Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Regulace kohoutů topení

Zdravím kutilové, už třetí rok laboruji s vytápěním starého, nezatepleného domu. Kotel statý plynový gassex 24 a 7 topení, staré rozvody samospád s otevřenou expanzkou. Předloni doděláno oběhové čerpadlo a pokojový termostat. Prolém je, že termostat je v obývacím pokoji, který je na jížní stranu, tudíž, když svítí slunce, pokoj je hned vytopený,. Ale dětský pokoj a koupelna, která je na severní stranu a slunce tam nesvítí vůbec. V těchto mistnostech je zima, ikdyž je termostat nastaven na 23°C tak v dětském pokoji je sotva 18°C. Moje otázka je, zda by pomohlo utáhnout regulaci, snížit průtok voy v radiátoru v obývacím pokoji?? Případně v ostatních radiátorech zvětšit průtok? Předem říkám, že jsem tutan 😃

loading...
Předmět Autor Datum
Tak pokoj a koupelnu bych v první řadě vymaloval termoizolační barvou. Dohledatelné na googlu. A dal…
severak 30.08.2021 17:18
severak
Pouzivam tohle; https://pc.poradna.net/articles/1704144-pockethome-vytapeni-chytra-domacnost Pak ta…
Jan Fiala 30.08.2021 17:41
Jan Fiala
Termostat patří do nejstudenější místnosti. Jestliže nejde rozumě přendat (dráty ve zdi), kup si bez…
Rce 30.08.2021 23:15
Rce
Já mám bezdrátový termostat TP60 z Jablotronu (nevím, jestli se ještě vyrábí, mám ho už hodně dlouho…
Yarda 31.08.2021 08:55
Yarda
Jo, ty řady TP jsou dobré, taky mám s delta regulací a předčasným zapnutím, taky už hodně let.
Rce 31.08.2021 23:53
Rce
Mám skoro stejnou situaci jako tazatel, termostat v nejteplejší místnosti s okny na jih a v pohodě.…
mire 31.08.2021 09:41
mire
Prostě chyba, termostat patří do nejchladnější místnosti a jestli to tam instalovala firma, jsou do…
Rce 31.08.2021 23:57
Rce
Tento problém je ideálne riešiť veľkosťou osadených radiátorových telies (dimenzia koeficientu tepel…
Nuda 31.08.2021 10:55
Nuda
Teď jsem zrovna radil kamarádovi ve stejném problému. Takže s úpravou kopíruji: Vzhledem ke stáří in…
George63 31.08.2021 11:00
George63
Koukám, jestli není 1 duben. Není. Ale srandy je tu i tak dost. Tak tedy vážně. Zkontrolujte stav vo… poslední
dežo 01.09.2021 07:47
dežo

Tak pokoj a koupelnu bych v první řadě vymaloval termoizolační barvou. Dohledatelné na googlu. A další věc, termostat dát tam, kde je zima. A v obýváku ubrat průtok. Ale stejně je třeba zaizolovat koupelnu a dětský pokoj, jinak budete topit pánubohu do oken

Termostat patří do nejstudenější místnosti. Jestliže nejde rozumě přendat (dráty ve zdi), kup si bezdrátový. Jinak to prostě fungovat nebude.
Utáhnout regulaci nepomůže, nanejvýš si zničíš průtoky v celém baráku. Průtoky se nereguluje teplota, ale aby ve všech radiátorech, byl stejný průtok. Je logické, že voda jde cestou nejmenšího odporu. Tak by cirkulovala jen nejbližším radiátorem ke kotli. Když na to budeš sahat (předpokládám, že to nastavili topenáři (i když často na to kašlou)), rozhodíš si průtoky v celém domě.

Já mám bezdrátový termostat TP60 z Jablotronu (nevím, jestli se ještě vyrábí, mám ho už hodně dlouho) na rozdíl od toho předešlého co občas nezafungoval a v bytě byla buď zima nebo vedro k padnutí je spolehlivý. Mám ho obvykle v nejstudenějším pokoji, ale podle potřeby ho mohu přendat do kuchyně nebo na chodbu, pokud si chci teplotu upravit.
:-D:beer:

Mám skoro stejnou situaci jako tazatel, termostat v nejteplejší místnosti s okny na jih a v pohodě. Ale musel jsem si vyhrát s průtoky, na maximum průtoku otevřít zadní pokoje a doladit správné přiškrcení obýváku s termostatem. Později jsem ještě na poslední radiátory dal termoventily, jsou nastavené o stupínek níže než hlavní termostat a když zavřou, tak se rychle dotopí zbytek. Funguje to bez problémů, samozřejmě není to úplně nejdokonalejší, ale nechá se s tím žít:-)

Prostě chyba, termostat patří do nejchladnější místnosti a jestli to tam instalovala firma, jsou do lumpové. Regulovat teplotu průtoky je blbost i když po mnoha hodinách laborování připouštím, že nějaký účin to mít může. Jestli nastavuješ termohlavice, je vlastní bytový termostat zcela na nic. Jeho funkce je vyřazena nastavením teploty na termoventilech.

Tento problém je ideálne riešiť veľkosťou osadených radiátorových telies (dimenzia koeficientu tepelného úniku obvodovým murivom, oknami, stropom, podlahou) prípadne zámenou, výmenou, pridaním dosiek (článkov) ak nechceš zasahovať do prietokov, priškrtením jednotlivých ventilov.

Neopísal si telesá radiátorov, či sú klasické liatinové, článkové alebo už doskové, plecháče nebodaj moderné doskové, eloxovaný hliník prepojený vnútornými priečkami - rebrami.

Ak máš nútený obeh čerpadlom, je smelo možné laborovaním postupne priškrtiť prietok ohrevného média do nadmerne prekúrenej komnaty. Voda sa tak núteným obehom bude tlačiť silnejším prietokom smerom do "otvorených" radiátorov v chladnejšej miestnosti. Priškrtený radiátor manuálnym ventilom bude hriať trebárs iba do vrchnej polovice telesa, spodok telesa bude vlažný, studený, haxne pri podlahe budú v chlade odeté v teplých fusaklách a babkovských papučiach zavinuté v deke. Veľké šťastie je, že južná strana obvodového muriva sa prehreje veselými, teplými, hrejivými lúčmi z Oskara a to aj pod obláčikom zastretého nebíčka.

Termoventily vybavené bimetalom osadené na potrubí prítoku do radiátorov robia to isté, snímajú nastavenú teplotu v cimre a následne priškrtia/povolia prietok vody do radiátora.

Teď jsem zrovna radil kamarádovi ve stejném problému. Takže s úpravou kopíruji:
Vzhledem ke stáří instalace vašeho topení a tomu že jde o samotíž, tak určitě máte před radiátory osazeny t.zv. dvojregulační kohouty (viz odkaz 1), které se dříve většinou dávaly. Pokud neznáte jejich podstatu tak na těch je možné nastavit optimální "maximální" průtok posunem vnitřního šíbru (povolit šroubek na boku a otáčet dokola kolečkem. Doleva se průtok zvyšuje, doprava se snižuje) a po jeho zajištění (utažením tohoto šroubku v určité dané poloze) je pak již možné jej zavírat a regulovat (pouze otočením v rozsahu cca 180 st.), ale pouze do omezeného průtoku, nastaveného předešle. Snad mi rozumíš. A pokud se tedy seřizuje správně celá soustava, tak by se mělo provést toto základní přednastavení posunem tohoto šíbru.
Takže pak, pokud je to vše správně nastaveno, je možné, při plném jejich otevření na všech radiátorech, dosáhnout toho, že při centrálním ovládáním topení termostatem z jedné místnosti (t.zv. řídící) , jsou v ostatních místnostech požadované maximální teploty, které nebudou překročeny. Ale to přesné seřízení je dost náročné na čas a trpělivost. Mnohdy více dnů a "dolaďování" i týdnů.
(Poznámka pro případ výše uvedeného seřizování provozně staršího systému.)
Pokud jste s nimi nehýbali, pak bývá problém s jejich "rozhýbáním". Pokud mají kolečka bakelitová, prasknou. Takže sehnat kolečko kovové a možno pak použít i kleště (sikovky) a opatrně, po kouscích "sem-tam", rozhýbávat.

https://www.koupelny-radiatory.cz/slovarm-ve-4522-dn25-radiatorovy-kohout-primy-1

Koukám, jestli není 1 duben. Není. Ale srandy je tu i tak dost. Tak tedy vážně. Zkontrolujte stav vody v systému a nastavení výkonu čerpadla. Až budete topit, otevřete všechny kohouty naplno a zkuste vyzkoušet rukou teplotu radiátorů. Pokud jsou některé znatelně chladnější než jiné, zkuste je odvzdušnit. Pokud nikde vzduch není, přivřete třeba o 2/3 kohouty radiátorů v místnostech, kde topí hodně. To pro případ, kdyby bylo poddimenzované oběhové čerpadlo. Pokud by se nic nezměnilo, zkuste na špatně topících radiátorech porovnat teplotu na vstupu a na výstupu. Jestliže na vstupu je teplota jako na ostatních a na výstupu je radiátor studený, nebo pokud je i na vstupu teplota nižší, může být zarostlé potrubí, nebo v něm můžou být nějaké smyčky, kde se drží vzduch. Pokud je radiátor teplý na vstupu i výstupu a v místnosti je přesto chladněji, tak je radiátor poddimenzovaný a musí se osadit větší.
Až zjistíte a odstraníte problémové místo, je možné pro dosažení komfortu osadit radiátory termostatickými hlavicemi. Naprosto stačí ty obyčejné mechanické. Ty dáte všude vyjma obývacího pokoje, kde je umístěný termostat kotle. Jen pro ujasnění, ten je tam umístěn(ve výšce cca 1,5m) zcela správně. Rozhodně se nedává na záchod ani do spíže, ale do nejvíce využívané místnosti.
Ale než se do této vysoce sofistikované činnosti pustíte, tak ano, zkuste napřed zcela otevřít kohouty málo topících radiátorů a mírně přivřít ty v obýváku, kde je moc teplo. Slyšel jsem, že to prý občas pomůže.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru

loading...