 2 x, jednou při zpracování a "naskladňování" dřeva a po druhé už při vytápění. :-D
Není odkázaný na Ruský plyn, z EU burzy a Německa draze nakupovanou naši elektřinu, ani na uhlí, které budou asi vozit nakonec z té Austrálie.
Osobně tuto možnost rovněž naštěstí máme. Zeťák, který kousek lesa vlastní a má i možnost vlastní dopravy, je navozí, nařeže a naštípe (tedy většinou :-/), já už pak většinou zase topím. A topení pak, pokud tedy pominu tu práci, je v podstatě "zadara" a bez problémů.
Teď nás akorát nasr.li s tou buzerací s kotly. Máme Viadrus, starý cca 20 let a jelikož je to litina, vydržel by určitě dalších 50.
Ale zhovadilost úředníků, většinou panelákových, kteří o topení nemají "ánung" a různých finančně zainteresovaných "lobistů", kteří mají všichni z výměny kotlů dobré "příjmy", prosadili jejich výměnu.
Přitom i když bude kotel jakékoliv "třídy", tak pokud v něm někdo topit neumí, nebo bude topit čímkoliv, nezajistí žádné zlepšení ekologie.
A zejména pokud se topí dřevem, tak i oproti uhlí, je to úplně o něčem jiném. Je nesmysl srovnávat, po stránce kouřivosti a emisí, topení uhlím a dřevem. Uhlím jsem topil 25 let, pak 10 let plynem a nyní už 20 let dřevem. Takže mohu srovnávat. ;-)

Ahoj, mám 3r novostavbu a přemýšlím o tom samém, vyměnit plyn kotel za el... nezajímá mě cena elektřiny a že protopím víc, zajímá mě to, že když se zavře plyn, tak potřebuju aby měla rodina teplou vodu a teplo doma....

nezajima cena myslim tak, ze me nezajima jestli budu platit 2 nebo 4 tisice, ne ze jen tak dam 400tis za cerpadlo napr. mimo to mezi tim, nez jsem se sem zase podioval, tak mi prisli zase vetsi zalohy, takze uz jsem ze 3200 (el+plyn) na 10 000,-

Plyn je i přes zdražení levnější než elektřina. Domácnostem se plyn vypne až jako posledním. Když by byl extrém, že by došel plyn (téměř nepravděpodobné pro domácnosti, tak ohřejete vodu i vařičem.). Koupil bych záložní přímotop (tam hrozí, se když dojde plyn, tak elektrická soustava tu zvýšenou zátěž stejně nezvládne, ale to se uvidí. A vyřešeno. Nebo kamna a záloha dřeva na zahradě.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru