Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kouř při přikládání

V novostavbě RD postavena krbová vložka. Při přikládáni vložka nepříjemmě zakuřuje do místnosti, laboruju s tím už rok a problém stále přetrvává, dnes na foru nalezen starý příspěvek ohledně napojeni kouřovodu, kdy pán měl podobný problém v netěsnosti kouřovodu. Mohl by být problém v tom že na výstupu(hrdle od krbové vložky) je pro napojení průměr 150mm. Já mam provedeno tak že na hrdle mám nasunut průmer 160 ( jinak mi to nedovolilo). Pomohlo by utěsnit vůli mezi těmito průměry, prípadně muže muj problém se zakuřovánim pri prikládaní zpusobovat tahle vůle ?

Vôla v napojení určite problém nespôsobuje (teda ak ti to nedymí práve z toho miesta, to by si videl hneď).

Ak ti zadymuje pri prikladaní, tak má komín slabý ťah. V napojení rúry na komín by si mal mať klapku na reguláciu ťahu. Tú treba pred prikladaním otvoriť. Následne pootvoriť dvierka na dva-tri centimetre a počkať 5-10 sekúnd kým sa stabilizuje odťah so zvýšeným prívodom vzduchu. Potom pomaly otvoriť dvierka a priložiť palivo. Po zatvorení dvierok zatvoriťť klapku na reguláciu ťahu. Palivo by si mal prikladať tesne pred dohorením, keď už sú v pahrebe len žeravé uhlíky, vtedy nemá veľmi čo dymiť aj keď by bol slabší ťah komína.

Klapka na regulaci je jiz ve vložce( mám externí přivod z venku). Tah komina jsem odborně neměřil ale myslim si že tah je dobrý, prikládá se do uhliku zkouseno s otevrenym i se zavrenym privodem, vždy prostě ven vylitne oblak dýmu a je potřeba vyvětrat cimž si vyvětrám i vytopené teplo, po navstěvě servisnich techniku u vyrobce vložky vyzkoušena výměna carconovych vložek,odstranění deflektoru a vrchni krycí desky z carconu problém stále je. Na radu vyzkoušeno i umistení regulatoru tahu do vybiracích dviřek - problém stale je. Zvyšení kominu provizornim nasunutim roury na komin taky nepomohlo. Momentalně zkouším sehnat odborniky na změrění tahu a pripadnou kontrolu kamerou.

Klapka na regulaci je jiz ve vložce( mám externí přivod z venku).

Tak to asi nehovoríme o rovnakej klapke. Ja píšem o klapke v dymovode, ktorá reguluje ťah komína. Ty píšeš zrejme o klapke na prívod vzduchu, ak správne rozumiem.

Dobrý den,jak někdo píše výše,že vůle utěsnění,pokud to tam nekouří nemá vliv.
Vliv na tah má sebemenší neutěsnění kouřovodu,protože uniká podtlak tvořený komínem.Utěsněte vše na kouřovodu,potom laborujte dále.Základem jsou komínová dvířka,jestli jsou dobře utěsněna,opět mizí podtlak.Komínová dvířka mají obrovský vliv na tah.Jako malý kluk si pamatuji,když se přetopil kotel va sklepě,tak otec ho běžel zavřít a otevřel komínová dvířka,teplota rychle padala dolů,nebyl téměř žádný tah.Je to opravdu důležité.Topím nějakých patnáct let,krbovky,později krb.Také jsem vychytával různé drobnosti.:-)

Tam muže být klidně duvod konstrukční . Prostě výrobce nepočítá s topením a kreslí okrasný topeniště . Kouřovod neodpovídá velikosti dvířek . Velké sklo se dobře prodává . Proč třeba u krbovek jako jotul f 500cb nebo dovre 640cb výrobce dává i malá boční přikládací dvířka ? Je to právě z duvodu eliminace zakuřování. Nakonec dopadnete tak , že z krbu bude okrasný nábytek.

Mal som si lepšie prečítať otázku, však to píšeš, že je tam medzera :)

Takže začal by som tým, že to utesníš poriadne. Choď do predajne na podobné veci a kúp si tesnenie. Vyzerá to ako šnúra zmotaná zo sklenených vlákien, bývajú rôzne priemery. To tam natlač tak, aby to bolo tesné. Určite ti v predajni poradia.

Ja mám ešte na rúre do komína tú klapku, čo som spomínal. Keď je zatvorená tak zmenší vnútorný priemer dymovodu a komín má slabší ťah, pomalšie horí a neletí všetko teplo do komína. Pri zakurovaní a prikladaní ju však musím otvoriť, aby bol plný ťah, ak zabudnem, tak mám hneď plno dymu vnútri.

Tu spárku komínové roury zkuste "provizorně" utěsnit tepelně odolným kamnářským tmelem. Pokud by mělo vliv, provést zatěsnění šňůrou mezi rourami. Jinak, pokud nepomáhá, při přikládání uzavřít přívod vzduchu pod rošt a otevřít naplno komínovou klapku, tak to musí být pouze malým tahem komína. Takže prověřit jeho průchodnost a řešit komín.

Pokud je mezi trubkami tak velká mezera, nedivím se vůbec, že to kouří. Podchází tam většina komínového tahu.
Použít nějakou redukci, pokud je dostupná, nebo vtlačit těsnící skleněnou šňůru, jak bylo výše uvedeno.
Kamnářský tmel bych v tomto případě nedoporučoval, vlivem roztažnosti trubek se brzo vydrolí.
Pokud je spalinová cesta těsná, nemělo by ke kouření docházet. Dvířka při přikládání je potřeba otvírat
pomalu, aby jejich pohybem nedošlo k nasátí kouře ven.

Ale on má sice mezeru mezi výstupem a rourou, ale rouru má položenu těsně na plášť vložky, takže to přisávání bude poměrně malé (viz jeho druhé foto). Proto jsem radil to "provizorní" zatěsnění téhle spárky tím tmelem. Ale osobně si myslím, že to bude nejspíše malým komínovým tahem, nebo případně špatnou obsluhou při přikládání (klapky). U své krbové vložky rovněž vždy musím, při přikládání, uzavřít přívod vzduchu pod rošt, někdy i přisávání sekundárního vzduchu a plně otevřít klapku do komína. A to mám tah komína velmi dobrý. A správně uvádíš, že se musí dvířka otevírat pomalu, nejen aby se nenasál kouř dovnitř, ale aby postupně tah komína nasál vzduch prostorem dvířek.

150mm vývod predstavuje nešťastné, poddimenzované technické riešenie odvodu spalín v prípade, ak sa otvárajú sklenné dvere tejto veľkosti určené na prikladanie. Min. by pasovala 200-ka rúra spolu s cugrunt komínom o tomto priemere.

Aj otvorené krby s voľným ohniskom musia mať presné rozmery kapacity ohniska, výšky horenia, sklon šikminy difúzora ťahu dimenzované podľa priemeru komínového prieduchu, v opačnom prípade dymia do interiéru. (Krby vo feudalistických, amerických, kapitalistických, západných, protisocialistických hradoch a zámkoch s ohniskom do výšky dospelého človeka, určené na prikladanie celých polien, klád, mali komíny murované o priemere 150cmx150cm s vnútornými rebríkmi určené pre čistenie, možno aj s hákmi na špricliach na údenie presolených stehenných svalovín, nožín ulovenej diviny, bažantov).

Nemáš náhodou o.i. fest zatesnený, priam hermeticky uzatvorený interiér, okná, dvere, že sa nedostáva dostatok kyslíka do ohniska?

Zatesnenie spoja natlačeným špagátom nemá pri takto nadstavených dymovodov na vyvalené splodiny po otvorení dvierok takmer žiaden vplyv. Krb je vadne, diletantmi z odboru riešený. Klasické peterky, šamotové piecky majú malý otvor na prikladanie, aj tie sem-tam bafnú pri prikladaní pri prudkom horení, pri poryve vetra, nezohriatom, studenom komíne).

Musíš harcovať tvrdé drevo, ale zakaždým až obsah takmer prehorí do tla, do posledných žeravých uhlíkoch. Nie strkať sosák do ohniska pri plnom horení.

Přívod vzduchu z venku KG rourou 150, netesnost mezi kouřovody není, po kontrole ta mezera není a po tom čase užíváni krbu se mezera zanesla sazemi. Takzě nevim co víc pro to udělat, čekam na kontrolu tahu, ale obávám se nejhořšího že prostě vložku budu muset vybourat a pořídit něco co je opravdu funkční…….

I když nudu nemusím tak tady vyjmenoval skoro vše kde může být problém. Z mého pohledu se jedná o velký nepoměr plochy dvířek k průřezu odtahu spalin. Zkus při přikládání dvířka jen málo pootevřít a co to bude dělat a postupně zvětšovat otevření dvířek. Pokud přikládací otvor překročí více jak 6x plochu odtahu tak je to špatně a ta dvířka při plném otevření mají určitě 6x větší plochu než kouřovod na odtah spalin.

Nevím, zda je to tak jednoduché jak píšeš, co se týká toho poměru mezi plochou dvířek a průduchu komína. U komína je více důležitých parametrů, ovlivňujících jeho tah.

Takže pro tazatele uvádím třeba odkaz na tabulku, ze stránek www.dumachalupa.cz, kde je tato problematika rozebírána a kde je uvedena i tato orientační tabulka pro stanovení parametrů komína (průměru a výšky), ve vztahu k výkonu topeniště. Když tak si do vyhledávače zadej "tah komína" a tam je hodně informací týkajících se tohoto problému.

https://www.dumachalupa.cz/forum/obrazek.php?id_zaznamu=91572&identifikator=608295653871&nazev=&id_oblasti=100

To co jsem psal se týká otevřených topenišť - krbů. Před léty jsem si stavěl na zahradě takové kamna 3 v jednom (kamna, krb, udírna) a snažil jsem se získat co nejvíce informací. V knihovně jsem si napůjčoval mnoho odborných knih a v jedné starší jsem na tento poměr u otevřených krbů narazil. Bylo to tam psáno v souvislosti, že spousta lidí se rozhodne k dodatečnému vybudování krbu ale jejich komín nemá dostatečný průřez. Já jsem pak na základě této informace opatřil ten můj výtvor dodatečnými dvířky, které zmenšují přikládací otvor v krbu a i když mám krátký komín, který neodpovídá normě tak to funguje.

Nástavec už byl zkoušen . Je to ve vlákně napsáno . Já třeba mám 4,5 m komín od země a klidně otevřu dvířka a mohu se koukat na oheň . Žadné zakuřování se nekoná . Je to o konstrukci topeniště , poměru velikosti dvířek a odkouření . Ale mám čtvrtá kamna než jsem pořídil to co mě vyhovuje.

Nemám zkušenost s přívodem vzduchu z venku, ale pokud otevírám přikládací dvířka, musí být spodní přívod vzduchu zavřený, aby tah bral vzduch z těch otevíraných dvířek. Musí se otevírat zvolna a palivo už by nemělo hořet plamenem, jen žhnout.
Další věc je kontrola komína zrcátkem, jestli není někde nějaká chyba. Já jsem vymetal dolů vzorně z půdy a pak byl slepenec sazí úplně nahoře. (Taky ptáci jsou potvory, chápu, že to máte nové)

Tak i přes všechny vaše rady odzkoušeno vše, mezera ( resp. Mezirka mezi pruměy po čase používáni je zanesena sazemi, tudiž tím to asi nebude, co jsem zkoušel tak při topení tvrdším dřevem je to trochu lepší ale pořad prostě z toho de ven do obyvácí mistnosti kouř, poslední varianta je vyzkoušet nástec a komin aspoň o metr s půl prodloužit ale to taky není nejlevnější řešeni a kdo ví jestli to unec k něčemu bude, na radu přikládáni vyzkoušeno také vše pomaličku pootevřu na cca 2-3 cm počkám chvili ale už i v tehle fazi vidím že kouř se okamžitě valí škvírou do místnosti a ne do kouřovodu, poptaval sem firmu na změření zatím bez odpovědi.. děkuji za rady všem

A ked teda otvoríš na 2-3 cm, máš zatvorený prívod vzduchu zvonku? Tá klapka na zatvorenie prívodu vzduchu to zatvorí úplne alebo len obmedzí prívod?

Ak je dobrý ťah komína a neprisáva vzduch nikde, tak predsa musí vznikať ťah z miestnosti, cez potvorene dvierka smerom do komína. Nemáš veľmi utesnené dvere, okná?

Klapkou zavřu přívod vzduchu, ale minimalni množství vzduchu tam jde v klapce je od vyroby otvor,, co se tyče oken a těsnosti nemyslím že to bude mít vliv, navic mam v mistnosti pruduch na digestoř tam je otvor pořád otevřeny, znamý má stejný typ vložky a nemá s tim sebemenší problém

Výše jsem vám popsal čím to může být.To,že je škvíra mezi průměry zanesená sazemi neznamená,že to těsní,saze jsou prodyšné.Vemte bez průvanu v bytě cigáro,nebo zapálený kousek papíru,který sfoukněte aby doutnal a osahejte všechny spoje na potrubí dokola,uvidíte kde to netěsní,kouř se bude odklánět k netěsnícímu místu,podtlak ho bude nasávat směrem do komína.Takto snadno zjistíte netěsnosti.O komínových dvířkách se již nebudu rozepisovat.:-)